Témata
Reklama

Elektrický upínací válec nové generace

Elektrický upínací válec nové generace (s průchozím otvorem nebo bez něj) od firmy Röhm je nyní ještě kompaktnější a byl optimalizován i z hlediska setrvačných hmot. Tím se energetické nároky na zrychlení i zpomalení vřetena stroje sníží a zvýší se tak hospodárnost provozu.

Elektrický upínací válec nové generace (s průchozím otvorem nebo bez něj) od firmy Röhm je nyní ještě kompaktnější a byl optimalizován i z hlediska setrvačných hmot. Tím se energetické nároky na zrychlení i zpomalení vřetena stroje sníží a zvýší se tak hospodárnost provozu.

Kromě toho byly minimalizovány prostorové nároky na zástavbu a odlehčeno vřetenové ložisko, což se pozitivně projevilo na životnosti. Díky kompaktním rozměrům je zástavba do obráběcího stroje jednodušší a pružnější. Navíc byla dále optimalizována ochrana senzorů.

Reklama
Reklama
Reklama

Výhody elektrického ovládání

Elektromechanické ovládaní sklíčidel přináší několik výhod současně. Na prvním místě jde o energetickou účinnost, protože na rozdíl od hydraulických upínacích válců potřebují elektrické upínací válce elektrickou energii pouze během krátkého intervalu upnutí a uvolnění, eventuálně při změně upínací síly.

Další výhodou je jednoduché ovládání prostřednictvím řídicího systému stroje. Upínací síly a zdvihy je možné v řídicím systému optimálně nastavit pro každý obrobek. Snížení zdvihu na minimální potřebnou velikost přináší úsporu drahocenného času. Díky jemnému nastavení upínací síly mohou být přesně obrobeny i jinak citlivé obrobky. Jelikož velikost upínací síly je možné změnit i během otáčení vřetena, může být například při dokončovacích operacích upínací síla snížena, aby se zabránilo deformacím obrobku.

Výhody vyplývají i z odstranění hydraulických komponentů – např. čisté, bezolejové pracovní prostředí bez hydraulického agregátu, výměn oleje a nebezpečí jeho úniku, snížení hlukové zátěže a zkrácení prostojů.

Elektrický upínací válec nové generace (s průchozím otvorem nebo bez něj) od firmy Röhm se vyznačuje kompaktním provedením.
Po velkém ohlasu první generace měřicího přístroje F-senso přichází firma Röhm s menší variantou.

Přístroj pro měření upínací síly F-senso

Po velkém ohlasu první generace přístrojů pro měření upínací síly pro vřetena velikosti od HSK 50 do HSK 125, případně SK 40 až SK 60, uvádí společnost Röhm novou, menší variantu.

Odborníci doporučují pravidelnou kontrolu upínací síly rotačních nástrojů ve vřetenu. Tato kontrola má znatelný vliv na kvalitu obrábění a bezpečnost. Změny upínací síly tak mohou být včas odhaleny a mohou být přijata odpovídající protiopatření. Přístroj s adaptéry pro upínání HSK, PSC nebo ISO se upne do kuželu vřetena obráběcího stroje a tím změří upínací sílu v systému. Stejná kontura jako u nástroje umožňuje automatickou výměnu prostřednictvím zásobníku nástrojů.

Tato varianta může být díky výměnným vložkám nyní použita i pro měření nejmenších velikostí, jako HSK A 25, A 32 a A 40 nebo ISO kužele SK 30. Otočný kroužek s rastrem umožňuje simulaci tolerancí mezi nástrojem a vřetenem stroje. Velký rozsah měření od 0 do 15 kN pokrývá všechny běžné velikosti vřeten. Komfortní funkce, jako je například uchovávání poslední zobrazené hodnoty (viditelné při restartu), vypnutí, dlouhá životnost díky optimalizovaným elektrickým součástem, kompaktní provedení, ergonomická rukojeť a dodávka v kufříku pouze uzavírají výčet předností tohoto výrobku.

Röhm

Zpracováno redakcí

peter.trnka@sk.roehm.biz

www.roehm.biz

Reklama
Související články
Výměna čelistí do 50 sekund

Strojírenské firmy, které potřebují obrábět široké spektrum dílů, mají nyní k dispozici nové silové sklíčidlo Duro-A RC od firmy Röhm, které umožňuje výměnu, přemístění nebo obrácení čelistí za méně než 50 sekund.

Upínací technika pro obráběcí stroje

Společnost Röhm na loňském veletrhu AMB představila řadu novinek z oblasti upínací techniky, která obohatila nabídku pro upínání obrobků v obráběcích centrech, na konvenčních obráběcích strojích nebo v měřicích strojích.

Upínací sady HSK s výměnným kroužkem

Pro vysoce přesné a spolehlivé upínání nástrojů se používají upínací sady HSK. V tomto prostředí firma Röhm, která se specializuje na upínací technologie a automatizaci, některé z osvědčených výrobků významně optimalizovala.

Související články
Presnosť v rádu mikrometrov

Keď ide o to pre obrábanie upnúť malé a ľahko deformovateľné diely, sú high-tech riešenia od firmy Röhm – vždy zaostrené na meniace sa nároky na procesy obrábania – presné tým, čo zákazník hľadá.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Porodník přesných hodinek

Výroba základové destičky hodinek je okamžikem zrození řemeslného kalibru, což je hodinářský výraz pro srdce luxusních, vysoce přesných mechanických hodinek. Pro bezpečnou a opakovaně přesnou výrobu používá IWC Schaffhausen stroj Kern Micro. Na něm je umístěno unikátní indexovací sklíčidlo firmy Röhm z řady mikrotechnologií. Díky němu IWC dosahuje nejvyšší přesnosti a opakovatelnosti při jednom jediném upnutí při tuctech obráběcích kroků a s desítkami změn nástrojů. Podívali jsme se na to podrobněji.

Flexibilní upínací technika

K posledním novinkám v oblasti upínací techniky, které představí společnost Röhm na EMO v Hannoveru, patří 3/2čelistní sklíčidlo umožňující upínání kulatých i pravoúhlých dílů, kleštinové trny MZE vhodné pro malé upínací průměry a nízké profily nebo montážní pomůcka pro výměnu HSK kleštin.

Chapadlo pro kolaborativní roboty

Německá firma Röhm, která se specializuje na upínání a manipulaci s obrobky, představuje jako první na světě své robotické chapadlo určené pro kolaborativní roboty, při jehož výrobě je využívána kombinace produktové platformy s aditivní výrobou. Společnost se tím umísťuje v popředí rychle se rozvíjejícího segmentu „human-robot-collaboration“ (HRC) čili spolupráce mezi člověkem a robotem.

Velké, lehké, flexibilní a extrémně stabilní

Firma NTG je od roku 1968 vyhledávaným partnerem ve výrobě litinových a nerezových těles. Robustní a odolné produkty vysoké kvality jsou v malých sériích využívány ve výrobě strojů a zařízení. Pro operace soustružení a frézování má společnost k dispozici centrum DMG DMC 210 FD. Aby se obrábění stalo ještě rychlejším a pružnějším, vsadila NTG na ruční sklíčidlo DURO-TA XT od firmy Röhm. Díky němu je možné takřka minutové přestavení z velkých obrobků na malé.

Bezdrátové měření upínací síly během obrábění

Specialista na upínací techniku Röhm poprvé představil na veletrhu EMO 2021 v Miláně upínací čelist iJaw. Lze ji použít k měření upínací síly v reálném čase během obrábění. Společnost Röhm tak řeší problém, pro který dříve neexistovalo žádné akceptované průmyslové řešení: až dosud byla upínací síla většinou nastavována obsluhou obráběcího stroje a je otázkou zkušeností. Tato praxe s sebou nese vysoké riziko vzniku chyb během obrábění, a to v důsledku nesprávné upínací síly nebo poškození obrobku.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit