Témata
Reklama

Dny teplárenství a energetiky: Již brzy v Olomouci

Očekávaná akce – letošní konference Dny teplárenství a energetiky 2023 se blíží. Témata bezprostředně navazující na současnou situaci v teplárenství již nabývají ostrých kontur. Na co se tedy mohou účastníci těšit?

Mezinárodní konference Dny teplárenství a energetiky 2023 se bude konat 26. a 27. dubna v Olomouci. Pravidelně představuje novinky, inovace a témata, která významně ovlivňují současný trh s teplem, energiemi i odpadovým hospodářstvím.

Teplárenské sdružení ČR jako pořadatel akce vybralo pro aktuální ročník sedm hlavních témat: strategický vývoj teplárenství v následujícím období, dopady energetické krize, transformace teplárenství, komunitní energetika, technika a technologie v teplárenství, odpady a jejich energetické využití a ekonomika a legislativa v teplárenství. Konferenci tradičně organizuje společnost Exponex.

Každoročně se této akce účastní přes 1 100 návštěvníků a hostů z České republiky a ze zahraničí. Více informací na: www.dnytepen.cz.

Konference se bude konat po dva dny a bude opět rozdělena do jednotlivých panelů s oborově blízkými tématy. Celkem návštěvníky čeká více než 50 přednášek prezentovaných odborníky a zástupci ministerstev, státní správy, oborových svazů i jednotlivých firem. Středeční večer bude již tradičně patřit společenskému setkání v Pevnosti poznání, která je součástí areálu Korunní pevnůstky v Olomouci. Při jeho zahájení budou slavnostně vyhlášeny nejlepší teplárenské projekty roku 2022.

Mezinárodní konference Dny teplárenství a energetiky pravidelně představuje novinky, inovace a témata, která významně ovlivňují současný trh s teplem, energiemi i odpadovým hospodářstvím. (Zdroj: Teplárenské sdružení ČR)
Reklama
Reklama

Teplárenství a jeho transformace

Oblast teplárenství se nachází pod bezprostředním vlivem několika zásadních faktorů. Jde především o tlak na dekarbonizaci a zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů. K této evropské iniciativě se významně přidala i válka na Ukrajině. S ní jsou spojeny turbulentní pohyby cen energetických surovin a energií. Všechny tyto vlivy generují oboru obrovské náklady a ve spojení se stále stoupající cenou povolenky je nutné na ně urychleně reagovat. Jakou může teplárenství čekat budoucnost, o tom bude hovořit předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek. Na jednání je pozván také ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela, náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík a další významní představitelé státní správy, aby se k budoucnosti teplárenství a připravované legislativě vyjádřili z pohledu svých resortů.

Tématem posledních let, skloňovaným ve všech pádech, je transformace. Týká se celého oboru a jednotlivé zdroje se nacházejí na různých stupních cesty k omezení uhlíku. Konference v bloku s názvem Transformace teplárenství ukáže příklady dobré praxe z České republiky, například využití multipalivového kotle v Přerově, ale i projekty ze zahraničí. Představí rovněž technologie, které jsou s transformací bezprostředně spojené – například dánský projekt náhrady klasické uhelné teplárny velkým tepelným čerpadlem. Odborníci z Ústavu jaderného výzkumu Řež budou zase hovořit o vývoji malého modulárního reaktoru CR-100.

Tématem posledních let, skloňovaným ve všech pádech, je transformace. Týká se celého oboru a jednotlivé zdroje se nacházejí na různých stupních cesty k omezení uhlíku. (Zdroj: Teplárenské sdružení ČR)

Vyrábět efektivně

Prezentace technologií v tepelné energetice podle požadavků trhu budou moci posluchači shlédnout v bloku Technika a technologie v teplárenství. Seznámí se rovněž s novou praxí výměny potrubí a rekonstrukce obecní kotelny na dřevní štěpku nebo třeba s výhodami použití flexibilního plastového potrubí či ocelového potrubí s difuzní bariérou. Na příkladech českých tepláren se také mohou přesvědčit, v čem konkrétně jim může pomoci moderní řídicí systém.

Blok věnovaný rozvoji komunitní energetiky, který v posledních letech zažívá boom, představí pohledy na problematiku Ministerstva průmyslu a obchodu, Svazu měst a obcí ČR a dalších. Příštích několik let totiž rozhodne o tom, jak bude teplárenství vypadat v následujících dvou desetiletích. I když se už několikrát zdálo, že jsme na cestě ke stabilizaci trhu, legislativy, technologií i dalších oblastí, stále přicházejí nové podněty, které k tomu nepřispívají. Po roce války snad konference odhalí, zda se blížíme k uklidnění na trzích energetických komodit, nebo nás čekají ještě další turbulence.

_____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva Teplárenského sdružení ČR. Zpracováno redakcí.

Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Vše o teplu a energiích zazní v Olomouci

Letošní již 29. ročník nejvýznamnější a největší konference v oboru teplárenství a energetiky v České republice se bude konat ve dnech 26.–27. dubna v olomouckém Clarion Congress hotelu. Představí se zde novinky, inovace a témata, která významně ovlivňují současný trh s teplem, energiemi i odpadovým hospodářstvím.

Energetické úspory ve firmách

Firmy jsou postiženy drahými energiemi stejně jako domácnosti a na jejich ekonomiku to má zásadní dopad. Nejčastěji na zvýšené náklady podniky reagují investicemi do úsporných opatření. Jaká nejčastěji zavádějí a jak tyto změny fungují?

Firmy chtějí fotovoltaiku, bioplynové stanice či hybridní systémy

U firem napříč segmenty v posledních měsících výrazně vzrostl zájem o pořízení vlastních zdrojů energie a to meziročně až o 250 %. Mezi řešení, pro které se mnoho firem aktuálně rozhodlo a chtějí je co nejdříve realizovat, patří instalace solárních elektráren. Fotovoltaika je nyní ještě výhodnější, a pokud firmy s instalací váhaly nebo jim ekonomicky vycházela na hraně, tak nyní nemají o čem přemýšlet. Návratnost investice se nyní může snížit dokonce až na polovinu.

Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Modernizace energetiky pomocí jádra

Evropská komise formálně přijala plán REPowerEU, jehož cílem je rychle snížit závislost EU na ruských fosilních palivech. Plán uznává, že jaderná energie bude hrát roli při zajišťování bezpečnosti dodávek energie do EU, a zdůrazňuje význam koordinované akce ke snížení závislosti na ruských jaderných materiálech a službách palivového cyklu.

E.ON otevřel svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v ČR

Společnost E.ON dnes otevřela v Sulejovicích u Lovosic svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v Česku a v následujících letech bude masivně investovat do další veřejné infrastruktury. V celé Evropě by do roku 2026 měla být síť E.ON Drive rozšířená o dalších 5 000 dobíjecích bodů. Zaměřit se přitom E.ON chce na rychlé a ultrarychlé dobíjení a komfort zákazníků. 

Roboty na farmě – chytrý monitoring rostlin

Robotizace a umělá inteligence proniká už i do českého zemědělství. Čeští agronomové, IT specialisté a vědci spolupracují na vývoji robotického monitorovacího systému, který je schopen automaticky odhalovat škůdce na rostlinách ve skleníku, předpovídat kvalitu sklizně a zjišťovat případné nedostatky v pracovních harmonogramech pěstitele.

Jak zjistit kvalitu vnějšího prostředí

Na vývoji nové senzorové platformy pro měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí v současné době pracuje Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit