Témata
Reklama

Rozkolísaný průmysl v energetické krizi

V důsledku války na Ukrajině a německé energetické koncepce prudce rostou ceny plynu a z něho vyráběné elektřiny. O východisku z krize se sice politicky diskutuje, ale pro průmyslu to nepřináší potřebné kroky vedoucí k cestě z propasti. Z důvodu rostoucích nákladů tak hrozí vlny insolvencí. 

Reklama
Reklama
Reklama

Jízdní řád EU byl stanovený. Cílem mělo být dosažení klimatické neutrality v členských státech do roku 2050. Množství skleníkových plynů se mělo snížit, mají se vytvořit „zelená pracovní místa“ a zčásti tak přispět k zamezení globálního oteplování. Jedním z nejdůležitějších bodů měl být přechod na obnovitelné zdroje energie. Místo uhlí a plynu se k získávání energie mají využívat sluneční, větrná a vodní energie. 

Energetická transformace v Evropě však zdaleka nepostoupila tak daleko, jak by mohla. Občané protestují proti větrníkům, práce na přestavbě zpomalují zdlouhavé povolovací procesy a vedle toho chybí kvalifikovaní pracovníci i stavební materiál pro samotnou realizaci. 

Mnoho firem stojí v současné době před důležitým rozhodnutím: Kde je možné ušetřit energii nebo je nutné zastavit výrobu? (Zdroj: Nuttsue/Shutterstock.com)

Problém: energetická transformace

Začátkem roku 2022 byla klimatickým cílům položena do cesty další překážka. V únoru začala válka na Ukrajině a přinesla s sebou nekonečný řetězec důsledků. Dodavatelské řetězce se zhroutily, nastal nedostatek surovin a ceny výrazně vzrostly. Mezera v dodávkách, kterou zatím nelze zaplnit udržitelnými energiemi, je nyní díky zastavení dodávek plynu z Ruska jasně zřetelná. Plyn se musel dovážet z alternativních regionů, což vedlo k velkému nárůstu cen. A protože je cena elektřiny závislá na ceně plynu, rostou náklady i zde.

Výroba mnoha firem je ale závislá na elektřině, plynu, uhlí a ropě a energetická transformace, která vlastně měla představovat určitou pojistkou, se nyní stává problémem. 

Efektivita výroby

Volání po cestě ven z krize je hlasité. Vlády se snaží napravit situaci cenovými brzdami, utlumením nákladů, přímými platbami obyvatelstvu a časovým prodloužením povolení pro výrobce energie z jádra nebo uhlí. Vysoké náklady na energie totiž ohrožují mnoho společností a vlna insolvencí, která již byla očekávána z důvodu koronavirové pandemie, nyní hrozí, že se přece jen stane realitou. 

Ať už se jedná o procesy sušení, žíhání, provoz pecí nebo jiné výrobní procesy – mnoho společností je závislých na plynu a musely by svou nabídku výrazně podražit, aby byly schopny tyto dodatečné náklady pokrýt. Z důvodu zdražování však řada potenciálních zákazníků končí. Díky tomu již mnoho společností není konkurenceschopných. 

Podle průzkumu německého svazu VDMA má 90 % společností problémy s dodávkami energie a více než polovina očekává, že se situace ještě zhorší. Firmy se v současné době snaží šetřit plyn a elektřinu, aniž by přitom musely provádět příliš velké škrty ve výrobě. Prostor pro úspory je však omezený.

Alternativa v krizi

Stagflace podmíněná přerušením dodavatelských řetězců a vysokými náklady na energii představuje pro řadu společností aktuální nebezpečí insolvence. Kromě toho se Evropa stává neatraktivní průmyslovou lokalitou, protože zejména energeticky náročné firmy mají velmi malou motivaci, aby zde umístily svou výrobu. Tlak na restrukturalizaci se u celé řady společností zvyšuje. Výrobní linky musí být přizpůsobeny a jejich provoz musí být díky nasazení nových strojů efektivnější a energeticky úspornější. 

Ale stejně jako výrobní firmy jsou současnou krizí postiženi i výrobci strojů. Pořizovací ceny a čekací doby na nové stroje tak šplhají do výše. Nákup nových strojů tedy pro mnoho firem nepředstavuje žádné řešení pro modernizaci. 

Průmyslový aukční dům Surplex nabízí v krizi cenově dostupné řešení v podobě kvalitních a moderních použitých strojů. (Zdroj: Surplex)

Zejména v době krize se vyplatí poohlédnout se po trhu s použitými stroji. V současné době chce celá řada firem rozvolnit svůj rozpočet prodejem svých již nepoužívaných strojů. Nabídka na aukčních platformách jako je Surplex.com roste a za přijatelnou cenu je možné vydražit i moderní a dobře zachovalé stroje z nejrůznějších průmyslových odvětví, jako je kovoobrábění, zpracování dřeva nebo stavebnictví. Po celou dobu průběhu aukce až po expedici a platbu jsou kupující v každém kroku nákupu strojů doprovázeni zkušenými odborníky a mohou tak najít tu nejlepší nabídku pro svou firmu. I přes složitou situaci ve strojírenství to umožňuje firmám udělat další krok v boji proti energetické krizi a začít nový rok silnější. 


Zpracováno redakcí dle podkladů společnosti Surplex.

Související články
Energetické úspory ve firmách

Firmy jsou postiženy drahými energiemi stejně jako domácnosti a na jejich ekonomiku to má zásadní dopad. Nejčastěji na zvýšené náklady podniky reagují investicemi do úsporných opatření. Jaká nejčastěji zavádějí a jak tyto změny fungují?

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Průmysloví roboti na cestě k elektromobilitě

Přechod na elektromobilitu je pro dodavatele pro automobilový průmysl velkou výzvou. Aktuálně jim chybí jistota ohledně investic, které ale musejí udělat. Aby se v období přechodu od konvenčního pohonu k alternativnímu udržely investice na nízké úrovni, lze automatizační systémy pořídit z druhé ruky.

Související články
Dalších 17,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy

Evropská komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění 28 dílčích milníků a cílů. Po schválení členskými státy Evropské unie tak Česká republika obdrží dalších více než 17,5 miliardy korun ve formě grantů z celkové částky 228,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Ovce spoří náklady

Ovce místo sekaček na trávu ušetřily v posledních dvou letech americké společnosti Amazon statisíce korun za mechanizované sekání trávy v areálu distribučního centra v Panattoni Park Prague Airport I. Společnost B2 Assets, která zajišťuje správu budov a pozemků, proto nyní rozšířila stádo ovcí o další kusy. Celkem 23 ovcí čtyř různých plemen spásá jeden hektar zatravněné plochy v rozlehlém areálu. Tento tradiční způsob péče o krajinu přispívá k návratu ovcí do české krajiny a může pomoci také obnově vzácných rostlin. 

Skový nárůst dobíjecích stranic EV

Od roku 2026 musí být podle EU na každých 60 kilometrech páteřní evropské sítě dobíjecí stanice s minimálním výkonem 400 kW. O dva roky později má být pro nákladní automobily a autobusy dobíjení k dispozici každých 120 kilometrů. Česká infrastruktura je ale podle Ministerstva průmyslu prý již nyní nadprůměrná.

Zdvojnásobení FVE v ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zrychlil. Zatímco na začátku roku 2022 bylo v České republice do sítě zapojeno okolo 50 tisíc fotovoltaických elektráren, v polovině roku 2023 je to už přes 130 tisíc fotovoltaických elektráren. Vyplývá to z dat, které za největší distribuční společnosti ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D poskytlo MPO České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Pro parkování a dobíjení vozů v garážích chybí legislativa

Počty elektromobilů postupně rostou, avšak veřejná dobíjecí infrastruktura zaostává, a to včetně rezidenčních i kancelářských a průmyslových budov. Rizika rychlého řešení představují zejména podzemní garáže, které je nutné projektovat od základu s ohledem na bezpečnost. Platná a na současný stav aktualizovaná legislativa ale chybí. 

Umělá inteligence mění pracovní profese

Díky umělé inteligenci se zcela proměňuje pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?

Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií. Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality.

15 evropských závodů pozastavilo nebo plánuje pozastavit výrobu oceli

Od začátku letošního roku se ve státech EU postupně snižuje výroba oceli. V červenci 2022 vyrobily ocelárny v EU 11,7 milionu tun surové oceli. To je o 6,7 % méně než ve stejném měsíci loňského roku. V červnu 2022 se výroba oceli meziročně snížila o 12,2 %.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit