Témata
Reklama

Létající autobus

Pro nadšené obdivovatele klasických aut z celého světa neexistuje nic, co by bylo víc tradičně německého než vzduchem chlazený čtyřválcový motor VW uložený naležato ‒ ať už pohání Karmann Ghia, VW Beatle, VW Transporter anebo (ve špičkově vyladěné verzi) Porsche 356. Různé odvozené a modifikované verze tohoto motoru se vyráběly dalších 70 let od jeho prvního představení v roce 1936. A dnes je díky své všudypřítomnosti, robustnosti a jednoduché konstrukci jedním z nejdostupnějších a nejlépe laditelných klasických motorů pro restaurátory a závodníky.

Dodávání vysoce výkonných komponentů pro vozidla poháněná čtyřválcem Volkswagen uloženým naležato je velký byznys, kterému se věnuje mnoho firem v Evropě i ve Spojených státech. Jedním z takových dodavatelů vlastnících patřičná osvědčení a nabízejících široký sortiment dílů pro motor, brzdy a podvozek je firma Custom and Speed Parts (CSP), sídlící v německém Bargteheidu nedaleko Hamburku.

Reklama
Reklama
Reklama
Precizně zrenovovaný VW Karmann Ghia Typ 34 v provedení dragster

Firmu CSP založil v roce 1987 Peter Köhmann. Mezi znalci značky VW je velmi známá i díky svým závodním sklonům, při kterých testuje řadu svých komponentů vyrobených na CNC obráběcích strojích Haas. Ve vstupní hale do výrobního závodu firmy se nachází překrásně zrenovovaný VW Karmann Ghia Typ 34 v provedení dragster, obklopený různými verzemi tohoto klasického motoru na podstavcích. Tento firmou výrazně upravený model Typ 34 je držitelem světového rekordu na trati dlouhé čtvrt míle, kterou urazil za 8,85 sekundy (251 km.h-1). Jeho motor o objemu 2 165 cm3 poskytuje výkon 500 koní, což je desetkrát více než u standardního auta se stejnou velikostí bloku a klikové skříně motoru. Prakticky veškeré tuningové součásti a komponenty brzd a zavěšení vyrobila firma CSP.

Vedle modelu Typ 34 ve výrobní dílně CSP najdeme i řadu jiných vozů s motorem VW, z nichž většina slouží k testování dílů. Dále je zde skryta dvojice vozů Porsche 356: jeden v napůl restaurovaném stavu a druhý poněkud zaprášený, ale ve skutečně originálním, velmi žádaném stavu.

„Je to naše víkendová posedlost,“ říká Peter Köhmann. „Závodění stojí hodně času a samozřejmě i peněz. Ale je to skvělá příležitost k testování produktů CSP a přitahuje velkou pozornost. Chtěli jsme postavit co nejlepší auto, a proto jsme se při jeho stavbě stejně jako na výkon zaměřili i na kvalitu a vzhled. Po své rekordní jízdě bylo auto precizně nalakováno. Jen samotné lakování zabralo 500 hodin práce!“

Firmu CSP, jež je velmi známá mezi znalci značky VW, založil v roce 1987 Peter Köhmann.

Zvyšování konstrukčních rychlostí

Důraz na kvalitu se netýká pouze estetické stránky. Všechny produkty CSP splňují přísné německé normy TÜV. „Vyrábíme a prodáváme díly, které umožňují klasickým modelům VW a Porsche dosahovat vyšších rychlostí, než na jaké byly konstruovány. Proto musíme zajistit, aby veškeré námi vyráběné a prodávané díly byly certifikovány a testovány podle nejpřísnějších standardů. Chceme, aby naši zákazníci věděli, že s takovými vozy mohou uhánět po dálnici a cítit se v bezpečí. Čínští výrobci nabízejí levnější produkty, ale na německých silnicích bych jim nevěřil.“

Thomas Kelm, pravá ruka Petera Köhmanna, je zodpovědný za CNC programování a výrobu. „Původně jsme k výrobě dílů využívali subdodavatele,“ říká. „Abych řekl pravdu, kvalita a dodací lhůty nebyly bůhvíjaké. A potom firma, která nám vyráběla součásti, zčistajasna ukončila provoz. Koupili jsme si tedy vlastní CNC obráběcí centrum Haas VF-3.“

Thomas se naučil používat software SolidWorks a CAMWorks. „Nepracuji pouze s nápady,“ říká Peter. „Přednesu své nápady a Thomas je promění v modely CAD a vytvoří kód. Dotáhli jsme to tak daleko, že konečně dokážeme vyrábět součásti, které si představuji. Dokážeme je rychle navrhnout, vyladit a dostat do výroby. Součásti, které náš dodavatel vyráběl jako montážní dílce, jsme byli schopni obrábět z plných odlitků, takže měly mnohem lepší vzhled a vlastnosti.“

Například montážní držák zadního brzdového disku byl původně vyráběn na dvou strojích: nejprve na soustruhu a potom na vertikálním obráběcím stroji. Nyní se tato součást vyrábí při jednom nastavení na stroji Haas.

Peter je také vášnivý jezdec na horských kolech, takže v prvních dnech po instalaci nové frézky Haas na ní zkoušel své návrhářské dovednosti při výrobě přípravku na zvětšení dosahu, který by pasoval na převodové kazety Shimano 11. Stejně jako u tuningových součástí pro VW jsou i kolečka Shimano vyráběna z pevného odlitku, načež jsou anodována na černo. Přestože to není klíčová oblast našeho podnikání, je to hezký příklad, jak lze příslušné nástroje zaměstnat kreativními nápady.

Thomas Kelm, pravá ruka Petera Köhmanna, je zodpovědný za CNC programování a výrobu.

Třískové obrábění jako 3D tisk

Oba stroje – Haas VF3 a Haas VF-2SS s vysokými otáčkami vřetena – rovněž umožnily firmě vyrábět lepší prototypy nových produktů. „Používáme stroje Haas tak trochu jako 3D tiskárny,“ říká Peter. „Například nahrubo obrobíme nové brzdové třmeny, které pak použijeme ke zkouškám lícování. Přestože konečný produkt je litinový, první verze obrábíme z hliníku, protože je to mnohem rychlejší a snadnější.“

Ačkoli hotové součásti nemusejí být autentické, firma CSP se snaží, aby si udržely vzhledovou autentičnost, kdykoli je to možné. Například, jeden z firmou vyráběných štítů bubnové brzdy umožňuje zákazníkovi vymontovat původní bubnové brzdy a namontovat mnohem výkonnější kotoučové brzdy, přičemž stále zůstane zachován klasický pětišroubový vzor kola typický pro Volkswageny 60. let.

Víko ventilu CSP je obráběno z odlitku a následně je anodováno do různých barevných provedení.

Víka ventilů představují další z klíčových produktů firmy CSP. Originály jsou montážní dílce z cínu. Víko ventilu CSP se obrábí z plného odlitku a lze jej anodovat do různých barevných provedení. Vylepšený produkt zajišťuje vyšší těsnost, zlepšuje chlazení a tlumí hlučnost. Samozřejmě také skvěle vypadá! Součást na přiložené fotografii je táhlo škrticí klapky. Dříve je vyráběl subdodavatel a firmě CSP účtoval 9 eur za kus. Nyní je firma vyrábí ve vlastní dílně a stojí 5 eur.

„Vyrábíme série po 500 kusech, což je pro nás neobvykle vysoké číslo. Obvykle vyrábíme 10 až 100 kusů do skladových zásob. Mnoho našich dílů byly dříve svařované ocelové dílce a dnes je obrábíme z jednoho plného odlitku. Rádi také skenujeme součásti a předěláváme je pomocí modelů. Je to velmi rychlý a efektivní způsob, jak dostat nový produkt do výroby. Možná bychom mohli investovat do pětiosého stroje Haas, abychom mohli vyřezávat hlavy válců. To je cesta, kterou chceme jít: složitější součásti.“

Stávající dílce vyráběné ve firmě CSP

Na novém projektu

Vedle CNC obráběcích strojů Haas se nachází něco velmi plochého – na ocelovém obráběcím stole leží Peterova nejnovější „hračka“: VW Transporter s děleným čelním sklem, který firma CSP právě přestavuje. Ještě nenalakovaný „autobus“ z 60. let 20. století bude nakonec vyzdoben stejnými barvami jako dragster a bude plnit funkci týmového doprovodného vozidla a současně i dalšího zkušebního vozu pro nové a prototypové součásti. Stejně jako dragster bude přepracován tak, aby dokázal „létat“.

Když tak stojíme a obdivujeme tento nejnovější projekt, Peter mi podá štít bubnové brzdy: „Děláme teď ještě jednu jednoduchou věc, kterou jsme dříve nedělali,“ dodává. „Gravírujeme čísla dílů na naše produkty. Nezní to nijak podstatně, ale gravírování namísto ručního ražení čísel je daleko rychlejší a konečný výsledek vypadá mnohem profesionálněji.“

A tak to zde chodí. Stroje Haas pomáhají vyrábět všechny zdejší produkty lepším způsobem, ukázaly nové možnosti obrábění a celkově zlepšily všechny operace.

Matt Bailey

michal@mbmc-uk.com

Haas Automation

Reklama
Související články
Dny obráběcích strojů, nástrojů, robotů a softwaru

Dny otevřených dveří firmy Grumant se staly tradicí, letos proběhl již 6. ročník. Návštěvníkům byly k dispozici novinky od předních světových výrobců nástrojů a obráběcích strojů. Zajímavá byla také prezentace průmyslového robotu. Zájem zákazníků potvrzuje návštěvnost, která pravidelně stoupá s každým dalším ročníkem, a letos byl zaznamenán její rekordní nárůst.

Formárenský veletrh se blíží

Již třetí ročník formárenského veletrhu Moulding Expo v druhé polovině května bude hostit výrobce forem a nástrojů a dodavatelé potřebných technologií ve Stuttgartu. Pořadatelé sezvali novinářskou obec do slovinské Lublaně, kde prozradili několik detailu o blížícím se veletrhu. Součástí tiskové konference byla také návštěva místních nástrojáren a výzkumného centra pro formárenství.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Související články
Strojírenské fórum 2018: Zaměřeno na nové technologie a materiály

Příběh pátého ročníku Strojírenského fóra se začal psát 10. května 2018 na půdě Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně konferencí na téma moderní výrobní technologie a materiály s důrazem na aditivní výrobu z velké části kovových materiálů a na inovativní aplikace kompozitních materiálů. Na sto účastníků z řad výrobní a akademické sféry vyslechlo na 13 přednášek a následně v pozdních odpoledních hodinách se větší část z nich odebrala na exkurzi po šesti VaV pracovišťích zaměřených na nové technologie. Plný den poznání a nových setkání. Pojďme se k němu vrátit fotoreportáží.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Obráběcí stroje pro produkční výrobu

Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Přidaná hodnota v technologii obrábění

V tomto příspěvku bych se rád vrátil ke své návštěvě japonské firmy Kyocera. V jednom z mých minulých textů (viz www.mmspektrum.com/170111) jsem představil unikátní systém řízení pomocí takzvaných améb, který vyvinul zakladatel firmy Kyocera Dr. Kazuo Inamori. Díky tomuto systému a japonské píli a umu se firma dostala na světovou špičku v řadě oborů. Na základě osobních zkušeností pak mohu prohlásit, že to platí také pro divizi řezných nástrojů. Například rychloposuvové frézy Kyocera vysoce překračují produktivitu, která je u nás i v Evropě standardní.

CIMT je v Číně, Čína je na CIMTu

Při letošním ročníku došlo na CIMT k významné změně. Evropští i američtí vystavovatelé byli přemístěni z hal tzv. západních do východních. Proč, to se mi nepodařilo zjistit. V reportáži před čtyřmi lety jsem umístění evropských a asijských firem popisoval s notnou nadsázkou, a tak si tuto změnu vysvětluji po svém – vystavovatelé si přečetli mé zpravodajství z výstaviště?. Také platí, že není pavilon jako pavilon. Standardy úklidu v halách, stravovacích prostorech, na toaletách byly v pavilonech, kde byla německá a švýcarská expozice, bližší evropským zemím než asijským. A o tom je jedna z čínských mentalit – jaké standardy mají být, ty jim musejí být ukázány, resp. nadiktovány či nařízeny.

Češi v říši středu a snů

Česká expozice společné účasti na veletrhu CIMT je stejně jako v předchozích ročnících realizovaná specializovaným úsekem a. s. Veletrhy Brno a organizovaná pod patronací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Nutno podotknout, že letošní expozice, i když po dlouhé době beze strojů, byla po designové stránce s ohledem na její kompaktnost velmi povedená. Možná právě proto, že ji netříštily volné otevřené plochy kolem stroje.

Motorový surf z Moravy spustil tsunami

Česko nemá moře, a přece patří mezi velmoci surfování. Strůjci paradoxu jsou konstruktéři z Moravy, kteří se před čtrnácti lety zaměřili na vývoj surfu poháněného spalovacím motorem. Dnes je společnost JetSurf o „parník“ před konkurencí, se svými surfy pořádá světové poháry, mezi VIP uživatele prkna se řadí fotbalista Neymar, motozávodník Jakub Kornfeil, zpěvák Justin Timberlake nebo šampion F1 Lewis Hamilton. Navštívili jsme čerstvě otevřenou továrnu JetSurfu, know-how firmy nám poodhalil jeden z otců zakladatelů Zbyněk Bureš.

Made in Asia

Třináctý ročník výstavy China International Machine Tool Show se opět nesl v duchu změn, které v Číně delší dobu probíhají. Čeští škarohlídi se ve zprávách „radují“, že růst Číny v minulém kvartále zpomalil. A hned udávají čísla ze 7,4 na 7 procent. Zajisté katastrofální – sarkasmus. V tomto textu se dostaneme k některým aspektům i konkrétním objektům vystavované výrobní techniky, kterých si letos stálo za to všimnout.

The Nexx generation

Když potřebujete rychle vyrobit funkční prototypy produktů, CNC obráběcí stroje jsou, navzdory rychlému rozvoji a rozšiřování technologie 3D tisku, stále tím nejlepším řešením. Portugalský výrobce přileb Nexx se na trhu poohlížel po vhodném stroji k rychlému prototypování. Dnes tak může experimentovat s více designovými nápady, vyrábět plně funkční prototypy a uvádět nové výrobky na trh rychleji než kdy dříve.

Perspektivy asijských trhů

Čína se v roce 2009 stala největším výrobcem obráběcích a tvářecích strojů na světě a o dva roky později dosáhla své dosavadní největší produkce v historii v hodnotě 29,5 mld. dolarů. Od té doby tři roky po sobě dochází k postupnému poklesu až na loňský objem 23,8 miliardy dolarů v poměru 6:4 ve prospěch obráběcích strojů. Vzhledem k povaze čínského trhu obráběcích strojů a ochazování jeho hospodářství lze očekávat další pokles v produkci a spotřebě i v letošním roce 2015.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit