Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Soutěž pro středoškoláky
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Soutěž pro středoškoláky

Jubilejní, již pátý ročník soutěže o Putovní pohár partnerských škol Siemens - Sinumerik Cup se letos konal v Mohelnici, v prostorech zdejší Střední školy technické a zemědělské a stejně jako před třemi lety, kdy tato škola byla hostitelem, i letos zdejší ředitel Jiří Ženožička se svým týmem organizaci pojal velmi profesionálně.

Odpoledne prvního dne probíhalo tradičně ve znamení odborných vystoupení, následovalo vyhlášení výsledků soutěže a poté se přítomní přesunuli do nedalekých Loštic a exkurzi zdejší výrobní společnosti ZLKL. Druhý den byla na programu exkurze po hostitelské škole a poté návštěva sousedního výrobního závodu společnosti Siemens v Mohelnici.

Pravidla soutěže jsou taková, že pohár získá vždy škola, která připraví a nejlépe vypracuje prezentaci postupu obrábění zadané součásti. Hodnotitelé pak jednotlivé školy navštíví a vystoupení žáků posoudí. Smyslem soutěže je především podporovat spolupráci mezi studenty. Každá škola může teoreticky postavit až tři týmy, počet členů každého týmu jsou min. dva, max. čtyři. Pohár je putovní, tudíž je vítězi propůjčen vždy na jeden rok do vyhlášení příštího ročníku.

Letos organizátoři nemuseli mít obavy z toho, že loňský vítěz opomene pohár přivézt na místo vyhlášení. Na vítězný tým čekal v Mohelnici, loňského vítěze soutěže Sinumerik Cup. Jaká byla realita? S tou je svým tradičním originálním způsobem po několika úvodních vystoupeních seznámil doktor Aleš Polzer z FSI v Brně, který zadání pro studenty od prvopočátku soutěže sestavuje a následně s týmem oponentů ze společnosti Siemens hodnotí.


Jiří Ženožička, ředitel Střední školy technické a zemědělské Mohelnice, kde se letošní vyhlášení soutěže o Putovní pohár partnerských škol Siemens – Sinumerik Cup konalo, ve svém zahajovacím proslovu hovořil o nutnosti vzájemného propojování škol a firem a deklaroval to na jejich spolupráci formou duálního vzdělávání se závodem Siemens Elektromotory Mohelnice. Zde se pro Siemens učí 39 žáků, a vizuálně to deklarují i nápisem na montérkách.

 
Ředitel výrobního závodu Siemens Elektromotory Mohelnice Pavel Pěnička uvedl, že na Šumpersku se domluvilo 15 firem o poskytování stipendií ve shodné výši studentům napříč obory. Jedná se o 10 měsíčních stipendií a dvě prospěchová. Bohužel kvůli legislativě nelze převzít německý vzor, kdy od 16 let jsou studenti již zaměstnanci příslušné firmy a ta jim vyplácí mzdu. Rád by docílil stipendií ve výši 50 % budoucí mzdy. V Německu studenti od firem měsíčně dostávají od 600 do 800 euro.


Ředitel obchodního úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje a roboty společnosti Siemens Tomáš Duba kvitoval dobře vytvořený funkční ekosystém šumperského kraje složený z firem a škol. Uvedl, že podobně jako zde i v jiných regionech ČR se Siemens snaží tyto vazby spoluvytvářet a moderovat dialog mezi nimi. Vést kroky k tomu, aby školy vzdělávaly v teoretických i praktických znalostech žáky na míru potřebám průmyslu. Na závěr pak upozornil na nový internetový informační rozcestník www.siemens.cz/sinutrain, který simulační nástroj SinuTrain díky jeho programovacím možnostem prezentuje jako reálný pomocník pro školy a odborníky z praxe. Na závěr vystoupení pak pozval přítomné na lokálně organizované akce SinuTrain Days, které propojují akademickou sféru a průmyslové firmy.


Obchodně-technický poradce společnosti Siemens Vít Hadáček ve svém vystoupení poutavou formou shrnul 58letou historii CNC systému Sinumerik, jeho stávající pozici mj. vhodnosti pro tzv. multitasking (integrované) technologie soustružení a frézování, a nastínil některé výzvy do budoucna z pohledu obslužnosti či jeho možností v souvislosti s digitalizací průmyslové výroby a konceptem Průmyslu 4.0. Na závěr uvedl, jak je důležité podporovat soutěživost studentů, a kvitoval jejich zájem.


V roli speciálního hosta byla pro letošní rok pozvána Eva Krauzová ze Střediska celoživotního vzdělávání FS ZČU v Plzni, která přítomným představila projekt Dětské technické univerzity pro žáky ZŠ (https://detskatechnickauniverzita.cz/), který letos započal svůj druhý ročník. Pracovníci a partneři plzeňské strojní fakulty připravili pro žáky ZŠ z Plzně, Klatov a Tachova roční program, který jim pomůže nahlédnout do oblasti techniky zábavnou a hravou formou a dá jim možnost si řadu věcí také vyzkoušet.

Po úvodních vystoupení se program ubíral do očekávaného finále. Slova se ujal doktor Polzer, který si pro letošní rok pro soutěžící připravil zadání v podobě drtiče usušených bylin. Již na první pohled bylo jasné, že se nejedná o žádný konstrukčně jednoduchý díl, resp. v tomto případě sestavu. Výkres záměrně obsahoval menší množství kót. Aleš Polzer poté okomentoval dílčí přístupy jednotlivých týmů a vyhlásil pořadí, od čtvrtého místa po vítěze. Pohár se z Mohelnice na příští rok stěhuje přes celou republiku do Domažlic. Gratulujeme.


Náročnost zadání je rok od roku těžší. Letos Aleš Polzer pro soutěžící z pěti partnerských škol firmy Siemens zadal nelehký úkol – výroba sestavy mechanického drtiče suchých bylinek. Podle něho k cíli vedlo několik cest, každý z týmů si zvolil tu svoji a v podstatě každá z nich mohla být vítězná.


Nováček v soutěži, SPŠ Betlémská si pod vedením ředitele Ing. Žilky odvezla třetí místo.


Studenti domácí mohelnické školy loňské vítězství neobhájili. Skončili na druhém místě.


Pohár se po roce vrací do Domažlic. Tamní škola pro letošní rok postavila dva týmy. Jeden se na tzv. bedně neumístil, druhý sklidil metu nejvyšší.


Z vítězství se v prvním roce 2014 radovali jičínští, následně pohár putoval do Domažlic, kde zůstal po dva roky, aby v roce 2017 odcestoval do Mohelnice. Odsud se opět vrací zpět do Domažlic. Do soutěže nově přibyla pražská „betlémská“ strojní průmyslovka a liberecká strojní a elektrotechnická průmyslovka. Jakým směrem se pohár vydá v příštím roce?


V pravý čas na správném místě se potkávají studenti, pedagogové a zástupci firem a diskutují spolu o potřebě vzájemné provázanosti a podpoře. Soutěž o Putovní pohár partnerských škol společnosti Siemens – Sinumerik Cup pro tyto účely poskytuje optimální platformu.


Jiřímu Urbanovi se dostalo veřejného poděkování za jeho profesní a lidský přístup v rámci působení ve společnosti Siemens, konkrétně v její brněnské kanceláři. Od října letošního roku se z něj stal aktivní penzista mj. zdolávající veškeré terénní nástrahy nejenom v okolí Kuřimi na svém zbrusu novém horském e-biku.

Roman Dvořák, Mohelnice

roman.dvorak@mmspektrum.com

Další články

Vzdělávání a školství
Měření ve strojírenství
Výzkum/ vývoj
Převody/pohony/ložiska/spojky
Elektrotechnika a regulace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: