Témata
Reklama

Komplexní nabídka kabelové techniky pro automatizaci

Vše z jednoho zdroje - to je současný trend v oblasti automatizace. Skupina Lapp, která zaujímá pozici systémového dodavatele kabelů a příslušenství, představí na podzimních veletrzích MSV v Brně a ELOSYS v Trenčíně nejen kompletní portfolio svých výrobků, ale rovněž spoustu nových nápadů a řešení v oblasti automatizační techniky.

Zákazníci tak dostanou kompletní řešení kabeláže pro instalace na strojích, od snímačů až po řídicí jednotky. Takto široká nabídka od jednoho výrobce je zcela ojedinělá.

Reklama
Reklama
Reklama

Kabely s optickými vlákny

Kabely s optickými vlákny prezentuje Lapp značkou Hitronic. Tyto kabely jsou určeny pro aplikace v oblasti telekomunikací a rovněž všude tam, kde jsou přenášeny velké objemy dat, kde je potřeba velká šířka pásma nebo například v náročných průmyslových podmínkách. V úvodu letošního roku byla představena kompletní inovovaná řada optických kabelů. Nové typy optických kabelů mají mnohem lepší mechanickou zatížitelnost a poměr cena/výkon. Kabely Hitronic HQN 1500 a Hitronic HVN 5000 jsou určeny pro přenos dat na velké vzdálenosti, jsou vhodné pro přímé uložení do země a současně jsou vysoce mechanicky odolné. K dispozici je také mechanicky odolná verze pro drsné provozní podmínky s ochranou proti hlodavcům (armovaný venkovní kabel Hitronic HQW). Pro kabeláž v rámci budov a pro přímé propojení s koncovým zařízením je určen kabel Hitronic Breakout.

Novinka v automatizačním programu firmy Lapp: propojovací kabely pro ethernet s koncovými zástrčkami Plug & Play pro lokální sítě

Strukturovaná kabeláž budov a Ethernet

Připraveny jsou také novinky pro oblast strukturované kabeláže budov a průmyslového ethernetu. Jednou z nich je konektor Epic Data CAT.6A 10G,který je snadno připojitelný v provozních podmínkách. Je použitelný pro 10GB Ethernet a přenosové frekvence do 500 MHz v průmyslových sítích i ve strukturované kabeláži budov. Díky pouzdru ze slitiny zinku je velmi odolný a současně poskytuje dokonalou ochranu proti rušení (EMI). Protiprachová krytka chrání čelo konektoru
a zabraňuje jakémukoli znečištění nebo poškození konektoru během přepravy nebo v době, kdy není připojen. Další novinkou je kabel se zlepšeným přenosovými vlastnostmi Unitronic LAN 1500 CAT.7A pro strukturovanou kabeláž v budovách, který je určen pro frekvence do 1 500 MHz. Tento kabel splňuje normy EN 50173 a ISO/IEC 11801.

LAN kabeláž pro venkovní instalace

Vůbec poprvé představí Lapp řešení LAN kabeláže pro venkovní instalace. Unitronic LAN Outdoor CAT.7 je k dispozici ve dvou verzích – pro přímé uložení do země nebo pro venkovní uložení mezi budovami. Obě provedení jsou odolná proti UV záření a současně díky robustnímu vnějšímu plášti z polyetylenu jsou vhodná i pro přímé uložení do země. Maximální přenosová frekvence je 1 000 MHz. Dalším přírůstkem do programu automatizace společnosti Lapp jsou nové propojovací kabely (patch) pro Ethernet s konektory Plug & Play pro lokální připojení do sítě.

Připojení senzorů a akčních členů

Lapp rovněž přichází s inovovaným výrobním programem pro připojení senzorů a akčních členů. Proč? Průzkumy ukázaly, že v Německu je kolem 70 % automatizačních řešení tradičně stále realizováno pomocí paralelních propojů. Lapp zákazníkům usnadňuje přechod na technologii provozní sběrnice doplněnou nabídkou kabelů sortimentu AS-Interface BUS. Novinkou je propojovací kabel Unitronic AS-Interface Long Distance s průřezem vodičů 2,5 mm2 pro komunikaci na větší vzdálenosti. Vnější plášť je vyroben z odolného polyuretanu nebo pryže (EPDM). Dalšími novinkami jsou: olejům odolný kabel Unitronic AS-Interface s červeným vnějším pláštěm pro připojení pomocných napětí v síti AS-Interface, celokovový průmyslový konektor Epic Data ProfiBUS, vhodný pro připojení konfekcionovanými kabely ProfiBUS M12 a osmipólový kabel s konektory M12pro snímačovou technologii.

Společnost Lapp Kabel, s. r. o., se sídlem v Otrokovicích je součástí celosvětově působící skupiny Lapp. Majitelem skupiny je rodina Lapp a pracuje v ní více než 3 000 zaměstnanců. Skupinu tvoří 41 distribučních a 15 výrobních firem. Centrála Lapp Group je v německém Stuttgartu.

Žaneta Vojtková

Lapp Kabel, umístění na MSV: pavilon F stánek 98

zaneta.vojtkova@lappgroup.com
//www.lappgroup.cz

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 120906
Datum: 04. 09. 2012
Rubrika: Trendy / MSV 2012
Autor:
Firmy
Související články
Strojové učení pro senzory

Dnes je možné nalézt mikrokontroléry (jednočipové počítače) v prakticky jakémkoli technickém zařízení počínaje pračkami až k měřičům tlaku a nositelné elektronice. Výzkumní pracovníci Fraunhoferova institutu mikroelektronických obvodů a integrovaných systémů řízení (IMS, ISŘ) vyvinuli AIfES, koncept umělé inteligence (AI) pro mikrokontroléry a senzory, který obsahuje plně nastavitelnou umělou neuronovou síť. AIfES je na platformě nezávislá knihovna pro strojové učení, kterou lze využít k realizaci samostudijní mikroelektroniky, která nevyžaduje spojení s cloudem nebo vysoce výkonným počítačem. Systém umělé inteligence určený pro senzory je schopen rozeznat rukopis a gesto, což umožňuje například zadávání vstupních dat gestem, běží-li knihovna na nositelné elektronice.

Solární článek Amorton na Amperu

Kromě nových technologií v oblasti automatizační techniky, elektromechanických i polovodičových relé bude společnost Panasonic na Amperu 2019 představovat amorfní křemíkový solární článek - Amorton. Tento unikátní zdroj energie s dostatečným výkonem pro napájení elektroniky nezatěžuje životní prostředí žádnými CO2 či jinými skleníkovými plyny a je tak ideální ekologickou alternativou standardních baterií.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Související články
Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Inovace senzorů na veletrhu Amper 2015

Na brněnském výstavišti proběhne ve dnech 24. až 27. března 2015 mezinárodni veletrh elektroniky Amper, na kterém představí novinky v sortimentu senzorů také společnost Micro-Epsilon.

Nové komponenty pro stavbu strojů

Tým fluidní techniky divize Lin-Tech společnosti Hennlich i v letošním roce představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řadu novinek.

Pomocník pro plánování výroby

Většina lidí dnes ví, že žádná firma, která chce být konkurenceschopná, neobejde bez kvalitního ERP. Díky němu lze především řídit procesy, a to doslova všechny. Ne každý si však uvědomuje, jak velké mohou být rozdíly mezi systémy pro jednotlivé oblasti podnikání. Asi nejsofistikovanější ERP najdeme bezesporu ve výrobních firmách.

Praktický výzkum nám dělá svět lepším

Prof. Ing. Milan Gregor, PhD. se narodil v Prievidzi a dětství prožil v Necpaloch. Zde u příležitosti oslav 600. výročí první písemné zmínky byl v roce 2015 oceněn Cenou primátorky Prievidzy za mimořádné zásluhy v rozvoji hospodářství, vědy a techniky a šíření dobrého jména Slovenské republiky v zahraničí.

Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

Upínače jsou stejně důležité jako stroj nebo nástroj

Výrobní zařízení pro třískové obrábění s nástupem CNC řízení a víceosých technologií významně změnily požadavky na složitost obrobků, řezné nástroje a v konečném důsledku také na automatizaci a robotizaci. Čemu se však často nevěnuje tolik pozornosti, jsou upínací technologie i přesto, že mohou mít zásadní vliv na výslednou kvalitu obráběného dílu, ale i na náklady.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Chytré stroje přivádějí továrny k životu

Bezpečné balicí stroje připojené k Ethernetu zvyšují produktivitu, zlepšují flexibilitu, snižují komplexnost konstrukce a řeší problémy pracovníků v provozu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit