Témata
Reklama

Nové tvářecí technologie

Rostoucí nároky na kvalitu ocelových výlisků

Na polském trhu stále rostou požadavky na zpracovatele plechů ve smyslu narůstajících požadavků na kvalitu přístřihů. Pro firmu RBB-Stal. J. Borusiak SP.K byl rozhodující proto nákup moderní příčné děličky s rovnačkou u firmy Arku.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/2, str. 26–31.

Reklama
Reklama

Tváření vnitřním přetlakem s předchozím volným natlakováním

Jedná se o variantu tváření vnitřním přetlakem IHU. Tvářený díl se před uzavřením do tvářecího nástroje předtvaruje vnitřním přetlakem tak, že se na něm vytvoří kontury nástroje. Proces skýtá nové možnosti především pro díly z materiálů s vyšší pevností. Principiálně lze pro tuto technologii použít každý hydraulický lis pro tváření kapalinou s velikým zdvihem a postačí tlak do 2 000 barů. Výrazně lze přitom zkrátit výrobní takt. Firma Schuler prezentovala tuto technologii v dubnu v USA.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/2, str. 46–49.

Hybrid Expo poprvé ve Stuttgartu

Hybridní materiály, díly a technologie – veletrh s touto tematikou se konal 17. až 19. září 2013. Hybridní materiály spojují v současnosti plasty, keramiku, kompozity i kovy. Pro využití výhod jednotlivých složek se používají aditiva. Oblastí použití je stavba automobilů, letadel, vesmírné techniky a elektroniky.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/3, str. 6.

Cesty k výtažku

Institut für Werkzeugmaschinen und Umformtechnik IWU má nejnovější výzkum v nasazení servo vřetenových lisů. Jedná se o použití kmitání při tažení. Tato technologie se nazývá tažné zařízení s pulzací KSP. Kmity se přenášejí na smykadlo nebo tažné zařízení. IWU řeší výhody a nevýhody tohoto systému. V porovnání s klasickým tažením se docílí hlubších tahů bez trhlin.

Zdroj: Blech Rohre profile 2013/3, str. 18–21.

Stříhání na nůžkách bez trhlin na střižné hraně

Inovativní střižný proces na střižných hranách moderních ocelí, bez trhlin a poškození povrchu. Při tažení límců na tlustých plechách, bylo možné zvýšit stupeň rozšíření až o 100%. To stačilo a tento inovovaný proces byl nasazen v seriové výrobě nástrojů u Firmy VW. Konvenční stříhání naráží na své meze. Jednalo se v podstatě o změnu stříhání na dvoustupňové.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/2, str. 32–35

Svařování, stříhání a více

Od 16 do 21 září se v Essenu konal veletrh Schweissen&Schneiden. Koná se každé 4 roky. Platí jako světový veletrh pro spojovací techniku. Pojednává tématicky o svařování, stříhání, zkoušení materiálu, lepení, spojování, dělení, nabídkách.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/3, str. 14–15

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k  dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 140606
Datum: 11. 06. 2014
Rubrika: Servis / Tváření
Autor:
Firmy
Související články
Zvýšení produktivity, efektivity a kvality kovových výlisků

Výrobní společnost ANC Components a výzkumná společnost Comtes FHT spolupracují na výzkumném projektu Eureka s cílem zefektivnit výrobní proces a zvýšit produktivitu a kvalitu přesně lisovaných dílců a plně eliminovat dodatečné sekundární operace. Výsledky ze čtyř etap zmíněného projektu přinášejí rentabilitu technologie přesného střihu a konkurenční výhodu společnosti ANC Components v této oblasti. Řešení projektu bylo již dříve prezentováno ve vydání MM 10/2012, MM 1, 2/2015 a dále v Hutnických listech 4/2013.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Bezpečnostní spojování tvářením za studena

Přinášíme aktuální informaci z polského veletrhu ITM v Poznani. V kategorii inovace a technika získal Zlatou medaili exponát firmy BalTec – tvářecí centrum RNC.

Hospodárnější střihání statorových a rotorových plechů

Podle nedávné tiskové informace firmy Schuler je možno ovládaným střihacím nástrojem podstatně zlepšit flexibilitu a ekonomii střihání plechů pro elektrické stroje.

Trh výroby drátů a trubek

Na düsseldorfském výstavišti bude druhý dubnový týden 2014 opět představen obor technologie zpracování a opracování drátů a kabelů, resp. trubek a rour na veletrzích wire a Tube. Bližší informace k této akci jsme vám přinesli v prosincovém vydání MM Průmyslového spektra, ale jelikož se následně konala tisková konference organizátora Messe Düsseldorf, jenž tradičně dodává hodnotné analýzy a statistická data k daným oborům, přinášíme vám výběr toho nejzajímavějšího.

Směry rozvoje technologií tváření při výrobě karoserií

Stálé požadavky na snižování emisí oxidu uhličitého vyžadují soustavné snižování hmotnosti automobilu. U konvenčních pohonů automobilů lze jít jedině cestou lehčích karoserií. Lehké konstrukce vyžadují zachování crashových vlastností jako u ocelových karoserií.

Ohraňovací lis s elektrickým pohonem

Společnost Hans Zewe, která se zabývá válcováním oceli, spoléhá zcela na ohraňovací lisy Hämmerle a výrobní ředitel společnosti Gerhard Zwing je přesvědčen, že jsou nejlepší. Nově zakoupený stroj Xcite proto musel nejprve prokázat, že si své místo zaslouží. Ale povedlo se - Xcite je rychlý, neuvěřitelně přesný, má intuitivní ovládání a navíc dobře vypadá.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit