Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové tvářecí technologie
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové tvářecí technologie

Růst použití hliníku

Ve stavbě lehkých konstrukcí hraje hliník důležitou roli. Zde je ukázáno několik příkladů, jak výrobci automobilů v budoucnu chtějí Al materiály používat. Více řešení bylo uvedeno na veletrhu Messe Aluminium, který se konal 9. až 11. října 2012. Od roku 1990 do dnešní doby se zvýšil podíl Al na osobním automobilu z 50 kg na 140 kg, tedy téměř se ztrojnásobil. Také vozy střední třídy sledují tento trend. Stavba lehkých konstrukcí nebude řešena pouze kompozity vyztuženými vlákny. Použití Al ve stavbě automobilů je dnešním dominujícím tématem. BMW a Audi staví vlastní Al slévárny pro lití pod tlakem. Mercedes SL řady 3 má hliníkovou karoserii, včetně podběhů a profilů podlahy. Hmotnost je o 110 kg nižší než u ocelových předchůdců. Možné je rovněž použití Al protlačovaných profilů. Podobné technologie jsou použity u sportovního elektromobilu modelu S od firmy Tesla Motors. Předpokládá se, že do roku 2020 stoupne použití Al z dnešních 160 kg na 180 kg.

Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 4, str. 20 až 22.

Profily a laser

Válcování profilů a následující opracování laserem – obě tyto technologie umožňují v dnešní době hospodárnou výrobu trojrozměrných dílů z ocelí o vyšší pevnosti. Laserem lze opakovaně přesně opracovat komplexní chytré profily vyrobené profilováním. Jde o profilování, svařování a následně i řezání. Poslední dvě technologie jsou u firmy Voestalpine Krems robotizovány.


Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 4, str. 38 až 43.

Tváření tlakem vody

Firma Hubl jako jeden ze způsobů tváření používá tváření vodním tlakem. U výlisků z nerezových plechů lze snížit náklady na výrobu až o 80 % oproti nákladům při klasickém tváření tažením.


Zdroj: Blech Rohre Profile 2012, č. 4, str. 49.

Kompletní články, jejichž anotace jsme vám poskytli, získáte kontaktováním příslušného vydavatelství či návštěvou odborné technické knihovny, kde jsou bezesporu vydání Blech Rohre Profile k dispozici. Nebo je naleznete v publikacích České společnosti pro výzkum a zpracování plechů. Více těchto anotací naleznete na

www.mmspektrum.com/tvareni-v-praxi.html.

 

Zpracoval doc. Ing. Jan Šanovec, CSc.

jan.sanovec@fs.cvut.cz

Další články

Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: