Témata
Reklama

Čistě a bez kontaminace, kontrastně a za pohybu lze značit filtrační desky jen laserovou technologií.

Solaris Laser má v nabídce vektorově vychylované CO2 lasery o výkonech 10, 30, 55, 100 a 150 W, které značí za pohybu produktu. Jednoduchá montáž, snadné nastavení, pro nižší výkony vzduchové chlazení – to vše předurčuje Solaris Laser do nejtěžších průmyslových provozů.

Reklama
Reklama
Reklama

Volba značicí technologie

Filtrační deska je ve své podstatě trojrozměrný hloubkový filtr, tvořený adsorbenty s velkým vnitřním povrchem. Je možné si je představit jako spleť různě dlouhých komůrek a kanálků uvnitř desky, v nichž se zachycují nečistoty. Na rozdíl od síťové filtrace se u hloubkové filtrační desky přítomností adsorbentu mnohonásobně zvětší celková filtrační plocha, a tudíž se zvětší množství přefiltrovaného roztoku. Nastává zde oříšek pro značení a volbu značicí technologie. Jelikož jsou filtrační desky ve styku s filtrovanou látkou a není možné ji kontaminovat žádnou další látkou, jako je inkoust nebo barva, bylo zvoleno značení laserem.

Instalace laserových jednotek

Laser má nespornou výhodu oproti inkjet technologii, kdy dochází ke značení bez přidání inkoustu. Jednoduše se značí světlem. K vlastnímu značení dochází při lokálním „pálení“ do materiálu, při kterém vzniká kontrastní a reflexní text. Lze použít grafiku ve vektorovém formátu, která bude značena za pohybu filtrační desky.
Vlastní instalace se sestává ze tří samostatných laserových jednotek s přímou hlavou, kdy optika je ve směru laserové trubice. Pohyb filtrační desky je nad optikou, kdy je zaostřovací vzdálenost mezi optikou laseru a deskou vymezena přídržnými válci. Po označení jde deska do řezací stanice, kde se upravuje na požadovanou velikost vodním paprskem.

Solaris Laser zabezpečil čisté značení bez kontaminace filtračních desek a variabilitu nápisu s možností jednotlivé identifikace produkce.

Současné možnosti laserové technologie

Nejen automobilový průmysl hledá nové možnosti ve značení a identifikaci produktů s využitím nejnovější laserové technologie. Díky novým laserovým zdrojům se staly možnosti působení laserového paprsku více variabilními a dochází k většímu rozšíření laserů v oblasti značení materiálu i do odvětví, která byla velmi problémová pro značení laserem. Vlnové délky průmyslových značicích laserů se posouvají do viditelného spektra a dále do UV spektra, kdy se jim říká studené lasery.

CO2 laser

Několik desítek let oblíbené CO2 lasery pro průmyslové značení vynikají hlavně nízkou investicí do technologie a dlouhou životností laserové trubice pohybující se okolo 45 000 hodin. Jejich působení na označovaný materiál je převážně tepelné (fototermické), kdy se materiál zahřívá a mění svoji strukturu ve viditelném kontrastním značení, nebo jde o gravírování odparem materiálu bez kontrastní změny struktury. CO2 lasery nejčastěji emitují paprsek na vlnové délce 10,6 µm nebo také 9,4 µm. Jde o nejběžnější a nejdostupnější lasery na trhu a jejich cena pro průmyslové značení je velmi nízká, výkony se pohybují od 10 do 100 W. Současné průmyslové laserové značicí systémy využívají nejčastěji skenovací hlavu s galvo-vychylováním laserového paprsku dvěma zrcátky. Tento princip umožňuje značit ve statickém režimu, kdy se produkt nepohybuje, nebo v dynamickém, často nazývaném „On The Fly“ režimu, kdy produkt je v pohybu například na dopravníkovém pásu.

UV laser

Pro průmyslové značení se nově představují lasery ve viditelném spektru, a to v zeleném světle, odkud také pochází přenesený název. Konstrukčně jde o Nd:YVO4 laser, kde se potlačí hlavní emise laserového paprsku a oddělí se jeho druhá harmonická, která má poloviční vlnovou délku, tedy zelené světlo 532 nm. I když je tento typ laseru nejčastěji využíván v elektronice na značení křemíkových destiček, všeobecně působení zelených laserů na plasty dosahuje kontrastnějšího značení v porovnání s YAG a vláknovými lasery. Hlavní výhodou při značení na nižších vlnových délkách je studené působení, kdy nedochází k tepelnému poškození materiálu a jeho „prohoření“.

Zelený laser ve viditelném spektru

Ještě v nižším vlnovém spektru, než je zelený laser, se nacházejí UV lasery. Jejich princip je obdobný jako u zeleného laseru s tím, že se využije třetí harmonická základní vlnové délky 1 064 nm (Nd:YVO4) a UV laser je nastaven na vlnovou délku 355 nm. Pro průmyslové značení je důležité, že cena UV laserů výrazně klesla za posledních deset let a zvýšila se životnost laseru na 20 000 hodin. UV lasery se vyznačují tzv. velmi studeným světlem, které nezahřívá materiál. Nejčastější použití je v elektronickém průmyslu, kdy se značí na křemíkovou destičku, bez tepelného poškození elektrických vlastností. Kratší vlnová délka UV laserů přináší výrazně lepší vlastnosti ve značení plastů, kdy nedochází k zahřívání a materiál se neodpařuje, není tepelně namáhán a značení je ostré a velmi kontrastní.
Reakce plastů na působení laserovým zářením je individuální a často jej ovlivňuje například barevná pigmentová příměs, která se přidává do základního materiálu, tzv. Masterbatch. Pigmenty v obsahu už od 2 % stačí na změnu kontrastu pro značení laserem. Lasery nemají spotřební materiál ve formě inkoustů a ředidel, takže jejich provozní náklady jsou velmi nízké. Budoucnost jasně hovoří pro použití laserů pro průmyslové značení.

Marek Haumer

Leonardo technology

Umístění na MSV 2012: pavilon E, stánek 37
Marek Haumer
haumer@LT.cz
//www.LT.cz

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 120958
Datum: 04. 09. 2012
Rubrika: Trendy / MSV 2012
Autor:
Firmy
Související články
Made in Česko: Bezpečné bezdrátové spojení pro všechny

Prognózy, které se týkají internetu věcí (IoT) a průmyslového internetu věcí (IIoT), se mění stejně rychle jako možnosti této technologie samy. Už v roce 2008 bylo na světě víc připojených zařízení než lidí a odborníci ze Světového ekonomického fóra (WEF) tvrdí, že do roku 2025 bude 41,6 miliardy zařízení zachycovat data o tom, jak žijeme, pracujeme, pohybujeme se, jak fungují naše zařízení, stroje.

Stroje v pohybu:
Divoká jízda sondy Pathfinder

Sonda Mars Pathfinder, která 4. července 1997 přistála na rudé planetě, se může pyšnit několika prvenstvími. Třeba tím, že šlo o první mimozemský výsadek masově sledovaný uživateli internetu. Nebo tím, že jako první dopravila na Mars kolové průzkumné vozidlo, rover Sojourner.

Stroje v pohybu: Raketa, která změní svět

Americký podnikatel Elon Musk se od založení své firmy SpaceX v březnu 2002 netají tím, že jeho dlouhodobým cílem je kolonizace Marsu člověkem. Již letos přitom plánuje uskutečnit premiérový start orbitální rakety Starship, která mu má tento cíl pomoci splnit.

Související články
Stroje v pohybu:
Fotoprůzkumné družice

Za druhé světové války přinášely informace z fronty filmové týdeníky, při první válce v Perském zálivu vysílala živě CNN z bombardovaného Bagdádu – a nyní na Ukrajině má veřejnost poprvé v historii k dispozici prakticky v reálném čase družicové snímky. Navíc neskutečné kvality. Každopádně jde o materiál, který umožňuje potvrdit, nebo naopak vyvrátit mnohá tvrzení válčících stran.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Stroje v pohybu:
Webbův teleskop ve vesmíru

Pětadvacátého prosince loňského roku odstartovala z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně raketa Ariane 5, v jejímž nákladovém prostoru byl na svou misi připraven vesmírný dalekohled Jamese Webba. Právě začala nová etapa poznávání vesmíru. Vědci si od ní slibují nové informace o vzniku vesmíru, černých dírách a temné hmotě.

Stroje v pohybu – Pražská mobilní zvonohra

Tentokrát vám představíme stroj veskrze zvláštní a jedinečný. Vlastně jde o hudební nástroj. Je to však takový nástroj, jehož schopnost hýbat se je jen velmi obtížně představitelná, i když má v názvu slovo „mobilní“. Je to totiž zvonohra, jejíž hlavní součástí je soubor 57 zvonů. Jen samy zvony váží dohromady bezmála pět tun, hmotnost celého nástroje je 12 000 kg. Takový kolos byste čekali spíš v mohutných zdech chrámové věže než na korbě nákladního automobilu.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 9. a 10. díl: Jak se staví odborníci k e-mobilitě

V minulém díle našeho seriálu jsme dali prostor pověřenci ministra dopravy pro čistou mobilitu Mgr. Janu Bezděkovskému pro vyjádření se k jednotlivým problematickým aspektům, které s sebou přináší deklarovaný úplný přechod na elektromobilitu. V tomto díle jsme s podobnými otázkami oslovili odborné garanty našeho seriálu – prof. Macka a Ing. Morkuse –, již na ně velmi obšírně odpověděli. Zároveň tímto rozhovorem s odborníky, kteří náš seriál dozorovali, připomínkovali jednotlivé díly a motivovali nás k tvorbě dalších, seriál Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu končí. Snad svůj účel – jímž bylo představit některé problematické stránky úplného přechodu na elektromobilitu a předložit je k další diskuzi – splnil.

Horké komory pro práci s radioaktivním materiálem

V Řeži u Prahy bylo vybudováno nové výzkumné centrum, jehož součástí byla také výstavba kom-plexu horkých komor. Účelem výstavby bylo vytvořit pracoviště pro bezpečnou práci s vysoce radi-oaktivním materiálem. Po pěti letech budování se na začátku roku 2017 podařilo úspěšně zahájit aktivní provoz laboratoří, které jsou schopné zpracování, mechanického testování a mikrostrukturní analýzy radioaktivních materiálů (tlakové nádoby, vnitřní vestavby reaktorů, pokrytí paliva) s aktivi-tou až 300 TBq 60Co, materiálů pro reaktory III. a IV. generace a fúzní reaktory.

Integrovaný obvod o tloušťce jedné molekuly

Lidstvo již zvládlo přeměňovat světlo na elektřinu a vytvořit akumulátory, v nichž nedochází k chemickým reakcím. Problémem však je, že tyto přístroje mají velmi nízkou účinnost. Nejlepších parametrů by se dosáhlo při použití polovodičů o tloušťce jediné molekuly. A ty se nyní naučili vyrábět vědci z ruského institutu MISiS, který je partnerem ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Jak přispívají opakovaně použitelné čisticí utěrky k ochraně životního prostředí

Dne 5. června 1972, v den zahájení první světové konference o ochraně životního prostředí ve Stockholmu, inicioval program ochrany životního prostředí Spojených národů (United Nations Environment Programme, UNEP) oficiální světový den životního prostředí. Od té doby se každo-ročně 5. červen slaví jako mezinárodní den životního prostředí. Opakovaně použitelný systém čisticích utěrek MEWA k tomu každý den v dílnách a výrobních halách přispívá: Čistí stroje a zařízení a podporuje ochranu zdrojů.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Výhody laserem kalených povrchů

Laserové kalení již není zdaleka výsadou pouze při zušlechtění forem. Díky dostupnosti a klesajícím cenám laserů (pořizovacím i provozním) je tato technologie stále častěji uplatňována také v tradičním strojírenství pro vhodné konstrukční materiály a strojní díly.

Nové technologie osvětlení vozidel

Získat zkušenosti s novými zdroji světla bylo cílem jednoletého projektu Ideag, do něhož se na konci roku 2017 pustila mladoboleslavská společnost EDAG Engineering CZ. Výsledný prototyp zadní lampy navržené pro model Škoda Superb ukazuje možnosti využití tří moderních technologií: elektroluminiscenční fólie, OLED panelu a COB LED destiček.

Výuka a výzkum aditivních technologií

Inovativní výrobní technologie nacházejí své místo také v technickém vzdělávání. Do svých osnov je dříve či později zakomponovaly všechny technické vysoké školy. Avšak pořízení nákladných technologií se neobejde bez podpory ze strany průmyslového výzkumu. Na Fakultě strojní ČVUT v Praze nyní disponují úplně novým zařízením M2 cusing pro výrobu dílů metodou DMLS německého výrobce Concept Laser, dnes působící pod značkou GE Additive. Stroj dodala společnost Misan a technologie slouží primárně pro výzkum v leteckém průmyslu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit