Témata
Zdroj: T. E. A. Group

Zdvižné převodovky

Flexibilní stavebnicový systém zdvižných převodovek společnosti T. E. A. Technik s rozsahem výkonu od 2 kN do 1 000 kN umožňuje ideální řešení pohonů při použití standardních komponentů.

Lenka Trnková

Jednatelka společnosti T. E. A. Technik od jejího založení v roce 2000.

Reklama

K realizaci či regulaci přesných silových nebo zdvihových pohybů není vždy nutné použít nákladné pneumatické, hydraulické či servomechatronické řešení. Pro standardní případy je mnohdy vhodnější a ekonomičtější použít elektromechanickou hnací jednotku skládající se ze zdvižné převodovky a elektromotoru.

Zdvižná převodovka TSE s výsuvným šroubem, ochranným měchem a koncovými snímači. (Zdroj: T. E. A. Group)

Vlastnosti zdvižných převodovek

Zdvižné převodovky spojují vlastnosti, jako jsou mechanická přesnost, kompaktní konstrukce, robustnost, dlouhá životnost a minimální nároky na údržbu, které v kombinaci se spojkami, hřídeli a elektromotorem nabízejí jednoduché řešení pohonů, na jehož základě lze bez použití dalších mechanických součástí zajistit silové a zdvihové pohyby. Zdvižné převodovky proto představují technicky velmi zajímavou a především také ekonomickou alternativu k drahým servopohonům.

Reklama
Reklama

Ovšem i u zdvižných převodovek existují velké rozdíly jak z hlediska základní koncepce, tak iz hlediska flexibility při sestavování modulů, mechanické přesnosti a životnosti. Systém zdvižných převodovek TSE nezahrnuje jen použití kvalitních materiálů, inovačních povrchových úprav a výkonných komponentů, ale i široké příslušenství, které podléhá vysokým nárokům na funkčnost, na kvalitu a také na design. Proto je možné tyto zdvižné převodovky používat i v oborech, které byly dříve vyhrazeny jiným řešením. Opakované přesné zvedání a spouštění, posouvání a tažení, otvírání a zavírání nebo naklápění, to vše je možné realizovat pomocí zdvižných převodovek TSE. Ty tak nacházejí uplatnění  nejen ve strojírenských oborech.

Stavebnicový systém zdvižných převodovek. (Zdroj: T. E. A. Group)

Program zdvižných převodovek TSE se zakládá na modulovém stavebnicovém systému součástí a příslušenství, což umožňuje z těchto standardizovaných součástí vytvořit zdvižné převodovky ve výkonovém rozsahu od 2 kN až do 100 kN užitečné zátěže. Jako standardní se vyrábějí zdvižné převodovky s výkonem 2, 5, 10, 25, 50 a 100 kN, ale je možné vyrobit zdvižné převodovky až do užitečného zatížení 1 000 kN s rychlostí do 20 m.min-1 a délkou zdvihu do 6 000 mm.

Reklama

Zdvižné převodovky systému TSE existují ve výsuvné a v rotační verzi, čímž se opět rozšiřují možnosti použití. U provedení s rotujícím šroubem je trapézový šroub pevně spojen se šnekovým kolem, a matice se tedy pohybuje nahoru a dolů. U převodovky s výsuvným šroubem je šnekové kolo opatřeno trapézovým závitem, který mění otáčivý pohyb na přímočarý pohyb šroubu. Dále lze na poptávku dodat zdvižné převodovky v provedení s pojistnou maticí a s kuličkovým nebo s nerezovým anebo s dvouchodým trapézovým šroubem. Ke zdvižným převodovkám je k dispozici široká škála příslušenství, jako jsou například ochranné měchy, ochranné trubky, příruby pro motor, koncové snímače, spojovací hřídele, spojky, maznice, kloubová oka a pojistné matice.

Různé typy a provedení zdvižných převodovek včetně propojení. (Zdroj: T. E. A. Group)

Firma T. E. A. Technik nabízí i všechny související sužby  od analýzy a pomoci s návrhem zdvižného zařízení až po včasnou dodávku pohonů nebo náhradních dílů.

Související články
Modulární valivé dráhy s jednoduchou montáží

Zajímavou novinkou, jež na našem trhu oficiálně představila letos v květnu společnost Elesa+Ganter, jsou nové modulární valivé dráhy Ele:Roll. Jedná se o ucelený systém valivých drah, určených pro volnou manipulaci s břemeny v průmyslových provozech. Produktová řada Ele:Roll představuje důmyslný systém kuličkových, respektive válečkových prvků, hliníkových profilů a dalších komponent, jako jsou čelní kryty, ochranné hrany, držáky, podpěry a brzdy, jejichž montáž se převážně provádí jednoduchým zaklapnutím prvku do systému bez použití šroubů a jiného spojovacího materiálu.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Související články
Aby zákazník na vlastní oči viděl…

Produkty a systémy, jež pracují s kyslíkem, podléhají vysokým bezpečnostním pravidlům, neboť kyslík podporuje hoření. Ta zařízení, která pracují s kyslíkem a jsou určená pro medicínské účely, se navíc musejí vedle vysoké funkčnosti a bezpečnosti vykazovat také vysokou čistotou. Nejen výrobu ventilů určených pro medicínské účely si přijeli dva významní čeští zákazníci společnosti Camozzi prohlédnout do jejích italských výrobních závodů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Citové investice Martina Wichterleho

Vnuk vynálezce kontaktních čoček Martin Wichterle podniká více než 30 let. Začínal ve strojírenství, kde se mu podařilo vybudovat impérium na výrobu převodovek. Před pěti lety se vrhl na záchranu zkrachovalých českých skláren. Jak se mu v této oblasti daří, jaké má zkušenosti s nástupnictvím a co pro něj znamená zdravá firma, úspěch a peníze? O tom a dalších tématech jsme si povídali v našem rozhovoru, který Martin Wichterle poskytl redakci MM Průmyslového spektra.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Obráběcí stroje pro produkční výrobu

Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Oboroví vystavovatelé MSV v Brně

V minianketě k tématu vydání oslovujeme ve spolupráci s Veletrhy Brno zástupce klíčových oborových vystavovatelů na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (MSV). Na otázky odpovídají obchodní zástupce pro ČR a SR společnosti Maximator Hochdrucktechnik GmbH Ing. Lukáš Starý a Sales Engineer společnosti Renold Gears Jaroslav Edlinger, M.A.

Nanovlákenná membrána v oknech ochrání stroje i pracovníky

Zatímco o smogu v ulicích se vedou časté debaty, znečištěný vzduch v interiéru patří k opomíjeným tématům. A to i přesto, že podle Světové zdravotnické organizace stojí život 4,3 milionu lidí ročně a v průmyslových objektech ohrožuje jak zdraví pracovníků, tak samotný provoz. Díky rozvoji moderních technologií nyní interiér účinně ochrání nanovlákenná okenní membrána.

Prediktivní údržba 4.0

Smyslem prediktivní údržby je předpovědět stav výrobních zařízení a odhalit potenciální poruchu. Prediktivní údržba rozšiřuje běžné monitorování stavu o pohled do budoucnosti strojů a nabízí tak možnosti, jak zvýšit efektivitu a snížit celkové provozní náklady. Digitalizace přináší nové možnosti řešení servisní údržby.

Použití RCD s frekvenčními měniči

Jak vybrat správný RCD pro použití s frekvenčními měniči a vyhnout se tak nežádoucímu vypínání a dosáhnout maximální doby nepřetržitého provozu?

Diskutovaný Průmysl 4.0

Fenomén Průmysl 4.0, nastínění možných směrů vývoje a příprava společnosti na změny způsobené novými technologiemi – to jsou diskutovaná témata konferencí a seminářů současnosti. Podpora výzkumu a vývoje se musí soustřeďovat na technologicky významné oblasti vycházející z potřeb české průmyslové praxe. Odborníci zdůrazňují potřebu vzdělávání a zvyšování kvalifikace zaměstnanců.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit