Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Český mozek pro světové vozy
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Český mozek pro světové vozy

Rozhodnete-li se pořídit si nový vůz, pravděpodobně nebudete znát člověka, který rozhodl o konkrétním dílu, jež bude součástí automobilu. Pokud však tím vozem bude Škodovka, pak je velmi pravděpodobné, že mužem, který o mnohém ve vašem voze rozhodoval, je Ing. Radek Urbiš, PhD., MBA.

Tento frýdecko-místecký rodák je totiž v současné době zodpovědný za koordinaci modulů ve společnosti Škoda Auto. Výraz „moduly“ znamená v terminologii výroby automobilů díly, které jsou společné napříč celým koncernem. Těch je ve firmě v současnosti zhruba 380 a patří mezi ně třeba airbagy, bezpečnostní pásy, prosklené střešní systémy, rámy předních a zadních sedaček a mnohé další. Člověk na pozici koordinátora je členem managementu a jeho osobní zodpovědnost za vzhled i funkčnost vozů je obrovská.

Jaká byla cesta Radka Urbiše na tuto pozici? Jako někteří další úspěšní Češi začal studiem na Střední průmyslové škole strojnické, konkrétně v Kopřivnici. Jako obor zvolil strojírenství. Následovala univerzita, pochopitelně také technická – VUT v Brně. Tentokrát však dal před strojírenstvím přednost matematickému inženýrství v Ústavu matematiky. Další malý úkrok stranou představovalo doktorské studium. Absolvoval je také na VUT, ale v Ústavu mechaniky těles. Jako obor zvolil Aplikovanou mechaniku. Následovalo MBA na Nottingham Trent University ve spolupráci s Brno International Business School. Tentokrát pro změnu obor Senior executive programme.


„V Německu je větší nabídka míst na částečný úvazek nebo ‚home office‘. Díky tomu se vrací většina maminek již po roce zpět do práce. Naopak v Čechách až po dvou, třech nebo čtyřech letech, a to už toho spoustu zapomněly a svět se mezitím posunul zase o kus dál. To je obrovské mrhání potenciálem motivovaných kolegyň, které nám chybí,“ říká Radek Urbiš.

Co vše se dá spočítat

Na otázku, proč se rozhodl právě pro studium VUT, a konkrétně matematického inženýrství, Radek Urbiš odpovídá:
Ve třetím ročníku mne zaujal předmět Konstrukce automobilu, který vyučoval Ing. Jiří Kopenec, CSc. Tohoto původně pedagoga VUT přetáhla do Kopřivnice Tatrovka a on, aby nevyšel z pedagogické činnosti, vedle své práce pro Tatru učil na průmyslovce. Spousty kluků dokázal nadchnout výkladem z praxe, a hlavně tím, co všechno se dá spočítat. Byla to spíše jen taková malá ‚exkurze‘, protože k tomu byla potřeba vysokoškolská matematika, kterou jsme v té době ještě neuměli. A tak jsem se rozhodl pokračovat ve studiu matematického inženýrství.“

Když se dnes zamýšlí nad tím, co nejvýznamnějšího mu studium VUT přineslo, říká s úsměvem: „Setkání se spoustou zajímavých lidí – nejen ve škole, na kolejích, ale i u piva.“

Lidé obecně představují v Urbišově kariéře velmi významný činitel. Každé období jeho života je spojeno s nějakou silnou osobností, uvědomuje si dnes. Jednou z nich je i prof. RNDr. Michal Kotoul, DrSc., který byl vedoucím jeho diplomové a disertační práce.

„Je to vědec, který je do slova a do písmene obklopen stohy knih a vědeckých článků v angličtině, ruštině i češtině, a to stejné očekával od nás,“ vzpomíná Radek Urbiš. „Hlavně díky němu jsem ukončil studium s červeným diplomem a v roce 1998 jsem obdržel cenu děkana za vynikající studijní výsledky, aktivní účast ve vědeckovýzkumné a odborné činnosti na VUT v Brně.“

Cenou děkana však ocenění nekončila. V roce 2001 obdržel Radek Urbiš cenu rektora vyhlášenou u příležitosti 100. výročí VUT v Brně za vynikající výsledky ve studiu doktorandského studijního programu. Ve stejném roce mu Česká společnost pro mechaniku a Jednota českých matematiků a fyziků udělila čestné uznání prof. Babušky za vynikající práci v oboru počítačových věd.

Zkušenosti z praxe i ze zahraničí

Pokud Radek Urbiš hovoří o českém vysokém školství, má možnost srovnávat, protože sám prošel jak studiem v Česku, tak i v zahraničí. Faktem je, že od doby, kdy sám studoval, se mnohé změnilo a dnes má české technické školství pověst jednoho z nejlepších v Evropě. Nicméně stále mu něco chybí. Podle Radka Urbiše je to zejména nejméně jeden semestr povinné praxe ve firmě a dále semestr v zahraničí.

Naštěstí si spousta šikovných studentů ještě během studia najde nějakou práci v oboru a také existuje spousta aktivních studentů, kteří vycestují,“ zamýšlí se Urbiš. „Sami pak velmi dobře ví, o čem mluvím a co jim to přineslo: naučili se cizí jazyk, osamostatnili se, získali jiný pohled na věc… To však není nic ve srovnání s Čínou. Díky politice jednoho dítěte je tam na studenta kladen extrémní tlak ze strany rodičů. Skoro každý má za cíl se po studiích dostat do zahraničí.“

Studiem a oceněními však profesní cesta Radka Urbiše teprve začala.

„Měl jsem výhodu, že jsem nebyl fixovaný na žádné město,“ vzpomíná. „A tak jsem před ukončením studia poslal životopis do několika firem v České republice. Všude o mě měli zájem, ale já jsem si uvědomil, že nemám vyřešenou základní vojenskou službu, tak jsem se rozhodl ‚emigrovat‘ do zahraničí a vyčkat tam až do zavedení profesionální armády.“

Oslovil tedy vědce z Cardiff University v Anglii, z Tulane University v Americe a dva z Technische Universität Darmstadt. Ve všech mu nabídli místo postdoktorálního vědce. V té době však ještě neuměl německy, a proto se rozhodl přijmout nabídku TU Darmstadt v Německu.

Skloubit práci a rodinu

Přeskočme nyní až do roku 2007. Tehdy Ing. Urbiš nastoupil do Škodovky. Zde byl nejprve zodpovědný za virtuální vývoj všech vozů z nejrůznějších hledisek, jako například tuhost, pevnost, únosnost, životnost, vibrace a akustika. Dále podélné i příčné nárazy a také ochrana chodců.

V koncernu Volkswagen však není zvykem nechávat odborníky pouze na jednom místě. Cílem je, aby získali co nejširší spektrum zkušeností, a tak v koncernu „rotují“, obvykle každé tři roky.

Na pět let jsem byl vyslán do oddělení bezpečnosti vozu ve Volkswagenu v Německu,“ vypráví Urbiš. „Zde jsem byl zodpovědný například za vývoj MQB37 SUV platformy pro Audi Q2, dále Seat Ateca, Škoda Karoq a VW T-Roc a VW Tharu. Vývoj posledních dvou jmenovaných aut jsem měl na starosti také já,“ říká.

Po pěti letech dostal nabídku na místo vedoucího oddělení bezpečnosti vozu značky VW a Škoda Auto v Shanghai Automotive Industry Corporation, ale rodina si nepřála odejít na tři roky do Číny. Další nabídka směřovala do Indie.

„Škoda Auto přebírá v rámci projektu INDIA 2.0 zodpovědnost za aktivity koncernu Volkswagen v Indii, a tak jsem dostal nabídku na tři roky na místo vedoucího oddělení konstrukce exteriéru a interiéru vozu značky Škoda Auto a VW v Pune, ale ani to doma neprošlo. Čas od času se takhle objeví nějaká větší výzva a je otázka, zda se ji podaří skloubit se soukromým životem,“ bilancuje Urbiš. „Nicméně v rámci Evropy to ze strany rodiny není problém. Například v Německu byli jako doma a milé bylo, že když jsem šel na třídní schůzku dcery do mateřské školky v Leiferde, tak ji chválili, že přestože jsme přistěhovalci, má nejlepší němčinu z celé školky, že mluví gramaticky správně, že má velkou slovní zásobu a cit pro jazyk. To je pro každého rodiče pocit k nezaplacení.“

Když dnes, po zkušenostech z Česka i ze zahraničí, praxi v průmyslu obou zemí srovnává, všímá si mimo jiné jedné důležité věci: „V Německu je větší nabídka míst na částečný úvazek nebo s možností ‚home office‘. Díky tomu se vrací většina maminek již po roce zpět do práce. Tedy pokud chtějí. Naopak v Čechách je to po dvou, třech nebo čtyřech letech, a to už toho spoustu zapomněly a svět se mezitím posunul zase o kus dál. To je obrovské mrhání potenciálem motivovaných kolegyň, které nám chybí.“


Na současné pozici ve Škodě Auto je Radek Urbiš necelý rok a je zde, jak už bylo řečeno, zodpovědný za koordinací modulů. Svou práci se pokouší přiblížit na příkladu vnitřního zrcátka:

Společně s oddělením marketingu a prodeje je potřeba rozhodnout, zda do nově vyvíjeného Superbu s náběhem v roce 2022 nasadíme vnitřní zrcátko z koncernového regálu, nebo zda je potřeba vyvinout nějaké nové. Třeba zrcátko s integrovanou kamerou, která monitoruje dění před vozidlem a v případě dopravní nehody poskytne nezpochybnitelný důkazní materiál pro policii a pojišťovny, nebo případně takové, které při příjezdu ke křižovatce změní své optické vlastnosti a stane se částečně průhledné, aby se zlepšil výhled na semafor. Anebo to, na němž se bude zobrazovat obraz z bočních kamer, které z důvodu lepší aerodynamiky budou postupně nahrazovat vnější zpětná zrcátka. Je tedy nutné se domluvit s ostatními koncernovými kolegy, zda by měli o takové nové vnitřní zrcátko zájem: to znamená postavit roadmapu s modely od každé koncernové značky, termín náběhů těchto nových modelů a počet kusů v jednotlivých letech, přičemž plánujeme na 10 let dopředu. Pak následuje vytvoření technického zadání pro vývojového dodavatele a další kroky k realizaci.“


Hana Janišová, foto: Zdenka Hradecká

radek.urbis@skoda-auto.cz

hana.janisova@mmspektrum.com

Další články

Vzdělávání a školství
Automobilový průmysl

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: