Témata
Reklama

První chytrý elektromagnetický ventil

29. 06. 2016

Společnost IMI Precision Engineering představila ventil ICO4-SIS s plně integrovaným testováním částečného zdvihu, který byl vyvinut pro potřeby ropného a plynárenského průmyslu.

Společnost IMI Precision Engineering má více než 80 let zkušeností s poskytováním řešení v ropném, plynárenském a chemickém odvětví, která se vyznačují bezpečností, spolehlivostí a trvanlivostí v těch nejextrémnějších klimatických a provozních podmínkách po celém světě. Díky světově proslulým produktovým řadám, jako jsou IMI Norgren, IMI Buschjost, IMI Herion a IMI Maxseal, jsou její výrobky určeny pro účinný provoz v agresivních prostředích a extrémních teplotách a splňují mezinárodní standardy.

Reklama
Reklama
Reklama

Ventil ICO4-SIS

Výsledkem úzké spolupráce společnosti IMI Precision Engineering se zákazníky v globálním ropném a plynárenském průmyslu je identifikace potřeby spolehlivého řešení pro testování částečného zdvihu. Je zřejmé, že nejlepším způsobem odstranění kompromisů polohovacích systémů je použití ovládacího mechanismu s elektronickým řešením. Naopak nejlepším způsobem odstranění kompromisů elektronického řešení je zapouzdření polohovacího systému. Pokud k tomu přidáme výhody použití spolehlivého elektromagnetického ventilu, výsledkem takovéto kombinace je integrace ovládací elektroniky PST do svorkovnice zmíněného elektromagnetického ventilu.
Ventil ICO4-SIS představuje první plně integrované řešení pro testování částečného zdvihu s řídicím systémem zabudovaným do osvědčeného vysoce spolehlivého elektromagnetického ventilu IMI Maxseal ICO4. Díky nejnižší bezpečné i nebezpečné poruchovosti ze všech inteligentních systémů PST na trhu a díky neustálému poskytování nejvyššího možného diagnostického pokrytí jsou zaručeny nejlepší možné výsledky úrovně bezpečnosti SIL.

Použití ventilu výrazně snižuje konstrukční požadavky na zástavbu, jelikož nejsou zapotřebí žádná další ovládací zařízení PST. Vysoká úroveň diagnostiky umožňuje monitorování polohy, tlaku a času, stejně jako jednoduché hlášení stavu vyhovuje/nevyhovuje. Místní testování probíhá pomocí komunikátoru HAR T 475, vzdálené testování prostřednictvím protokolu HART. Duální mechanismus potlačení eliminuje možnost překročení zdvihu. Elektronika je kompatibilní s rychlostmi ventilů od 2 do 120 sekund. Ventil je určen pro rozsah pracovních teplot od –40 do +60 °C a je certifikován pro úroveň bezpečnosti SIL 3 jako 1oo1. Ventil je kompatibilní s hydraulickými servopohony i s redundantním ventilovým manifoldem.

Chytré elektromagnetické ventily ICO4-SIS

Systémy redundantních ventilových manifoldů (RVM)

Redundantní systémy mají za úkol zvýšit provozuschopnost tím, že proces pokračuje i v případě poruchy ventilu, anebo zvyšují bezpečnost tím, že proces je v případě poruchy odstaven, případně jsou schopny plnit obě funkce.

Univerzální provedení redundantního ventilového manifoldu

Stávající řešení se často potýkají s těmito problémy:
• používají potrubí, součásti jsou přišroubovány na základní desce nebo spojeny táhly;
• kompletní systémy nemají certifikaci pro SIL;
• obtížný servis a údržba;
• nesprávné uspořádání může být nebezpečné;
• možnosti potenciálních netěsností;
• chybí signalizace poruchy ventilů a výstupů.

Tyto problémy řeší RVM kombinací bezpečnosti a dostupnosti v jediném výrobku. Systém RVM společnosti IMI Precision Engineering nabízí jednodušší montáž, pomáhá eliminovat neplánované odstávky a dodává se v hliníkovém nebo nerezovém provedení vhodném jak pro těžební, tak zpracovatelské aplikace. Systém RVM využívá osvědčených výrobků a technologií a nahrazuje jak komponenty, tak i panely a potrubí.

Systém se montuje vedle procesního ventilu; jeho použití snižuje počet potenciálních míst netěsností a zkracuje dobu montáže. Dodává se ve třech konstrukčních provedeních – kompaktním, polomodulárním a modulárním. Kompaktní konstrukce je zaměřena na úsporu místa a má tedy nejmenší nároky na celkový zabraný prostor. Modulární konstrukce navíc přináší výhodu funkce obtoku, která umožňuje demontáž ventilu za provozu, a k dispozici je rovněž vizuální signalizace tlaku ukazující stav polohy ventilu. Druhou uvedenou funkcí je vybavena i polomodulární konstrukce.

Příklad kompaktního provedení manifoldu: V82-Compact RVM

K vybavení redundantních ventilových manifoldů patří snímače polohy ventilu, které poskytují elektrickou zpětnou vazbu o stavu polohy ventilu a kryty proti zplodinám bránící vnikání vlhka a částic z okolního prostředí. Díky zakončení kabelů uvnitř cívky nejsou zapotřebí žádné další svorky splňující ochranu proti výbušnému prostředí. U stejného manifoldu lze využít i unikátní kombinace technologie ventilů od IMI Herion a IMI Maxseal. Bezpečnost provozu je zajištěna nejen použitím komponent certifikovaných pro SIL, ale i certifikací SIL systému RVM jako celku. Mezinárodní schválení je samozřejmostí.

IMI Precision Engineering

Zpracováno redakcí

lumir.biskup@imi-precision.cz

www.imi-precision.com

Reklama
Související články
Hydraulika zvedá vraky

K tragédii došlo 16. dubna 2014. Patří k nejvážnějším neštěstím v Jižní Koreji za poslední desetiletí. Přetížený trajekt Sewol se potopil a zemřelo 304 lidí. Kapitán trajektu byl odsouzen na doživotí, protože opustil loď mezi prvními a nedostál svým povinnostem. Vyzvednutí vraku dlouhého 145 metrů z hloubky 40 metrů bylo vzhledem k jeho velikosti a hmotnosti náročnou operací. Náklady se vyšplhaly na dvě miliardy korun. Základem úspěšného projektu byla hydraulika. Ta ostatně pomáhá v mnoha podobných případech.

Realizace energeticky úsporných hydro pohonů

Integrací čerpadel a pohonů s variabilním počtem otáček, známých též jako servočerpadla, usnadňuje společnost Siemens ve spolupráci s českou pobočkou firmy Hydac realizaci energeticky výhodnějších, úspornějších a tišších hydraulických systémů pro široké pole aplikací. Jádrem konceptu je měnič kmitočtu, který zajišťuje, aby hydraulická energie byla produkována jen tehdy, když je jí zapotřebí.

Náklady na vlastnictví zařízení pro montážní procesy

Ve všech průmyslových odvětvích je princip celkových nákladů na vlastnictví (TCO – Total Cost of Ownership) klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu nového stroje nebo zařízení. Úvaha založená výlučně na základě pořizovacích nákladů už dávno přestala být dostatečná, pokud se plánuje vyrábět konkurenceschopně v dlouhodobém horizontu. K získání úplného přehledu nákladů zahrnují TCO všechny přímé a nepřímé náklady vzniklé před, během a po zakoupení výrobního zařízení nebo produktu. Kromě skutečných nákladů na pořízení jsou to také položky jako náklady na údržbu a spotřebu energie.

Související články
Automatizace linky expandérů na sušičkové bubny

Již více než 10 let jsou spotřebiče Miele z výrobního závodu v Uničově distribuovány k zákazníkům po celém světě. Výroba zde probíhá na ploše zhruba 40 000 m2, což uničovský závod řadí na třetí místo z celkem 12 závodů skupiny Miele. Po nedávné reorganizaci se společnost Miele technika, s. r. o., s více než 1 000 zaměstnanci stala výhradním výrobcem sušiček Miele, což s sebou přineslo i nutnost přestavby a výměny výrobních technologií.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Rychlospojky - s plochými čely, bezúkapové, nebo oboustranně uzavíratelné?

Bezúkapové provedení, Clean Break technologie, s plochými čely, oboustranně nebo jednostranně uzavíratelné – to jsou pouze některé z dostupných technologií a možností při výběru rychlospojek. V čem se liší? A jaké výhody pro uživatele jednotlivé technologie přinášejí?

Hydraulické a pneumatické pohony ve strojírenství

Možná by se zdálo, že hydraulické a pneumatické pohony jsou v dnešní době trochu opomíjeny a jejich vývoj se zastavil, ale to ani zdaleka není pravda. Obě tyto skupiny pohonů mají svá pro a proti, ale nepochybné je, že v moderním strojírenství hrají důležitou roli.

Moderní hydraulické pohony ve výuce i v praxi

Na katedře hydromechaniky a hydraulických zařízení fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava byl od akademického roku 2013–2014 otevřen nový obor navazujícího magisterského studia s názvem Hydraulika a pneumatika.

Tlumené zastavení přímočarých hydromotorů

Hydraulické pohony s přímočarými hydromotory ovládají v mnoha aplikacích poměrně velké setrvačné hmoty. Pokud dojde k přerušení nebo změně směru průtoku pomocí standardního rozváděče, dochází často k nežádoucímu zakmitání hmot, které je způsobené vůlemi v mechanizmu a stlačitelností kapaliny. Proto se využívá několika konstrukčních řešení, která zajišťují plynulé zastavení pohybu.

Hydraulika & pneumatika

Hydraulika je technická disciplína zaměřená na využití mechanických vlastností tekutin nejen pro technické účely. Pneumatika je technický obor zabývající se přeměnou stlačeného vzduchu na mechanický pohyb.

Hydropneumatické odpružení

Hydropneumatické odpružení je rychlejším a cenově příznivějším řešením díky stavebnicovým/modulárním regulačním systémům. Hydropneumatické systémy odpružení nápravy vozidla nebo kabiny vozidla zvyšují komfort a výkonnost vozidel.

Hydraulika a pneumatika. Quo vadis?

Vážení čtenáři, opět po roce se vám dostává do rukou letní vydání magazínu MM Průmyslové spektrum věnované hydraulice a pneumatice. Ve své úvaze se pokusím najít odpověď na úvodní otázku, tedy kam tyto tradiční obory směřují.

Bezpečné testování dieselových motorů

Již více než 75 let je společnost Perkins lídrem ve vývoji a výrobě vysoce výkonných dieselových motorů. Díky neustálým inovacím může nabídnout jejich jednu z nejmodernějších a nejucelenějších řad. Po sloučení se společností Caterpillar v roce 1998 vznikl největší světový výrobce dieselových motorů, které nacházejí uplatnění u všech nejznámějších výrobců strojů ve stavebnictví, energetice, logistice, zemědělství a v dalších oborech.

Proporcionální technika

Česká asociace pro hydrauliku a pneumatiku, sekce České strojnické společnosti, pořádá odborný seminář na téma Proporcionální technika. Půjde o proporcionální techniku v oboru hydrauliky. Představeny budou proporcionální ventily a servoventily pro řízení tlaku a průtoku pracovní kapaliny v hydraulických obvodech, včetně ukázek jejich aplikace v hydraulických mechanismech.

Hromadná výroba? To nestačí!

Všichni jsme svědky nesporně se zrychlujícího vývoje vědy, techniky, ale i světového obchodu. Globalizace trhu vede k poptávce po rychle pracujících výrobních linkách a strojích vykazujících výjimečné výkony. Současně se stále častěji objevuje požadavek uspokojit poptávku na malé série výrobků, které se od těch masových odlišují.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit