Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Automatizované svařovací pracoviště
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Automatizované svařovací pracoviště

Jednou z oblastí, v níž vyvíjí svoje aktivity společnost DEL, je oblast svařovacích pracovišť - ta se uplatňují zejména v automobilovém průmyslu, kde se využívají při výrobě široké škály dílů od podložek s plovoucí maticí pro uchycení dílů ke karoserii až po nápravy.

Snahou a. s. DEL je dodávat kompletní svařovací pracoviště včetně technologie přesně podle požadavků zákazníka. V minulosti tak byly realizovány linky sváření dveří pro vozy octavia ve společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi, 2 linky finiše v závodě ve Vrchlabí, nebo 8 linek ve společnosti Bohemia Škoda Auto v závodě Kvasiny. Další z dodávek v oboru svařovacích pracovišť je dodávka pro FSD Group Písek, na níž se podílí firma DEL společně s firmou ABB, která pracoviště osazuje svařovacím robotem a technologií sváření.

Popis pracoviště

Základní částí svařovacího pracoviště pro FSD Group Písek je otočný stůl se dvěma pracovními paletami. Na jednu paletu je obsluhou uloženo šest polotovarů, které jsou pomocí upínačů zafixovány ve správné poloze. Na druhé paletě probíhá sváření, které provádí robot. Po ukončení cyklu se stůl otočí o 180° a pracovní cyklus se opakuje.
Řízení pracoviště je navrženo pomocí řídicího systému řady Simatic firmy Siemens, typ S7-300 s CPU 315-2DP. Sběr vstupních a výstupních signálů z technologie je proveden pomocí jednotek Interbus firmy Phoenix Contact propojených optickým kabelem. Tento systém zajišťuje bezporuchový přenos dat i v prostorách s vysokou úrovní rušení. Obdobný systém řízení je v současné době používán u všech rozsáhlých aplikací v automobilovém průmyslu, kde se provádí operace sváření. Pro ovládání pracoviště je použit ovládací panel firmy SWAC Bohemia, s. r. o., který je rovněž zapojen do sítě Interbus.
Bezpečnost obsluhy je zajištěna nejmodernějším způsobem za použití laserového skeneru firmy SICK. Laserový skener kontroluje nepřetržitě nebezpečný prostor před pracovištěm a v případě neoprávněného vstupu do tohoto prostoru dojde k zastavení technologického cyklu. Všechny další bezpečnostní funkce pracoviště, jako jsou obvody nouzového zastavení či kontroly polohy branky pro vstup do prostoru robota, jsou řešeny pomocí certifikovaných bezpečnostních modulů firmy PILZ.
Stejná koncepce linek bude použita i u všech dalších rozsáhlejších projektů, které se připravují například pro firmu Benteler.

Další články

Automatizace, regulace
Technologie spojování/ dělení materiálů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: