Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Hybridní technika lisování a mikrovstřikování

Na veletrhu Hybridica v listopadu v Mnichově byly představeny trendy v oblastech mikrovstřikování, velmi přesného lisování, spojování, galvanotechniky, umělých hmot.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012 č. 4, str. 7.

Opěradla z Mg plechu

Na workshopu TeMaKlups firma BMW přestavila nová opěradla pro model 3 BMW. Opěradlo je rozděleno v poměru 60/40 na dva díly, které se dají sklápět. Hmotnost má 5,45 kg a ušetří se až 50 % na hmotnosti oproti ocelovému opěradlu. Tloušťka plechu je 2,5 nebo 2 mm, jehož výrobcem je firma ThyssenKrupp MgF Magnesium Flachprodukte. Opěradlo splňuje crashové požadavky podle směrnic ECE R17. TeMaKplus je společenství firem, které si vzaly za cíl realizovat uplatňování Mg ve stavbě lehkých konstrukcí.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012 č. 4, str. 10.

Plech a textil společně

Hybridní díly spojují výhody kovových plechů a vláknových kompozitů. Otevírá se tak možnost jednooperační výroby dílů z textilních kompozitů ve 3D. Cílem je výroba z hybridního textilu s vlákny vyztuženými termoplasty a z kovových plechů, tvářením a spojováním 3D dílů. Vývoj lehkých konstrukcí probíhá na mnoha katedrách na TU Dresden. Současně se řeší výrobní a cenové limity této technologie a dále tvařitelnost s ohledem na nebezpečí delaminace jednotlivých vrstev. Tvářecí teplota je 200 °C. První zkoušky byly provedeny s pozinkovaným plechem a nekonečnými vlákny vyztuženým termoplastem. Sledoval se posuv vrstev kompozitu v normálovém a tečném směru. Z toho vyplynul návrh tvářecího přípravku pro tváření na trhacím stroji. Získané hodnoty budou sloužit jako základ pro modelování kontaktních podmínek při tažném procesu.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012 č. 4, str. 16 až 19.

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: