Témata
Reklama

Moderní stroje pro vstřikování plastů

Firma Krauss-Maffei sází v současnosti u svých vstřikovacích strojů na modulární koncepci, dvoudeskový, plně hydraulický uzavírací systém a...

V posledních letech se začíná i u nás výrazně zvyšovat poptávka po náročnějších technologiích zpracování plastů vstřikováním. Zde může firma Krauss-Maffei nabídnout širokou paletu strojů a metod vstřikování, vycházejících z modulární koncepce svých strojů. Velkou výhodou je jednoduchost stavebnicového systému ucelené výrobní řady a hlavně moderní koncepce postavená na jasné orientaci všech strojů na dvoudeskový, plně hydraulický uzavírací systém s možností nastavení parametrů dráhy i rychlosti otevření v celém rozsahu nezávisle na tlaku hydraulického systému v několika stupních. To s unikátním uzavíracím systémem integrovaným do sloupků, precizní konstrukcí vodicího systému pohyblivé desky a přesným regenerativním hydraulickým systémem s vysoce citlivou plynulou regulací dává strojům Krauss-Maffei ve své kategorii neobvykle vysokou přesnost a rychlost.

Je libo přesný výlisek?

Standardní stroje řady C jsou dvoudeskové, plně hydraulické stroje o uzavíracích silách od 300 do 6500 kN, vyznačující se uzavíracím systémem integrovaným do sloupků. Dle výkonnosti se vyrábějí v několika provedeních. Základní typ C1 (400 - 6500 kN) je plně hydraulický proporcionálně regulovaný stroj, charakteristický nízkými výrobními náklady, vysokou přesností (opakovatelnost najetí formy 0,3 mm) a rychlostí uzavírání (1000 mm.s-1).Volba 3 - 5 vstřikovacích jednotek je možná ke každé uzavírací jednotce. Šneky i komory jsou standardně v abrazivním provedení s poměrem L/D od 18 do 26 maximálně. Z typu C1 je odvozena modifikace Winner (300 až 500 kN) pro aplikace nevyžadující větší rozšiřitelnost strojů.
Pro technické výlisky je určen typ C2 (400 - 6500 kN), který má navíc samostatný regulační okruh na vstřikovací jednotce pro proporcionální regulaci rychlosti vstřiku, dotlaku a protitlaku (PV regulace na konstantní hodnotu). Tyto stroje je možno dle potřeby vybavit ještě zrychleným vstřikem, paralelním chodem vyhazovače, tahačů jader. Pro paralelní plastifikaci k chodu uzavírací jednotky je možno každý stroj dovybavit elektromotorem místo hydromotoru. To vše má již ve standardu model C3 - Sprinter, rychloběžný stroj s rychlostí vstřiku od 600 mm.s-1, s pohonem šneku elektromotorem a zrychleným systémem chodu uzavírací jednotky. Všechny stroje (i MC) mají mikroprocesorový řídicí systém MC4 s PC vizualizací (ovládání jako Windows) a barevnou TFT 10,4" obrazovkou. Jedná se o multimediální průmyslový počítač osazený procesorem Intel Pentium. Běžně lze pracovat s vlastními daty, např. ve formátu MS Excel, pro které jsou k dispozici volné stránky. Dále je možné pracovat i s digitálními fotografiemi apod. Standardně je připojitelná PC klávesnice, tiskárna, síťová karta (LAN - protokol TCP/IP) nebo modem pro on-line diagnostiku apod.
Řada MC prezentuje největší stroje o velikosti 8000 - 54 000 kN. Jedná se opět o hydraulické dvoudeskové stroje s mechanicko-hydraulickým uzavíracím systémem, vycházejícím principálně z řady C. Vzhledem k velikosti hydraulických systémů je voleno mechanické zajištění drážkovaných sloupků do speciálních zámků. Pro hydraulické okruhy větších strojů řady C i MC je používána kombinace konstantních a regulovaných čerpadel s úsporným regenerativním systémem, což zajišťuje minimální provozní náklady. Všechny typy strojů lze vybavit rozsáhlým rozšiřujícím příslušenstvím.

Speciální technologie

Firma Krauss-Maffei vyrábí také vysoce výkonné stroje pro speciální technologie. Tyto aplikace však vždy vycházejí ze standardní modulové řady a jsou při nich co možná nejvíce využívány typizované prvky. Pro příklad uvádíme nejzajímavější typy strojů a technologické aplikace, které již také přicházejí na český trh.
Pro technologii zadního nástřiku např. textilií pro interiéry automobilů jsou vyráběny stroje označené Decoform využívající stejnojmenný patent firmy Krauss-Maffei. Jedná se o stroje s velikými upínacími deskami, protože zde je využit nízkotlaký vstřik do pootevřené formy. Otevření formy i vstřik je současně regulován. Stroje jsou vyráběny s uzavírací silou od 2500 do 4200 kN, přičemž velikost upínacích desek odpovídá strojům o uzavírací síle 8000 až 10 000 kN. Tento způsob řízení lze ovšem využít i u standardních strojů až do 54 000 kN. Uvedené stroje je nutno vybavit tzv. Decoform paketem. Při rozhodování, jaký typ pořídit, potom hraje roli míra jeho využití pro standardní či speciální účely. Tato technologie v široké míře nahrazuje metodu kašírování. Předčí ji jak v kvalitě a produktivitě, tak zejména ve výrazně nižších investičních nákladech.
V široké míře jsou čím dál častěji používány vícekomponentní či vícebarevné vstřikovací stroje. Krauss-Maffei dodává tyto stroje od uzavírací síly 650 kN až do 40 000 kN. Stroje lze vybavit až šesti vstřikovacími jednotkami, přičemž je možno kombinovat mnoho druhů materiálů i metod vstřikování (například vstřik pomocí plynu či vody). Uspořádání vstřikovacích jednotek může být v provedení kolmo na osu stroje vertikálně i horizontálně, může být i rovnoběžné s osou stroje nebo může být použita kombinace těchto způsobů. Samozřejmostí je konstrukce do tvaru V se dvěma jednotkami nad sebou.
Z mnoha speciálních typů uvádíme typ IMC, což je označení pro přímo kompaundující vstřikovací stroj. Tento typ se vyrábí ve velikostech od 6500 do 54 000 kN a hmotnost výstřiku je až 60 kg. Stroj je osazen dvoušnekovým extruderem Krauss-Maffei, gravimetrickou dávkovací stanicí firmy Colortronic a uzavírací jednotkou vstřikovacího stroje řady MC. Vstřikovací jednotky jsou speciálně vybaveny vyrovnávací komorou pro spolupráci s kontinuálně pracujícím extruderem. Je použito standardního řízení s integrovaným softwarem pro vzájemnou komunikaci mezi oběma stroji a dávkovací stanicí. Do dávkovací stanice lze přidávat komponenty, jako např. křída, sklo, kov, a běžné materiály, jako barviva, nadouvadla apod. Stroj se speciální mísicí hlavou umožňuje přímo přidávat i dlouhá skelná vlákna.

Elektrické s výhodami hydraulických

Řada elektrických stojů s názvem Eltec byla představena na veletrhu K2001. Jedná se o první elektrické vstřikovací stroje na světě principiálně shodné s plně hydraulickými vstřikovacími stroji. Na tomto typu strojů je aplikováno několik patentů a řada revolučních řešení. Uzavírání je řešeno pomocí dvou na sobě posazených uzamykatelných matic nesoucích pohyblivou desku. Matice pojíždějí po sloupcích se šroubovicí, jejich synchronní pohon na všech čtyřech sloupcích je zajištěn elektromotorem a ozubeným řemenem. Vstřikování a plastifikace je řešena dvěma spřaženými, ale nezávisle řízenými synchronními servomotory. Pulzní pohony jsou řízeny frekvenčními měniči. Při brždění pracují jako generátory, a využívají tak přebytečnou energii pro napájení dalších elektrických obvodů. Stroje jsou vyráběny ve velikostech od 500 do 1500 kN jako rychloběžné. Jsou používány i pro CD a DVD výrobní linky. Řízení je standardní typu MC4 jako u všech strojů Krauss-Maffei.
Firma Krauss-Maffei vyrábí celou řadu dalších strojů, např. pro zpracování duroplastů, tekutého silikonu, polyesteru apod. Vyrábí i stroje na zpracování PET preforem, rychloběžné vertikální stroje pro tenkostěnné výlisky a řadu dalších speciálních strojů na zakázky. Bližší informace si můžete vyžádat v českobudějovické firmě Ing. Ivan Kuboušek, která tuto firmu zastupuje a zajišťuje kompletní servis, školení i dodávky.
Ing. Ivan Kuboušek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Makroplasty versus mikroplasty

Plasty se staly nenahraditelným materiálem sloužícím téměř všem oblastem lidské činnosti. V poslední době se pozornost odborníků i veřejnosti soustřeďuje na zcela nový ekologický fenomén, zvaný mikroplasty. Ve smyslu ekologické terminologie je pak možné výrobky z plastů označovat jako makroplasty.

Žíhání termoplastů

Moderní nauka o plastech v mnoha směrech vychází z nauky o kovech. Příkladem je žíhání, jeden ze způsobů tepelného zpracování. Společným účelem žíhání kovů i plastů je pomocí řízených teplotních změn dosáhnout rovnovážných stavů struktury a tím i cíleně ovlivňovat vlastnosti.

Plasty a kompozity v inovaci strojírenských výrobků

Plasty a kompozity s polymerní matricí přinesly revoluci v materiálových přístupech ke konstrukci strojírenských výrobků a zařízení. Nepřetržitě probíhající materiálové inovace v oblasti plastů a kompozitů spoluvytvářejí inovativní řešení ve strojírenství. Reagují na potřeby strojírenského průmyslu a stávají se kontinuálním procesem s jasnou perspektivou do budoucna.

Související články
Optimalizace plastových výlisků s obsahem přírodních vláken

V průmyslové výrobě, především v automobilovém průmyslu, se začíná prosazovat trend nasměrovaný k využívání obnovitelných materiálů, ke kterým mj. patří přírodní vlákna. Vývojáři nových výrobků se setkávají s požadavky na aplikační využití plastových materiálů vyztužených přírodními vlákny, jako jsou sisal, konopí, len atd.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Horké trysky jako nový standard

Studené plnicí kanály doprovázejí odvětví vstřikování plastů od prvopočátku. I dnes často vypadá tento způsob plnění dutiny jako ten nejjednodušší a nejelegantnější. Proč má tedy smysl zabývat se aplikací horkých trysek i do malých sérií a malých forem? Srovnejme oba způsoby plnění a porovnejme ekonomické přínosy.

Inteligentní řešení pro vstřikování plastů

Automatizace, výrobní technologie, optimalizace procesů a služby jsou nedílnou součástí filozofie rakouské společnosti Engel. Ta svá systémová řešení v oblasti zpracování plastů představila v říjnu pod mottem „více než stroj“ na veletrhu Fakuma 2015 v německém Friedrichshafenu.

Plasty pomáhají modernizovat strojírenství

S pokračujícím vývojem nových materiálů se mění i materiálová skladba strojírenských výrobků a zařízení. V současné době si již nelze rozvoj téměř všech strojírenských odvětví bez použití plastových materiálů představit. Vývoj pak ukazuje, že plasty budou hrát ve strojírenství stále významnější úlohu.

Laserové řešení pro plastikářský průmysl

Konvenční technologie opracování plastů již v mnoha případech nevyhovuje požadavkům koncových uživatelů. Moderní lasery posouvají kvalitu výroby plastů na zcela novou úroveň. Lastic představuje implementaci nejmodernějších laserových technologií a ergonomického ovládání do jediného produktu, jenž je navržen tak, aby jeho aplikace do stávajících výrobních linek byla zcela bezproblémová.

Absorbér energie, izolace nebo kreativní materiál?

Vypadá jako polystyren, ale není to polystyren. Rozdíl poznáte nejpozději ve chvíli, kdy jej vezmete do ruky. Řeč je o expandovaném polypropylenu, materiálu, který pod obchodním názvem Arpro vyrábí globálně působící japonská společnost JSP. Vnitřní struktura dílů z něj vyrobených na první pohled připomíná díly z pěnového polystyrenu, ale jejich vlastnosti jsou zcela rozdílné.

Nové vstřikovací jednotky pro vstřikovací stroje

Společnost Engel Austria od základu přepracovala své hydraulické vstřikovací jednotky a na veletrhu K 2016 od 19. do 26. října v Düsseldorfu představila novou generaci úspěšných řad vstřikovacích strojů Engel victory a Engel duo, které díky inovativním funkcím dosahují vyšší přesnosti, ergonomie a účinnosti.

Uniplast Brno vstoupil do druhé padesátky

V roce 2015 vstoupil Uniplast Brno do druhé padesátky let své činnosti, proto mi dovolte ohlédnout se za jeho pracovní činností v uplynulém roce. V souladu s prací v předešlém období navázal na tradiční konference, konzultace, exkurze, semináře a publikační činnost.

Výroba stavebnic leteckých modelů

Pamětníci si možná vzpomenou na reportáž o výrobě plastikových leteckých modelů, která vyšla v MM Průmyslovém spektru 1, 2/2004. Když jsem loni na setkání uživatelů softwaru NX potkal pana Vladimíra Šulce, jednoho ze zakladatelů společnosti Eduard – Model Accessories, pozval mě, ať se k nim do Obrnic přijedu znovu podívat, protože za tu dobu se mnohé změnilo.

Sledování forem ve výrobě, skladu i údržbě

Jednou z nejdůležitějších věcí, které firmy pracující v oblasti výroby výlisků řeší, je sledování forem a řešení problémů, které při výrobě nastanou. Důležité je problémy řešit tak, aby příště, pokud se stejný problém objeví znovu, bylo možné sáhnout do databáze a problém vyřešit ihned, bez zbytečných časových prodlev. To umožňuje systém MachineLOG IT, jenž maximálně zjednodušuje sledování pohybu forem, jejich oprav i nasazení ve výrobě.

Problematika dějů při svařování plastů vybranými technologiemi

V současnosti průmyslově využívané technologie svařování plastů mohou do výrobního procesu vnést neočekávané problémy. Cílem článku je seznámit čtenáře s možnými úskalími, která mohou nastat při svařování některých typů plastů vybranými technologiemi.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit