Témata
Reklama

Nové tvářecí technologie

Rostoucí nároky na kvalitu ocelových výlisků

Na polském trhu stále rostou požadavky na zpracovatele plechů ve smyslu narůstajících požadavků na kvalitu přístřihů. Pro firmu RBB-Stal. J. Borusiak SP.K byl rozhodující proto nákup moderní příčné děličky s rovnačkou u firmy Arku.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/2, str. 26–31.

Reklama
Reklama
Reklama

Tváření vnitřním přetlakem s předchozím volným natlakováním

Jedná se o variantu tváření vnitřním přetlakem IHU. Tvářený díl se před uzavřením do tvářecího nástroje předtvaruje vnitřním přetlakem tak, že se na něm vytvoří kontury nástroje. Proces skýtá nové možnosti především pro díly z materiálů s vyšší pevností. Principiálně lze pro tuto technologii použít každý hydraulický lis pro tváření kapalinou s velikým zdvihem a postačí tlak do 2 000 barů. Výrazně lze přitom zkrátit výrobní takt. Firma Schuler prezentovala tuto technologii v dubnu v USA.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/2, str. 46–49.

Hybrid Expo poprvé ve Stuttgartu

Hybridní materiály, díly a technologie – veletrh s touto tematikou se konal 17. až 19. září 2013. Hybridní materiály spojují v současnosti plasty, keramiku, kompozity i kovy. Pro využití výhod jednotlivých složek se používají aditiva. Oblastí použití je stavba automobilů, letadel, vesmírné techniky a elektroniky.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/3, str. 6.

Cesty k výtažku

Institut für Werkzeugmaschinen und Umformtechnik IWU má nejnovější výzkum v nasazení servo vřetenových lisů. Jedná se o použití kmitání při tažení. Tato technologie se nazývá tažné zařízení s pulzací KSP. Kmity se přenášejí na smykadlo nebo tažné zařízení. IWU řeší výhody a nevýhody tohoto systému. V porovnání s klasickým tažením se docílí hlubších tahů bez trhlin.

Zdroj: Blech Rohre profile 2013/3, str. 18–21.

Stříhání na nůžkách bez trhlin na střižné hraně

Inovativní střižný proces na střižných hranách moderních ocelí, bez trhlin a poškození povrchu. Při tažení límců na tlustých plechách, bylo možné zvýšit stupeň rozšíření až o 100%. To stačilo a tento inovovaný proces byl nasazen v seriové výrobě nástrojů u Firmy VW. Konvenční stříhání naráží na své meze. Jednalo se v podstatě o změnu stříhání na dvoustupňové.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/2, str. 32–35

Svařování, stříhání a více

Od 16 do 21 září se v Essenu konal veletrh Schweissen&Schneiden. Koná se každé 4 roky. Platí jako světový veletrh pro spojovací techniku. Pojednává tématicky o svařování, stříhání, zkoušení materiálu, lepení, spojování, dělení, nabídkách.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2013/3, str. 14–15

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k  dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 140606
Datum: 11. 06. 2014
Rubrika: Servis / Tváření
Autor:
Firmy
Související články
Zvýšení produktivity, efektivity a kvality kovových výlisků

Výrobní společnost ANC Components a výzkumná společnost Comtes FHT spolupracují na výzkumném projektu Eureka s cílem zefektivnit výrobní proces a zvýšit produktivitu a kvalitu přesně lisovaných dílců a plně eliminovat dodatečné sekundární operace. Výsledky ze čtyř etap zmíněného projektu přinášejí rentabilitu technologie přesného střihu a konkurenční výhodu společnosti ANC Components v této oblasti. Řešení projektu bylo již dříve prezentováno ve vydání MM 10/2012, MM 1, 2/2015 a dále v Hutnických listech 4/2013.

Hospodárnější střihání statorových a rotorových plechů

Podle nedávné tiskové informace firmy Schuler je možno ovládaným střihacím nástrojem podstatně zlepšit flexibilitu a ekonomii střihání plechů pro elektrické stroje.

Bezpečnostní spojování tvářením za studena

Přinášíme aktuální informaci z polského veletrhu ITM v Poznani. V kategorii inovace a technika získal Zlatou medaili exponát firmy BalTec – tvářecí centrum RNC.

Související články
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Na cestě ke zrození stroje,
Část 1. Průzkum trhu

Série 10 článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje postup výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, v jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu a návratnost investic.

Made in Česko - Romantické tóny z Hradce Králové

V roce 1948 byla doslova ze dne na den znárodněna česká firma Petrof vyrábějící dokonalé, světově proslulé klavíry. Její majitel, dědeček dvou dam a pradědeček třetí, tedy těch, které v současné době firmu úspěšně vedou, musel tehdy okamžitě svoji továrnu opustit. O dlouhou řadu let později se, nejen díky revoluci, ale i díky nezměrnému úsilí jeho samého i jeho potomků, podařilo firmu, která figuruje na předním místě mezi českým „rodinným stříbrem“, vrátit do rukou rodiny Petrofů.

MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Formárenský veletrh se blíží

Již třetí ročník formárenského veletrhu Moulding Expo v druhé polovině května bude hostit výrobce forem a nástrojů a dodavatelé potřebných technologií ve Stuttgartu. Pořadatelé sezvali novinářskou obec do slovinské Lublaně, kde prozradili několik detailu o blížícím se veletrhu. Součástí tiskové konference byla také návštěva místních nástrojáren a výzkumného centra pro formárenství.

Fórum výrobních průmyslníků

Máte ve své výrobě stroje integrovány do sítě, monitorujete jejich provoz? Pokud ano, jaká data z jejich provozu získáváte a jaký mají pro vás význam? V opačném případě, je pro vás otázka monitoringu výrobních zařízení (výrobního procesu) v blízkém horizontu důležitá? Co od něj očekáváte?

České tvářečky na čínském trhu

V minulém vydání jsme vám přinesli rozsáhlou reportáž ze šanghajského veletrhu obráběcích a tvářecích strojů CCMT 2018. Prezentované zkušenosti českých obráběcích firem na zdejším trhu dnes doplňujeme o postřehy z oblasti technologií tváření ústy Ing. Stanislava Hrdiny, ředitele klíčových projektů a zákazníků společnosti Žďas.

Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit