Témata
Zdroj: archiv M. Hornáka

Lidskost, autentičnost a otevřenost

Máme-li v úmyslu zjistit, které vlastnosti nesmí chybět ne dobrému, ale vynikajícímu manažerovi, je nejlepší jít, jak se říká, nikoli ke kováříčkovi, ale přímo ke kováři. Oslovili jsme proto Michala Hornáka, generálního ředitele Witte Automotive Czechia, nositele titulu Manažer roku 2023.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

MM: Když jste se letos v květnu dozvěděl, že jste se stal Manažerem roku 2023, překvapilo vás to?

M. Hornák: Soutěže jsem se účastnil s tím, že ocenění v kategorii TOP 10 a kategorii CEO by bylo naprosto úžasným potvrzením mého růstu jako lídra a růstu mého týmu. Obě ocenění jsem v moment vyhlášení měl, a tak jsem byl na jiné vlně než zbytek sálu. Byl jsem na obláčku a vnitřně jsem si to užíval. Z ocenění Manažer roku 2023 jsem byl tedy hodně překvapený. Když mi došlo, že jsem to já a že náš příběh ve Witte Automotive Czechia dostal takto krásný punc úspěchu, byl jsem nesmírně vděčný a dojatý. Ta emoce, kterou jsem měl, byla hodně velká a ještě dneska mi z ní jdou slzy do očí.

MM: Co bylo podle vás hlavním důvodem tohoto prestižního ocenění?

M. Hornák: Pevně věřím, že vedle našeho příběhu, který není jen o transformaci firemní kultury a spolupráci mezi našimi výrobními závody v České republice, je to i můj osobní přístup jako lídra. Přístup, který jsem dokázal důsledně přizpůsobovat potřebám firmy, lidí a okolí, ve kterém podnikáme.

Právě toto propojení osobních a firemních transformací vnímám jako hlavní důvod. Díky nim dlouhodobě dosahujeme vynikajících výsledků. A díky nim máme stále mimořádně velké množství energie a zápalu, odvahy a odhodlání pro vytváření inovací na společné cestě za účelem a cíli dávajícími smysl.

Na cestě k vedení lidí je nutné si osvojit disciplínu, důslednost a odvahu. Tyto tři vlastnosti nám dávají možnost být lídry a vést,“ říká Michal Hornák. (Zdroj: archiv M. Hornáka)

MM: Jaké jsou podle vás tři nejdůležitější vlastnosti dobrého manažera?

M. Hornák: Jsme lidé, kteří vedou lidi, takže za mě ty nejdůležitější jsou lidskost, autentičnost a otevřenost. Na cestě k vedení lidí je nicméně nutné si ještě osvojit disciplínu, důslednost a odvahu. Tyto tři vlastnosti nám dávají možnost být lídry a vést.

MM: Můžete našim čtenářům přiblížit svoji profesní dráhu?

M. Hornák: Začal jsem po škole a vojně od píky. Učarovala mi výroba a z pozice interního logistika jsem se postupně přes mistra vypracoval až na ředitele výrobního závodu. Tahle pozice je pro mě srdcovka. Na ní je důležité, co děláte, a ne to, co říkáte.

Ředitele, závodu nebo generálního, jsem si vyzkoušel nejen v Čechách, ale i ve Velké Číně. Nezapomenutelný zážitek a velká životní lekce pokory a odvahy. Mám za sebou i jednu globální ředitelskou roli, která mi dala vhled do celkového fungování firmy, a ještě dnes mi hodně pomáhá chápat, co je a co není důležité.

Reklama
Reklama
Reklama

MM: Dnes jste generálním manažerem Witte Automotive Czechia. Můžete nám vaši společnost v hlavních obrysech představit?

M. Hornák: Jsme nadnárodní společnost, která má stále rodinnou vlastnickou strukturu, a o své zákazníky a zaměstnance pečujeme již 125 let. V České republice zaměstnáváme přes 2 000 lidí a v Karlovarském kraji, kde máme výrobní závody a část podpůrných funkcí naší centrály, jsme významným zaměstnavatelem. Naše výrobky jsou primárně určeny pro automobilový průmysl a hlavním produktem v České republice jsou vnější kliky dveří a jejich vnitřní držáky. Každý den vám tak téměř všem otevíráme interiéry vašich osobních vozů.

MM: Jak ze své pozice vidíte současnost a budoucnost oboru, kterým se vaše firma zabývá?

M. Hornák: Naše pozice je momentálně stále silná a nastartované změny v řízení organizace podpoří společně s významnými prorůstovými aktivitami budoucnost firmy. Dokončujeme třetí výrobní závod, který navýší naše výrobní a logistické plochy pro úspěšný nájezd nového projektu N-CAR pro BMW. Současně vyřeší a eliminuje několik vícenákladů a rizik. Otevření nového závodu nám rovněž umožní optimalizaci interních logistických procesů a rozšíření Centra pro výrobu náhradních dílů a zlepší pracovní podmínky pro naše zaměstnance.

Ačkoli je nyní automobilový průmysl, ve kterém působíme, po mnoha velmi úspěšných obdobích ve složité situaci, sázím na flexibilitu a dynamiku tohoto průmyslu. Auta ještě nějakou dobu budou důležitým dopravním prostředkem a my se všichni budeme postupně přizpůsobovat novým trendům a požadavkům.

Reklama

MM: Co plánujete vy osobně i jakožto ředitel Witte Automotive Czechia pro nejbližší i pro vzdálenější budoucnost?

M. Hornák: Změnu. Po více než sedmi letech, které jsem plně věnoval Witte a jeho rozvoji v České republice, mám před sebou novou životní etapu. Potřebuji být více s rodinou a syny, kteří jsou v úžasném věku, a já o tyhle chvíle nechci přijít. Na konci července proto předám řízení českých výrobních závodů do rukou svému nástupci, který bude v příštím roce řešit náběhy nových projektů, relokace výroby mezi závody a instalace nových technologií v novém výrobním závodě.

Mě osobně pak v srpnu čeká relokace rodiny na Slovensko a nový začátek mé kariéry ve významném koncernu působícím rovněž v automobilovém průmyslu. Nové výzvy a noví lidé. Moc se těším na všechno a nejvíce na společný čas s rodinou, který si oživíme cestováním a poznáváním nových věcí.

MM: Co byste chtěl vzkázat manažerům, kteří se letos budou ucházet o ocenění Manažer roku?

M. Hornák: Nepodceňujte se a buďte autentičtí. Jděte do toho za sebe, za svá přesvědčení a své lidi. Soutěž Manažer roku je pro vás všechny, a i samotná účast vám poví hodně o tom, co a jak můžete u sebe zlepšit. Toho nejlepšího z vás uvidím na předání a moc se těším, až se dozvím, kdo z vás to bude

Rozhovory s finalisty soutěže najdete zde.

Vydání #7,8
Kód článku: 240716
Datum: 26. 06. 2024
Rubrika: Redakce / Management a řízení
Firmy
Česká manažerská asociace

Česká manažerská asociace je českým sdružením řídících pracovníků – manažerů. Asociace byla založena v roce 1990 v České republice a sdružuje manažery napříč obory nebo regiony, které propojuje. Jejím posláním je dlouhodobě zvyšovat odbornost a kompetence českých manažerů.

Číst dál
WITTE Automotive

WITTE Automotive – klíčové koncepty pro automobilový svět.
V současné době lze výrobky WITTE nalézt ve všech známých značkách automobilů. Díky inovativním řešením a technologickému know-how WITTE inspiruje své zákazníky z automobilového průmyslu po celém světě již mnoho desetiletí.
Dnes se WITTE Automotive řadí mezi technologické lídry v oblasti mechatronických zamykacích systémů a neustále investuje do vývoje inovativních systémových řešení pro dveře, kapoty a sedadla. Specializovaná kompetenční centra pro plasty, lisování a tlakové lití zajišťují špičkový výkon z pohledu funkčnosti, kvality, ekologie a ceny. Výsledkem práce inženýrů jsou náročné produkty, které jedinečným způsobem propojují mechaniku a elektroniku a nacházejí se téměř ve všech značkách automobilů.
Kromě čtyř poboček v Německu má WITTE Automotive zastoupení v celé Evropě, a to v České republice, Bulharsku, Švédsku a Francii. Společnost WITTE Automotive je celosvětově přítomna v USA, Mexiku, Brazílii, Číně, Japonsku, Koreji a Indii jako součást aliance VAST (Vehicle Access Systems Technology Alliance).

Číst dál
Související články
Česko již zná nejlepší manažery

Výsledky již 31. ročníku soutěže Manažer roku, kterou pořádá Česká manažerská asociace, byly vyhlášeny v průběhu slavnostního večera v pražském hotelu Diplomat v úterý 14. května. Za excelentní přístup a aktivity ve vedení firmy ocenila hodnoticí komise Michala Hornáka, generálního ředitele Witte Automotive Czechia. V dalších kategoriích bodovali Lenka Průšová ze společnosti CB21 Pharma, Martin Hrubý ze Slevomatu, Dalibor Kačmář z Microsoftu ČR a Slovensko a Jaroslav Brandejs z Městského úřadu Říčany.

Výjimečné talenty mají opět šanci

Přípravy dalšího ročníku soutěže Manažer roku jsou již v plném proudu. Cílem soutěže, jako již tradičně, je objevit na trhu jedinečné a inspirativní manažerské příběhy, které v polovině dubna projdou selekcí zkušené 10členné hodnotitelské komise, jež rozhodne o držitelích devíti titulů dle zařazení do kategorií za rok 2023. Mediálním partnerem této prestižní události je i letos MM Průmyslové spektrum.

Manažer roku: budoucnost, inspirace, inovace

Již 30. ročník prestižní soutěže Manažer roku oslavila letos Česká manažerská asociace. Letošními vítězi jsou Lucie Urválková, zastupující Uniqa pojišťovnu, a Bronislav Převrátil, šéf firmy Chart Ferox. Jejich úspěchy a inspirativní přístupy se nejen blyští výjimečností, ale také nám ukazují cestu vpřed v oblasti managementu. Soutěž Manažer roku oslavuje nejen minulost, ale i budoucnost, inovace a inspirace pro manažery všech generací.

Související články
Manažer roku uzavírá třetí dekádu

Přirozená autorita a schopnost vést tým lidí k dosažení společného cíle jsou předpokladem každého úspěšného manažera. Nároky na správný výkon této funkce neustále rostou, manažeři čelí stále novým výzvám a jejich osobnostní a profesní předpoklady ovlivňují, jak firma nové situace a okolnosti zvládne. Sdílení příkladů dobré praxe a ocenění nejlepších manažerů jsou podstatou soutěže Manažer roku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Klíčová témata pro české manažery

Novou výkonnou ředitelkou České manažerské asociace se k 1. dubnu 2024 stala Ing. Hana Šmejkalová, která byla do té doby její viceprezidentkou. S první dámou této prestižní organizace jsme hovořili o tom, jaké jsou její cíle, priority a jaké má plány se soutěží Manažer roku.

Dvě firmy a dva finalisté

WHP Technik je dodavatelem měřicí techniky pro strojírenství. Na českém a slovenském trhu zastupuje renomované výrobce z celého světa. Oborem této společnosti je měření čehokoliv menšího než milimetr s přesností na mikrometr. Frentech Aerospace je střední ryze česká strojírenská firma, která je zaměřena na přesnou mechaniku. Primárně je orientována na export. Po vstupu České republiky do ESA zahájil Frentech Aerospace své aktivity ve vesmírném průmyslu, kam dodává především vesmírné mechanismy. Co mají tyto dvě firmy společného? Obě vznikly již v roce 1994 a jejich topmanažeři se stali finalisty soutěže Manažer roku 2022, kam byli doporučeni redakcí MM Průmyslového spektra. O soutěži a o tom, co znamená být skutečně dobrým manažerem, jsme si povídali s Josefem Slámou, obchodním ředitelem společnosti WHP Technik, a Pavlem Sobotkou, spolumajitelem a ředitelem společnosti Frentech Aerospace.

Mít silný příběh

V roce 1997 založila společnost Abydos, kterou až do dnešních dnů vede k úspěchům a růstu. Podíváte-li se na stránky této společnosti, uvidíte zde osm významných ocenění. Sedm z nich je pro firmu samotnou a to osmé – Manažer roku 2012 – pro její majitelku, paní Olgu Kupec. Právě ji jsme poprosili o rozhovor pro úvodní díl našeho seriálu o této prestižní soutěži.

Manažer roku: změny na obzoru

Prestižní soutěž Manažer roku oslavila v loňském roce již 30 let své existence. Od samotného jejího založení šlo o vynikající počin, neboť soutěž prostřednictvím příběhů elitních českých manažerů pomáhá rozvíjet kvality českého managementu jako celku i jednotlivých manažerů. Nicméně ani nejlepší počin nesmí ustrnout ve vývoji. Proto i Manažer roku stojí právě nyní na prahu změn, které by měly znamenat jeho posun o významný krok kupředu. O tom, co se chystá, jsme si povídali s Kateřinou Božkovou z České manažerské asociace, projektovou manažerkou soutěže.

Svět zpoza volantu zatraceně rychlého náklaďáku

Sednout za volant, nastartovat, přidat plyn a ten držet na podlaze, pokud to jde. Šílená rychlost, mraky prachu za autem, to jsou atributy závodění, jak jej vidí spousta příznivců Rallye Dakar. V něm drží nepřehlédnutelnou roli klan Lopraisů. Ti starší si budou pamatovat na Karla Lopraise, Monsignora Dakar, který výrazně vstoupil do davu kamionů a dokázal pokořit i firemní flotily.

MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

Průkopníci využití umělé inteligence v počítačové bezpečnosti

S Miroslavem Trnkou se známe dlouhou dobu – od dob Invexu, kde jeho přednášky v rámci akcí o počítačových virech a ochraně proti nim patřily vždy k těm nejlepším na této akci. Jeho vždy velmi pečlivě připravené příspěvky vedly k zamyšlení o problematice ochrany uživatelů proti napadení počítačů.

Ve svém životě bych nic neměnil

Tuto charakteristiku nám sdělil na závěr našeho rozhovoru Zdeněk Pelc, šéf GZ v Loděnicích, který je další osobností našeho seriálu podnikatelských příběhů. Byl dlouhá léta ředitelem Gramofonových závodů, po Sametové revoluci pak pokračoval jako ředitel společnosti GZ Media, které se roku 2007 stal většinovým vlastníkem.

Život podle profesora Kassaye

Profesor Štefan Kassay se řadí mezi klíčové osobnosti podnikatelského a vědeckého života, a to nikoliv pouze na Slovensku, ale i v okolních evropských zemích. Vyučil se jako soustružník a díky své neskonalé touze po poznání se vypracoval mezi evropskou elitu a nenašli byste zde jemu rovnému, který by dokázal v takové míře integrovat podnikatelské, ekonomické, vědecké, pedagogické a diplomatické znalosti, jako právě profesor Kassay. V oblasti vědy a vzdělávání vidí zásadní impuls pro rozvoj jednotlivce a společnosti a proto mj. založil svoji nadaci, která tyto kroky podporuje.

Dělejte to, co chcete vy, a nenechte se řídit blbci!

Paní Markéta Šichtařová je ředitelkou společnosti Next Finance, ve které spolupracuje se svým mužem Vladimírem Pikorou, hlavním ekonomem Next Finance, například na tvorbě ucelených zpráv pro odběratele jejich denního zpravodajství.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit