Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Kompletní obrábění v XL
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Kompletní obrábění v XL

Po úspěšné orientaci na komplexní obrábění především kusových dílů a malých sérií nyní salcburská společnost GMT Wintersteller vstupuje i do obrábění velkých dílů.

GMT se vyznačuje razantním růstem a vysokou flexibilitou. Od svého založení v roce 1990 se díky orientaci na zákazníka a důsledným investicím do moderního strojního parku stala váženým výrobním partnerem. Díky soustružnickému a obráběcímu centru Hyperturn 200 Powermill od rakouského strojaře Emco otevřela novou kapitolu svého úspěchu.


Úctyhodná velikost: Hyperturn 200 Powermill od Emco je největším obráběcím strojem firmy GMT Wintersteller, který od roku 2016 vyrábí velké komplexní díly na jediné upnutí.

Cílem zakladatelů společnosti, Martina a Leonharda Winterstellera, bylo od samého začátku vystupovat jako kompetentní a flexibilní partner s nejvyšší úrovní vertikální integrace v oblasti obrábění a zpracování kovových kusových dílů a malých sérií. Svou pozornost zaměřili zakladatelé na obrábění především komplexních dílů, jež je náročné na know-how a odpovídající výrobní prostředky.

Díky vysoké úrovni vertikální integrace můžeme zaručit nejvyšší možnou flexibilitu a odpovídající kvalitu dodávek,“ jsou o své firemní filozofii přesvědčeni jednatelé a majitelé firmy. Věrní zákazníci z oboru strojírenství, energetického průmyslu, vodního hospodářství a přepravy bezesporu svědčí o vysoké kvalitě.


Výkonné hlavní vřeteno a protivřeteno se stejnou konstrukcí jsou určené pro těžké obrábění s maximálním točivým momentem 6 410 Nm a s pozoruhodným výkonem 84 kW.

Přesnost díky strojovému parku

Již 28 let zaměstnává společnost ve čtyřech závodech (Annaberg, Abtenau, Kuchl a St. Pantaleon v oblasti rakouského Salcburku) okolo 360 zaměstnanců. V jednotlivých oblastech, jako je smluvní výroba (cca 80 %), hydrotechnické ocelové konstrukce, zámečnictví a výroba protihlukových stěn společnost disponuje strojovým parkem pokrývajícím celou škálu výrobních procesů od obrábění přes zpracování plechu až po různé svářečské práce.

Celkem 44 CNC strojů, z velké části soustružnických a frézovacích center, vícevřetenových soustruhů a pětiosých obráběcích center, pracuje na 3,5 směny. „V současné době jsme celkem pěkně vytíženi a vyrábíme 24 hodin denně,“ pochvaluje si Leo Wintersteller.

Dlouhodobá příznivá situace z hlediska zakázek přiměla společnost GMT k rozšíření mechanické výroby. Základem úspěchu společnosti GMT jsou podle Lea Winterstellera důsledné investice do moderního a vysoce flexibilního strojového parku. „Spoléháme především na strojaře z Rakouska a Německa. Zvláště kompletní obrábění na co možná nejméně upnutí je vysoce produktivní a díky nízké logistické náročnosti i velmi flexibilní,“ konstatuje.


Na stroji Hyperturn 200 vybaveném protivřetenem, funkcí koníku a saněmi lunety mohou být spolehlivě obráběny díly s průměrem obrábění až 1 000 mm, s délkou obrábění až 4 000 mm a s maximální hmotností 6 000 kg.

Vstup do obrábění velkých dílů

V posledních letech rostly poptávky zákazníků na výrobu ještě větších dílů, než jaké společnost GMT dosud nabízela.

„Bylo nám jasné, že tuto oblast můžeme úsporně zajistit jen s novým soustružnickým a frézovacím centrem,“ vysvětluje Josef Pendl, vedoucí výroby GMT v Abtenau. „Investice do takto velkého, a tedy nákladného stroje je samozřejmě spojena s určitým rizikem, pro nás je však důležitým faktorem vytvoření potřebných předpokladů pro co nejúspornější realizaci těchto zakázek.“

Společnost se samozřejmě snažila o maximální snížení rizika. Proto se pozorněji rozhlédla i u již osvědčených dodavatelů a odpověď na své požadavky nalezla u rakouského strojaře Emco v Halleinu.

Na firemním veletrhu na podzim roku 2015 jsme poprvé představili náš Hyperturn 200 Powermill, kde se pan Wintersteller o tento stroj velmi zajímal,“ vzpomíná Rupert Lehenauer, vedoucí oblastního prodeje Emco, na první rozhovory o tomto velkém stroji.


Stroj je vybaven řídicím systémem 840 sl od společnosti Siemens, je programován prostřednictvím CAM softwaru Esprit od DP Technology a simulace probíhá prostřednictvím programu CPS Pilot – kompletní procesní řetězec zajišťuje nejvyšší možnou spolehlivost procesu, snižuje prostoje a zabraňuje kolizím.

Dobré zkušenosti výhodou

Již od roku 1990 provozuje GMT nejrůznější obráběcí stroje od Emco. A od té doby trvá velmi úzká spolupráce a dobré partnerství: „Z technického i lidského hlediska máme s Emco velice dobré zkušenosti. Navíc zde fungoval a stále funguje spolehlivý servis. A to jsou všechno faktory, které jsou pro nás rozhodující,“ vyzdvihuje Leo Wintersteller.

Poptáni byli samozřejmě i jiní výrobci takto velkých soustružnických a frézovacích center, ale technické parametry stroje Hyperturn 200 a důvěra v halleinského partnera byly rozhodujícím faktorem pro volbu právě společnosti Emco. GMT objednala jako první na světě Hyperturn 200 Powermill s protivřetenem, funkcí koníku a saněmi pro lunetu, na němž lze obrábět díly s průměrem soustružení až 1 000 mm, s délkou obrábění až 4 000 mm a s hmotností až 6 000 kg na jediné upnutí.

Výkonné hlavní vřeteno a protivřeteno se stejnou konstrukcí jsou určená pro těžké obrábění s maximálním točivým momentem 6 410 Nm a s pozoruhodným výkonem 84 kW. Frézovací vřeteno nabízí 630 Nm, maximální počet otáček 6 500 min-1 a výkon pohonu 80 kW. Přesto je podle pana Lehenauera toto největší soustružnické a frézovací centrum od Emco přesvědčivé i svou dokonalou konstrukcí: „Impozantní pojízdný stojan stroje Hyperturn 200 má stavebnicovou konstrukci, stejně jako všechny frézy od Emco Mecof. Tím je zajištěna optimální pevnost a stabilita stroje a vysoká přesnost obrábění.“

Zvláště tento typ konstrukce je podle Leonharda Winterstellera základem vysoké flexibility a přesnosti stroje Hyperturn 200: „Díky principu pojízdného stojanu, který je použit i u obráběcích center, je zajištěna flexibilita a neomezenost výrobních možností.“


Josef Pendl: „Investice do stroje Hyperturn 200 od společnosti Emco pro kompletní obrábění a soustružení velkých dílů byla skutečně dobrým rozhodnutím. Vynikající poměr ceny a výkonu je stejně přesvědčivý jako vysoká stabilita stroje a flexibilita a přesnost výroby spolu s možností virtuální simulace.“

Přesně a efektivně

Ke zmíněné přesnosti doplňuje Josef Pendl: „Přesnost stroje Hyperturn 200 při manipulaci s takto těžkými díly je skutečně úctyhodná. Přesnost třídy tolerancí IT6 je během výroby spolehlivě dosažitelná.“

Osa B je vybavena momentovým pohonem a je integrována do konstrukce stroje. Příčné saně jsou vyrobeny ze svařované oceli s vysokou odolností proti zkrutu a ohybu: „To je skutečnost, která je rozhodující pro dosažení vysoké kvality při soustružení a frézování,“ zdůrazňuje Lehenauer.

Zásobník nástrojů pojme ve standardní verzi 50 nástrojů, ve volitelné výbavě pak nabízí místo pro 100 (jak je tomu u GMT), nebo dokonce 200 nástrojů. Zvláště pro vrtací tyče s průměrem do 100 x 1 000 mm je k dispozici přídavný zásobník ve formě odebírací stanice s kapacitou tří míst.

Hyperturn 200 Powermill byl dodán koncem roku 2016 a po fázi zaškolení personálu a zprovoznění stroje mohla společnost GMT od února 2017 začít s produktivní a úspornou realizací prvních zakázek.


Rupert Lehenauer: „Se společností GMT Wintersteller nás spojuje dlouholeté rovnocenné partnerství. Jsme hrdi, že můžeme stát po boku takto úspěšné společnosti a podporovat ji.“

Simulace: důležitý nástroj

Hyperturn 200 je vybaven řídicím systémem Siemens 840D sl s funkcí ShopTurn, který se osvědčil i u ostatních modelů řady Hyperturn ve společnosti GMT. K úspornému obrábění takto velkých dílů patří i odpovídající systém programování, který je zde k dispozici prostřednictvím softwaru Esprit obhospodařovaného firmou Pimpel GmbH.

Jako ideální doplněk ve všech fázích výroby, od začátku až po hotový výrobek, využívá GMT Emco systém virtuálního stroje CPS Pilot. „Díky systému CPS Pilot můžeme před vlastní výrobou simulovat a optimalizovat všechny kroky obrábění, čímž zvyšujeme spolehlivost procesu a bráníme případným kolizím,“ čerpá vedoucí výroby z dlouholetých zkušeností, protože nástroj pro reálnou simulaci využívá GMT i u ostatních modelů řady Hyperturn.

Partnerství jako model úspěchu

Přerod dlouholetého partnerství mezi GMT a Emco do modelu úspěchu je dílem otevřené a dobré vzájemné spolupráce. „Od samého založení naší firmy nás společnost Emco nikdy nezklamala a byla vždy po ruce, aby pomohla se všemi problémy. Poradenství a servis jsou na špičkové úrovni a jsou skutečně spolehlivé, což je pro nás tím nejdůležitějším faktorem,“ uzavírá Leonhard Wintersteller.

Pro svůj nový závod už promýšlejí investici do dalšího stroje Hyperturn – to je ale už jiný příběh…

Emco Intos

hana.janisova@mmspektrum.com

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: