Témata
Reklama

Systémy pro bezkontaktní měření, kontrolu kvality a robotizaci

Automatické měření, automatická kontrola kvality, on-line navigace robotů. To vše jsou klíčové vlastnosti systémů na cestě k realizaci plně digitalizované výroby a Průmyslu 4.0 v praxi. Společnost Neovision se již od svého založení na takové typy systémů soustředí a pro své zákazníky je realizuje na klíč.

Společnost Neovision oslavila v lednu letošního roku 20. výročí svého vzniku. Původně začala jako firma zaměřená pouze na dodávku softwaru pro zpracování obrazu. Záhy se však ukázalo, že zákazníci nestojí o samotný software pro zpracování obrazu, ale že mají zájem o celé průmyslové řešení. Neovision tak dnes zajišťuje komplexní dodávky systémů pro zpracování obrazu, přesné měření, inspekci a identifikaci výrobků a navigaci robotů, včetně robotů svářecích. Dodává jak kamerové systémy určené pro osazení do výrobních linek a zařízení jiných firem, tak i kompletní jednoúčelové stroje a robotizovaná pracoviště vlastní konstrukce se svými kamerovými systémy. Požadavky zákazníků na přesné měření vedly k tomu, že Neovision vyvinula metody, které umožňují měřit s velmi vysokou přesností ve 2D i ve 3D.

Reklama
Reklama
Reklama
Měření v průběhu nasazování přední části (frontendu) automobilu

Kontrola a měření rozměrů

Neovision využívá mimo jiné i metodu laserové triangulace, při které aplikuje vhodné nastavení laserů a kamer. Metoda laserové triangulace byla využita v řadě projektů, které byly aplikovány na výrobních linkách průmyslových podniků či uplatněny v samotných stanicích.

Příkladem takové průmyslové aplikace je systém FrontEnd, který byl realizován v přední české automobilce. Systém slouží pro správné navedení montážního robota na výrobní lince. Pomocí laserů a kamer se změří referenční body na karoserii vozu a robot se navede do správné polohy. Robot poté upevní přední díl automobilu, tzv. frontend, na karoserii vozu. Aplikací kamerového měřicího systému na linku byla nahrazena složitá ruční manipulace s mohutným a těžkým předním dílem vozidla.
Jinou oblastí aplikace metody laserové triangulace v průmyslu je výroba železničních kol, kde byl systém zabudován do měřicí stanice, která umožňuje automatickou manipulaci s koly a vyhodnocování naměřených parametrů. Během kontinuálního rotačního pohybu železničního kola je nasnímán předepsaný počet profilů a ze získaných dat se následně provede 3D rekonstrukce celého kola a vyhodnotí se předepsané rozměry.

WheelScan – laserová stopa na železničním kole

Měření žhavých nebo transparentních výrobků

Samostatnou oblastí aplikací systémů dodávaných Neovision je měření žhavých výrobků. Příkladem takové aplikace je měření ovality žhavých válcovaných výrobků přímo na válcovací trati. Systém měří pomocí soustavy kamer a laserů ovalitu a rozměr výrobku v průběhu procesu válcování. Výsledky měření se předávají do nadřízeného MES systému. Základním přínosem aplikace je nejen zkrácení doby potřebné pro seřízení válcovací trati, ale i optimalizace válcovacího procesu s ohledem na rozměry výrobků garantované odběratelům.

Další zajímavou oblastí je měření rozměrů transparentních výrobků. Na obrázku je příklad systému pro měření rozměrů skleněných trubek na výrobní lince. Pomocí soustavy kamery zkalibrovaných ve 3D se měří ovalita a tloušťka stěny skleněné trubky za tepla.

Systém pro měření skleněných trubek

Navádění průmyslových robotů kamerovým systémem

Měřicí aplikace RoboWeld slouží k přesnému bezkontaktnímu vyhodnocování polohy svařovaných dílů vůči svařovacímu robotu. Poloha a orientace svařovaného dílu v prostoru je měřena laserovou triangulační metodou s přesností 0,02 mm. Výsledkem měření je stanovení korekcí pro svařovací program robota.

Neovision drží světové prvenství ve vývoji a inovaci softwaru Optical Braille Recognition (OBR) pro čtení Braillova písma, který se uplatňuje při práci s nevidomými a pomáhá i při výstupní kontrole balení léků ve farmaceutickém průmyslu.

Svářecí hlavice s kamerovým měřicím systémem

Servisní robotika

Neovision vyvinula ve spolupráci s Elektrotechnickou fakultou ČVUT robot Jetty pro čištění vzduchotechnických potrubí. Výsledkem vývoje je pásový robot unikátní konstrukce. Slouží pro čištění a inspekci vzduchotechnického potrubí, kuchyňských či průmyslových odtahů a klimatizací – zkrátka míst, ve kterých je čištění jinak nepříjemnou nebo neřešitelnou záležitostí. Robot používá k čištění metodu tryskání suchého ledu, která umožňuje odstranit i mastnou nečistotu z potrubí ekologicky a bez přidání rozpouštědel. Robustní konstrukce robota dovoluje použití vysoce výkonných trysek, neboť díky zapření se v potrubí pomocí šesti ramen získává potřebnou stabilitu pro rotující trysku a umožňuje vystředit tělo robota v potrubí tak, aby tryska měla maximální účinnost. Z ústí trysky stříká čisticí médium o teplotě –78 °C, které prudce podchladí povrch a způsobí takzvaný termický šok. V jeho důsledku dojde k uvolnění nečistoty vznikem pnutí mezi nečistotou a podkladovým povrchem. Metoda čištění suchým ledem je šetrná k čištěnému povrchu a nepoškozuje jej. Další její výhodou je, že po samotném suchém ledu (tuhém oxidu uhličitém) nezůstává žádný odpad, neboť se téměř okamžitě přemění na plyn a odchází odtahem. Nezanedbatelnou výhodou je fakt, že oxid uhličitý je inertní a netoxický plyn. Výsledné řešení je natolik unikátní, že získalo patenty v Evropě i v USA.

Software OBR Pharma pro čtení Brailova písma ve farmaceutickém průmyslu

Nejnovější technologie

Neovision se v minulých letech úspěšně zapojila do několika mezinárodních projektů 7. rámcového programu EU spolu se špičkovými vědeckými pracovišti z ČR i ze zahraničí. V současné době je společnost zapojena do jednoho mezinárodního projektu rámcového programu Horizont 2020 a jednoho projektu TA ČR, v jehož rámci spolupracuje se špičkovými akademickými a průmyslovými partnery v ČR.

Robot Jetty pro čištění vzduchotechnických potrubí

Neovision považuje za klíčové udržovat kontakt se špičkovým výzkumem a vývojem nejen v ČR, ale i na mezinárodní úrovni. Pouze takový přístup zajistí i do budoucna zvyšování konkurenceschopnosti Neovision a umožní, aby společnost i v budoucnu dodávala svým zákazníkům řešení na klíč na špičkové úrovni a provedla je jejich cestou k Průmyslu 4.0.

Neovision

Petr Palatka

palatka@neovision.cz

www.neovision.cz

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 160679
Datum: 08. 06. 2016
Rubrika: Monotematická příloha / Průmysl 4.0
Autor:
Firmy
Související články
Budiž světlo

Multifunkční luxmetr „robogonio“ vyráběný firmou opsira z Weingartenu je velice zajímavým příkladem netypického použití průmyslových robotů. Robogonio – spojení ze slov robot a goniofotometr – měří na úhlu závislé rozložení síly světla světelného zdroje nebo svítidla a spojuje přitom přednosti robotiky a nejmodernější techniky měření světla.

Pokročilé měření obrobků v obráběcím stroji

Zvyšování efektivity a přesnosti výroby patří mezi hlavní směry v oblasti výrobních strojů. Vysoké požadavky na přesnost si vynucují důkladnou kontrolu rozměrů vyráběných dílců na souřadnicových měřicích strojích (CMM). To je zejména u velkých a těžkých dílců spojeno s velkými časovými prodlevami nutnými pro jejich manipulaci a ustavení na obráběcím stroji (OS) a CMM. Z tohoto důvodu byl vyvinut systém inprocesního měření obrobku přímo v obráběcím stroji, který využívá plnohodnotný software pro CMM.

Automatizace výroby a kontrola kvality

Stejně jako rostou požadavky na přesnější a efektivnější výrobní procesy, rostou velmi výrazně i požadavky na kvalitu produktu. Kvalita produktu je sledována již od prvopočátku, kdy je za každý vstupní komponent zodpovědný výrobce a dodavatel.

Související články
Laserová i optická řešení a mnohem více

Pravidelné podzimní dny otevřených dveří uspořádala pro své současné i potenciální zákazníky koncem září společnost Lascam systems. Po tři dny mohli zájemci o laserové technologie navštěvovat showroom dceřiné společnosti Elya Solutions v Horních Počernicích, kde bylo v provozu více než sedm různých aplikací dceřiných i zastupujících společností. Jednotlivá stanoviště prezentovala široké portfolio aplikací a služeb, jež integrátorská společnost Lascam nabízí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Moderní technologie z Miskinu pomáhají léčit

Měřicí sondy Renishaw jistě velmi dobře zná každý náš čtenář a každý druhý obráběč. Plní nezbytnou a důležitou funkci v kontrole kvality v mnoha strojírenských aplikacích již téměř padesát let. Produkty společnosti se však neomezují pouze na prvky kontroly kvality, ale s technickým pokrokem a vývojem lidské společnosti se vyvíjí také portfolio této nadnárodní společnosti. Od roku 2011 vyrábí zařízení pro 3D tisk z kovů, která nacházejí uplatnění mj. v lékařství. Kvalita je důležitý faktor v průmyslové výrobě i v běžném životě, avšak zdraví je nade vše.

Optická čidla: nečekané změny!

Ve chvíli, kdy se zdá, že už se věci nedají nijak podstatně vylepšit, přichází obvykle výrazná změna. Stejně je tomu u optických čidel. Co by se na nich mohlo měnit? Jiná optika? Jiné vlnové délky? Nebo snad jen rozměry?

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Měření ruku v ruce s automatizací

S příchodem automatizace, která umožňuje produktivní velkosériovou výrobu, se značně zvýšila potřeba kontroly výrobního procesu a především potřeba kontroly finálních výrobků. Jistě si každý umí představit tu pohromu, kdy automatický provoz vyrábějící stovky výrobků za hodinu selže a během chvilky vyrobí celou řadu zmetků. Předcházet tomu lze pravidelnou kontrolou a proměřováním jak stavu výrobních zařízení, tak kontrolou obrobků mezi jednotlivými výrobními kroky a konečných výrobků.

Industry 4.0 v roce 2016

Pravděpodobně již u nás není technik, který by se za poslední dobu nesetkal s pojmem Industry 4.0 či s "českým pojetím" Průmysl 4.0, chcete-li. Tento pojem se zabydlel ve firemní i akademické kultuře a mnohé subjekty v této iniciativě vidí svoji příležitost a nutnost se do ní zapojit. Jsou však i druzí na odvrácené straně mince. V MM Průmyslovém spektru pravidelně dáváme prostor vyjádřit se oběma stranám jak odbornými příspěvky, tak formou ankety.

Revoluční linka pro měření kvality

Je to takový český "americký sen". Začínal jako soustružník, dnes Miroslav Dušek vlastní strojírenskou firmu s mnohamilionovým obratem. Láska k poctivému řemeslu se u něj potkává s vynalézavostí, která ho nyní dovedla k vývoji revoluční linky pro měření kvality.

Monitorování energie

S rostoucími cenami energií a s tresty za nesplnění cílů Kjótského protokolu nelze ignorovat nutnost zlepšovat energetickou efektivitu. První krok k šetření energií představuje zjištění přesných informací o tom, kdy a kde ji spotřebováváme. Proto je klíčovým prvkem efektivního řešení vyspělé měření spotřeby energie. Systém APROL EnMon nabízí nepřetržité monitorování spotřeby energie v podobě samostatné jednotky nebo integrované součásti systému řízení procesů.

České firmy zbrojí na MSV v Brně

Výrobní i dodavatelské společnosti předvedou na Mezinárodním strojírenském veletrhu svoje novinky. Letošní ročník nejvýznamnější průmyslové přehlídky ve střední Evropě se bude konat v pozitivní atmosféře – domácí ekonomice se po letech přešlapování opět daří.

Inovace senzorů na veletrhu Amper 2015

Na brněnském výstavišti proběhne ve dnech 24. až 27. března 2015 mezinárodni veletrh elektroniky Amper, na kterém představí novinky v sortimentu senzorů také společnost Micro-Epsilon.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit