Témata
Zdroj: Biko

Čerpání a filtrace obráběcích kapalin

Čerpání a filtrace obráběcích kapalin jsou nedílnou součástí obráběcího procesu. Každé CNC má systém chlazení obráběcích nástrojů. Princip chlazení je založen na vodní emulzi nebo řezném oleji, které jsou pod tlakem z nádrže dopravovány čerpadly do prostoru obrábění.

Reklama

Čistota obráběcí obráběcí kapaliny je důležitá pro plynulost obráběcího procesu. Pokud se v ní vyskytují rozptýlené mechanické nečistoty, třísky a kaly, má to tyto následky:

– drobné částice poškozují a ucpávají čerpadla;
– nahromaděné třísky akumulují teplo a zvyšují tak teplotu chladicí kapaliny;
– snižuje se životnost řezných nástrojů;
– ucpáváním chladicích trysek dochází k prostojům;
– množí se bakterie znehodnocující chladicí emulzi.

Freddy Ecovac CHU (Coolant Health Unit) je unikátní stroj, který je schopen automatické dvoustupňové filtrace obráběcích kapalin bez obsluhy. (Zdroj: Biko)

Řešení pro rychlou a účinnou filtraci obráběcí kapaliny

Společnost Biko dodává mobilní vysavače (určené k čerpání a filtraci) od anglického výrobce Freddy. Ty se používají v mnoha strojírenských provozech po celém světě. Toto řešení umožňuje rychlou a účinnou filtraci obráběcí kapaliny, a to i za provozu CNC. 

Je to pro vás zajímavé a chcete vědět víc? Navštivte stánek společnosti Biko na MSV v Brně.

O tom se přesvědčila již řada významných strojírenských firem a další navštěvují zástupci společnosti Biko se servisním vozem a předváděcími stroji. Každý obchodní případ je jiný. Pokud je to možné a vhodné, předkládají kalkulaci návratnosti investice – ROI, a to právě na základě vstupních dat získaných přímo v provozu zákazníka.

Zaměstnanci společnosti Biko rádi přijedou a navrhnou řešení, které do vašeho provozu přinese přidanou hodnotu. (Zdroj: Biko)

Jaký je přínos pro zákazníka?

- uspoří se čas na údržbu;
– sníží se prostoje a s tím související náklady;
– zlepší se pracovní prostředí a bezpečnost práce;
– prodlouží se životnost chladicí kapaliny a řezných nástrojů.

Reklama
Reklama
Reklama

Unikátní stroj s dvoustupňovou filtrací

Freddy Ecovac CHU (Coolant Health Unit) je unikátní stroj, který je schopen automatické dvoustupňové filtrace obráběcích kapalin bez obsluhy. Byl vyvinut ve spolupráci s centrálním výrobním týmem Rolls-Royce a testován v Rolls-Royce Derby. Po pouhých čtyřech týdnech nasazení se v Rolls-Royce Derby podařilo ušetřit více než 24 000 litrů chladicí kapaliny.

Případové studie, které společnost Biko zpracovala se svými zákazníky formou e-booku, je možné získat na vyžádání.

Výhodou tohoto stroje je možnost přepnout na plně automatický provoz, kdy je po naplnění nádrže CHU zastaveno sání a spuštěno vypouštění. Po vyprázdnění nádrže CHU je sání znovu automaticky spuštěno a takto se cyklus opakuje. Také je vhodné osadit stroj nástavcem a filtrovat ve dvou stupních v jednom kroku. Sací a vypouštěcí ventily na hadicích jsou opatřeny magnetickými úchytkami pro upevnění na stěnách nádrže CNC.

Na přání zákazníka je možné změnit barevné provedení, v tomto případě si zákazník vybral modrou variantu. (Zdroj: Biko)

Modrá varianta

Na přání zákazníka je možné změnit barevné provedení, v tomto případě si zákazník vybral modrou variantu. Tento stroj je využíván při čerpání větších objemů obráběcích kapalin a ulehčuje tak nesnadnou práci pracovníkům údržby. Je osazen motorem (4 kW, 380 V) s objemem nádrže 300 litrů a umožňuje čerpání kapalin i z nádrží se dnem hluboko pod úrovní podlahy provozu.

Každý obchodní případ je jiný...
Unikátní stroj, který je schopen automatické dvoustupňové filtrace obráběcích kapalin bez obsluhy.
Tento stroj je na základě požadavku zákazníka modrý. Je využíván právě při čerpání větších objemů obráběcích kapalin a ulehčuje tak nesnadnou práci pracovníkům údržby.

Umístění expozice společnosti Biko na MSV 2023:
pavilon P, stánek 70

Související články
Kompaktní trubkový výměník tepla s lamelami

Trubkový výměník s lamelami na straně oleje je optimální pro chlazení oleje v mazacích nebo hydraulických agregátech. Je velmi kompaktní, vysoce účinný, spolehlivý a s výborným poměrem výkonu a ceny.

Filtrace kapalin odstředivou silou

Firma technology-support, s. r. o., výhradní zástupce renomovaného výrobce vysokotlakých chladicích systémů ChipBlaster, nyní nabízí pod obchodním názvem CentraBlast filtrační čerpadla na bázi odstředivky.

Indukční průtokoměry MIM: další vývoj

S indukčním průtokoměrem model MIM jsme vás seznámili již v minulosti. Jedná se o jedinečný přístroj ve své kategorii. Jak se lidově říká, tento přístroj nabízí „za málo peněz hodně muziky“.

Související články
Průtokoměr s oválnými koly

Potřeba měřit viskózní látky v průmyslu je velká. Společnost Kobold Messring pro tyto aplikace vyvinula průtokoměr s oválnými koly, model DON.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dráty, kabely a trubky opět v Düsseldorfu

V globální informační a komunikační platformu pro klíčové hráče z oboru drátů, kabelů a trubek se od 30. března do 3. dubna 2020 opět promění výstaviště v Düsseldorfu.

Nová koncepce dvoupotrubních centrálních mazacích systémů

Oproti jiným typům ztrátových centrálních mazacích systémů, dále jen CMS, mají dvoupotrubní mazací systémy zásadní přednost v tom, že dávkovače jsou plněny novým mazivem přetlakově. To je předpoklad pro spolehlivé mazání strojů a strojních zařízení.

Prediktivní údržba 4.0

Smyslem prediktivní údržby je předpovědět stav výrobních zařízení a odhalit potenciální poruchu. Prediktivní údržba rozšiřuje běžné monitorování stavu o pohled do budoucnosti strojů a nabízí tak možnosti, jak zvýšit efektivitu a snížit celkové provozní náklady. Digitalizace přináší nové možnosti řešení servisní údržby.

Veletrh průmyslových armatur počtvrté v Düsseldorfu

Používají se všude, a přece jsou co do velikosti a použití velice rozdílné. Armatury, které zajišťují bezpečnost v ropném a plynařském průmyslu, vedou kapaliny chemickými zařízeními, regulují přítok a odtok vody, plynů nebo vysoce korozivních médií nebo zabezpečují správný průtok ve výrobě nápojů.

Valve World Expo 2014 je vyprodaný

Výstavní místa na veletrhu Valve World Expo, který se bude konat letos již potřetí v německém Düsseldorfu od 2. do 4. prosince 2014 jsou již nyní vyprodány. Zájem vystavovatelů je tak veliký, že se organizátoři rozhodli oproti minulým ročníkům rozšířit výstavní prostory o další výstavní halu.

Mycí stůl pro biologické čištění součástí

Pro ekologické čištění strojních dílů jsou nabízeny mycí stoly, které čistí na biologické bázi. V jakých případech jsou tyto stoly na mytí součástek vhodné? Co dokážou? A co nedokážou?

Výzvy při lisování hliníku

Vzhledem k neustále se zvyšujícím požadavkům na snižování spotřeby paliv automobilovém průmyslu, musí výrobci hledat cesty ke snižování hmotnosti automobilů všech produktových řad. Vedle používání ocelí AHSS a UHSS jsou hliníkové slitiny velmi atraktivní a životaschopnou možností pro výrobce. Novější typy oceli mohou být zpracovány podobným způsobem původně používaným po generace. Hliníkové materiály mají mnoho výhod i nevýhod oproti oceli, které musí být pečlivě zváženy.

Nanoaditivace lubrikantů

Využití nanomaziv v moderních technologiích zaznamenává výrazný pokrok. Nanomazivo je nový prostředek skládající se z částic o velikosti nanometrů rozptýlených v základním mazivu. Použití nanoaditiv ve formě nanočástic má vysokou účinnost z důvodu jejich vysoké chemické a biologické aktivity. Aditivace maziv nanočásticemi je jednou z možných cest k řešení problémů s likvidací bakterií a tím zlepšení biologické, chemické a technologické stability procesních kapalin. V článku je sledován vliv aditivace lubrikantů nanočásticemi oxidu křemičitého (SiO2) na součinitel tření a opotřebení.

Maziva pro potravinářský průmysl

Společnost Fuchs vyrábí oleje a maziva už více než 85 let – pro téměř všechny aplikace a odvětví. S více než sto tisíci zákazníky a padesáti společnostmi po celém světě je Fuchs předním světovým nezávislým výrobcem olejů a maziv.

Vlastnosti moderních plastických maziv

Průmyslová odvětví neustále vyhledávají plastická maziva, jež nabízejí nejkvalitnější technické parametry mazání – lepší mechanickou stabilitu, zvýšenou odolnost vůči smyku a vodě, účinnější ochranu proti korozi a stálý výkon jak při vysokých, tak nízkých teplotách.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit