Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inženýrská akademie ČR_Stroje pro chytrý textil
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Inženýrská akademie ČR_Stroje pro chytrý textil

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem - podporovat výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro naše čtenáře zvlášť zajímavé.

VÚTS Liberec v poslední době výrazně rozšířil své aktivity. Původně se zabýval výzkumem a vývojem textilních strojů. Dnes provádí výzkum a vývoj strojů pro zpracovatelský průmysl. Sem patří jak stroje textilní, tak i sklářské, bižuterní, balící, polygrafické, částečně obráběcí (periferie) atd. Dále to jsou různé jednoúčelové stroje (montážní, testovací) i celé montážní linky.

V oblasti tkacích strojů jsme v poslední době vyvinuli dva nové stroje: Tkací stroj Camel – Adaptive pro tkaní perlinkové tkaniny a dále tkací stroj DIFA pro tkaní 3D tkaniny.

Oba představují světové novinky a oba jsme s úspěchem vystavovali na světové výstavě textilních strojů ITMA – 2019 v Barceloně.

Vzduchový tryskový stav DIFA je výstupem společného projektu s TTRI (Taiwan Textile Research Institute) v rámci programu Delta Technologické agentury ČR.
V poslední době se naše firma zapojila do boje s epidemií coronaviru. Pro klastr Nanoprogress jsme vyvinuli a vyrobili zařízení pro přípravu nanovlákenných struktur pomocí AC elektrospinningu. Dále vyvíjíme s podporou MPO stroj na kompletní výrobu roušek. Předpokládáme, že tento stroj bude dostupný např. pro krajské nemocnice nebo pro větší firmy, které si budou moci vyrobit samy potřebné zásoby těchto ochranných prostředků.

Výrazné rozšíření portfolia našich služeb výrobním podnikům představují plně automatizované montážní linky, ve kterých se uplatňují i roboty. Tyto linky vyvíjíme a dodáváme zejména firmám z oblasti automotive.

Novou oblastí je rovněž spolupráce s firmou Lasvit, které dodáváme mechanismy a řízení pohyblivých lustrů do velkých prostorů.

Významnou aktivitou se stává i výzkum a vývoj periferií obráběcích strojů (nástrojové manipulátory, paletizace).


Prof. Ing. Miroslav Václavík, CSc. (Zdroj: VÚTS)

Prof. Ing. Miroslav Václavík

VÚTS

IA ČR 

Další články

Výzkum/ vývoj
Automatizace, regulace
Nekonvenční technologie
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: