Energetická účinnost je dnes zajímavá pro řadu podniků a umožňuje jim snižovat náklady na energii i celkové výrobní náklady. V budoucnosti bude toto téma při stále rostoucích cenách energií pro podniky, které stále zvyšují výrobu, velmi důležité. V třískovém obrábění existuje mnoho možností, jak zlepšit energetickou účinnost. U takových částí, jako je čerpadlo, elektromotor, stlačený vzduch nebo osvětlení, můžeme s poměrně malými konstrukčními zásahy dosáhnout značného zlepšení.
Když odkládáme nové investice do obráběcích strojů, můžeme využít potenciál úspor, který existuje u stávajícího stroje. Toto se týká především systému chlazení místa obrábění, chlazení stroje a hydrauliky. Tady pomůže porovnání nákladů na životní cyklus, aby se nejprve ospravedlnila poněkud dražší technika, pomocí níž však můžeme v podniku (provozu) značně šetřit energii. Také organizační opatření, která nevedou ke snížení produktivity ve výrobním čase stroje, zlepšují energetickou účinnost ve výrobě.
Obráběcí stroje mají velkou životnost. Pro podnik by bylo žádoucí využít možnosti zlepšení energetické účinnosti u již existujících strojů, které využívá při výrobě. Často je účelné zejména snížení hlavních a vedlejších časů ve výrobním procesu, což vedle zlepšení energetické účinnosti snižuje přirozeně také náklady na stroj. Sledujeme-li spotřebu (příjem) energie obráběcího stroje, včetně chladicího systému a systému stlačeného vzduchu, je možné také s existujícími obráběcími stroji s poměrně malými investicemi do optimalizace nástrojů dosáhnout úspory energie až 25 %.
Eckehard Kalhöfer a Jochen Kress
MM Das Industriemagazin, č.1/2, 2014, str. S26 až S29.
Zpracoval: -VŘ-
dana.benesova@mmspektrum.com