Témata
Reklama

Střípky ze svátku metrologie

Ještě před letošním svátkem metrologů, jenž se slaví 20. května, se konala tradiční metrologická událost světového rozsahu – veletrh Control v německém Stuttgartu.

Jelikož jsem měl tu možnost procestovat téměř všechny kontinenty tohoto světa, z vlastní zkušenosti vím, že žádná jiná výstava nenabízí více než výše zmiňovaná. Ve čtyřech obrovských halách najdete ty nejvýznamnější světové výrobce měřicí techniky a také to nejnovější, co se v této branži nabízí. Letošní Mekka metrologie nabídla opět spoustu inovací a zajímavostí, a celou výstavou se neslo řešení automatizace v oboru kontroly a měření, tedy prokazatelně s vazbou na Průmysl 4.0.

Reklama
Reklama

Multisenzorová technika

Významným vystavovatelem byla německá společnost Werth,která je považována za krále v oboru 3D multisenzorové techniky a počítačové tomografie. Významnou novinkou v produktovém portfoliu této společnosti je inovativní multisenzorový souřadnicový měřicí stroj Werth ScopeCheck FB DZ se dvěma osami Z. Inovativní provedení tohoto měřicího přístroje významně snižuje nebezpečí kolize mezi snímačem a obrobkem, protože senzory, které nejsou používány, jsou zasunuty. Toto provedení je obzvláště praktické pro komplikované obrobky nebo při použití upínacích přípravků, které zabírají prostor kolem měřeného obrobku.

Multisenzorový souřadnicový měřicí stroj Werth ScopeCheck FB DZ

Mobilní měřicí přístroje

Ani americká firma Faro, výrobce mobilních měřicích přístrojů a představitel prvního automatizovaného řešení pro skenování tvarově složitých dílců, nezůstala pozadu. Inovativní skener Cobalt 3D Imager, jehož hlavním přínosem je možnost samostatného upnutí na robotickém ramenu, nebo v případě kombinace několika skenerů získání většího zorného pole, toho byl důkazem.

Expozice skenerů společnosti Faro

Měření drsnosti a dalších veličin

Na vrcholu oboru měření v nanorozsahu je výrobce Nanofocus, který sám sobě určuje jasný cíl – zdokumentovat prakticky nemožné oblasti. Jeho systémy nabízejí možnosti plně automatizovaného měření drsnosti, geometrie i kompletní analýzu povrchů s rozlišením 1 nanometr. Modulární konstrukce a kombinovatelnost různých snímacích senzorů umožňuje adaptaci na mnoho různých aplikací bez ohledu na druh materiálu a stav jeho povrchu.

V okruhu měření drsnosti je předním výrobcem i firma Digital Surf zabývající se vývojem softwaru na takové úrovni, že jej využívá většina výrobců drsnoměrů. Společnosti Prima Bilavčík se na výstavě podařilo navázat smluvní spolupráci na podporu tohoto produktu, a tak nic nebrání tomu, aby v blízké budoucnosti vzniklo v Uherském Brodě specializované pracoviště pro školení a výuku v oblasti drsnosti pro celou Českou a Slovenskou republiku.

Společnost Nanofocus nabízí měření v řádu nanometrů.

Uskupení Optacom předvedlo schopnosti nejen přesného měření při spojení drsnosti, kontury a kruhovitosti, ale hlavně kalibrace závitů podle příslušných norem s možností přímého odesílání kalibračních listů do e-mailu.

Počítačový tomograf v expozici společnosti Werth

Počítačová tomografie

Tolik a ještě více zajímavostí se dalo ve Stuttgartu najít. Na závěr si však ještě jednou neodpustím zmínit přístroje pro počítačovou tomografii (CT) domácího vystavovatele Werth, které představují nejmodernější způsob měření a analýzy. Výrobce přestavil v širokém poli CT novinek také dva světové unikáty. Na poli hardwarových inovací rozšířil portfolio komponent o transmisní RTG trubici o maximálním urychlovacím napětí až 300 kV. Na straně softwaru pak zbrusu novou techniku multispektrální CT analýzy pro maximální redukci artefaktů při snímání multimateriálových komponent – typicky v kombinaci kovu a plastu.

Prima Bilavčík

Petr Bilavčík

marketing@primab.cz

www.metrologie.cz

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 160604
Datum: 08. 06. 2016
Rubrika: Výroba / Měření
Autor:
Firmy
Související články
Měřicí technika na Control 2015

Letošního stuttgartského mezinárodního veletrhu Control 2015, zaměřeného na problematiku kvality, se účastnilo na 917 vystavovatelů. Jejich setkání s návštěvníky dokumentovalo novinkami a inovovanými technologiemi současnou úroveň dané oblasti, ale bylo inspirativní také pro další rozvoj oboru.

Měřicí technologie pro Průmysl 4.0 v Nitře

Průmysl 4.0 závisí na propojení systémů schopných spolu komunikovat, schopných získávat, vyhodnocovat a sdílet data a na takto zpracované informace reagovat v reálném čase. Údaje z měření jsou nezbytné pro shromažďování informací, které mají být použity při inteligentním rozhodování za účelem zabránit nežádoucím procesním změnám.

EMO Hannover 2013: část 8 - upínání obrobků

V tomto vydání se již naposledy v ucelené monotematické retrospektivě poohlédneme po loňském veletrhu obráběcí techniky EMO Hannover. Autor tohoto příspěvku se zaměřil na problematiku upínání obrobků. A co nového v této oblasti firmy nabízejí? Čtěte dále.

Související články
MSV ve znamení měření a seřizování

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i výrobci špičkových měřicích a seřizovacích přístrojů. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Karla Suchny, jednatele společnosti Zoller Czech.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Cena MM Award na EMO 2019

Také v roce 2019 došlo na udílení cen MM Award. Jedná se o oficiální a jediné ceny udělované na veletrhu EMO. Porota i letos vybírala z mnoha přihlášených exponátů, nejen německých výrobců. Do užšího výběru se jich dostalo jen pár, a nakonec bylo rozdáno pět hlavních cen v pěti kategoriích. S prázdnou neodešly ani firmy, jejichž produkty se ocitly na druhém a třetím místě. I v tomto roce došlo k jistému „posunu“ ve vnímání obsahu jednotlivých kategorií, a tedy i oceněných produktů. Pojďme se podívat na vítězné exponáty podívat jednotlivě. Je to lehký nástin toho, jak EMO vidí němečtí kolegové.

Dráty, kabely a trubky opět v Düsseldorfu

V globální informační a komunikační platformu pro klíčové hráče z oboru drátů, kabelů a trubek se od 30. března do 3. dubna 2020 opět promění výstaviště v Düsseldorfu.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Intertool 2014 spojen s automatizací procesů

Tradiční vídeňský veletrh Intertool, letos pořádaný od 6. do 9. května, získal spojením se Smart Automation Austria na dynamice a bezesporu i zájmu návštěvníků.

EMO Hannover 2013, část 6 - měřicí technika

Hannoverská přehlídka měřidel, měřicích přístrojů a systémů dokumentovala připravenost na řešení požadavků současných výrobních procesů a techniky. Veletrh naznačil i řadu možností dalšího vývoje měřicí techniky. Pojďme se se současným stavem této komodity seznámit podrobněji.

EMO Hannover 2013, část 2 - MM Award Ocenění pro nejlepší exponáty

I v letošním roce proběhlo z iniciativy německých kolegů časopisu MM MaschinenMarkt udílení ocenění exponátům, které jsou něčím zajímavé a zaujaly odbornou porotu. Protože značky MM, VDW a EMO překročily hranice Německa a Evropy, nelze si dovolit přehlížet ocenění, které společně tyto značky zastřešují.

Kontrola rotačních součástek v sériové výrobě

Hřídelové a kotoučové součástky patří k nejrozšířenějším ve strojírenství. S nástupem elektromobility jejich podíl zřejmě ještě poroste. Sériová výroba běžně pracuje v sekundovém taktu, a stejně tak rychlá musí být nově i kontrolní technika. Stoprocentní kontrola se již stává samozřejmostí.

Přesné upínání pro měřicí techniku

Měřicí technika je jednou ze základních součástí průmyslových výrobních procesů, výzkumu a vývoje i mnoha dalších aplikací. Kromě řídicí technologie patří mezi další klíčové požadavky možnost automatizace a vhodnost pro Průmysl 4.0.

Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Plováčkové průtokoměry na olej

Výrobou přístrojů pro polní instrumentaci se dlouhodobě a úspěšně zabývá celosvětově působící společnost Kobold Messring. Do jejího hlavního programu patří průtokoměry, teploměry, hladinoměry a tlakoměry.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit