Témata
Zdroj: Socos IT

Jak na digitalizaci procesů? Přece efektivně!

Již 20. století probíhalo ve znamení turbulentních změn, a což teprve století 21.! Zmíněné změny prostupují všemi oblastmi lidské činnosti, a tedy samozřejmě též každou oblastí podnikání. Aby dnes mohla firma uspět, musí umět rychle a efektivně reagovat. Vše se neuvěřitelně rychle mění a jediným řešením je pro firmy digitalizace, kterou je nutné brát jako základ důležitý pro účinné soupeření s konkurencí.

Reklama

Abyste dosáhli cíle, zjistěte, jak s využitím Business Process Managementu zpřehlednit a digitalizovat schvalovací procesy ve firmě. Objevte jeho výhody a konkrétní řešení, které můžete snadno aplikovat také ve vaší společnosti.

Digitalizace procesů přitom nemusí být pro firmy sci-fi, které je nedosažitelné. S Business Process Managementem můžete uspět také vy.

S využitím BMP jako nástavby ERP systému získáte procesní platformu, která bude v rámci schvalovacích procesů fungovat digitálně a automatizovaně,“ říká Jiří Cmíral, obchodní ředitel Socos IT. (Zdroj: Socos IT)

Řízení procesů pod kontrolou

Business Process Management (BPM) lze obecně definovat jako analýzu a následné vylepšování podnikových procesů, ke kterému se tyto nástroje využívají. Existují nástroje, díky kterým můžete BMP poměrně jednoduše ihned uvést v praxi, prostřednictvím otevřených rozhraní je integrovat na další informační systémy, například s ERP systémy nebo systémy dodavatelů.

BPM je vlastně byznysová disciplína, která slouží k poznání a řízení procesů ve společnosti. Obvykle se totiž měří pouze jenom výsledky. S BPM však můžete měřit také procesy. Můžete tak jednoduše zjistit, jak dlouho vám například trvá prodat produkt, obsloužit klienta nebo jak ve firmě optimalizovat a automatizovat procesy tak, abyste ušetřili.

Eliminace lidského faktoru

HR, finance, schvalovací procesy… tyto a mnohé další činnosti je vhodné podpořit nástrojem, který dovoluje zaměstnancům jednoduše spolupracovat na jednotlivých úkolech, a výrazně tak zvýšit efektivitu jejich práce. Manažerům na druhé straně toto plnohodnotné workflow poskytuje detailní přehled o plnění zadaných úkolů a jejich vývoji, a to kdykoliv a kdekoliv.

Reklama
Reklama

Každá firma totiž potřebuje mít ve svých agendách pořádek a být v nich efektivní – díky Business Process Managementu je jednoduché zpřehlednit interní agendu, digitalizovat schvalovací procesy, snížit chybovost a dobu prodlení, zvýšit produktivitu nebo urychlit zpracování dokumentů. S BPM je navíc hračka sdílet informace a znalosti v týmu nebo mezi jednotlivými týmy.

Je třeba si uvědomit, že doba papírů a e-mailů je dávno pryč. Že jedině digitální doba dokáže zajistit dokonalý pořádek v řízení firmy. Business Process Management v konečném důsledku znamená zvýšení kvality práce a provozní efektivity, a také eliminaci plýtvání. A hlavně podporuje poskytování lepších produktů a služeb zákazníkům,“ říká Jiří Cmíral, obchodní ředitel Socos IT.

Proč je BPM účinným nástrojem procesního řízení:

• zaměření BPM na standardizaci procesů snižuje riziko lidské chyby;

•  poskytuje manažerům lepší přehled o výkonnosti procesů a pomáhá jim identifikovat úzká místa;

•  automatizační nástroje zvyšují efektivitu a umožňují zaměstnancům soustředit se na úkoly, které vyžadují lidské znalosti a zásahy;

•  všechny výše uvedené dávají zaměstnancům více času na identifikaci dalších procesních vylepšení a automatizací pro neustálé zlepšování podnikových procesů.

Pro každodenní praxi

Efektivní řízení podnikových procesů je zásadní pro úspěch každého podniku. BPM lze zapojit prakticky do jakéhokoliv procesu v mnoha oblastech, například ve financích, HR nebo při evidenci zakázek. S užitečným řešením si můžete vytvořit formulář na cokoliv a jednoduše si nadesignovat celý proces a automatizovat ho.

Příkladem mohou být interní požadavky zaměstnanců.

Představte si, že ve firmě máte 300 zaměstnanců, ale jen 10 % má přístup do ERP systému. Požadavky svých zaměstnanců proto stále řešíte papírovými žádankami nebo e-mailovou komunikací. Je jasné, že takový proces zabere spoustu času, který by šlo využít pro důležitější úkoly. S využitím BPM jako nástavby ERP systému získáte procesní platformu, která bude v rámci schvalovacích procesů fungovat digitálně a automatizovaně.“ Jiří Cmíral, obchodní ředitel Socos IT.

Reklama

Jeden za všechny

Řešení DOCU-X od společnosti Socos IT fungovalo do poslední doby převážně jako DMS systém. S novou a vylepšenou verzí se však řešení posunulo k Business Process Managementu.

Součástí řešení se totiž stal přehledný a robustní designer na procesy, se kterým je možné v rámci DOCU-X digitalizovat jakýkoliv schvalovací či jiný proces. Tato platforma běží napříč společností a napříč využívanými systémy, včetně ERP. Nyní lze s DOCU-X využít všechny výše uvedené výhody, a i mnohem více.

Jeden ze zákazníků společnosti Socos IT vybral pro svou firmu řešení DOCU-X. Hlavním důvodem byl problém s obsazením administrativně-ekonomických pozic spolehlivými zájemci. Situaci popsal takto:

Výrazně jsme zefektivnili ekonomicky-administrativní úsek (menší náklady, nižší chybovost) a získali rychlejší, přehlednější a dostupnější informace pro management. Díky DOCU-X si vystačíme se ¼ zaměstnanců oproti původnímu plánu.” Adam Příhoda, PBW GROUP, s. r. o.

Související články
Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Související články
Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Bezpečnost vašich dat stokrát jinak

Ve třetím podcastu nás prof. Smejkal seznámí s faktem, že bezpečnostní opatření nám mohou být uložena zákonem i s tím, že každý subjekt se může vyskytnout z hlediska kybernetické bezpečnosti ve třech stavech: 1. nedotčený KB, 2. opatření provedena, ale neví, zda a jak fungují, 3. trvalý proces fungujícího ISMS (systému řízení bezpečnosti informací). A nejen to…

CIMT a Čína v roce 2023

Počínaje Velikonočním pondělím se v Pekingu, téměř tradičně v tomto čase, po pět dnů konal další ročník veletrhu výrobních strojů CIMT 2023. Pro cizince byla poslední výstava jednoduše dostupná na jaře roku 2019. Od ledna 2020 se přestalo do Číny létat a události nabraly nečekaný spád. V tomto krátkém textu se podíváme na výstavu i před brány výstaviště.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Chceme svítit

Povědomí o bývalém vojenském prostoru Stříbro v západní části naší republiky přinášejí buď vzpomínky osobního rázu, nebo přicházejí skrze narukované, kteří zde společně, převážně s romskými spoluobčany z tehdejšího východu Československa, v tankových praporech chránili naši republiku proti vpádu západních imperialistů. Doba se naštěstí změnila. Nyní je to rozvíjející se region jak díky blízkosti k Německu a hlavní dálniční tepně, tak i zásluhou generace techniků, kteří se zde kolem plzeňské Škody zrodili a po jejím rozpadu a rozmělnění se vydali na cestu soukromého podnikání ve strojírenském oboru. Do jedné z takových firem, nacházející se v Kladrubech u Stříbra, jsem se vypravil. Důvodem byla ukázka vzniku a růstu dalšího partnerství s dodavatelem technologií obrábění, společností Mazak.

Na cestě ke zrození stroje, část 5: Zakázka

Série deseti článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje proces výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, na jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu, technické parametry a návratnost investic.

Zájem hackerů může vyvolat i maličkost

Digitalizace a automatizace kromě výhod přináší i nutnost zavedení nových principů práce s daty. Ta představují v produkci jakékoli firmy zcela novou hodnotu a jejich zneužití může být nepříjemné.

Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Automatizace výroby a kontrola kvality

Stejně jako rostou požadavky na přesnější a efektivnější výrobní procesy, rostou velmi výrazně i požadavky na kvalitu produktu. Kvalita produktu je sledována již od prvopočátku, kdy je za každý vstupní komponent zodpovědný výrobce a dodavatel.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit