Témata
Reklama

Nový stroj pro pokročilé obrábění v pěti osách

Rozšíření služeb o novinku v oblasti strojního obrábění a CNC frézování plastů, pryží a neželezných kovů. To je letní novinka společnost Gumex, předního tuzemského výrobce produktů z pryže a plastů. Nový 5osý obráběcí stroj Biesse Rover Plast A FT umožní firmě reagovat na rostoucí požadavky zákazníků po složitějších a přesnějších výrobcích.

Kvalitní zpracování plastových desek je klíčovým prvkem v mnoha průmyslových odvětvích, ať už jde o výrobu obalů, stavebnictví, automobilový průmysl nebo elektroniku. Společnost Gumex má plastové materiály v sortimentu zhruba pět let a za tu dobu si udržuje růst tržeb v tomto segmentu. Díky novým technologiím na zpracování plastů a významným vylepšením v přesnosti, efektivitě a široké škále možných aplikací lze očekávat, že tempo růstu bude akcelerovat.  K tomu má přispět i nový 5osý stroj, který Gumex uvádí do provozu navzdory nejisté ekonomické situaci, kdy stále mnoho podniků s investicemi vyčkává.

Biesse Rover Plast A FT ve společnosti Gumex. (zdroj: Gumex)

„I když doba je nelehká, věříme, že investice do moderních technologií představuje klíč k dlouhodobému úspěchu. Chceme být připraveni na budoucí výzvy a potřeby trhu a nabídnout našim zákazníkům to nejlepší,“ vysvětluje tento odvážný krok Libor Sedláček, marketingový ředitel ve společnosti Gumex.

Přesněji a rychleji

Biesse Rover Plast A FT, jak se nazývá nový router italské výroby je vybaven 5osým vřetenem s výkonem 13 kW, který umožňuje opracovávat výrobky z více stran bez nutnosti jejich přesouvání mezi více stroji. Tím se eliminují případné nepřesnosti s opětovným upínáním obrobku.

Minimalizaci vzniku povrchových defektů díky šetrné manipulaci s materiálem dále vysvětluje Petr Všetula, ředitel výroby ve společnosti Gumex: „Upínání obráběcího materiálu na pracovní stůl je řešeno pomocí podtlaku, samotná příprava pak probíhá pomocí vakuového manipulátoru. Tato kombinace zaručuje vysokou kvalitu a přesnost výsledných produktů a zároveň nám umožňuje ještě rychleji reagovat na poptávky.“ Router je dále vybaven řezným pilovým kotoučem o průměru 300 mm pro formátování desek. Řez tak může být jak kolmý, tak pod úhlem.

Stroj umožňuje minimalizaci vzniku povrchových defektů díky šetrné manipulaci s materiálem. (Zdroj: Gumex)
(Zdroj: Gumex)

V hlavní roli flexibilita

Zmíněné 5osé frézování umožňuje výrobu jednoduchých tvarů, otvorů a zahloubení, ale i složitějších 3D tvarů, křivek a závitů z různých stran. Maximální rozměr výrobku je přitom 1500 x 3000 mm, na výšku je firma schopna obrábět materiály až do tloušťky 250 mm. Minimální rozměr, se kterým Gumex dokáže na novém routeru pracovat, je 20 x 20 mm, a to při přesnosti + /- 0,2 mm. To je podle Všetuly podobné jako u dalších technologií, se kterými ve firmě pracují, jako jsou vodní paprsek, plotr či výsekový lis.

Michal Zháňal, specialista výroby, jej doplňuje: „Hlavní výhodou 5osého zařízení je výroba dílů z tvrdších materiálů (plastů, měkkých kovů, dřeva) bez otřepu, což zjednodušuje následné zpracování a zajišťuje efektivnější výrobu. U vodních paprsků se totiž jednotlivé díky musí začišťovat, a na plotru zase nejsme schopni formátovat. Toho vše nám ale nyní umožňuje právě nový 5osý router.“

Reklama
Reklama
Reklama

Co dále s plastovými deskami?

Na obráběcím routeru připravit i polotovar pro další zpracování. Proto společnost Gumex do budoucna plánuje doplnit obráběcí router o technologii svařování plastů, svařování plastů na tupo a o ohraňovací lis na plasty.

„Díky tomu budeme schopni zákazníkům nabídnout komplexnější řešení jejich požadavků s vyšší přidanou hodnotou,“ uzavírá Všetula.

Stroj funguje jako samostatné zařízení, je však možné jej integrovat do výrobní linky pomocí automatických zakladačů vstupního a výstupního materiálu a robotických manipulátorů. Tato konfigurace je ideální pro velkosériové zakázky, kde je vyžadována vysoká míra automatizace.

Gumex tímto krokem posiluje svou pozici na trhu a nabízí svým zákazníkům inovativní a efektivní řešení v oblasti obrábění plastových desek a dalších materiálů.

_____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Gumex. Zpracováno redakcí.

Související články
Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

Související články
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Ideální svěrák pro pětistranné obrábění

Společnost Schunk na trh uvádí nový přesný svěrák Kontec KSC mini, který je vybaven systémem rychlovýměnných čelistí. Díky tomu jej lze rychle a bez nástrojů přestavit. Označení mini napovídá, že jde o svěrák menších rozměrů, nicméně s velkou upínací silou.

McLaren Racing se připravuje na novou sezónu

Pro letošní rok stáj McLaren Formule 1 investovala do nových technologií. Jak se tento krok projeví ve výrobě komponent závodních monopostů se s ohledem na typ pořízeného stroje a jeho výrobce Mazak, dá celkem dobře predikovat. Jaký to však bude mít vliv na úspěšnost stáje jako takové v nadcházejícím ročníku soutěže, to je již pohledem do křišťálové koule i s ohledem na hygienická opatření v souvislosti s koronavirem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit