Témata
Reklama

Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu

Edge computing už není jen vzdálený koncept. Jak podniky implementují flexibilní řešení pro hybridní cloud a jak se pokrok v open source systémech, jako je Kubernetes, a technologiích pro 5G stává realitou, tak se rozvíjí i edge computing. Kombinací těchto technologických sil vzniká rámec pro podnikové řešení edge computingu, které vezme moc z rukou několika a předá ji do rukou mnoha .

Edge computing je model, který posouvá samotný výpočet co nejblíže ke koncovému uživateli.

Edge computing znamená překročení hranic konceptu spouštění vlastních aplikací na cizích serverech. Ve skutečnosti může znamenat nutnost spouštět aplikace, jako jsou kontejnery ve veřejném cloudu i v privátním podnikovém cloudu, a někdy též na zařízeních, která ani nejsou v datacentru.

Rozdělením podnikových případů užití pro edge computing na dvě široké kategorie získáváme možnost dalšího dělení na specifické vzory na základě cílů. První širší kategorie zahrnuje případy, kde se daná organizace zaměřuje na poskytnutí cloudového přístupu napříč technologickým prostředím celé organizace. Druhá kategorie pak zahrnuje případy užití, kde je kritická doba odezvy.

Proč využívat edge computing? Protože firma tak může rozšiřovat svůj byznys buď skrze novou, vylepšenou zákaznickou zkušenost a služby, nebo chce vstoupit na nové trhy. Pokud se podíváme na využití edge computingu pro umělou inteligenci a strojové učení, mohou organizace získávat data v reálném čase, analyzovat je a rychle tento nový vhled proměňovat v kroky směřující k inovaci existujících aplikací nebo reagovat na potenciální problémy na výrobní lince, což může vést ke snížení nákladů.

Mimo přínosy, jako je kratší doba odezvy, je také možné využít edge computing pro zajištění dodržování zákonů, které určují, že data nesmí opustit region, ve kterém vznikla. To je pro některé druhy průmyslu nesmírně důležité.

Reklama
Reklama

Blíže k uživateli

Edge computing ve skutečnosti není koncový stav, do kterého se snažíme dostat. Je to model, který posouvá samotný výpočet co nejblíže ke koncovému uživateli. Uvážíme-li například zásady pro uchování dat nastavené Evropskou unií, edge computing umožní nasadit do podnikového hybridního cloudu kontejnerovou platformu Kubernetes nebo Red Hat OpenShift tak, aby celé skupiny kontejnerů mohly běžet naprosto odděleně a pouze tam, kde to zákony dovolují.

Edge computing se tak stává řešením pro některé aktuální výpočetní problémy, se kterými se podniky zejména s příchodem globálního podnikání setkávají. Není tak něčím, co by si objednal CIO jen proto, že jde o populární slovní obrat.

Například o 5G se často mluví ve spojení s edge computingem. Proč? Protože propojení technologií 5G a edge computingu je to, co umožňuje masivní růst mobilních sítí a jejich transformaci na datové kanály nové generace, které jsou dostatečně propustné na to, aby zvládly provoz systémů a aplikací kritických pro podnikání.

Autonomní řízení

Pojďme si vzít jako příklad autonomní řízení. V případě AI/ML algoritmů kompletně uzavřených ve vozidle se budou stavy selhání pravděpodobně vyskytovat především z důvodu, že jednotlivé systémy mají zásadně omezený pohled na svět, a kvůli případným softwarovým chybám v kódu. V případě využití edge computingu mohou být AI/ML algoritmy ovlivněny zvenčí – systémy běžícími v cloudu. Ty budou stále dostatečně blízko, aby mohla komunikace probíhat téměř v reálném čase, ale dost daleko na to, aby pro řešení problémů nabídly výpočetní zdroje schopné uspokojit průmyslové nároky. To také nabízí možnost integrace dalších datových zdrojů do procesu: data z dalších aut, informace o počasí, dopravní podmínky, případně cokoliv dalšího, co může při využití v AI algoritmu zvýšit bezpečnost a spolehlivost.

Vozidlo samotné může být součástí tohoto bezdrátově propojeného systému. Může nahrávat data do cloudu a automaticky stahovat aktualizace, což zajistí, že celé flotily vozů mohou být udržovány na stejné verzi softwaru.

Open source a automatizace

Možnosti, které edge computing přináší, mají potenciál transformovat celá průmyslová odvětví. Podniky ale rychle zjišťují, že neexistuje jediný dodavatel, který by byl schopen poskytnout kompletní řešení pro edge computing. K úspěchu potřebujete i tzv. ekosystém partnerů, tedy spolupráci s řadou partnerů: dodavatele hardwaru, řešení pro platformu, softwarově definované sítě (SDN), koncovou aplikaci, middleware, integrátora služeb atd. Řetězení a propojování těchto rozličných částí je jednodušší, pokud využijeme open source, jelikož se vyhneme tomu, že se každá jedna implementace edge computing řešení stane unikátním uzavřeným softwarovým projektem. Open source je nutným předpokladem pro to, aby vybudování komplexního řešení pro edge computing bylo proveditelné, udržitelné a přívětivé pro spolupráci jednotlivých technologických partnerů.

Je tomu tak proto, že edge computing z dlouhodobého hlediska znamená výrazné navýšení počtu serverů spravovaných IT týmy. S tím, jak toto číslo poroste a tyto systémy se stanou významně distribuovanými, automatizace správy těchto serverů a služeb, které poskytují, se stane klíčovou. Model softwarových operátorů poskytujících služby v rámci Kubernetes clusteru je dokonale předurčen pro tento úkol.

Premisa operátorů je pro edge computing extrémně důležitá, protože nejspíše nedisponujete personálem, který by mohl ručně spravovat koncové servery v odlehlých lokalitách. Operátory s možností automatických aktualizací nabízí ohromný přínos pro správu infrastruktury. Věřím, že v dohledné době uvidíme stále více vylepšení v oblasti správy infrastruktury bez nutnosti lidského zásahu.

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 201026
Datum: 09. 10. 2020
Rubrika: Trendy / Restart průmyslu
Autor:
Firmy
Související články
Snížení energetické náročnosti výroby díky digitalizaci

Digitální transformace výroby je současným největším trendem nejenom v oblasti průmyslu. Přechod na nové, modernější technologie napříč jednotlivými odvětvími, od automobilového průmyslu přes stavebnictví až po farmacii, se závratným tempem zrychluje.

Skutečná tvář zakázkového obrábění

Jak se společnost Pfeiffer stala beta testerem řídicího systému Sinumerik? A jak se vůbec Jak tento systém dostal do světa zakázkového obrábění a provozu obroben? Nebyl to vůbec lehký začátek a pro projektového manažera Karstena Schwarze ze společnosti Siemens, který stojí za tímto historickým milníkem, to nebylo vůbec snadné.

Marketing v 21. století

Budování značky pomocí moderních marketingových nástrojů je podle Tomáše Keprty, šéfa marketingového oddělení ve společnosti ČKD Blansko, v dnešní době zcela klíčové a nezbytné pro propagaci českého strojírenství a inženýringu ve světě. V následujícím rozhovoru vysvětluje, proč a co může přinést za výhody, obchodní příležitosti i konkrétní zakázky.

Související články
Broušení ve velkém stylu

I při velkoformátových dílech je broušení první volbou pro jisté dosažení požadované kvality v závěrečném, vše určujícím pracovním kroku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Aditiva s nanočásticemi a vlastnosti procesních kapalin

Myšlenka, že lze v různých výrobních procesech použít kovoobráběcí kapaliny - Metalworking Fluids (MWF), aby se zajistila kvalita obrobku, snížilo opotřebení nástroje a zvýšila produktivita procesu, je velmi stará. Už Leonardo da Vinci vytvořil několik testovacích sestav umožňujících analýzu tření za různých podmínek.

Stroje a technologie: letět ještě výš

Okolo nás pole, před námi malá obecní silnice a nápis „Business Park Holzhausen“. Nic nenaznačuje, že v tomto malém městě poblíž letiště v Linci za okamžik objevíme obrovský technologický potenciál. Společnost Peak Technology byla založena v roce 2007 Dieterem Grebnerem. Zaměřuje se na dodávky komplexních ultralehkých kompozitů na bázi karbonových vláken pro Formuli 1 či letecký průmysl.

Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Třicet let na výsluní

Po Sametové revoluci, zavládl v České republice tak zvaný "divoký kapitalismus". V praxi to znamenalo, že po čtyřicetiletém nuceném podnikatelském abstinování zkoušel podnikat téměř každý. Výjimku netvořili ani lidé z oblasti IT. Zvláště proto, že tato branže se zpočátku, díky naprosto nenasycenému českému trhu, jevila jako opravdový zlatý důl. Firem, které věřily, že výpočetní technika je pro ně správnou cestou, vzniklo v raných 90. letech úctyhodné množství. Jen málo z nich však dnes najdeme v obchodním rejstříku. Mezi ty, které byly úspěšné a dnes jsou ledry oboru bezesporu patří Asseco Solutions, producent informačních systémů Helios. Na podrobnosti cesty k úspěchu i na to, jak to jde dnes, jsme se zeptali Ing. Jiřího Huba, generální ředitele společnosti.

Digitalizujete výrobu? Nezapomeňte na pevné základy

ERP je tradičním podnikovým nástrojem, jehož cílem je podpořit a optimalizovat firemní procesy v rámci jednoho integrovaného řešení. Poskytuje jednotnou datovou základnu, jednotný pohled na dění ve společnosti a svým způsobem je nositelem jednotné verze podnikové pravdy, která je podkladem pro rozhodování managementu.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Chytrý metrologický software

Nový progresivní software pro měření a hodnocení povrchu Metrology 4.0 představila společnost Taylor Hobson. Inovací tohoto metrologického softwaru je nasazení dvou souřadných systémů – měřicího přístroje a měřené součásti. Touto novinkou jsou vybaveny nejnovější modely z řady špičkových profiloměrů Form Talysurf. Další budou následovat.

Silná geometrie s měkkým řezem

Existují prezentace produktů, které je potřeba přečíst si několikrát, než je člověk pochopí. Tato prezentace k nim ovšem nepatří. S-Cut SC-UNI je fréza, jejíž funkční princip lze přes její unikátní provedení, nebo právě proto, velmi snadno vysvětlit. Její břity ve tvaru S a extrémně nestejné dělení potlačující chvění vyvolané procesem obrábění vytvářejí z této frézy vysoce kvalitní nástroj, který v rámci veškerých srovnávacích testů poráží porovnávané frézy.

Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

MM Podcast: Glosa - Jak se upekl dort (Národního plánu obnovy)

Národní plán obnovy ČR a jeho objem 191 mld. Dokážeme jej skutečně využít? Na Slovensku kolem premiéra Krečmara vzniká poradní tým odborníků, které do tohoto postu neuvedla politická loajalita, jak tomu bývá u nás, ale skutečné zkušenosti globálního charakteru např. s vlastním podnikáním a zaváděním inovací do praxe. Mají jasno, co budoucí průmysl pro nakopnutí země potřebuje. Žádný politický populismus, žádné zpátečnické názory. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit