Témata
Reklama

Efektivní vytápění průmyslových hal

Jak zajistit teplo a tepelnou pohodu ve výrobních halách či otevřených průmyslových prostorách? Teplovzdušné fukary, tzv. "sahary" nejrůznějšího technického provedení jsou sice dosud jedním z nejrozšířenějších řešení, ale také jedním z nejméně efektivních.

Proud teplého vzduchu v otevřeném prostoru velmi rychle vyvětrá, jeho dosah je pouze několik metrů (o prašnosti nemluvě) a hlučnost „sahary“ je většinou obtížným doprovodným jevem celého „topného procesu“. Ale v rozlehlých opravárenských dílnách a výrobních podnicích s poměrně častou nutností otvírání vrat a vjezdů pro transport materiálu či produktů je optimální řešení tepelné pohody tak trochu oříškem. Jedno z kdysi používaných řešení – tepelná vzduchová clona – je technicky náročné a ne zcela efektivní.

Reklama
Reklama
Reklama

Elektrická sálavá topidla s quartzovými lampami

Přitom je dnes na trhu vhodné řešení – elektrická sálavá topidla s quartzovými (křemennými) lampami. Do výrobních, dílenských a průmyslových prostor jsou ideální, neboť hřejí na principu infračerveného záření s okamžitým tepelným účinkem na těleso, resp. osobu, na kterou jsou nasměrována – podobně jako hřeje slunce. Nasměrováním na konkrétní pracoviště nebo přímo pracovníka tak lze dosáhnout zónového účinku. Infračervený ohřev rovněž nepodléhá vyvětrávání, neboť není ohříván vzduch. Tím pádem teplo ani „nestoupá vzhůru“, kdy u stropu je například 30 °C a dole je lidem zima. Účinek sálavých topidel je právě opačný – nahřívají osoby a okolní předměty, ne vzduch mezi nimi. Nejde o elektrické přímotopy – ty rovněž pouze ohřívají okolní vzduch, jenž opět velmi rychle vystoupá ke stropu a vyvětrá... Quartzové sálače jsou mobilní, vysoce efektivní a nemají nevýhody hlučných a prašných sahar.

Instalace quartzových sálačů na dílně

Charakteristika zářičů

V těchto křemenných zářičích jsou používány výbojky HeLen Philips s elektricky žhaveným wolframovým vláknem v trubici z křemenného skla. Vlákno je žhaveno na teplotu 2 500 °C, což způsobuje maximum vyzařování ve vlnových délkách okolo 1 200 nm v blízkosti infračervené oblasti (viditelné světlo má zhruba 400 až 800 nm). Ke zlepšení účinnosti zářičů jsou použity dvě speciální úpravy:
• vnitřek trubice z křemenného skla je pokryt speciální zlatou vrstvou, která pohlcuje značnou část z 5% příkonu vyzařovaného jako viditelné světlo a mění je na další infračervené záření, čímž roste účinnost vyzařování v infračervené oblasti na 96 až 98 %;
• trubice je vyplněna plynným halogenem, který reaguje s wolframem odpařovaným z povrchu vlákna na halogenid wolframu. Ten se v těsné blízkosti povrchu vlákna vysokou teplotou rozkládá a způsobuje zpětnou depozici wolframu na vlákno. Tím je zabráněno jednak ztenčování wolframového vlákna odpařováním, jednak snižování průhlednosti trubice usazováním wolframu na jejím vnitřním povrchu. Tímto způsobem je dosahováno velmi dlouhé doby životnosti křemenných zářičů, až 7 000 hodin, a to bez znatelného snižování účinnosti zářiče s jeho stárnutím.

Výhody vytápění sálavými zářiči

Vzhledem k bodovému charakteru záření je možné s pomocí křemenných zářičů velmi snadno realizovat i tzv. zónové vytápění, kdy je vytápěna jen relativně malá část prostoru, ve které se např. pohybují pracovníci, zatímco zbytek je vytápěn na podstatně nižší teplotu.

Vzhledem k vysoké hustotě vyzařované energie je možné použít křemenné zářiče i ve vnějších aplikacích, například k ohřevu výrobních prostor, dílen, průmyslových otevřených prostor nebo obslužných ramp.

Příklad aplikace ve skladových prostorách

Křemenné zářiče mají řádově menší tepelnou setrvačnost než plošné infračervené zářiče, při přerušovaném vytápění je tedy jejich ovládání daleko jednodušší.
Pro zónové vytápění a venkovní aplikace je velmi podstatná možnost usměrnění záření křemenných zářičů hliníkovými parabolickými reflektory – zpravidla na obdélníkovou plochu s délkou okolo 120 % výšky trubice (ve směru trubice) a šířkou okolo 80 % výšky trubice (kolmo na trubici).

Tepelné zdroje s quartzovou lampou mají však řadu dalších provozních výhod: nepotřebují přívod kyslíku, v jejich okolí nevznikají žádné spaliny a jsou tedy daleko šetrnější ke svému okolí než zářiče plynové. Mají snadnou regulaci, doba náběhu na plný výkon i doba jejich doběhu při vypnutí se pohybuje maximálně v několika vteřinách. Do výkonu 3 kW je možné napájet je z běžné zásuvky jednofázové elektrické instalace. Minimální výška, v níž je možné tyto sálače umístit, je v závislosti na výkonové variantě již od 1,8 m.

Quartzové sálavé lampy mohou bez potíží dosáhnout i maximální plošné hustoty energie povolované hygienickými normami, tj. 200 W/m2.

Sálače jsou mobilní a v případě potřeby je lze odmontovat a nainstalovat kamkoliv jinam. Mohou být instalovány na samostatném rameni, na stěně či na stojanu ve volném prostoru. Tepelný účinek není závislý na vyvětrávání ohřátého vzduchu, a právě proto jsou tak vhodné pro výrobní provozy, dílny, sklady, ale například i na balkony či terasy.

Ke špičce v současné době patří křemenné zářiče s parabolickými hliníkovými reflektory vyráběné například firmami Tansun a Burda. V současné době jsou dováženy do ČR firmou Able Electric pod obchodním názvem „quartzové sálače“ pro jasné odlišení od všech starších typů křemenných zářičů.

Dana Samková

Able Electric

samkova@seteva.cz
www.salace.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 121063
Datum: 17. 10. 2012
Rubrika: Trendy / Údržba
Autor:
Firmy
Související články
Smart technologie pro prediktivní údržbu

V posledních letech se masová produkce stejných výrobků pomalu snižuje, a to díky výrobě upravované na míru potřebám zákazníků. Tyto změny jsou způsobeny narůstajícími schopnostmi dnešních výrobců poskytovat individuální řešení a rozvíjejícími se možnostmi komunikace jejich výrobků. Náročná práce ve složitějších podmínkách je mnohem častěji vykonávána pomocí robotů. Lidé jsou těmi, kdo výrobu sledují, řídí, diagnostikují a analyzují, a to velmi často i na dálku. Právě díky těmto změnám se služby poskytované k průmyslovým výrobkům stávají velmi efektivním způsobem, jak udržet vysokou provozní spolehlivost, snižovat provozní náklady a prodlužovat provozuschopnost výrobních zařízení.

Správné praní pracovních oděvů

Stejně jako jiné oděvy, tak i pracovní kalhoty, bundy nebo trička musejí být pravidelně čištěny. Jednoduchý pracovní oděv mohou sice vyprat zaměstnanci doma v pračce, ale vzhledem k různým druhům znečištění to není vždy vhodné. Optimální výsledky v této oblasti přináší průmyslová péče.

Prediktivní údržba 4.0

Smyslem prediktivní údržby je předpovědět stav výrobních zařízení a odhalit potenciální poruchu. Prediktivní údržba rozšiřuje běžné monitorování stavu o pohled do budoucnosti strojů a nabízí tak možnosti, jak zvýšit efektivitu a snížit celkové provozní náklady. Digitalizace přináší nové možnosti řešení servisní údržby.

Související články
Pracovníci s nestandardní velikostí? Žádný problém!

Ochranné oděvy by měly chránit zdraví a život zaměstnanců. Aby mohl být tento účel splněn, musí oděv dobře padnout. Běžné konfekční velikosti však nesedí každému pracovníkovi. Proto společnost Mewa, poskytovatel služeb v oblasti textilu, nabízí smluvně regulované individuální úpravy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Efektivní program čištění pro moderní průmyslovou výrobu

„Rozlila se mi láhev ředidla!“ I v nejlépe organizované dílně se stávají nehody. Jsou dvě řešení: vytáhnete během vteřiny z vhodně umístěného zásobníku jednu netkanou utěrku, ředidlo utřete a utěrku hodíte do koše. Nebo vstanete, jdete do kumbálu, z velkého pytle hadrů vyberete ten nejvhodnější, vrátíte se, zjistíte, že hadr rozlité ředidlo nepojme, jdete pro další, oba dva pak zanesete do druhého kumbálu, kde se ukládají hadry na vyprání... a už je pomalu čas na pauzu po uklízecí anabázi.

Služba pro bezdemotážní diagniostiku

Bezdemontážní diagnostika je zavedená metoda pro periodickou analýzu stavu strojů a zařízení, která umožňuje monitoring v čase, vylepšuje harmonogram zásobování náhradními díly a optimalizuje správu zdrojů. Metoda rovněž šetří prostředky tím, že eliminuje ty servisní úkony, které nejsou nezbytné.

Čisticí utěrky v systému vícenásobného použití

Vyčistit stroje, pracoviště a materiál použitý k čištění prostě zahodit? Tak jednoduché to v oblasti řemesel a průmyslu není. Kdo začne pracovat se znečišťujícími látkami, jako jsou motorový olej, tuhá maziva nebo nátěry, musí respektovat a dodržovat určité zákonné směrnice pro zacházení s materiálem použitým k čištění.

Prediktivní údržba se vždy vyplatí

Náklady spojené s provozem a údržbou zařízení mnohdy několikrát převyšují jeho hodnotu. V souvislosti s digitalizací v průmyslu a internetem věcí (Internet of Things – IoT) vzniká potřeba nových obchodních modelů, z nichž mnohé ještě neznáme, zatímco jiné už dostávají konkrétní podobu. Mezi ně patří prediktivní údržba.

Konkrétní krok k digitalizované výrobě

Společnost Schaeffler byla za svůj inovativní projekt nazvaný Obráběcí stroj 4.0 nominována na pozici jednoho ze čtyř finalistů soutěže Cena německého hospodářství za inovaci v kategorii Industrie 4.0. Udělení ceny proběhne 16. dubna 2016 v Darmstadtu.

Opotřebovaný kuličkový šroub - vyměnit nebo opravit?

Otázku, zda opotřebovaný kuličkový šroub repasovat, či nahradit novým, si pokládá řada společností. Rozhoduje i finanční hledisko.

Množství maziva je klíčem k životnosti ložisek

Obecně platí, že ložiska jsou velmi spolehlivé komponenty a často mohou přečkat celkovou životnost stroje. Nicméně ne všechna ložiska dosáhnou své výpočtové životnosti. Předčasné selhání ložisek je častým problémem a může vést k nákladné opravě a nákladným prostojům strojních zařízení.

Může strojírenství podporovat udržitelný rozvoj?

Stále více zodpovědných společností se snaží chovat tak, aby dosáhly nejen silného finančního výkonu, ale také aby podpořily udržitelný rozvoj v globálním měřítku. Společnost SKF, výrobce a dodavatel strojírenských technologií a služeb, má vlastní strategii pro aktivní snižování dopadů na životní prostředí.

Servis průmyslových ventilátorů

Spolehlivý chod průmyslových ventilátorů má zásadní význam pro funkci mnoha technologických zařízení. Studie ukazují, že až 22 % energie spotřebované průmyslovými elektromotory připadá na ventilátory, a proto má jejich efektivní provoz také významný finanční přínos. Co však především ovlivňuje účinnost průmyslových ventilátorů a jak mohou konstruktéři optimalizovat jejich výkonnost?

Vstup do systému managementu textilu

Kompletní servis týkající se pracovních oděvů zahrnuje přípravu, dodání, vyzvednutí, péči, opravu a případně výměnu oděvů. Služba je dostupná jak pro velké průmyslové podniky, tak pro malé dílny a řemeslníky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit