Témata
Reklama

Soustružnické centrum snižuje výrobní náklady

Pro řadu subdodavatelů v automobilovém průmyslu a malé výrobní společnosti pokračuje tlak na cenu i v letošním roce. Hlavní důvody lze spatřovat ve zvyšování cen materiálů, energií a ve snižování cen v komoditě automobilového průmyslu.

Řada představitelů výrobních firem se domnívá, že hlavní řešení těchto problémů tkví v samotné výrobě, kde musí flexibilní a efektivní proces zajistit snížení nákladů a kvalitu výrobků na konkurenceschopnou úroveň. Jednou z cest řešení lze hledat ve volbě efektivních obráběcích strojů. V oblasti soustružení splňují tyto požadavky vertikální soustružnická centra firmy Emag, která nabízí díky novému VL 2 P (průměr sklíčidla 160 mm) stroj, který je vhodný pro kooperační výrobu, soustružnickou výrobu a díly do automobilového průmyslu.

Reklama
Reklama
VL 2 P je dvouvřetenové soustružnické centrum s kyvadlovým pohybem pro obrábění dílů s možností dvou upnutí.

Podmínky pro subdodavatele a výrobní společnosti byly po desítky let stejné: zákazníci ve všech odvětvích průmyslu a všech druzích aplikací chtěli optimální kvalitu a flexibilitu při zadávání pravidelně se měnících výrobních dávek. Nicméně rychle se rozvíjející automobilový průmysl nastavil v posledních letech ještě přísnější podmínky. Extrémně malé a nebo velmi velké výrobní dávky musejí být nyní vyrobeny„ just in time“ (a stále častěji na více než jediném stroji). Kromě toho jsou rychle měněny výrobní procesy pro velké objemy výroby, podle změn podmínek na trhu. Náhlé, masivní snížení objednávek před dvěma lety bylo následováno téměř stejně rychlým nárůstem poptávky.

Řešení s širokými možnostmi pro oblast soustružení

Jak může plánování výroby v malých a středně velkých firmách reagovat na takovouto dynamiku trhu a z ní vyplývající konkurenční tlak? Dr. Guido Hegener, jednatel Emag Salach Maschinenfabrik, vyzdvihuje jako skutečný nástroj pro snížení nákladů nové vertikální soustružnické centrum Emag VL 2 P a říká: „Existuje samozřejmě řada důležitých faktorů, které ovlivňují cenu obrábění dílu – od celkové výrobní kapacity stroje, životnosti nástroje až po skutečnou kvalitu finálního výrobku. My jsme se při vývoji našeho stroje těchto faktorů striktně drželi. A výsledkem je, že VL 2 P přináší řadu předností. Představuje široké možnosti pro oblast soustružení, je technologicky sofistikovaný a za použití konstrukce, se kterou máme dlouholeté zkušenosti.” Soustružnické centrum je schopno obrábět díly až do průměru 100 mm při dvou upnutích. Aby toho bylo dosaženo, je stroj vybaven dvěma pracovními vřeteny, která pracují v kyvadlovém režimu; tzn. zatímco první vřeteno obrábí první stranu obrobku, druhé využívá systému pick-up pro automatické upnutí obrobku. Tím je zajištěno, že další polotovar je připraven pro obrábění ihned po dokončení prvního dílu a revolverová hlava se přemístí ke druhému vřetenu a pokračuje v obrábění. Tak je dosaženo nejkratších časů mezi dvěma řezy.

Kompaktní obráběcí prostor a krátké dráhy přejezdů jsou optimálními předpoklady pro krátké časy od řezu k řezu.

Od prvního dne se zaměřením na kvalitu

S novou VL 2 P začínali konstruktéři firmy Emag doslova od „základu“. Konstrukce stroje je pouze první z řady nových vlastností a dává jí vyniknout v každém typu výroby – je odlita z Mineralitu. Tento polymerický beton má 8násobně lepší tlumicí vlastnosti v porovnání s šedou litinou. Jakmile je stroj v provozu, nemusí uživatel dlouho čekat na prokázání vlastností tohoto konstrukčního detailu. Guido Hegener vysvětluje: „Stroj odolný vibracím vykazuje vyšší kvalitu obrobených povrchů a přináší také delší životnost řezných nástrojů.“

Díly jsou přepravovány na oběžném dopravníkovém pásu. VL 2 P s kyvadlovým pohybem vřeten pracuje na principu strojů typu pick-up.

Integrovaná automatizace

Dalším důležitým puncem kvality vertikálních soustružnických center Emag je jejich vybavení automatizací, jež tvoří integrovanou část vysoce kompaktního stroje. Pro přepravu dílů využívá VL 2 P oběžný řetězový dopravník vybavený unašeči obrobků. Tím je zajištěna doprava obrobků až do místa náběru, kde jsou obrobeny. Neboť nakládání obrobků je mimo obráběcí prostor, umožňuje průběžný pás vykládku hotových dílů i založení polotovarů v přední části stroje. Je těžké si představit více flexibilní a zároveň univerzální řešení problému automatizace, neboť tento systém nepředstavuje již žádné potíže s nakládkou a vykládkou mnoha různých typů dílů.

Krátké přejezdy – krátké vedlejší časy

Když výrobci obráběcích strojů hovoří o nákladech obecně, mluví často o tzv. vedlejších časech, tj. sekundách, kdy je hlavní vřeteno mimo pracovní režim – například v době, kdy je nakládán další polotovar. Jak je s tím vypořádáno u VL 2 P? Guido Hegener říká: „Při vývoji VL 2 P jsme samozřejmě měli na paměti nežádoucí vedlejší časy. Výměna obrobku na tomto stroji je neuvěřitelně rychlá, neboť vzdálenost od prvního vřetena ke druhému je minimální. Čas potřebný pro nakládku a vykládku obrobků běží paralelně s hlavním časem obrábění a nemá tak žádný vliv na čas od řezu do řezu.“

Na VL 2 P je možné obrábět díly s maximálním průměrem 100 mm a délkou 150 mm.

Od přírubových dílů až po krátké hřídele

Z pohledu subdodavatele nebo výrobce rotačních dílů může rozhodnutí o investici do nového stroje provázet řada nezodpovězených otázek například typu, jakou má výrobce zkušenost se svým konceptem vertikálního soustruhu, s neobvyklým systémem automatizace či zda koncept funguje v praxi atd.

Dr.-Ing. Guido Hegener, jednatel Emag Salach Maschinenfabrik GmbH

Odpověď týkající se tohoto konkrétního stroje lze hledat v historii 2 500 vyrobených vertikálních soustruhů řady VL, jimž následně inženýři přizpůsobili novou konstrukci odrážející požadavky zákazníků. Vyráběné komponenty (a jejich množství) jsou různého druhu, polotovary ozubených kol jsou vyráběny s téměř stejnou efektivitou jako příruby nebo vačky. Stroj VL 2 P je ideálním řešením pro obrábění dílů s krátkými časy obrábění, přičemž vyniká svými krátkými časy cyklů a výjimečnou kvalitou obrobků. Toto jsou vlastnosti, které by měly i nadále přitahovat pozornost zákazníků.

Emag GVS

Ing. Martin Deliš

mdelis@emag.com

Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 120729
Datum: 27. 06. 2012
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

CIMT je v Číně, Čína je na CIMTu

Při letošním ročníku došlo na CIMT k významné změně. Evropští i američtí vystavovatelé byli přemístěni z hal tzv. západních do východních. Proč, to se mi nepodařilo zjistit. V reportáži před čtyřmi lety jsem umístění evropských a asijských firem popisoval s notnou nadsázkou, a tak si tuto změnu vysvětluji po svém – vystavovatelé si přečetli mé zpravodajství z výstaviště?. Také platí, že není pavilon jako pavilon. Standardy úklidu v halách, stravovacích prostorech, na toaletách byly v pavilonech, kde byla německá a švýcarská expozice, bližší evropským zemím než asijským. A o tom je jedna z čínských mentalit – jaké standardy mají být, ty jim musejí být ukázány, resp. nadiktovány či nařízeny.

Související články
Na cestě k nulové chybě upínání

I ta nejmenší cizí tělíska (prach, třísky apod.) mezi dutinou vřetena a stopkou nástroje mohou zapříčinit nepřesnost upnutí vrtáku nebo frézy, což má za následek výrobu zmetků nebo poškození nástroje a tím přerušení výroby. Toto mohou odstranit měřicí systémy se senzory.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Produktivní high-end obrábění

V minulém vydání jsme vám přinesli referenci rakouského výrobce obráběcích strojů Emco u svých klíčových zákazníků, konkrétně z laakirchenského závodu na výrobu rotačných dílů firmy Miba Gleitlager Austria GmbH. V Rakousku nadále zůstáváme a dnes se vydáme se do salcburské firmy MTE Metalltechnik Elsenhuber, která se vedle sestav specializuje na výrobu kusovou až velkosériovou.

Jak úspěšné soustružit tvrzené součástí

Soustružení tvrzených součástí (HPT) se v průběhu posledních 10 -15 let stalo respektovanou a cenově efektivní alternativou k broušení. Bylo prokázáno, že díky této metodě lze zkrátit dobu obrábění a snížit náklady o 70% i více. Ale vedle výhod souvisejících se zkrácením vlastního času cyklu, nabízí HPT i celou řadu dalších výhod. HPT je definováno jako soustružení ocelí s tvrdostí vyšší než 45 HRC (obvykle v rozmezí 55-68 HRC), přičemž jako typické příklady obráběných součástí lze zmínit brzdové kotouče, převodová kola, pastorky řízení, sedla ventilů, písty, vložky válců nebo tělesa spojek.

EMO Hannover 2013: část 7 - Technologie, které mnohdy nejsou vidět

Význam a odborný dopad hannoverského veletrhu EMO je tak zásadní v oboru technologie obrábění, že se mu věnujeme na stránkách MM Průmyslového spektra i čtvrtý měsíc po zavření bran výstaviště. Tentokrát přinášíme ucelený pohled na materiály použité ve stavbě strojů.

Jak odsávat a filtrovat olejové mlhoviny a emulzní aerosoly?

Je bezpochyby chvályhodné, že drtivá většina vedoucích pracovníků strojírenských firem, ve kterých se převážně pracuje s obráběcími stroji, klade v dnešní době velký důraz na kvalitní pracovní prostředí.

Léčivá mračna

Oftalmologie je lékařský obor, který se zabývá anatomií, fyziologií a nemocemi očí. V Indii je šedý zákal nejčastější příčinou slepoty, jíž by šlo zabránit, a jistá firma vyrábí potřebné zařízení, které oční lékaři potřebují a používají k léčbě postižených.

EMO Hannover 2011 - Part 2. MM Award - ocenění pro nejlepší exponáty

MM Award, udělovaná časopisem MM MaschinenMarkt, je již mnoho let doprovodnou akcí řady veletrhů pořádaných na území Německa. Protože MM je značka s celosvětovou působností, jsou obdobná ocenění udělována na veletrzích i v dalších zemích, kde si časopis vydávaný s tímto logem vydobil renomé. V domovském Německu, mezi místními strojírenství znalými lidmi, MM Award udělovaná na EMO má rozhodně velkou prestiž, stejně jako EMO samotné.

Komplexní obrábění rotačních dílů

Následující článek poskytuje reference rakouského výrobce obráběcích strojů Emco u svých klíčových zákazníků. V dnešním vydáním přineseme pohled z laakirchenského závodu na výrobu rotačních dílů Miba Gleitlager Austria GmbH a v příštím vydání reportáž ze salcburské firmy MTE Metalltechnik Elsenhuber specializující se od kusové až po sériovou výrobu dílů a sestav.

Dřevěné kůlny a rámy Featherbeds

Enzo Ferrari v 50. letech minulého století hovořil o mladých britských týmech formule 1 jako o garážistech a povýšeně navrhoval, že by tyto týmy, jako skromní obyvatelé garáží, neměly být brány tak seriózně jako stáj z Maranella, která se ráda pasovala do role aristokracie v automobilových soutěžích, modré krve ve sportu zbohatlíků s utěrkami od oleje. Bylo by však přesnější, kdyby tento "starý muž" nazval své závodní soupeře jako kůlnaře.

Analýza ozubení rychlostí světla

Nároky na ozubení v automobilovém, leteckém a kosmickém průmyslu, ale i v oblasti klasických průmyslových převodovek neustále rostou. Jednou z výzev je kromě snížení ztrát způsobených třením v převodovce také zvyšující se požadavek na nehlučnost. To se týká zvláště hybridních vozů a elektromobilů. Je pochopitelné, že u součástek těchto převodovek stále roste důležitost vlastností povrchu při kluzném a valivém tření. Jednou z hlavních součástí převodovky jsou ozubená kola.

Dny obráběcích strojů, nástrojů, robotů a softwaru

Dny otevřených dveří firmy Grumant se staly tradicí, letos proběhl již 6. ročník. Návštěvníkům byly k dispozici novinky od předních světových výrobců nástrojů a obráběcích strojů. Zajímavá byla také prezentace průmyslového robotu. Zájem zákazníků potvrzuje návštěvnost, která pravidelně stoupá s každým dalším ročníkem, a letos byl zaznamenán její rekordní nárůst.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit