Témata
Reklama

Roboti našli uplatnění i v gastronomii

Na zatím evropský unikát jste v uplynulých dnech mohli narazit v Praze nebo v Orlové. Nestává se totiž každý den, aby vám pivo přivezl robot s kočičí hlavou.

Reklama
Reklama
Reklama

Automatizace dnes prolíná napříč obory. V gastru by ale málokdo čekal takové překvapení, jaké zažili návštěvníci orlovské restaurace Silvie. Tady si totiž do svého týmu přibrali nového, trochu netradičního brigádníka. Společně s pražskou stejkárnou Maso a Kouř se tak staly prvními restauracemi v Evropě, kde vás robot tohoto typu obslouží.

Svůj úkol vyráží robot plnit, jakmile je připravena objednávka a je potřeba dopravit ji ke stolu.

„Přijede k hostům, přehraje jim nahranou zprávu a hosté si pak jídlo odeberou. Ke stolu se s robotem může vydat i číšník, ale hosté, dle prvních zkušeností, jsou rádi, když si jídlo mohou od robota sami vzít,” uvedl Miroslav Hampel ze skupiny Kvados Group, která prostřednictvím své dceřiné společnosti Bettaroe Robotics do republiky tyto roboty dopravila.

Gastro roboti BellaBot jsou vybaveni vlastním počítačem s lokálním softwarem a tedy inteligencí. Robot není řízen z operátorského panelu, pouze jej lze připojit pomoci wifi k centrálnímu serveru cloud, kde lze archivovat nastavení nebo provádět parametrizaci. Veškeré ovládání provozu robota a zpracování dat ze dvou SLAM čidel navigace a senzorů běží lokálně v rámci systému každého jednotlivého robota. Součástí software každého robota je umělá inteligence, která mu umožňuje učit se reakce na prostor, způsob obsluhy, provozní podmínky a podobně.

Součástí každého robota je nastavitelná mapa dané lokality, kdy se robot „naučí“ daný prostor, jako je například kuchyně, bar, místo pro použité nádobí a samozřejmě jednotlivé stoly pro obsluhu hostů. BellaBot navíc nabízí režim pro více robotů. Na jednom místě se tedy může současně pohybovat až 20 robotů.

Bezpečnost či překážky

U každého gastro robota jsou kladeny vysoké požadavky na bezpečnost, a to jak obsluhy, tak hostů. Proto je robot osazen řadou laserových čidel, jejich vjemy jsou okamžitě vyhodnocovány. Robot má instalována tato čidla zepředu, zboku i jako součást modulárního podvozku. Minimální velikost předmětu detekovatelného jako překážka je 35 x 50 x 100 mm a rozpozná ji v minimální vzdálenosti 0,7 metrů.

Stačí, aby obsluha restaurace nastavila číslo stolu, kam má být objednávka dopravena. Když BellaBot rozpozná překážku, dokáže se kdekoli otočit a bezpečně dopravit jídlo zákazníkům bez kolizí a rozlití. V případě jakékoliv překážky dokáže do půl vteřiny zareagovat. Pokud překážku nemůže objet, začne komunikovat s okolím a požádá o její odstranění, aby například mohl dopravit jídlo ke stolu, který má ve své mapě nastavený. S překážkami si poradí, aniž by bylo nutné je označovat. Optimální trasu si vybere podle zadaného provozního prostředí.

„Robot má na všech stranách čidla, takže je velmi bezpečný. I když se umí pořádně rozjet, tak do ničeho nenarazí. Pokud se před něj někdo postaví, tak ho navíc upozorní,” dodal Hampel.

Jak robot komunikuje?

Robot má barevný dotykový systém, pomocí kterého ho obsluha může ovládat a zadávat pokyny, ke kterému stolu má zajet. Dále s obsluhou a hosty komunikuje robot hlasově. Díky funkci hlasové umělé inteligence, multimodální interakci a mnoha dalším novým funkcím uživatelům nabízí bezprecedentní zkušenost s roboty pro rozvážku jídel.

Robot má dokonce instalovaná čidla doteků a umí reagovat hlasově na dotyk na určitá místa – například poděkovat za pohlazení a podobně. U nás se zatím jedná o úplnou novinku, pokud byste však zavítali do Číny, zjistíte, že tento způsob obsluhy je tam už zcela běžný.

„V Asii jsou nasazeni v tisících kusů. Tento model je velmi kvalitně provedený a taky je oblíbený v restauracích určených pro rodiče s dětmi. Když se ho děti dotknou, tak k nim promluví, a navíc je navržen v kočičím provedení. Jeho horní část má totiž provedení hlavy kočky,” uvedl Miroslav Hampel.

Další plány?

V současné době mají tvůrci robotů v plánu další rozšíření pracovní náplně robota. Podle zkušeností by číšníci ocenili pomoc při sklízení špinavého nádobí. V každé restauraci potřebují v nejvytíženějších hodinách k ruce brigádníka, který se postará o odklizení nádobí ze stolů. Stačí, aby měl číšník na ruce chytré hodinky, které se pomocí speciální aplikace propojí s QR kódy na stolech, a bude si tak moct okamžitě přivolat robota na pomoc.

Zájem o robotické pomocníky projevili i v kavárnách, kam se ideálně hodí menší model. Ten má místo čtyř polic jen dvě, které jsou užší.

„Už máme jednu objednávku pro větší síť kaváren na Slovensko,” prozradil Hampel, který se rozpovídal ještě o jedné novince: „Chystáme se také objednat model do hotelu, který zastane funkci room servisu. Má na sobě skříňku, do které schová sendvič nebo nějaké pití, a robot umí objednávku doručit hostům až k pokoji. Dokonce si i sám přivolá výtah, přijede do daného patra, zavolá hostovi a s objednávkou ho počká za dveřmi.”

Roboti už dávno nepatří jen do žánru sci-fi a jsou i cenově dostupní. Jeden takový robotický pomocník, jakého mají v Orlové, vyjde na zhruba 350 tisíc korun bez daně.

„My ale roboty taky pronajímáme, zhruba od 15 tisíc korun měsíčně. Dělá sedm dní v týdnu, nechce dovolenou a zvládá pracovat i na dvě směny,” usmál se na závěr Miroslav Hampel.

Zdroj: Kvados. Zpracováno redakcí.

Gastro roboti BellaBot jsou vybaveni vlastním počítačem s lokálním softwarem a tedy inteligencí. (Zdroj: Kvados)
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dalších 17,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy

Evropská komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění 28 dílčích milníků a cílů. Po schválení členskými státy Evropské unie tak Česká republika obdrží dalších více než 17,5 miliardy korun ve formě grantů z celkové částky 228,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy.

Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Národní strategie pro inteligentní specializaci

Současná bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací. Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

Čeští strojaři mezi nejlepšími

Ocenění Českých 100 se vyhlašuje více než čtvrtstoletí, a přesto doposud strojaři neměli svoji kategorii. Letos tomu bylo jinak a to díky iniciativě Pavla Diviše ze společnosti TGS. Mezi laureáty se z oboru poprvé v historii zařadily společnosti Iteco, MSR Engines, Roka Industry, TOS Varnsdorf a Walmag Magnetics. Zástupci firem převzali na konci listopadu ve Španělském sále Pražského hradu ocenění. 

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Vytvoření vlastní výzkumné infrastruktury

Agentura pro podnikání a inovace, zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zahájila příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory Potenciál. Firmy mohou žádat o podporu na založení nebo rozvoj vlastních center průmyslového výzkumu, vývoje a inovací.

Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Technologické trendy 2021 #9 DEI tech – diverzita, rovnost, inkluze

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu je i letos. Dnes se zabýváme devátým, již závěrečným trenden, který spadá do oblasti Human Research.

Chytré senzory sbírají informace přímo z kolejí

Nenápadný senzor na kolejnici, který zachytí jakékoliv vibrace a vzruchy, odešle signál a umělá inteligence vyhodnotí potenciální riziko. Takový by podle odborníků z Fakulty strojního inženýrství VUT mohl být recept pro zvýšení bezpečnosti na železnici. Na výzkumu spolupracují s tuzemskými a tchajwanskými partnery. Po nedávném železničním neštěstí, při kterém na Tchaj-wanu přišlo o život přes pět desítek lidí a na dvě stovky utrpělo zranění, se bezpečnost pro tamní úřady stala prioritou. Testovací nasazení nadějné technologie z Česka chtějí proto Tchajwanci maximálně urychlit.

Umělá inteligence zefektivňuje výrobu

Dlouhodobá spolupráce společnosti Lego, která má v Kladně jeden ze svých velkých výrobních závodů, a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT přináší konkrétní výsledky využitelné v praxi. Jedním z příkladů této spolupráce je aktuální projekt, jenž využívá umělou inteligenci k automatickému nastavování balicích linek.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit