Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Excentrický lis nahradil více starších strojů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Excentrický lis nahradil více starších strojů

Díky využití špičkových technologií při realizaci svých výrobků se společnost Sangiacomo Presse řadí mezi přední výrobce mechanických, výstředníkových lisů s rámem ve tvaru C a s rámem ve tvaru H. Na světovém trhu působí již od 60 let.

Celý výrobní proces probíhá v závodě ve Vittorio Veneto, což umožňuje lepší kontrolu kvality jednotlivých součástí konečného výrobku. Profesionální přístup a použití inovativních technologií umožnily společnosti Sangiacomo Presse vyvinout širokou řadu výrobků a řešení pro tváření plechu, jako je lisování, vystřihování a mělké tažení.


„Tento lis je uživatelsky příjemný, jeho nastavení je intuitivní. Po pár zběžných ohledáních se dalo říci, že se strojem umíme pracovat,“ hodnotí excentrický lis Sangiacomo T50RCE vedoucí technického oddělení společnosti Eichenauer Tomáš Veselý. (Zdroj: Exinco)

Zkušenosti hovoří

Oslovili jsme vedoucího technického oddělení a systémového inženýra společnosti Eichenauer Tomáše Veselého, abychom se zeptali, jak se nový lis Eccentric Press T50RCE, který firma z Nového Bydžova na doporučení konzultantské společnosti Exinco zakoupila letos na jaře, osvědčil:

J. Chromý: Můžete nám krátce představit nejprve váš výrobní závod?

T. Veselý:
Jsme dceřinou společností stejnojmenné německé firmy. Mateřská firma byla založena roku 1925. V České republice existuje naše pobočka od roku 1994. Dále máme pobočky v USA a Číně. Naše pobočka čítá kolem 150 zaměstnanců, celá společnost jich pak zaměstnává na 500. Zabýváme se výrobou elektrických topných těles různých typů. Českou pobočku můžeme z hlediska výroby rozdělit do dvou segmentů. Automotive, kde vyrábíme topná tělesa do nádrží s Add Blue pro firmu Bosch, a výrobu těles pro domácí spotřebiče – kávovary, myčky na nádobí, sušičky atd., zde patří mezi naše zákazníky DeLonghi, Bosch, Siemens, Samsung, Miele a podobně.

J. Chromý: Jaké výrobní technologie používáte ve vašem podniku a jaké nároky kladete na vaše dodavatele?

T. Veselý:
Jsme pouze výrobní podnik. V podstatě pracujeme se stroji, které dostaneme k danému projektu z mateřské firmy. Moc praxe s vybíráním technologie tedy nemáme. V případě excentrického lisu jsme řešili náhradu několika zařízení, která již dosluhovala z hlediska staří a bezpečnosti a hlavně již nebyla natolik vytížená. Hledali jsme tedy jeden stroj za všechny. Firmu Sangiacomo jsme s kolegou mechanikem objevili na MSV v Brně, kde nás oslovila jednoduchost, mechanika a preciznost zpracování lisu. Při následném jednání pak i cena. Našli jsme tedy přesně to, co jsme hledali. Při hledání referencí jsme se opět ujistili, že lis firmy Sangiacomo je krok správným směrem.

J. Chromý: Co pro vás bylo při nákupu nové technologie rozhodující, na které parametry strojů byl kladen největší důraz?

T. Veselý:
Čitelnost stroje. Tento lis je uživatelsky příjemný, jeho nastavení je intuitivní. Po pár zběžných ohledáních se dalo říci, že se strojem umíme pracovat.

J. Chromý: Jak náročná byla pro vaše techniky implementace lisu nové značky do vašeho výrobního procesu?

T. Veselý:
Zcela nenáročná. Díky jednoduchosti lisu a zachování zaběhlých standardů v rámci konstrukce lisu a jeho nastavování byla také jeho implementace velice intuitivní.

J. Chromý: Ve vašem výrobním závodě používáte především stroje německých značek. Jak se podle vašeho názoru liší z pohledu uživatele od italských výrobních technologií?

T. Veselý:
Osobně jsem neshledal nic, co by nasvědčovalo tomu, že lis pochází z dílny neněmeckého dodavatele. Řekl bych, že je vyroben velice kvalitně, osazen standardními díly, takže kromě jména výrobce není z čeho usuzovat jeho původ.

J. Chromý: Jaký technologický vývoj ve vašem oboru očekáváte v následujících letech?

T. Veselý:
Samozřejmě se snažíme držet krok s dobou a s tím jsou spojeny i diagnostické prostředky na základě sběru dat a jejich vyhodnocování. V nových projektech počítáme s velkou mírou datového toku nejen o výrobcích, což je dnes již standard, ale i o strojích, jejich taktu, prostojích, cyklech a podobně. Nevyhnutelně se ubíráme také směrem robotizace.

J. Chromý: Objednali byste i další výrobní technologie na doporučení konzultantské společnosti Exinco po zkušenostech, které jste získali instalací a provozem excentrického lisu Sangiacomo?

T. Veselý:
Od instalace lisu uběhla velmi krátká doba, těžko na tuto otázku odpovědět. Nicméně kooperace s firmou Exinco byla a je velice dobrá a mohu ji vřele doporučit ke spolupráci.


Josef Chromý


www.exinco.cz

Další články

Průmysl 4.0
Technologie spojování/ dělení materiálů
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: