Témata
Reklama

Inovace v obrábění na MSV Brno

Inovace jsou „neoddělitelnou součástí společnosti rozvíjející podnikatelského ducha, tvořivost a představivost i ochotu riskovat“ – tak je popisuje Karel Rýdl ve své knize Inovace školských systémů. Zajisté se těmito slovy řídí v dnešní době většina nejen strojírenských společností, protože kdo inovuje, zvyšuje konkurenceschopnost. A tak není divu, že i na MSV se nejedna inovace objeví.

„Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu poprvé představíme inovované soustružnické centrum, které zásadním způsobem rozšíří možnosti obrábění dílců. Jedná se o návrat ke kořenům Kovosvitu jako dodavatele spolehlivých a tuhých soustruhů s vysokou životností,“ říká generální ředitel společnosti Filip Winkelhofer.

Tato inovativní technologie je z dílny vývojového pracoviště Kovosvit MAS. Jeho velkou přidanou hodnotou je podle generálního ředitele zejména nadstandardní vybavení tohoto soustruhu. „Soustružnické centrum jsme také přihlásili do soutěže o nejlepší inovační exponáty Zlatá medaile MSV Brno 2015,“ dodává.

Reklama
Reklama

Robotické pracoviště aneb automatizace nutná

Dalším zajímavým exponátem bude robotizované pracoviště. „I když náš stánek je jedním z největších na veletrhu, budeme prezentovat pouze část tohoto pracoviště, včetně robota. Ve skutečnosti jeden tento robot obsluhuje šest obráběcích strojů v délce linky, která činí 24 metrů. A to bychom se sem opravdu nevešli,“ vysvětluje dále Filip Winkelhofer.

CNC soustruh s označením SP 430 s modulárním provedením

Ostatní dva stroje, které společnost v Brně představí, jsou z řady hi-tech technologií. Jsou určeny především pro velmi náročné aplikace, například v segmentu leteckého nebo ropného průmyslu.

Pro širokou veřejnost a především pro studenty bude otevřena Studentská kancelář. Dvě tyto kanceláře vznikly před rokem v Praze pro vysokoškoláky a v Sezimově Ústí pro středoškoláky. Zájemci z řad studentů se tak mohou dovědět zajímavosti z praxe.

Iva Ruskovská

ruskovska@kovosvit.cz

www.kovosvit.cz

Kovosvit MAS, umistění na MSV: pavilon P, stánek 131

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 151037
Datum: 10. 09. 2015
Rubrika: Trendy / MSV 2015
Autor:
Firmy
Související články
České firmy zbrojí na MSV v Brně

Výrobní i dodavatelské společnosti předvedou na Mezinárodním strojírenském veletrhu svoje novinky. Letošní ročník nejvýznamnější průmyslové přehlídky ve střední Evropě se bude konat v pozitivní atmosféře – domácí ekonomice se po letech přešlapování opět daří.

Řešení pro efektivní obrábění

Společnost GF Machining Solutions představila nové pětiosé obráběcí centrum Mikron HEM700U, které díky svému technickému řešení najde uplatnění v dílenské i malosériové výrobě technicky náročných dílů.

První spodní gantry z Mýta již pracuje

Na konci července byl podepsán kontrakt na dodávku portálového obráběcího centra FSGC do společnosti NERIA Industry, a. s. v Pohořelicích. Termín dodání byl dohodnut na necelý rok od podpisu smlouvy. To vše by nebylo ničím výjimečné, snad jen kdyby stroj jako takový nebyl jen vizí v hlavách konstruktérů a nebyla tedy před jeho výrobcem mýtskou Strojírnou Tyc dlouhá cesta, která byla zapotřebí při vývoji nového stroje.

Související články
Dirty Beauty - Popelka v říši strojů, část 1.

Co musí posbírat všechny odletující špony, řeznou kapalinu, co musí vydržet havárie? Na čem se v provozu stále šetří, co svou krásu skrývá pod provozní špínou? Co dokáže na kouzelnou chvíli zářit – vzbudit obdiv a touhu? O čem se mluví? Přece o krytování strojů. V následujícím textu se dozvíte o hodnotě, hlavních funkcích, platných normách a řešení technických problémů při vývoji krytování.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Briketování třísek ze suchého obrábění litiny

Briketovací lis RUF uzavírá u firmy Ludwig Frischhut GmbH und Co. KG oběh surovin: litinové třísky, které vznikají při obrábění dílů pro vodovodní a odpadní potrubí, jsou lisovány do pevných briket a poté jsou roztaveny ve vlastní slévárně a odlévají se z nich nové surové výrobky. Roztavení volných třísek naopak není možné. Podnik tak uspoří peníze, neboť tržby z prodeje volných třísek jsou výrazně nižší než nákupní cena surovin pro slévárnu.

Ideální CNC frézka pro technické školy

Strojírenské školství stojí před stálou výzvou, jak produkovat studenty, kteří obstojí v praxi. K tomu musí vytvářet podmínky pro jejich výchovu tak, aby je strojařina opravdu „chytila“ a aby získali znalosti a návyky co nejvíce podobné těm, které po nich bude reálný život vyžadovat. Specializovaná CNC učebna založená na cvičné frézce SLV EDU od společnosti SolidVision je skvělým příkladem moderního výukového prostředku k dosažení tohoto cíle.

Normované díly dotvářejí vzhled obráběcích strojů

U všech dodavatelů sázejí výrobci obráběcích strojů především na kvalitu, technické zázemí dodavatele a v neposlední řadě na cenu komponent, které pro svoje stroje nakupují. Některé produkty navíc pomáhají esteticky zvyšovat úroveň designu obráběcích strojů. Takže nejenom hmota základu stroje, pohonné jednotky či automatizace, ale i normované díly dotvářejí celkovou finální podobu výrobků.

Přesnost, produktivita a sofistikované funkce

Evropa je dlouhodobě známa jako největší odbytiště těch nejsložitějších a nejpřesnějších strojů a v mnoha ohledech evropský trh určuje směry celosvětového vývoje v oboru číslicově řízených obráběcích strojů.

Přehlídka obráběcích strojů na MSV

Výběr strojů pro brněnský strojírenský veletrh odráží každoročně situaci v oboru – letos se nese ve znamení využití příležitosti (pokud jsou objednávky od kompletátora a trvají dotace z EU). Vývoj českých výrobků postupuje pomalým tempem a výrobou dílů nás objednatelé drží v předem plánované oblasti. Tomuto zarámování odpovídá i výběr strojů pro expozice na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Postprocesory a postupy v CAM pro produktivní a přesné obrábění

Víceosé obrábění tvarově složitých dílců se čím dál tím více řadí mezi běžné výrobní technologie. Stroje rozšířené o rotační osy nabízejí při takové technologii výroby výhody zejména z hlediska menších nároků na nutné přeupínání dílců během výroby a tudíž nižší riziko vzniku chyb a nepřesností. Tuto výhodu ještě více umocňují tzv. víceprofesní obráběcí stroje, které disponují více než pěti řízenými osami.

Nová řada brusek s lineárními osami

Přesně vybroušená geometrie s vysokou kvalitou povrchu je nutným předpokladem pro kvalitní obrábění. Hospodárná výroba nástrojů potřebuje výkonné stroje, vysokou přesnost a stabilní opakovatelnou kvalitu. Nová řada strojů FX linear společnosti ANCA nabízí řešení pro široké použití ve výrobě nástrojů od nejmenších výrobních dávek až po broušení s nejvyšší produktivitou a vysokým stupněm automatizace.

Frézování grafitu a oceli na jedné frézce

Vstřikovací formy pro výrobu svorek a kontaktů pro elektrotechniku a spínací skříně musejí splňovat nejvyšší nároky na přesnost vyráběných dílů. Protože mají formy velmi dlouhé a tenké stěny, musejí se často vyrábět elektroerozivním hloubením za použití grafitových elektrod. Zároveň je však nutné obrábět i hodně dílů z oceli. Automatizované opracování ocelových materiálů a grafitu na jedné frézce je vzhledem k velmi rozdílným požadavkům na chlazení a mazání, a to zejména s ohledem na nepříjemné znečištění grafitovým prachem, poněkud neobvyklé. Použitím inovativního rozdělovače chladicího média Merz byly tyto související problémy odstraněny.

Multifunkční obráběcí centra na veletrhu

Jako každý rok, tak i v tom letošním se můžeme na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně těšit na pestrou přehlídku obráběcích strojů. Mezi širokou škálou zahraničních vystavovatelů přiváží český výrobce multifunkční stroj Multicut 630/2000, na němž budou účastníkům představeny jeho široké možnosti.

Po vylisování prvních briket jsme se rozhodli lisy vyrábět sami

Před 23 lety se dva inženýři pustili do projektu, o němž se v Čechách zatím jen snilo. Brzy se ale Miroslav Medek a Miroslav Šmejkal přesvědčili, že co funguje v zahraničí, má šanci i v zemi s rodící se demokracií. Dnes stroje značky BrikStar od firmy Briklis na výrobu briket ze dřeva, kovu, papíru, polyuretanu a dalších materiálů znají v mnohých zemích světa.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit