Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Originální řešení osy Z pro manipulátory
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Originální řešení osy Z pro manipulátory

Osa Z lineárního systému Hiwin HD4 představuje originální řešení, které rozšiřuje možnosti automatizace a robotizace. Je určena pro kompaktní manipulátory, zakladače a pro aplikace typu pick-and-place.

Brněnská společnost Hiwin, s. r. o., představila originální řešení vertikálního modulu pro lineární systém HD4 a vytvořila tak zcela nový koncept pro stavbu dvou- a tříosých modulárních manipulátorů s možností polohování ve svislém směru. Modul zvládá zátěž do 50 kilogramů se zdvihem od 200 do 1 500 milimetrů při zrychlení 5 m.s-2 a maximální rychlosti dva metry za sekundu.

Konstrukční provedení

Konstrukci modulu, tedy osy Z, tvoří hliníkový profil, který je osazen lineárním vedením Hiwin a jeho polohování je realizováno pomocí ozubeného řemene vedeného soustavou řemenic. Volitelně lze modul vybavit energo řetězem, koncovými spínači polohy a také přídavnou fixací klidové polohy – pneumatickou brzdou. Lineární systém Hiwin HD4 s osou Z najde uplatnění u dvou- a tříosých kompaktních manipulátorů, zakladačů a aplikací pick-and-place. Nové řešení doplňuje systém HD4 o osu Z a vytváří tak základní dvouosý manipulátor pro polohování jak v horizontálním, tak vertikálním směru.

„Od začátku návrhu byl kladen maximální důraz na zachování modularity a kompaktnosti, kterou poskytují systémy HD4 a celkově všechny moduly produktové řady Hx. Řešení proto umožňuje kromě základních variant konfigurace také zákaznickou volbu převodovky i motoru,“ říká k novému řešení Jan Chrást, hlavní konstruktér oddělení polohovacích systémů Hiwin.


Nový vertikální modul pro lineární systém Hiwin HD4

Kompletní řešení na míru

Tato osa ve spojení se systémy Hiwin HD4 rozšiřuje další možnosti procesu automatizace a robotizace. „Ve spolupráci se zákazníky jsme schopni navrhnout pro danou aplikaci také optimální parametry pohonu a doporučit vhodné komponenty řízení, jak od značky Hiwin, tak od ostatních dodavatelů. Samozřejmostí je kompletní dodávka na míru,“ uvádí Tomáš Sojka, obchodní manažer oddělení polohovacích systémů Hiwin.

Uvedení nového systému na trh významným způsobem doplňuje sortiment oddělení polohovacích systémů pro stavbu manipulátorů a vytváří tak pro zákazníky větší prostor pro návrh toho nejlepšího řešení.

Hiwin

Filip Cvetler

filip.cvetler@fcpr.cz

www.hiwin.cz/?change=cz

Další články

Automatizace, regulace
Převody/pohony/ložiska/spojky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: