Témata
Reklama

Zlepšené upínání a chlazení nástrojů

Firma Haimer vyvinula systém Cool Flash, který zajišťuje optimální proudění chladicí kapaliny i při vysokých otáčkách nástroje. Tuto opci nabízí pro tepelné upínače, které jsou díky své vysoké přesnosti obvodového házení předurčeny pro použití při vysokorychlostním obrábění. Firmu Haimer zastupuje na českém a slovenském trhu společnost SK Technik.

Uživatelům, kteří se zabývají vysokorychlostním obráběním, je dobře známá situace, kdy velmi vysoké otáčky nástroje způsobují víření vzduchu, které odvádí chladicí kapalinu od nástroje, a ta se pak nedostane optimálně do místa řezu. Místo toho, aby docházelo k uvolňování třísek a k chlazení, rozpráší se velká část chladicí kapaliny do okolí ještě před samotným dopadem.

Reklama
Reklama
Reklama
Tepelný upínač Haimer Cool Flash

Cool Flash – chlazení nástrojů při vysokorychlostním obrábění

U systému Cool Flash se pro přísun chladicí kapaliny až k čelní ploše upínače používají stejné otvory jako u osvědčeného systému Cool Jet, který je vhodný pro běžné obrábění. Oproti tomuto systému, kde kapalina z upínače dopadá na břity nástroje v podobě paprsků, však systém Cool Flash nabízí podstatný rozdíl: na čelní ploše upínače je umístěn kroužek, jenž vytváří po obvodu nástroje malou drážku, kde se shromažďuje chladicí kapalina. Ta je v této komoře stlačena vysokým tlakem a rozdělí se po celém obvodu stopky nástroje. Z tohoto malého zásobníku pak proudí jako uzavřený plášť přímo podél stopky nástroje a odolává tak víření vzduchu. Na konci stopky je pak chladicí kapalina vtlačena do drážek nástroje, které současně vyplachuje, až nakonec dorazí i přes vysoké otáčky bez rozprášení přímo k břitům nástroje, kde již dochází k samotnému chladicímu účinku.

Schéma chladicího systému Cool Flash

V porovnání s nabídkou na trhu nabízí systém Cool Flash rozhodující výhodu v tom, že pro optimální chlazení již nejsou potřebné žádné další trubičky a pouzdra, které přinášejí dodatečné náklady. Upínače nástrojů Haimer se systémem Cool Flash jsou bez omezení použitelné pro tepelné upínání. Navíc zaručují stabilitu, tuhost a nezměněnou konturu upínače dodatečnými rušivými prvky.

Safe-Lock – upínací systém pro vysoce výkonné obrábění

Patentovaný systém Safe-Lock se již několik let osvědčuje v různých aplikacích a nalézá stále více licenčních partnerů. Přední výrobci nástrojů systém Safe-Lock zařadili do svých programů a doporučují ho jako nejjistější řešení pro zvýšení produktivity zejména u hrubování. Jedná se především o procesní spolehlivost a vysoké úspory času, které jsou o mnoho větší než u běžných upínačů. Díky hojnému počtu výrobců držáků i koncových uživatelů se upínací systém Safe-Lock stává novým standardem při obrábění nahrubo.

Detail upínače Haimer Cool Flash

Princip systému Safe-Lock je založen na spirálových drážkách vybroušených ve stopce nástroje. V kombinaci s odpovídajícím tvrdokovovým unášecím kolíkem v upínací části držáku (pro tepelné upínání, kleštinové nebo i hydraulické upínání) je zabráněno tomu, aby se při extrémním obrábění nástroj protočil nebo zcela vytáhl z držáku ven, což pak zejména u drahých obrobků způsobuje nemalé vedlejší náklady. Kombinace zajištění proti vytažení nástroje a vysoké přesnosti obvodového házení vede k minimalizaci vibrací a tím k vysoce efektivnímu obrábění. Takto je možné za stejný čas navýšit produktivitu až na dvojnásobek, a to díky zřetelnému navýšení řezných hloubek a posuvů. Navíc se sníží i opotřebení samotného nástroje.

Safe-Lock zabrání vytažení nebo protočení nástroje

Systém Safe-Lock vznikl na základě požadavků těžkého obrábění v oblastech leteckého, kosmického a energetického průmyslu. Inovativní materiály, jako například různé slitiny titanu, jsou sice lehké, vysoce pevné, odolné proti korozi, ale také těžce obrobitelné. To ovlivňuje nejen koncept strojů a obráběcích procesů, ale i nasazení nástrojů a upínačů. Mnoho obrobků se frézuje z plných polotovarů, kdy je často až 90 % materiálu přeměněno na třísky. Pro optimalizaci procesu z hlediska hospodárnosti a kvality a současně dosažení vysokých objemů výroby jsou voleny vysoké krouticí momenty a síly posuvu. U tohoto vysoce výkonného obrábění (High Performance Cutting, HPC) se vyskytují také velké axiální síly, které ve spojení s vysokými silami v řezu a posuvu vedou k pohybu nástroje v držáku. Vzniká tak nebezpečí, že se nástroj z držáku vytáhne ven. To hrozí zejména u držáků, které nabízejí přesné upínání s dobrou přesností obvodového házení, jako jsou například tepelné, hydraulické nebo kleštinové upínače. Zákazníci se v těchto případech často domnívají, že bezpečnost procesu mohou zajistit zvýšením upínací síly. Problém je však komplikovanější. Pouze zvýšením upínacího momentu se povolení nástroje nezabrání. Jedná se zde o dlouhodobější a často nenápadný proces. Jakmile je totiž při obrábění upínací síla překročena, nástroj se protočí a zlomí. Tyto dynamické procesy v těžkém obrábění nelze obejít čistě silovým upínáním.

Detail upínače Safe-Lock

Z nedostatku jiných řešení dosud muselo mnoho zákazníků volit držáky se systémem Weldon, kde je tvarový styk řešen pomocí upínacích šroubů. Tím je možné dosáhnout vysokých krouticích momentů. Nevýhodou však je vyšší obvodové házení, které snižuje produktivitu výroby (vibrace, špatné vyvážení díky jednostranné upínací ploše, kratší životnost nástrojů). Systém Safe-Lock od firmy Haimer se tak nabízí jako náhrada za systém Weldon, a to s jedinečnými přednostmi. To platí jak pro použití při obrábění titanu, tak hliníku nebo běžných nástrojových ocelí.

Kleštinové upínače Power Collet a Heavy Duty Chuck se systémem Safe-Lock

Princip systému Safe-Lock není omezen jen na použití u tepelných upínačů. Může se integrovat i do kleštinových upínačů a hydroupínačů. Pro zákazníky, kteří nejsou vybaveni přístrojem pro tepelné upínání, pak nabízí firma rozšířenou kolekci vysoce přesných kleštinových upínačů s tímto bezpečnostním systémem. Podle aplikací pak Haimer doporučuje držáky odolné proti vibracím Power Collet Chucks pro HSC obrábění nebo Heavy Duty Collet Chucks pro těžké obrábění.

Luděk Dvořák

SK Technik
dvorak@sktechnik.cz
www.sktechnik.cz

Reklama
Vydání #5
Kód článku: 140518
Datum: 13. 05. 2014
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Doplňkový katalog nástrojů

Specialista na třískové obrábění, společnost Ceratizit, vydává svůj nový doplňkový katalog Up2date, v němž opět představuje inovované nástroje, produktové doplňky i zcela nová nástrojová řešení - mezi nimi i čtyřbřitý vrták WTX HFDS.

Čištění upínacích kuželů nástrojů

Při obrábění je zpravidla věnována značná pozornost kvalitě řezných nástrojů a také způsobu jejich upnutí. Již menší pozornost ale bývá věnována rozhraní upínací kužel - vřeteno stroje. Přitom právě upnutí nástrojové sestavy ve vřetenu obráběcího stroje výrazným způsobem ovlivňuje jak celý proces obrábění, tak i trvanlivost ostří, bezpečnost a v neposlední řadě také životnost upínačů i drahých vřeten strojů.

Související články
Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nové rozšíření řady WTX vrtáků

TK vrtáky typu WTX jsou již dlouhá léta stálicí na trhu. Pod produktovou značkou WNT nabízí Ceratizit Group prémiovou řadu vrtáků WTX z produktové kategorie Perfomance. Díky realizovaným inovacím se v nedávné době podařilo výrazně zvýšit výkonnost a životnost u řady vrtáků WTX Feed a WTX Speed. Do rodiny WTX vrtáků od ledna přibude další výjimečný a jedinečný nástroj, a to TK vrták se čtyřmi břity.

Kompaktní horizontální seřizovací přístroj pro Průmysl 4.0

Systémový dodavatel Kelch představil na veletrhu EMO v Hannoveru inovativní výsledky vývoje pro optimalizaci procesů, mezi nimi poprvé nově koncipovanou konstrukční řadu H3 z úspěšné série seřizovacích přístrojů Kenova set line.

Nová generace tangenciálních rohových fréz

Nové tangenciální rohové frézy se vyznačují inovativním trojúhelníkovým tvarem okraje břitové destičky, který poskytuje řezným hranám výjimečnou pevnost.

Pro větší efektivitu ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů Hurco a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů má za následek vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Automatický systém hlídání použitého adaptéru

Společnost Kelch, která se specializuje na periferie a služby pro výrobce a uživatele strojů pro třískové obrábění, představuje plně automatické monitorování modulů MoDeTec. Tento patentovaný systém zabraňuje výběru nesprávných adaptérů ve výrobě, čímž se předchází vysokým následným škodám v podobě poklesu kvality, poškození stroje a zastavení výroby.

Novinka z varnsdorfské líhně

Přední evropský výrobce obráběcích strojů, TOS Varnsdorf, letos představil nečekanou novinku, která významně rozšiřuje nabídku výkonných obráběcích strojů z varnsdorfské líhně.

Československá stopa u nového rekordu

Nový rekord počtu návštěvníků jsme zaznamenali na letošním technologickém setkání WFL Millturn Technologies.

Optimalizace soustružení korozivzdorných ocelí

Použití korozivzdorných ocelí pro inženýrské aplikace vždy do určité míry vedlo k technickému paradoxu. Zatímco konstruktéři jsou nadmíru spokojeni s tím, jaké pevnostní vlastnosti a korozní odolnost tyto běžně používané materiály nabízejí, výrobní inženýři už jsou asi méně okouzleni jejich typickým deformačním zpevňováním a všeobecně špatnou obrobitelností. Avšak průmyslovými odvětvími, jako jsou výroba čerpadel a ventilů, výroba zařízení pro ropný a plynárenský průmysl, automobilový a letecký průmysl, jsou součásti z korozivzdorných ocelí výslovně požadovány i nadále.

Efektivní identifikace nástrojů a přenos dat

Systémový dodavatel Kelch GmbH uvádí na trh řešení Kelch QR pro kompletní, procesně spolehlivou identifikaci nástrojů, která zároveň přenáší data nástrojů do obráběcího stroje. Kelch QR je koncipováno jako jednoduché ekonomické řešení, které umožňuje podnikům zavést bez velkých dodatečných nákladů standardy Smart Factory a Průmyslu 4.0. Následující text představuje běžné metody, jako jsou tištěné etikety, postprocesor a moderní systémy, například RFID čipy a systémy pro správu nástrojů, a porovnává je s Kelch QR jako s jednoduchou a ekonomickou alternativou.

Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit