Témata
Reklama

Automatizované výrobní buňky si navrhl sám

Ing. Zdeněk Krátký začal s výrobou nástrojů už téměř před dvaceti lety. Dnes vlastními nástroji vyrábí díly na zakázku. Zajímavé na tomto příběhu je zejména to, že zakázky rostou tak rychle, že si jen za poslední dva roky pořídil pět strojů Fanuc Robodrill. Uvnitř každého stroje se podle vlastního návrhu nachází robot, který obstarává výměnu přípravků s obrobky. Uchopovací a upínací techniku zabezpečil dlouholetý partner, společnost Schunk.

K-Tools je značka nástrojů společnosti Ing. Zdeněk Krátký, která byla založená koncem devadesátých let. Zakladatel a jednatel společnosti sám tvrdí, že nástroje nikdy vyrábět nechtěl. „Chtěl jsem být obchodníkem a prodávat obráběcí stroje,“ říká. Cesta osudu ho však již po absolvování Vysokého učení technického v Brně zavedla do společnosti ZPS – Frézovací nástroje, kde se poprvé zrodila myšlenka vyrábět vlastní nástroje pro třískové obrábění. První nástroje dokonce brousil na pronajaté brusce. „To byly ty úplné začátky, a pak už to šlo samo,“ říká s úsměvem, jako by to vůbec nebyla jeho zásluha. Poté už si pořídil vlastní brusku značky Saacke, jež mu dodala společnost SK Technik, prvního operátora i obchodníka a začal nástroje dodávat také do dalších strojírenských podniků. Původním záměrem bylo vyrábět pouze standardní frézy, ale dnes tvoří výroba speciálních fréz a vrtáků pro komplexní obrábění výrobků více než padesát procent výrobního portfolia společnosti. Díky průběžné optimalizaci všech konstrukčních prvků (jako je např. materiál, povlak, geometrie) a nákupu moderních výrobních technologií je společnost schopna spolupracovat na konstrukci, vývoji a vlastní výrobě celé řady monolitních vrtacích nástrojů. Díky know-how a technologickému zázemí dodává vrtáky stupňovité a tvarové, dělové, kombinované, mikrovrtáky a mikrovýstružníky a další v celé škále průměrů (0,2 až 40 mm) a délek.

Reklama
Reklama

Větší výrobní prostory umožnily rozšířit výrobu

Před dvěma lety se společnost přestěhovala do nových, vlastních prostor, které jsou o mnoho větší, než byly ty původní. S novým prostorem se rozrostla také firma. Pro dojednanou zakázku Ing. Krátký pořídil velké pětiosé centrum Micron od společnosti GF Machining Solutions. Aby plně obsadil kapacitu stroje, přijal zakázku od České zbrojovky, do které již dlouho dodával nástroje. Ta v té době slavila v Americe velký úspěch s vojenskou zbraní CZ Scorpion Evo 3 A1 a nestačila je vyrábět. Zakázky na díly této zbraně zadávala po strojírenských dílnách v širokém okolí. S nutností ověřovat kvalitu obráběných dílů byl pořízen 3D měřicí stroj od společnosti Hexagon Metrology a postavena klimatizovaná místnost. Zakázek přibývalo, a tak padlo rozhodnutí koupit obráběcí centra Fanuc Robodrill. Spolupráce s Českou zbrojovkou se prohloubila a přinesla také své ovoce. „Několik dílů se nám podařilo ve spolupráci s oddělením technologie vylepšit nejen tvarem, ale i výrobním postupem,“ říká pyšně Ing. Krátký. Nyní vyrábí větší díly na centru Micron, který má zásobník na 61 nástrojů a menší díly na pěti strojích Robodrill. Jedno centrum Robodrill je určeno pro obrábění hliníku (24 000 otáček za minutu), tři na obrábění dílů z oceli a pátý obrábí pouze díly na druhé upnutí. Konstrukce těchto automatických výrobních systémů si navrhl pan majitel sám ve spolupráci s externí automatizační firmou. Oproti standardu, kdy většinou jeden robot obsluhuje dva stroje Robodrill, v obrobně K-Tools má každý stroj vlastní robot integrovaný uvnitř. Ten zakládá a vyjímá obrobky. Na boční stranu každého centra byla pro tento účel integrována úzká skříň/zásobník s několika policemi. Tu operátor naplní přípravky s polotovary a robot si je z ní dokáže neúnavně až deset hodin v kuse odebírat pomocí pneumatického chapadla PGN-plus od společnosti Schunk a zakládat do upínače Tandem KSP plus stejného výrobce. Šest strojů tak může obsluhovat pouze jediný operátor. Přípravky podle vlastního návrhu jsou opatřeny speciálním čepem Vero-S, za který jej rychlovýměnný systém Schunk uchytí a přenese na polici integrovaného zásobníku. „S tou skříní jsme se motivovali u našich brusek Saacke,“ vysvětluje Ing. Krátký. „Chtěl jsem, aby jednotlivé výrobní systémy byly kompaktní a nezávislé, proto ty roboty uvnitř,“ dodává.

Výrobou nástrojů pod značkou K-Tools se Ing. Zdeněk Krátký zabývá již téměř dvacet let.
Vnitřní prostor stroje Fanuc Robodrill s integrovaným robotem, který se právě chystá vyjmout obrobek z upínače Tandem KSP plus od společnosti Schunk. Také chapadlo PGN-plus na robotu je od společnosti Schunk

Léty ověřená kvalita

Se společností Schunk Ing. Krátký spolupracuje již od samého začátku. „Už první brusku Saacke jsem pořídil s robotickou rukou, kterou jsem osadil chapadlem PGN-plus od společnosti Schunk. Také nástroje při broušení upínáme do hydraulických upínačů Schunk,“ dodává k dlouholeté spolupráci. A opravdu, když se rozhlédnu po výrobě, ať už nástrojů či obrobků, vidím upínací a uchopovací techniku Schunk téměř všude. „Jsem s upínači Schunk spokojen. Jsou spolehlivé a nikdy s nimi nebyl žádný problém,“ udává důvody, proč se s novým strojem vždy zase obrátí na společnost Schunk. Také do měřicích zařízení pro proměřování geometrie nástrojů značky Zoller se nástroje upínají do speciálních hydraulických upínačů Schunk.

Jiný typ výrobku vyžaduje vlastní přípravek. Ten je opatřen speciálním čepem Vero-S, aby jej robot mohl pomocí rychlovýměnného systému NSR bezpečně uchopit a přenést do zásobníku (vpravo vzadu).Nová CNC centra Robodrill fungují podle slov majitele také velmi spolehlivě. Jeden ze zaměstnanců mi v měřicím středisku, kde dnes stojí už dva 3D měřicí přístroje, pyšně ukazuje program na automatickou korekci na strojích Fanuc podle naměřených odchylek. „Nyní bych rád udržel výrobu v tomto objemu alespoň rok, abychom si všichni na nové stroje i nový pracovní rytmus zvykli,“ dodává. Pak by prý zvažoval další rozšíření obrobny. Místo v nových prostorách stále je. Posílit personál by však chtěl už nyní. Rád dává šanci mladým, neboť jak říká, jsou ještě otevření novým myšlenkám a technologiím a dobře se přizpůsobí tomu, jak firma funguje. Do nového výrobního programu je docela nově zapojena také dcera Ing. Krátkého Anna. Jako produktová manažerka se podle slov majitele rychle učí. Sama mě provázela obrobnou a ukazovala mi díly, které na nových strojích vyrábějí. Zda půjde ve stopách svého otce, zatím nemá jasno. Ráda fotografuje, ale nová práce ji také baví.

Ing. Zdeněk Krátký, zakladatel značky K-Tools, mi ukazuje uspořádání robotických obráběcích buněk Fanuc Robodrill.

Nový stroj brzy posílí i výrobu nástrojů

Přestože by si nová obrobna prý ještě jednoho operátora zasloužila, mladý kolektiv ve výrobě nástrojů pomocníka nepotřebuje. „Výroba nástrojů je již za ta léta zaběhnutá, personál stálý a vlastně si funguje docela sama,“ pochvaluje si pan Krátký. Technologické vybavení tohoto úseku je na velmi vysoké úrovni a brzy se dočká nováčka. Bude to nové omílací zařízení Otec s robotem, které bude stejné jako výrobní systémy Robodrill individualizováno podle vlastního návrhu.

Nástroje jsou při kontrole řezné geometrie na zařízení Zoller upnuty v upínači nástrojů Schunk.

Naše nástroje jsou stejně dobré

Když jsem se majitele firmy na začátku naší schůzky ptala, v čem se jeho nástroje liší od nadnárodních výrobců, odpověděl: „Naše nástroje jsou stejně dobré jako ty jejich. Snažíme se dělat co nejvyšší kvalitu a tomu odpovídá i naše vybavení. Naší výhodou je, že nejsme tak velcí. Máme speciální přístup k zákazníkovi, úzce s ním komunikujeme a dokážeme mu poradit.“ Kdo by se o tom chtěl sám přesvědčit, jistě ho Ing. Krátký rád přivítá ve svém stánku na veletrhu MSV 2019 v Brně.

Při broušení jsou nástroje bezpečně upnuty do hydraulických upínačů nástrojů Schunk.
Reklama
Související články
Technologie roku 2018

Další z řady odborných seminářů společnosti Misan v jejím sídle v Lysé nad Labem s názvem Technologie roku 2018 se uskutečnil v únoru ve spolupráci se společností Tungaloy. Hlavními tématy byly automatizace výrobních procesů, monitorování a propojování výrobních strojů a systémů a představení nových výrobních zařízení, nástrojů a technologií, které pak byly následně předvedeny v praktické části semináře při ukázkách obrábění. Bonusem na semináři byla přítomnost chairmana a CEO Okuma Europe a Okuma America Corporation Takeshiho Yamamota a senior manažera z oddělení obchodu Okuma Europe Ralfa Baumanna, kteří poskytli MM Průmyslovému spektru exkluzivní rozhovor.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

Automatizace od kusu po velké série

Ve společnosti Misan v Lysé nad Labem se pravidelně konají odborné semináře, které již po léta mají ustálený a účastníky kvitovaný scénář. Jedná se vždy o tematicky zaměřenou, třídenní akci - dva dny pro odbornou veřejnost, třetí den pak pro školy. Důležitým faktem z hlediska návštěvnického poznání a edukace je skutečnost, že se na obsahové náplni společně s firmou Misan podílí vždy jeden z jejich spolupracujících partnerů, především z řad výrobců a dodavatelů řezných nástrojů. Dopoledne přednášky, odpoledne ukázky na strojích. Nejinak tomu bylo i poslední květnový týden.

Související články
CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Made in Japan

V sídle společnosti Misan v Lysé nad Labem se pravidelně konají odborné semináře, které se těší veliké oblibě. Partnerem toho posledního jarního, který byl nazván Stroje, nástroje, automatizace – otevřené možnosti, byla společnost Tungaloy. „Dnešní seminář se ponese v duchu řešení ze země vycházejícího slunce,“ uvedl jednatel společnosti Misan Ondřej Svoboda.

V nejisté době je univerzálnost řešením

Automatizace průmyslových procesů řeší problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, nahrazuje fyzicky namáhavou či zdravotně škodlivou činnost, snižuje chybovost lidského faktoru, zkracuje výrobní časy a v konečném důsledku přispívá ke zvýšení kvality a zisku. Nejen toto je pro ředitele společnosti Acam Solution Ing. Pavla Bortlíka a jeho tým motivace, ale i zábava. Za relativně krátkou dobu na trhu se firma stala, ať už napřímo, či přes své obchodní partnery, dodavatelem společností jako Volkswagen, Toyota, Olympus, Škoda Auto, Edwards, TE, BOSH, Heinze Gruppe, Woco STV či Fanuc a nyní přichází s řešením vhodným nejen pro velké výrobce, ale také pro malé a střední podniky – s univerzální robotickou buňkou HXG. Důležitým komponentem v této buňce je mimo jiné systém pro upínání nulového bodu VERO-S od společnosti Schunk.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Aplikace moderních postupů a technologií v obrábění

Společnost Hofmeister pravidelně svým zákazníkům představuje novinky a inovace nejen vlastní, ale také svých obchodních partnerů. Účast na listopadových zákaznických dnech svědčí o velkém zájmu.

Transparentní továrna usnadňuje přístup k datům z výroby

Před pěti lety prošel vrchlabský závod Škoda Auto kompletní proměnou z výroby automobilů na výrobu high-tech automatické dvouspojkové převodovky DSG. Samozřejmě musel být vymyšlen zcela nový layout všech jednotlivých výrobních úseků, důkladně byl navržen tok materiálu až do posledního centimetru a myšleno bylo již od počátku také na přicházející digitalizaci a éru Průmyslu 4.0. Postupné zavádění prvků moderní výroby později pomohlo k vyšší efektivitě. Dnes se namísto původního 1 000 převodovek denně vyrábí více než dvojnásobek.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Veletrh EMO opět v Hannoveru

Mezinárodní kovozpracující veletrh EMO se po čtyřech letech opět vrací do Hannoveru. Konat se bude od 18. do 23. září a podle našich informací je určitě na co se těšit. Letošním heslem veletrhu je „Connecting systems for intelligent production“, volně přeloženo „Propojováním systémů k inteligentní výrobě“. Cílem tohoto článku je představit trendy letošního veletrhu a několik novinek společností, které v průběhu předveletržní tiskové konference prozradily, jaké inovace budou na svých stáncích v Hannoveru prezentovat.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Projekt snů 2

Významnost roku 2017 pro firmu Okuma – výrobce CNC obráběcích strojů – neznamená pouze oslavy 120. výročí založení společnosti, ale i uvedení do provozu v pořadí druhého nejmodernějšího automatizovaného závodu, firmou označovaného jako Projekt snů (Dream Site 2 – dále PS2) v místě japonské centrály.

Broušení ve velkém stylu

I při velkoformátových dílech je broušení první volbou pro jisté dosažení požadované kvality v závěrečném, vše určujícím pracovním kroku.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit