Témata
Reklama

Novinky nejen pro konstruktéry

20. 09. 2011

Společnost Dassault Syst?mes SolidWorks Corporation pravidelně s příchodem podzimu uvolňuje novou verzi své vlajkové lodi - 3D CAD systému SolidWorks. Nejinak je tomu i letos.

V tomto článku se zaměříme na novinky, které nová verze s očekávaným označením 2012 přináší.

Prostředí a ovládání SolidWorks 2012

Dlouholetí uživatelé ocení, že prostředí nebylo nijak dramaticky změněno. Změnilo se ale okno pro rychlý přístup k posledním otevřeným souborům. Často používané soubory lze uložit pro opakované použití, lze také přejít do složky obsahující daný soubor.

Dole na stavové liště se nově nachází praktický přepínač duálních jednotek. Naproti tomu se nahoře nachází dialog Vyhledat. Ten zpřístupňuje hledání v příkazech, což je ideální pro méně frekventované příkazy, nalezené pak lze snadno přidat k oblíbeným.

Reklama
Reklama
Reklama
Přístup k posledním otevřeným souborům

V pravém horním rohu grafického okna najdeme nové pohodlné ovládání dvouobrazovkové konfigurace. Standardní klávesová zkratka Windows Ctrl+A vybírá všechny objekty v grafickém okně, navíc podle typu předem vybraných objektů, což je velmi praktické. Nedávno uvedené ovládání pomocí gesta myši nyní podporuje i makra a příkazy OK, Storno a Escape. Tím se ušetří cestování myší na potvrzovací ikony některých příkazů. Při prohlížení sestav se často hodí „vidět dovnitř". Jistě, existuje na to několik postupů, ale v 2012 stačí stisknout klávesu Tab, ukázat na součást, a je pryč. Pro zobrazení zpět stačí použít kombinaci se Shift+Tab. Správcům IT a CAD ve větších podnicích se bude hodit nová možnost úplné odinstalace pro zjednodušení správy a nasazení systému.

Nastavení barev řezů

3D je základ - modelování

Zmrazení prvku, což je prvek testovaný již ve verzi 2011, dovoluje uživateli potlačit automatické obnovení prvků součásti. Přínosem je časová úspora, kdy složitější součásti obnovíme až ve vhodnou chvíli, nikoli při každém otevření, změně konfigurace či tvorbě výkresu.

Režim Přezkoumání velkého návrhu usnadňuje práci s velkými sestavami.

Kromě skrývání s pomocí klávesy Tab se bude hodit jiný způsob, jak se podívat do modelu. Řezy lze samostatně nastavit s barvou až pro tři řezné roviny, které zůstanou při uložení a opětovném otevření zapnuté.

SolidWorks je parametrický 3D modelář, kde rovnice pracují s popisem součásti pomocí parametrů. Verze 2012 obsahuje zcela přepracovaný editor rovnic. Nejen nový vzhled, ale především nová funkčnost jistě potěší všechny uživatele. Seskupí všechny rovnice v přehledném prostředí, globální proměnné a kóty bez nutnosti otvírat další okna. Navíc záleží na pořadí, v jakém budou rovnice řešeny, systém  automaticky kontroluje syntaxi a červeně zvýrazňuje chyby. To je velký krok vpřed.

Automatizované zarovnávání pozic

Sestavy ve velkém

SolidWorks využívá mnoho uživatelů, kteří zpracovávají tzv. velké sestavy. Tedy takové, kdy by se výkon počítače dostal na hranici možností. Systém již obsahoval řadu nástrojů, jak bez prodlev pracovat se sestavami o desetitisících dílů. K těm nyní přibyl režim Přezkoumání velkého návrhu, který dovoluje dále pracovat, odměřovat, zobrazovat a skrývat součásti, procházet strom prvků, vytvářet procházky a průlety a snímky. Snímky představují novou funkci, která je k dispozici pouze v režimu Přezkoumání velkého návrhu.

Nástroj Tažený lem

Zpátky k výkresům

Automatizované zarovnání pozic pomocí magnetických čar v prostředí výkresu je skutečná lahůdka. Nejen samotné umístění pozice na připravené čáry a jejich případné manipulace, ale také automatické přeskupování při přetažení pozic přináší nemalé časové úspory při závěrečných pracích.

Také kótování, podle průzkumů vůbec nejčastější činnost ve výkresech, bylo dotaženo k dokonalosti. Například rotační součásti lze nyní okótovat daleko snáz, pomůže i vylepšené Undo při částečném vracení příkazu. Na výkresy lze nyní přidávat tabulky prolisů, vytvářet sdružené pozice či vkládat kusovníky do neaktivních listů. Pokud byl změněn model k příslušnému výkresu, systém při jeho otevření nejprve zvýrazní změněné kóty jinou barvou. To ušetří nemálo času při pátrání v paměti, co bylo vlastně změněno.

Plechy

Plechové součásti mohou občas obsahovat oblasti, které se nemají rozvinout, neboť zde dochází ke změně tloušťky, což může v provedení rozvinu bránit. Takové oblasti lze před rozvinem určit, vyloučit a bez problému rozvin dokončit. Dále například obrobení v rozvinutém tvaru dříve bránilo zpětnému ohybu, s verzí 2012 toto omezení padá. Přibyla také celá řada možností, jak přesně definovat umístění lemů. Tvarovací nástroje je přitom možné nahrazovat a kombinovat. Tažený lem je podobný nástroji Táhnout po křivce - k vytvoření lemu je potřeba profil a trasa -, což představuje zcela novou a snadnou možnost tvorby plechových dílů.

Modul Costing pro automatizované určování nákladů na výrobu plechových dílů a obrobků

Simulation, Flow, eDrawings, Enterprise PDM

Kromě samotného 3D modeláře existuje pro SolidWorks celá řada modulů, jako jsou eDrawings, Simulation, FlowSimulation, Enterprise PDM (pro správu dokumentace), Sustainability či program3DVIA Composer pro tvorbu technické komunikace. K novinkám v těchto rozšiřujících komponentách se vrátíme se v některém z příštích čísel.

Costing

Modul Costing je určen pro automatizované určování nákladů na výrobu plechových dílů a obrobků a pro tvorbu cenových nabídek. Využívá informace o výrobních procesech, materiálu a výrobě, které jsou uloženy v přizpůsobitelných šablonách. Dostupné operace zahrnují řezání, vystřihování, ohýbání či frézování. Odebírání prvků, změny materiálů a používání různých výrobních procesů se ihned projeví, a tak je vidět, jaký vliv mají na náklady. Odhady nákladů jsou opakovatelné, protože výsledky jsou založeny na datech v šablonách, takže k výpočtu nákladů jsou používány stále tytéž údaje. Výsledky lze použít okamžitě a ve výstupních zprávách, což bude zajímavé zejména u menších firem. Ty větší kromě uvedeného způsobu mohou tyto kalkulace převzít a zahrnout je do technické přípravy výroby. Nástroj je schopen pracovat s plechovými díly anebo s obráběnými součástmi vyrobenými frézováním. SolidWorks tak oslovuje novou skupinu uživatelů, která má blíže k technologii a výrobě samotné.

Závěr

Článek si neklade za cíl popsat všechny novinky, těch je v součtu více než 200, z toho celá řada ve specializovaných modulech. Podle prvních ohlasů jsou zdánlivé drobnosti, jako je sada nových funkcí i vylepšení v oblasti kótování, nejlépe hodnoceny. Naproti modul Costing rozšiřuje záběr systému podobně jako před nedávnem uvedený modul Sustainability. Je zde patrná trvalá snaha výrobce vycházet vstříc přáním uživatelů, to především, ale i vlastní invence a rozhled zkušených programátorů úspěšného dodavatele CAD systémů.

Ing. Miloš Hrazdíra

Dassault Systèmes SolidWorks Corporation

Umístění na MSV: pavilon P, stánky 3, 6, 10 a 60A

milos.hrazdira@3ds.com

//www.solidworks.cz/

On-line verzi časopisu MM Průmyslové spektrum si můžete zakoupit v digitální trafice PUBLERO.COM 

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 111027
Datum: 20. 09. 2011
Rubrika: Trendy / MSV 2011
Autor:
Firmy
Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Ověřování koncepčních návrhů

Nyní v říjnu je to právě rok od okamžiku, kdy americká společnost Altair získala do svého portfolia revoluční výpočetní nástroj SimSolid, který se svým použitím zaměřuje především na konstrukční oddělení, jimž nabízí možnost snadno provádět překvapivě rychlé pevnostní analýzy koncepčních návrhů.

Ultra lehké komponenty vyráběné 3D tiskem

V posledních letech se do širšího povědomí dostávají aditivní technologie, neboli 3D tisk, kde je součást tvořena přidáváním materiálu nikoliv jeho odebíráním, jako je tomu u klasického obrábění. Jejich využití je zkoumáno napříč nejrůznějšími obory od strojírenství přes architekturu až po medicínu a módu. Pokud se omezíme na 3D tisk kovů, zjistíme, že aditivní technologie jsou brány jako prostředek pro výrobu tvarově složitých a občas konvenčními způsoby zcela nevyrobitelných dílů. Jsou brány jako jakási ideální výrobní technologie pro výrobu čehokoliv. V posledních letech se navíc stále více skloňuje spojení aditivní technologie a topologické optimalizace, což je způsob návrhu tvaru dílu na základě matematické optimalizace. Jak lze tušit, navržený tvar je značně složitý a často bývá označován jako organický. Takové díly jsou údajně vhodné pro 3D tisk, ale není tomu tak. Ve většině případů je realita daleko prozaičtější. Použití aditivní technologie je pouze jediná možnost, jak takový díl vyrobit.

Související články
Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
CNC řízení pro rychlostní a multifunkční obrábění

Výsledek obráběcího procesu v parametrech přesnost/rychlost/povrch je dán mnoha faktory na straně stroje, nástrojů, způsobu programování a upínání, přičemž může existovat i více cest k jednomu stanovenému cíli. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na CNC řídicí systém, který je dnes bezpochyby podstatnou a nenahraditelnou složkou tohoto procesu. Řídicím systémem přitom většinou rozumíme jak vlastní řídicí počítač, tak i pohony os a vřeten a systémy odměřování polohy.

Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Virtuální stroj pomáhá vyhnout se poškození

Kolize během obrábění jsou vždy nákladnou záležitosti. Tím, jak se výroba vybavuje stále vyšší úrovní automatizace a s rozšiřováním aplikací internetu věcí (IIoT) nabývá prevence chyb na složitosti i časové náročnosti. Japonský výrobce CNC strojů Okuma , který si jako jediný na světě vyrábí veškeré klíčové komponenty obráběcích strojů sám, vyvinul digitální řešení, které slouží k přípravě, simulaci a otestování celého procesu obrábění před jeho zahájením. Během vlastního obrábění provádí systém Collision Avoidance Systém (CAS) velmi přesnou virtuální simulaci s předstihem v řádu milisekund před vlastním řezáním. Jakékoli kolize, které by mohly nastat, jsou tak zablokovány předtím, než mohou způsobit vážná poškození - šetříc čas a peníze provozovatele stroje.

Automatizace lidem práci nebere

Automatizaci se ve firmě Kovosvit MAS věnují od roku 2013. Z původního projektu vznikla samostatná divize MAS Automation a na letošní rok má plánované téměř dvojnásobné tržby oproti roku 2017. V porovnání s plánovaným obratem celého Kovosvitu jsou tržby divize zatím nevýznamné, ale průměrný růst divize o dvě třetiny ročně dokládá, že automatizace má v podniku ze Sezimova Ústí zelenou.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Propojené systémy ve výrobě

Ekonomická síla firmy, její produktivita a úspěch na trhu závisí do značné míry na tom, jak chytře a efektivně společnost využívá data, která má k dispozici, a na tom, jaká data vůbec má k dispozici. Sběr a vyhodnocování dat umožňují procesy neustále monitorovat a vylepšovat. Digitalizace všech částí výroby a následná chytrá analýza dat tak zvyšuje produktivitu a efektivitu výroby, umožňuje rychlejší uvedení výrobku na trh, energeticky účinný provoz a ekonomickou výrobu velkého množství individualizovaných výrobků. Společnost Siemens nabízí komplexní portfolio softwarových a hardwarových řešení, která už dnes pomáhají digitalizovat celý vývojový a výrobní proces.

Větší řádkování při obrábění načisto

Při použití fréz s optimálně zakřiveným břitem pro frézování vnějších povrchů je možné časy na dokončovací obrábění značně snížit. Docílit toho lze vzájemnou souhrou stroje, nástroje a softwaru, jak ukazuje následující příklad.

Simulací ke zlepšení efektu mazání a chlazení

Optimalizace třískového obrábění moderní metodou simulace strategie mazání a chlazení je dnes podrobena systematickému výzkumu. Použitím simulace procesu třískového obrábění a simulace proudění chladicího média se značně sníží náklady na výzkum a vývoj.

Zubní náhrady aneb strojírenství i v dentálním průmyslu

Zubní náhrady se vyrábějí již od dob egyptských faraonů téměř stejným způsobem. Pouze materiály a metody se za tu dobu vyvinuly na úroveň 21. století.

Změnové řízení s PDM

„Na to se musí udělat změna!“ Po těchto slovech jde v řadě podniků jeden či více párů očí v sloup. Pojďme se zamyslet, proč to tak je a zda je to nutné.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit