Témata
Reklama

Méně nákladů na konstrukci

Pomocí systému EasyHandling se mohou zautomatizovat návrhy manipulačních úloh a tím snížit náklady na konstrukci až o 80 %.

Platformou EasyHandling uzavírá firma Bosch Rexroth další vývojový krok na poli ekonomické automatizace manipulačních úloh. Souhra všech pohonů a řídicích technologií s lineárními systémy, standardizovanými mechanickými a elektrickými rozhraními, jakož i s novou softwarovou podporou pro uvedení do provozu, zjednodušuje automatizaci od základů.

Reklama
Reklama

Tři úrovně řešení

Základ systému EasyHandling tvoří tři úrovně systémových řešení: basic, comfort a advanced. Tato systémová řešení pokrývají všechny úrovně od mechatronických pohonů přes inteligentní osy až po přednastavená systémová řešení a umožňují ekonomickou úpravu konfigurace.

Obr. 1 a 2. EasyHandling je více než pouhá stavebnice a ve výsledku pomáhá redukovat čas pro projekci, montáž a uvedení do provozu v závislosti na aplikaci.

EasyHandling basic obsahuje mechanické jedno- a víceosé lineární systémy včetně pohonů a pneumatických komponentů, jako např. chapačů, otočných modulů a také senzorů. Tím pokrývá všechny možné principy mechanických pohonů. Pomocí internetového konfigurátoru se významně zkrátí projekce a detailní konstrukce.

Mechanické parametry jsou již uloženy

Servopohony firmy Bosch Rexroth s přednastavenými parametry rozšiřují paletu základních os na variantu EasyHandling comfort. Pomocí nově vyvinutého hardwaru schopného zpracovat více protokolů nabízí pohony IndraDrive Cs možnost komunikace přes rozhraní Sercos III, Profinet IO, EtherNet/IP a EtherCat. Alternativně také lze vybavit pohony obvyklými komunikačními rozhraními, jako například Profibus. Tím v sobě varianta EasyHandling comfort spojuje maximální flexibilitu společně s jednoduchým uvedením do provozu.

Firma Bosch Rexroth dává uživatelům k dispozici inženýrský nástroj, v němž jsou již zahrnuta individuální elektrická a mechanická data. Asistent systému EasyHandling pro uvedení do provozu rozezná elektronický štítek motoru IndraDyn a spojí data po zadání sériového čísla lineárního modulu s mechanickými parametry.

Obr. 3. Firma Bosch Rexroth je světově vedoucím specialistou na poli technologií pohonů a řízení. Dále je partnerem v oblasti vybavení závodů, průmyslové automatizace, mobilních pracovních strojů a v neposlední řadě také ve využívání obnovitelných zdrojů energie.

To redukuje uvedení do provozu na zadání pouze několika málo údajů a zkracuje dříve potřebný čas až o 90 %. Použitím standardizovaných spojovacích elementů lze redukovat jejich výrobu zákazníkem až o 75 %, což dále zjednodušuje konstrukci a montáž.

Pokyny k údržbě prodlužují trvanlivost

Ve třetí úrovni, EasyHandling advanced, integrovala firma Bosch Rexroth do manipulačního systému odstupňované a přednastavené řízení MotionLogic, které odpovídá EC 61131-3 a PLCopen. Na základě předdefinovaných funkcí nahrazuje nákladné programování rychlým konfigurováním. U kartézských systémů přebírá řízení pohyby řízené z bodu do bodu, jakož i vyhlazené a optimalizované manipulační křivky. Díky uloženým mechanickým údajům od použité lineární osy udává software regulátoru pohonu uživateli dobu provozu a pokyny k údržbě, v závislosti na ujeté dráze. To zajišťuje například dodržení intervalů mazání. Ve výsledku zvyšuje tato funkce životnost a významně snižuje riziko výpadků a poruch.

Bosch Rexroth
Michaela Vítek Měsíčková
michaela.vitek.mesickova@boschrexroth.cz
www.boschrexroth.cz

Reklama
Související články
Novinky na veletrhu Amper 2013

Společnost Siemens se zúčastní 21. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper, který se uskuteční od 19. do 22. března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně.

Novinky na veletrhu Amper 2012

Společnost Siemens se zúčastní 20. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper, který se uskuteční od 20. do 23 března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně.

Automatizace bez zbytečných limitů

Většinou jsou uváděny desítky technických "nej", kterými dodavatelé argumentují, proč zvolit právě jejich programovatelný automat (PLC) pro řízení aktuálního projektu.

Související články
Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Silná geometrie s měkkým řezem

Existují prezentace produktů, které je potřeba přečíst si několikrát, než je člověk pochopí. Tato prezentace k nim ovšem nepatří. S-Cut SC-UNI je fréza, jejíž funkční princip lze přes její unikátní provedení, nebo právě proto, velmi snadno vysvětlit. Její břity ve tvaru S a extrémně nestejné dělení potlačující chvění vyvolané procesem obrábění vytvářejí z této frézy vysoce kvalitní nástroj, který v rámci veškerých srovnávacích testů poráží porovnávané frézy.

Inteligentní řešení pro hospodárné obrábění miniaturních dílů

Až do současnosti byla přesná mikroobráběcí centra stavěna především výzkumnými ústavy a některými výrobci obráběcích strojů – s jen malými ohledy na výrobní náklady. Aby byla uspokojena rostoucí poptávka po stroji, který je schopen vyrábět velmi jemné geometrie dílů s vynikající přesností a s přijatelnými úrovněmi nákladů, představila společnost Makino své přesné obráběcí centrum iQ300.

Obrábět stejně za méně - Energetická efektivita obráběcích strojů

Energetická efektivita výrobních strojů - ekodesign, má čím dál větší význam. Na světových výstavách v čele s EMO Hannover 2013 byla patrná snaha výrobců nabídnout zákazníkovi nejen stroj s potřebnými užitnými vlastnostmi, ale i stroj pracující energeticky úsporně. Je také patrná vyšší informovanost zákazníků a do obecného povědomí se dostává čím dál více informací o řešeních, která zajišťují stejné užitné vlastnosti při snížené spotřebě energie.

Pomocník pro plánování výroby

Většina lidí dnes ví, že žádná firma, která chce být konkurenceschopná, neobejde bez kvalitního ERP. Díky němu lze především řídit procesy, a to doslova všechny. Ne každý si však uvědomuje, jak velké mohou být rozdíly mezi systémy pro jednotlivé oblasti podnikání. Asi nejsofistikovanější ERP najdeme bezesporu ve výrobních firmách.

RCMT - 20 let ve výzkumu obráběcích strojů (2. část)

Před 20 lety se začaly psát dějiny novodobé tuzemské výzkumné základny strojírenské výrobní techniky. Tento příspěvek nahlíží na klíčové milníky na jeho cestě očima aktérů, kteří stáli a stojí po jeho boku. Vydejme se společně na cestu, která formovala dnešní podobu Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii RCMT (Research Center of Manufacturing Technology) při FS ČVUT v Praze.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit