Témata
Reklama

Nový, pětkrát výkonnější nástroj pro obrábění made in CZ

Vylepšenou geometrii pro rohovou frézu F9660 vyvinula česká strojírenská firma TGS. Nová, již patentovaná geometrie vysoce zefektivnila výkonnost nástroje, jehož hlavním úkolem je odebrat co nejvíce materiálu za co nejkratší čas. Přínosem nového nástroje jsou vylepšené vlastnosti výkonu oproti předchozímu modelu F8660 při zachování trvanlivosti nástroje. Ušetří se tak jeden nástroj a náklady s ním spojené. Vylepšená fréza se dostane na pětinásobek průměrného výkonu staršího typu.

Lidé z firmy TGS spustili vývoj inovované geometrie rohové frézy s cílem zlepšit výkon starého modelu nástroje F8660 a zároveň zachovat trvanlivost nástroje. Jednou z klíčových inovací byla i geometrie čela nástroje, které je předmětem patentu.

„České strojírenství potřebuje chytit dech. Říkáme již dlouho, že nechceme být montovnou Evropy, nechceme být na konci potravinového řetězce průmyslu. K tomu je nutné mít vlastní produkt a podporovat své vlastní know-how. Každá firma sama zodpovídá za svoji budoucnost, ale bohužel jsme si zvykli, že zásobujeme Evropu výrobní kapacitou, a rostli jsme se zvyšující se spotřebou. Tento koncept se rozpadl a firmy si musí rychle najít jiný důvod své existence. Vlastní vývoj, ať že je to cokoliv, je podle mě základem pro přežití,” říká Pavel Diviš, zakladatel a CEO firmy TGS a dodává: „Náš patent dokazuje, že jsme zase o kousek dál v poznání řezného procesu. Vzali jsme jeden parametr, kterým bylo v tomto případě množství odebraného materiálu. Ten jsme postupně maximalizovali. Obětovali jsme sice ostatní vlastnosti, ale ladili jsme řezné síly. Když nás geometrie začala poslouchat, starali jsme se o trvanlivost, a výsledkem je kompromis. České strojírenství se mění a my musíme také.“

Patentovaná geometrie čela zefektivňuje zanořování obráběcího nástroje do materiálu a díky tomu eliminuje operaci vrtání a snižuje náklady na obrábění. (Zdroj: TGS)

“Při srovnání obou modelů se ve výsledku bavíme o rychlosti zanoření na maximální hloubku, což je u tohoto nástroje trojnásobek jeho průměru. Model F8660 to zvládne za 72 sekund, u nového modelu F9660 je to 14 sekund. Vrtání stejného otvoru vrtákem trvá 7 sekund, a když se k tomu připočítá výměna nástroje, jsme na srovnatelném čase,” doplňuje Petr Šrachta, specialista vývoje nástrojů v TGS.

Právě patentovaná geometrie čela zefektivňuje zanořování obráběcího nástroje do materiálu a díky tomu eliminuje operaci vrtání a snižuje náklady na obrábění. S patentovaným nástrojem se lze zanořovat do uzavřené kapsy jak po rampě, tak po šroubovici také do hloubky celé délky břitu, a to při použití maximálního úhlu zanoření až 15° a běžného posuvu pro frézování. Zanoření do uzavřené kapsy je pětkrát rychlejší než u předchozí generace a je srovnatelné s předvrtáním vrtákem. Oproti vrtání však eliminuje nutnost dalšího nástroje i jeho výměny. Nástroj lze ideálně použít pro hrubování, frézování bokem, drážkování, silové obrábění či dynamické obrábění.

Kompletní specifikace nástroje F9660 jsou dostupné na webu zde:

https://tgs.cz/rohova-freza-f9660

https://tgs.cz/nastroje/frezovani/monolitni-frezy/rohove-frezy/rohova-freza-f9660-r460550.htm

__________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva TGS. Zpracováno redakcí.

Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Digitalizace strojírenství

Strojírenská společnost TGS nástroje-stroje-technologické služby hostila početnou parlamentní delegaci z Tchaj-wanu v čele s předsedou Jou Si-Kchunem. Hlavní náplní návštěvy byla prezentace společného česko-tchajwanského projektu s názvem Digitalizace strojírenství, který má výrazně zefektivnit technologický proces. Návštěva v Mýtě byla úvodní částí několikadenního programu delegace, která přijela na základě pozvání Senátu České republiky.

Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Ideální svěrák pro pětistranné obrábění

Společnost Schunk na trh uvádí nový přesný svěrák Kontec KSC mini, který je vybaven systémem rychlovýměnných čelistí. Díky tomu jej lze rychle a bez nástrojů přestavit. Označení mini napovídá, že jde o svěrák menších rozměrů, nicméně s velkou upínací silou.

McLaren Racing se připravuje na novou sezónu

Pro letošní rok stáj McLaren Formule 1 investovala do nových technologií. Jak se tento krok projeví ve výrobě komponent závodních monopostů se s ohledem na typ pořízeného stroje a jeho výrobce Mazak, dá celkem dobře predikovat. Jaký to však bude mít vliv na úspěšnost stáje jako takové v nadcházejícím ročníku soutěže, to je již pohledem do křišťálové koule i s ohledem na hygienická opatření v souvislosti s koronavirem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit