Témata
Zdroj: CzechTrade

Jít směrem k vysoké přidané hodnotě

Podle slov Ing. Radomila Doležala, generálního ředitele CzechTrade, stojí česká ekonomika před transformací, kdy směřujeme k výrobkům s vysokou přidanou hodnotou. Proto musíme hledat trhy, kde dokážou tuto přidanou hodnotu ocenit, protože se hodí do jejich průmyslového profilu. S panem Doležalem jsme si povídali nejen o tomto tématu, ale i o tom, co agentura připravuje pro české firmy v rámci letošního MSV.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

MM: Pane řediteli, vloni vydala agentura CzechTrade novou strategii, od níž se od té doby odvíjela její činnost. Jaké máte po roce zkušenosti, případně jsou již vidět výsledky?

R. Doležal: Základním principem je větší soustředění se na určité prioritní obory, kde si chceme budovat hlubší kompetenci, a s tím je spojená celá řada dalších aspektů strategie CzechTrade. Například Klientská rada, kde chceme konfrontovat naše priority v sektorech s názorem zkušených podnikatelů a našich klientů, a také chceme samozřejmě tyto nové sektory rozvíjet nejen ve stávajících teritoriích, ale máme snahu jít i do takových, které by tyto obory mohly technologicky absorbovat.

Právě v těchto dnech otevíráme českým firmám dveře ke spolupráci s jednou z největších nizozemských strojírenských společností Yamaha Motor Europe, která hledá nové dodavatele pro stávající i nové projekty,“ říká Radomil Doležal. (Zdroj: CzechTrade)

MM: Co vaše agentura zejména prezentuje na letošním MSV? A se kterými firmami a organizacemi na své letošní veletržní účasti spolupracujete?

R. Doležal: Stěžejní akcí je Meeting Point CzechTrade, což je plošné setkání českých firem ze strojírenské oblasti přítomných na veletrhu se zástupci našich vybraných zahraničních kanceláří CzechTrade, které se na oblast strojírenství zaměřují. V rámci konzultací nabídneme i expanzi do nových teritorií. Exportéři již mohou využít konzultace k Uzbekistánu, kde s rostoucí ekonomikou roste i kupní síla obyvatelstva, čímž se uzbecký trh stává atraktivním pro české firmy, které hledají příležitosti mimo Evropskou unii.

Reklama
Reklama
Reklama

Novinkou je Cena za průmyslový design, projekt, který jsme spustili ve spolupráci s Veletrhy Brno a kterým chceme ukázat stěžejní význam průmyslového designu pro konkurenceschopnost českých výrobků na světovém trhu.

Proběhne také podepsání memoranda o spolupráci mezi marockou a českou elektrotechnickou asociací, kde CzechTrade sehrál hlavní roli v propojení obou asociací.

Stěžejní akcí je Meeting Point CzechTrade, což je plošné setkání českých firem ze strojírenské oblasti přítomných na veletrhu se zástupci našich vybraných zahraničních kanceláří CzechTrade, které se na oblast strojírenství zaměřují. (Zdroj: CzechTrade)

MM: Často v našem časopise píšeme o vašich jednotlivých zahraničních kancelářích. Mohl byste uvést příklady konkrétních projektů v loňském či letošním roce? Zejména, pokud jde o oblast strojírenství.

R. Doležal: Právě v těchto dnech otevíráme českým firmám dveře ke spolupráci s jednou z největších nizozemských strojírenských společností Yamaha Motor Europe, která hledá nové dodavatele pro stávající i nové projekty. Z 30 českých firem si zástupci firmy Yamaha vytipovali devět, které navštívili přímo v jejich provozech. Nákupčí přijel s konkrétními poptávkami a při cestě organizované CzechTradem rovnou provedl audit výroby. Česká firma, která bude nákupčím z Nizozemska vybrána, se tak zařadí mezi dodavatele nadnárodního koncernu s vyhlídkou dalších objednávek a zařazení do dalších projektů jedné z top světových firem v sektoru motorek, UTV a lodí.

Reklama

MM: Od loňska se též hodně hovoří o vašem Design centru. Které konkrétní projekty ve spolupráci s ním během roku vznikly?

R. Doležal: Hlavním cílem Design Centra CzechTrade je pomáhat firmám zvýšit konkurenceschopnost českých výrobků pomocí designu. Na to máme celou škálu nástrojů, jedním z nich je Adresář designérů CzechTrade, který podporuje vzájemnou spolupráci kreativních profesionálů s českými firmami v oblasti produktových inovací. Malé a střední podniky mohou navíc získat na tuto spolupráci dotaci z iniciativy NPO – Design Credits. Může se jednat o nový produkt nebo inovaci designu už vyráběného výrobku. Design Credits například úspěšně využila firma vyrábějící nože s ultrasonickou technologií v rukojeti, kdy z Adresáře designérů CzechTrade využila službu designérského studia Rytíři design.

Exportéři mohou využít konzultace k Uzbekistánu, kde s rostoucí ekonomikou roste i kupní síla obyvatelstva. (Zdroj: CzechTrade)

MM: Jaké má vaše agentura plány pro nejbližší i pro vzdálenější budoucnost? Například ve kterých zemích zamýšlíte působit?

R. Doležal: Česká ekonomika stojí před určitou transformací, kdy směřujeme k výrobkům s vysokou přidanou hodnotou. Proto musíme hledat trhy, kde dokážou tuto přidanou hodnotu ocenit, protože se hodí do jejich průmyslového profilu. K tomu nastavujeme systém našich kanceláří, a proto se snažíme orientovat expanzi do vyspělých technologických zemí, jako je Japonsko, Jižní Korea, Spojené státy, nebo například do Mnichova, technologického hubu Spolkové republiky Německo. A tou druhou linkou je, že se zároveň chceme orientovat na země s bohatými přírodními zdroji, jako je Saúdská Arábie, Katar nebo Uzbekistán.


Podpora českých firem na MSV

Také letos je součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně agentura na podporu obchodu CzechTrade. Pro české firmy se zájmem expandovat na zahraniční trhy má připravené akce, během kterých mohou čerpat informace či konzultovat své obchodní aktivity na daný trh.

Související články
Chcete uspět v USA? Začněte na veletrhu!

Strojírenská výroba a zpracování kovů je ve Spojených státech důležitým ekonomickým odvětvím. Tradičně se toto odvětví soustředí převážně do oblasti kolem velkých jezer amerického Středozápadu. Podle posledních dostupných dat amerického Ministerstva obchodu z roku 2021 strojírenská výroba a zpracování kovů přinesly do americké ekonomiky 2,3 bilionu dolarů, a představovaly tak 12 % z celkového HDP.

USA: Sázka na stabilní trh

Spojené státy americké se řadí mezi největší vývozce na světě. Pro naše firmy představuje nejúspěšnější exportní destinaci z mimoevropských trhů. Za poslední období dochází k postupnému nárůstu našeho exportu, v roce 2019 poprvé v historii přesáhl 100 mld. Na trh USA vyvážíme zboží s nejvyšší inovační hodnotou, jako jsou např. letecké motory, zdravotnická zařízení či mikroskopy. Tyto komodity by se nyní mohly rozšířit o další sektory, jako například výrobní stroje pro high-tech výrobu.

Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Související články
Důraz na udržitelnost, digitalizaci a 3D tisk

Japonsko je zemí, kde se rodí nejmodernější technologie a kde se dbá na udržitelný způsob života. Je kolébkou průmyslu a domovem největších průmyslových firem. Každé dva roky mají návštěvníci z celého světa možnost nahlédnout prostřednictvím veletrhu Jimtof (Japan International Machine Tool Fair) pod pokličku nejnovějších inovací v oboru obráběcích strojů a jejich příslušenství. Díky pozvání Japonské asociace výrobců obráběcích strojů JMTBA jsme měli možnost zúčastnit se tohoto veletrhu osobně. V následující reportáži se vám pokusíme zprostředkovat alespoň pár nejzajímavějších témat, která zde zazněla.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Partnerství s přidanou hodnotou

O tom, že vše jde lépe, máte-li partnera, na kterého se můžete spolehnout, asi není potřeba nikoho přesvědčovat. A právě proto existuje agentura CzechTrade. Jejím hlavním cílem je praktická pomoc českým exportérům na zahraničních trzích. Využívá k tomu především síť 52 zahraničních kanceláří, které realizují asistenční služby pro české vývozce a získávají informace týkající se příslušného trhu. Na podrobnosti jsme se zeptali Miroslava Manďáka, exportního konzultanta pro oblasti strojírenství a kovovýroba.

Export s přidanou hodnotou

Tuzemský průmysl má proexportní zaměření, téměř tři čtvrtiny jeho produkce se vyvážejí. Doba postupného ochlazování celosvětové ekonomiky v kombinaci s nástupem pandemie koronaviru a následnými restriktivními opatřeními vlád zásadně ovlivnila aktivity domácích firem a v mnohých případech způsobila problémy existenčního rázu

IMTS 2022 Chicago – české stopy

Po šesti dnech se v sobotu 17. září 2022 uzavřely brány chicagského výstavišti McCormick Place na břehu michiganského jezera, které hostilo veletrh IMTS – Manufacturing Technology Show, největší veletržní událost amerického kontinentu zaměřena na obráběcí technologie a komponenty. Na 2 000 expozic bylo rozloženo v celkem devíti pavilonech zabírající výstavní plochu přes 100 tis. metrů čtverečních. Celkem se v průběhu celého veletrhu registrováno přes 86 tisíc návštěvníků. 

IMTS Chicago, McCormick Place Convention Center, Chicago, USA

Po čtyřech letech se dnes 12. září 2022 otevřely brány chicagského výstavište McCormick Place Convention Center, kde se do soboty koná International Manufacturing Technology Show IMTS – největší veletrh amerického kontinentu zaměřený na obráběcí technologie a komponenty. Jsou zde čeští vystavovatelé. Jsme zde i my!

Sektor obráběcích a tvářecích strojů doma i ve světě

Výroba obráběcích a tvářecích strojů představuje tradiční obor, který se po dlouhá desetiletí u nás těší velké oblibě a zastává zde jednu ze zásadních rolí inovačních procesů. Zároveň je to ale i obor (zejména sériově vyráběné stroje), který s minimálním zpožděním kopíruje celosvětový vývoj ekonomiky. 

Inovace bez implementace je halucinace

S transformačním manažerem Liborem Witasskem jsme se při rozhovoru setkali v jeho opavské výrobní firmě Strojcar, kterou mj. používá jako laboratoř svých inovačních počinů, jež následně v roli manažerského konzultanta a interim manažera navrhuje globálním firmám na cestě jejich transformace. Hovořili jsme o naší strukturálně nemocné ekonomice s převahou výroby s nízkou přidanou hodnotou, o příležitostech, které nám přináší Green Deal, o stavu německé ekonomiky, a samozřejmě o budoucnosti českého průmyslu.

Podpora českých firem na MSV

Také letos je součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně agentura na podporu obchodu CzechTrade. Pro české firmy se zájmem expandovat na zahraniční trhy má připravené akce, během kterých mohou čerpat informace či konzultovat své obchodní aktivity na daný trh.

Vždy jde o pochopení procesu

Převratný rozvoj nových technologií, jehož jsme v posledních letech svědky, se stává zásadním pomocníkem výrobních společností při jejich nepřetržitém zdokonalování procesů, zvyšování efektivity práce, minimalizaci nákladů a řadě dalších kroků. S Filipem Grobem, výrobně-technickým ředitelem společnosti Fosfa, hovoříme o konkrétních inovativních projektech, které v břeclavském závodě realizovali, o tom, s jakými úskalími se při jejich zavádění potkávali a s jakými benefity je aktuálně v praxi využívají.

Přímá cesta k zákazníkovi

Sourcing Days – to je název pro akce, které pro české výrobce a jejich zahraniční odběratele pořádá agentura CzechTrade. V současné době zve agentura ve spolupráci se Spolkovým svazem nákupu, materiálového hospodářství a logistiky (BME) na největší tuzemské setkání s německými nákupčími – Sourcing Day Tschechien. Akce se uskuteční již za pár dní, 16. května, v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu, na adrese Politických vězňů 20 v Praze, což je změna oproti předchozím ročníkům, kdy se konala v Plzni.

O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit