Témata
Reklama

Briketovací zařízení lisuje i kusový odpad

Výkonné briketovací zařízení od firmy Ruf podstatnou měrou přispívá k efektivitě výrobních procesů ve firmě SWG Metallverarbeitung und Montagetechnik GmbH. Lis redukuje objem třísek téměř na jednu desetinu, získává zpět cennou řeznou kapalinu a nenechává se vyvést z rytmu ani většími kusy hliníku, které se nacházejí mezi třískami. Do současné doby vylisovalo zařízení Ruf u firmy SWG již více než milion hliníkových briket.

Za více než 25 let od svého založení se firma SWG Metallverarbeitung und Montagetechnik GmbH etablovala jako jeden z předních výrobců stavebních kování a příslušenství pro žaluzie a markýzy. Úsilí vynakládané v oblastí lehkých konstrukcí pro automobilový průmysl otevírá podniku se sídlem v Herbornu-Guntersdorfu další trh. Výrobky pro automobilový průmysl momentálně pokrývají již 60 procent celkového obratu. Patří k nim mimo jiné součásti pro tlumení vibrací, které se používají v agregátech, pojezdových ústrojích, motorech a převodovkách, ale také spojovací prvky pro potrubí klimatizačních jednotek. Zpracovávány jsou rovněž profily a plechy.

Reklama
Reklama
Reklama
Ročně briketovací lis Ruf 18,5/3700/100 u SWG zpracuje kolem 200 tun hliníkových třísek.

Vyplatilo se tak důsledné zaměření na hliník jako materiál, pro které se rozhodli zakladatelé firmy Klaus Schell a Friedhelm Weyel, když v roce 1985 podnik uvedli v život, přičemž jako název mu vybrali spojení počátečních písmen svých příjmení a sídla Guntersdorfu. V současnosti podnik zaměstnává přibližně 75 pracovníků a dosahuje obratu 13 milionů eur.

Drtič byl značně poruchový

Při zpracování zhruba 2 000 tun hliníku ročně vzniká během řezání, frézování a vrtání velké množství hliníkových třísek – celkově kolem 200 tun za rok. Zpočátku se pouze shromažďovaly a prodávaly do šrotu. Nevýhodou bylo, že volné třísky mají velký sypný objem a ulpívá na nich ještě značná část řezných kapalin, které se používají při obrábění. Proto se firma SWG již dávno rozhodla tyto problémy řešit. Od roku 1999 se tedy třísky přímo na pracovišti lisují. Dřívější briketovací zařízení od jiného výrobce lisů však nemohlo samo zpracovat větší kusy a vyžadovalo předřazený drtič. Z briketování vyplynula řada výhod: výrazně se zmenšil objem hliníkového odpadu, což umožnilo snížit náklady na přepravu a manipulaci, a zároveň se během lisování získává zpět většina kapalin ulpívajících na třískách. A dalším vedlejším efektem bylo, že za hliníkové brikety lze dosáhnout podstatně vyšších výkupních cen než za volné třísky.

Suché třísky z pily jsou k lisu kontinuálně přiváděny potrubím. Aby během lisování nedošlo k jejich studenému svaření, jsou vlhčeny částí vylisovaného maziva.Přesto tu byla i stinná stránka: proces s tehdejším zařízením byl velice poruchový. Na jedné straně se časem projevovaly silnější známky opotřebení. Na straně druhé – a to bylo ještě problematičtější – předřazený drtič trpěl pravidelnými poruchami. V důsledku technologie výroby se mezi hliníkovými třískami občas vyskytují i různé kusy hliníku či několik centimetrů velké fragmenty vadných dílů. Ty někdy i několikrát za den zastavily drtič. Následkem toho byly prostoje, protože se zařízení muselo odstavit, větší díly vyhledat a odstranit.

Lis Ruf bez problémů spolyká i všechny větší kusy

Protože firma SWG chtěla navzdory těmto problémům u briketování zůstat, začala se v roce 2007 poohlížet po jiném výrobci lisů a narazila přitom na Ruf. Jako uživatel zvyklý na vysokou poruchovost se však firma SWG nespolehla jen na sliby výrobce. Pan ředitel ředitel Diehl zajel se vzorky hliníkových třísek s příměsí kusového hliníkového odpadu ke zkušebnímu lisování do závodu Ruf v Zaisertshofenu, aby se osobně přesvědčil, že briketovací zařízení tyto materiály dokáže bez problémů lisovat. „Myslím, že technikům Rufu tenkrát vyrážel pot na čele,“ vzpomíná Diehl s úsměvem. „Výsledky však byly velice pozitivní, lis vše zpracoval a přesvědčil nás, abychom do zakoupení tohoto zařízení investovali.“

Třísky z vrtání nebo frézování se do lisu sypou z přepravních nádob. Z nich vylisované mazivo se vrací zpět do výrobního procesu.

V červnu 2008 proběhlo převzetí lisu firmou SWG v Zaisertshofenu a ještě v tomtéž měsíci byl lis v Herbornu-Guntersdorfu nainstalován a uveden do provozu. Protože se pracovník odpovídající za lis zúčastnil již zkušebního lisování, stačilo jen krátké zaškolení, aby mohl zařízení sám obsluhovat a provádět jeho údržbu.

To vše umožnilo nahradit čím dál méně vyhovující staré zařízení a také bez náhrady vyřadit drtič, který byl příčinou většiny prostojů, a měl navíc obrovskou spotřebu energie. Aby to vše bylo možné, zvolila firma SWG briketovací lis s větším formátem briket: „Aby zařízení relativně bez problémů lisovalo do briket i kusový hliníkový odpad, musí být formát briket dostatečně velký,“ vysvětluje Ralf Lorbach, technický poradce firmy Ruf. Kromě toho se podnik SWG chtěl vyzbrojit pro případná větší množství třísek v budoucnu. Padlo proto rozhodnutí pořídit zařízení typu Ruf 18,5/3700/100, které místo 80 mm poskytuje průměr briket 100 mm. Čísla v typovém označení stroje znamenají výkon pohonu 18,5 kW, specifický lisovací tlak max. 3 700 kg.cm-² a průměr briket 100 mm.

Od roku 2008 vylisován milion hliníkových briket

Na podzim 2012 vylisovalo briketovací zařízení již miliontou hliníkovou briketu a nadále spolehlivě plní svou funkci – aniž by zatím bylo nutné měnit opotřebované díly, například lisovací formu nebo razník.

Lis Ruf bez problémů zalisuje do briket i větší kusy hliníkového odpadu.

Za hodinu zařízení slisuje cca 150 kg hliníkových třísek, přičemž hustota briket se svými 2,3 až 2,4 g.cm-3 již dost blíží hustotě původního materiálu (kolem 2,7 g.cm-3). Briketováním navíc výrazně klesá sypný objem. Zatímco u volných třísek se pohybuje cca mezi 140 a 150 kg.m-3, u briket dosahuje 1 200 až 1 300 kg.m-3.

Ke zvláštnostem provozu briketovacího lisu u SWG také patří, že stroj musí zvládnout velmi odlišné typy hliníkových třísek. Například materiál z pil, kde se pracuje s minimálním množstvím maziva, se souvisle přivádí do lisu potrubím. Třísky z vrtání a frézování, na kterých ulpívá podstatně více emulze, se do lisu dodávají v dopravních nádobách po dávkách. „Kdybychom se pokusili lisovat suché třísky z pily stejně vysokým tlakem jako třísky vlhké, došlo by ke svařování za studena,“ vysvětluje Ralf Lorbach. „To znamená, že suché třísky by enormním tlakem zkapalnily a ulpěly na vnitřní stěně lisovací formy. Následkem toho by pak nebylo možné vytlačit brikety z lisovací formy a došlo by k závadě lisu. Aby se to nestalo, vstřikuje se část vylisované a shromážděné kapaliny do násypky, aby se i suché piliny před přivedením do lisu dostatečně navlhčily.“

Ukázka kusů hliníkového odpadu, které jsou briketovány spolu s třískami.

Vylisovaná maziva SWG upravuje a vrací zpět do výrobního procesu. To šetří nejen životní prostředí, ale významně také rozpočet na nákup řezných kapalin. „S briketovacím zařízením jsme velmi spokojeni. Investice se v každém ohledu vyplatila,“ uzavírá jednatel SWG Stephan Diehl.

-lh-

Ruf
Lenka.Hanuskova@brikettieren.de
www.brikettieren.de

//www.brikettieren.de/cz/o-nas/

Reklama
Vydání #4
Kód článku: 130445
Datum: 10. 04. 2013
Rubrika: Trendy / Tváření
Autor:
Firmy
Související články
Plnění požadavků na čistotu ve výrobě

Firma Rosler vyvinula pro výrobce systémů škrticích a výfukových klapek kompletní systém automatizovaného obrábění. Tento systém pokrývá operace od převzetí obrobku po třískovém obrábění přes proces surf finishingu a jemného čištění, nanesení kódu datové matice až po zabalení dílů do KLT obalů a jejich přesun do stohovacích kontejnerů.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Optimalizace péče o ložiska zabraňuje odstávkám výroby

Ložiska jsou vysoce namáhanými součástmi pohonů, které v průběhu času podléhají opotřebení. S ohledem na to je zvláště důležité zahrnout je do plánů údržby, protože tato strategie pomáhá prodloužit životnost strojů nebo zařízení.

Související články
Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Oscilující paprsek laseru pracuje přesněji

Univerzálním nástrojem naší doby je laser, kterým je možné bezdotykově opracovávat téměř všechny materiály. Ještě lépe a přesněji se podaří materiály řezat nebo gravírovat, když paprsek laseru kmitá.

Broušení vysekávacích desek

Společnost Erich Grau ze Sersheimu, renomovaný výrobce dílů akomponentů pro nejrůznější obory,může díky moderním automatům pro vysekávání a progresivní technologii od výrobce brusek Okamoto vyrábět např. plechové pakety pro elektromotory z na mikrometry přesných vysekávaných dílů z pásů elektroplechu.

Okénko do historie

Na Vinohradech v Praze v historickém areálu rodiny Fričů sídlí malá nástrojařská dílna Nástrojárna NADO. Řemeslné dílny byly v tomto areálu od nepaměti, zejména se jednalo o výrobu hodinových strojků jako součástí měřicích přístrojů. Návštěva Nástrojárny NADO je spíše takovým okénkem do historie, ale přeci jen se v ní najde něco nového. Na jen několik let staré drátové řezačce Fanuc Robocut tam vyrábějí velmi přesné lisovací a tvářecí nástroje, dílenské přípravky a formy na vstřikování termoplastů.

Precizní závitové nástroje

Šrouby jsou i dnes v moderní době plné počítačů a kosmických technologií nejčastější strojní součástí a není snad stroje nebo zařízení, kde by se nevyskytovaly. Funkční část šroubu tvoří závit, jehož chody jsou navinuty s určitým stoupáním kolem válcového či kuželového jádra. Liší se svým profilem v závislosti na druhu použití. V drtivé většině případů se používají závity s pravým stoupáním, ojediněle z konstrukčních důvodů s levým.

Briketovací lis zvyšuje rentabilitu výroby

Společnost Zollner zpracovává pomocí briketovacího lisu od společnosti Ruf ročně více než 100 tun hliníkových třísek. Tím redukuje objem této cenné sběrné suroviny na zlomek a oddělí ji od zbytků řezných olejů a emulzí. Díky zpětnému získávání řezných kapalin a vyšší výkupní ceně hliníkových briket se náklady na lis za krátkou dobu amortizovaly.

Vyřešení manipulace s kovovými třískami

Preciznost a efektivita jsou ve společnosti Alcutec GmbH nejvyšší prioritou. To je důvod, proč tato firma specializovaná na frézování hliníku zavádí briketovací zařízení od firmy RUF, které z hliníkových třísek vznikajících při výrobě dokáže slisovat kompaktní brikety. Briketováním se výrazně zredukuje objem kovových třísek a odstraní se z nich zbytky ulpělé řezné kapaliny. V této formě se s odpady z výroby výrazně snadněji manipuluje a při prodeji se dosahuje vyšších výnosů než u volných jednotlivých hliníkových třísek.

Pomocník pro plánování výroby

Většina lidí dnes ví, že žádná firma, která chce být konkurenceschopná, neobejde bez kvalitního ERP. Díky němu lze především řídit procesy, a to doslova všechny. Ne každý si však uvědomuje, jak velké mohou být rozdíly mezi systémy pro jednotlivé oblasti podnikání. Asi nejsofistikovanější ERP najdeme bezesporu ve výrobních firmách.

Na cestě ke zrození stroje,
Část 1. Průzkum trhu

Série 10 článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje postup výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, v jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu a návratnost investic.

Téma: technologie pro výrobu forem

Díly, součásti či výrobky, které spatřily světlo světa díky tomu, že byly vylisovány, odlity či vykovány ve formě, jsou doslova všude kolem nás. Forma je zařízení často velmi složité a komplexní a k její výrobě je potřeba řada špičkových technologií. Následující článek představuje některé z nich.

Virtuálně na veletrh

Svět se nám doslova před očima přelévá do online prostoru. To, že se na internet přesune mnoho služeb a komodit bylo jasné už od rozšíření a zvýšení dostupnosti internetu široké veřejnosti. Letošní pandemická situace však tento přerod ještě více umocnila. Ostatně i v průmyslu nás již několik posledních let doprovázejí hesla jako Internet věcí, digitalizace, big data, cloud apod. Oblíbené semináře a konference dostaly virtuální podobu a koncem listopadu si také 17 vystavovatelů a okolo 300 návštěvníků vyzkoušelo první virtuální odborné B2B setkání s názvem Výroba forem 2020.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit