Témata

Značka Czech Made je doma také v průmyslu

Nejen zboží určené koncovému spotřebiteli, ale také průmyslové stroje, zařízení a další výrobky či služby ze segmentu B2B se mohou ucházet o značku Czech Made. Výborným příkladem je firma Rataj, úspěšný držitel značky již od roku 2012. Společnost z Doubravic na Českobudějovicku vyrábí více než 30 let bezosé spirálové dopravníky, které vyváží do celého světa. O značce Czech made jsme hovořili s manažerem značky Ing. Štěpánem Smejkalem.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

Reklama

Je značka Czech Made vhodná i k označení výrobků z průmyslového odvětví?

Určitě ano. Výrobci z průmyslových oborů jsou zvyklí na systematické zajištění kvality, a právě pro ně je o to jednodušší projít procesem hodnocení v rámci udělení značky Czech Made. Výrobci z technických oborů totiž přesně vědí, co je v rámci ověření kvality produktu potřeba splnit, a na celý proces jsou tak většinou velmi dobře připraveni. Zároveň jsou v technicky zaměřených firmách v podstatě vždy přítomní manažeři kvality, kteří systémům kvality perfektně rozumí a nemají problém pružně reagovat na všechny podmínky a kritéria hodnocení. Úspěšným držitelem značky je např. společnost Rataj vyrábějící bezosé spirálové dopravníky, které se vyznačují jednoduchým principem fungování, nízkou poruchovostí, vysokou efektivitou a mnohostranným využitím.

Štěpán Smejkal

„Důvěryhodná značka kvality garantuje, že výrobek nebo služba prošly hodnocením, v rámci kterého byla podle předem stanovených a měřitelných kritérií kvalita posuzována.“

Jako příklad jste uvedl dopravníky, v čem jsou tyto dopravníky jedinečné?

Základním prvkem je bezosá spirála vyrobená z prvotřídní oceli. V dopravníku, jak název napovídá, nejsou vnitřní ložiska ani vnitřní hřídel a dopravovaný materiál se pohybuje téměř v celém průřezu dopravníku. Řešení umožňuje dopravovat velké množství materiálu. Tyto dopravníky nacházejí uplatnění prakticky ve všech oblastech. Bezmála polovina objemu výroby společnosti Rataj jde na export. Nejen zákazníci v tuzemsku, ale i v zahraničí se tak mohou setkat s kvalitou českých výrobků se značku Czech Made.

Reklama
Reklama

V kterých oblastech vynikají výrobci kvalitou nejčastěji?

Hodně záleží na požadavcích v celém dodavatelsko-odběratelském řetězci. Pokud má firma osvícené vedení a zájem se prosadit kvalitou, může to být v jakémkoli oboru, stejně jako v případě společnosti Rataj. Jsou ale odvětví, kde je kvalita častěji zmiňovaným tématem. Tím je například strojírenství v čele s automobilovým průmyslem, kde je kvalita rozhodujícím faktorem. Je však třeba zdůraznit, že čeští výrobci se ve světě s kvalitou uplatňují napříč obory.

Úspěšným držitelem značky je např. společnost Rataj vyrábějící bezosé spirálové dopravníky, které se vyznačují jednoduchým principem fungování, nízkou poruchovostí, vysokou efektivitou a mnohostranným využitím. (Zdroj: společnost Rataj)

Co garantuje značka kvality?

Důvěryhodná značka kvality garantuje, že výrobek nebo služba prošly hodnocením, v rámci kterého byla podle předem stanovených a měřitelných kritérií kvalita posuzována. Značka kvality garantuje, že výrobek byl kontrolován třetí nezávislou stranou, kontrolovala se stabilita procesu výroby, a to v souladu s platnou legislativou. Nedílnou součástí je hodnocení spokojenosti zákazníků s produktem. Stejně tak je tomu u naší značky Czech Made, u níž dochází také k ověření kvality výrobku nebo služby přímo ve výrobě nebo provozovně.

Reklama

Jak náročné je značku Czech Made získat?

Aby se firma mohla ucházet o tuto značku, musí splnit dvě zásadní podmínky. Jsou jimi registrace a výroba nebo poskytování služby v tuzemsku. Poté musí počítat s tím, že bude její produkt prověřen ze všech možných stran. Firma tak dobrovolně vstoupí do procesu hodnocení kvality, kterým produkt provedeme. Po důkladném a úspěšném prošetření získá právo užívat značku na dobu dvou let. Poté se uskuteční ověřování znovu jako v počátku. Celý proces získání důvěryhodné značky kvality není otázkou několika málo dnů, ale spíše týdnů či měsíců.

Při rozhodování o získání značky Czech Made dochází také k ověření kvality výrobku nebo služby přímo ve výrobě nebo provozovně. (Zdroj: společnost Rataj)

Co značka přinese jejímu držiteli?

Značka Czech Made je vnímána jako symbol a punc kvality. Držiteli přináší kromě potvrzení kvality i vhodný způsob, jak se vymezit vůči konkurenci. Zvyšuje důvěryhodnost v očích zákazníků, a tím pádem je možně ji vhodně marketingově využít a poskytnout zákazníkům jasný důkaz, že kupují kvalitní produkt. Značka je zároveň součástí Národního programu Česká kvalita, který sdružuje důvěryhodné značky a je zaštítěn Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Související články
Soutěž Ambasador kvality ČR

Česká společnost pro jakost vyhlašuje nový, již 4. ročník soutěže Ambasador kvality ČR. Díky spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR se do soutěže bude moci zapojit daleko více firem než dosud. Soutěž původně určená pouze firmám neušla pozornosti veřejného sektoru, což bylo jasným signálem k modifikaci kritérií, které tak byly samostatně nastaveny nejen pro podnikatelský, ale i pro veřejný sektor. Účast v soutěži nabízí všem organizacím nezávislé posouzení, a je tak vítanou a vhodnou zpětnou vazbou pro vedení organizace, že je na dobré cestě k úspěchu. Toto platí zvlášť pro současné krizové, nebo snad už pokrizové, období.

Zvedací řetězy v kvalitě G12

S nosností větší o 50 % v porovnání se standardem G8 a s nižší hmotností řetězů, která přináší mnoho dalších výhod při rutinních zvedacích operacích, se řetězy třídy G12 hlásí o své místo na výsluní v oblasti zvedacích a vázacích řetězových systémů.

Pro bezpečné zvedání a manipulaci

Spolehlivost a kvalita vázacích a kotevních řetězových systémů pewag winner je známá zákazníkům nejen v České republice, ale i po celém světě. Tyto vázací prostředky lze vhodně doplnit kompatibilními zvedacími svěrkami a břemenovými magnety, které umožní bezpečné zvedání a manipulaci v mnoha aplikacích.

Související články
Přesuvna pro ruskou vagonku

Druhou speciální přesuvnu kolejových vozidel při dílenské přejímce předala zástupcům ruské vagonky TikhvinChemMash z města Tichvin v Leningradské oblasti společnost NOPO Engineering Hradec Králové.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Unášecí rámy na UNI stojany

V jedné z předchozích monotematických příloh zaměřených na logistiku (MM 4/2014, 140434) jsme zveřejnili článek o manipulaci a transportu materiálu ve výrobním závodě firmy Wanzl. Psalo se o stojanech pro materiál a polotovary sloužící u strojů k vylepšení manipulace s materiálem v rámci výrobní buňky i v rámci výrobních středisek, která jsou si nablízku. Jmenovány byly přínosy takového stojanu ke kvalitě a lepší kontrole dílů zavěšených na stojanu, na rozdíl od dílů uskladněných např. v Gitterboxu, i k vylepšení ergonomie pracovníka.a.

Obaly pro strojírenství a elektrotechniku

Průmyslové firmy jednoznačně patří k největším odběratelům obalů vůbec. Tvoří více než třetinu poptávky po obalových řešeních. A právě strojírenské a elektrotechnické společnosti skloňují slova, jako je obal, přepravní obaly či exportní obalová řešení, nejčastěji. Obaly jsou základním prvkem pro primární ochranu zboží v každé fázi operačního procesu?

Flexibilní retrak pro vnitřní i venovní použití

Nový BT Refex RRE160R od Toyoty je dalším rozšířením rozsáhlé řady retraků, která je tak nyní vedle již dobře známých předností, k nimž patří vysoký výkon a produktivita, unikátní bezrázový systém zdvihu a spouštění TLC, naklápěcí kabina, 360° řízení nebo perfektní viditelnost díky koncepci Totalview obohacena o nové funkce a nové aplikační oblasti.

Efektivní řízení procesu manipulace

Progresivní fleet management Toyota I_Site poskytuje vlastníkům a správcům flotily manipulační techniky informace a podporu potřebnou pro efektivnější a strategické řízení procesu manipulace s cílem výrazně snížit celkové provozní náklady. Principem činnosti Toyota I_Site jsou uživatelsky vyladěné reporty obsahující údaje o činnosti vozíků kombinované s adresnými analýzami a doporučeními expertů ze společnosti Toyota Material Handling.

Výhody nasazení tahačů a bezobslužných vozíků

Řešení s tahači různých typů při zásobování štíhlé výroby, bezobslužné vozíky nebo automatické vychystávání patří k trendům, které se aktuálně nejvíce přetřásají ve světě logistiky a manipulace. Jejich společným cílem je zrychlení a zefektivnění manipulace pomocí odstranění zbytečné námahy obsluhy při ruční nebo strojové manipulaci, úspora provozních nákladů na jednoho zaměstnance, případně i snížení jejich celkového počtu.

Nová řada vychystávacích vozíků

Devět nových modelů vyspělých nízkoúrovňových vychystávacích vozíků BT Optio L-série s vysokými nosnostmi 1 200 až 2 500 kg a velkými výškami zdvihu je určeno pro intenzivní vychystávání z první a druhé úrovně v těch nejnáročnějších provozech. Moderní ergonomické řešení nových modelů je důkazem pochopení klíčové role operátora v procesu vychystávání.

Nové li-ionové BT Levio LWI160 od Toyoty ohromí nejen bezkonkurenčními rozměry

Nový elektrický nízkozdvižný paletový vozík BT Levio LWI160 s nosností 1 600 kg je prvním v historii, který je kompletně postaven na platformě unikátní modulární li-ionové baterie Toyota. Jde o velmi kompaktní, lehký a provozně úsporný vozík, který znamená nový kvalitativní standard v tomto segmentu strojů pro horizontální přepravu.

Silné čisté srdce nových čelních vozíků Tonero

Nová Toyota Tonero s nosnostmi 1,5 až 8 tun svou vysokou produktivitu a efektivnost opírá o čistý, úsporný a štíhlý provoz, nadstandardní výkon, ale zejména o vynikající odolné průmyslové motory splňujících s přehledem Stage V - nejpřísnější emisní normu v historii.

Bezkonkurenční rychlost zdvihu retraků Toyota

Retraky BT Reflex disponují nyní výrazně vyšší rychlostí zdvihu a spouštění s nákladem i bez něho a dominuje v tomto důležitém výkonovém ukazateli celému trhu. S prázdnými vidlicemi BT Reflex zrychlil dokonce o více než 40 % a blíží se dosud nikdy nikým nedosažené metě 1 m za sekundu.

MSV ve znamení technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i tvůrci nejrůznějších sofistikovaných technologií. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Ing. Michala Badina ze společnosti TOX Pressotechnik a Ing. Aleše Zapletala ze společnosti Raveo.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit