Témata

Fórum strategického manažera v deseti zastaveních, Luboš Malý, Brück AM

V novém seriálu chceme oslovovat naše top manažery a hledat u nich tajemství jejich úspěchu, jež by mohlo být inspirací pro ostatní, kteří se na podobnou dráhu vydávají či již po ní jdou. Strategie prvního kroku často bývá přelomová – iniciuje další, následující kroky, rozhoduje a ovlivňuje činy budoucí a v žádném případě ji nelze podcenit.

Tento článek je součástí seriálu:
Fórum strategického manažera v deseti zastaveních
Díly
Roman Dvořák

Je absolventem oboru Strojírenská technologie Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde studuje kombinovanou formu doktorského studia. V roce 1997 nastoupil do vydavatelství Vogel Publishing na post odborného redaktora vznikajícího strojírenského titulu MM Průmyslové spektrum. V roce 1999 přijal nabídku od německého vlastníka outsourcingovat titul do vlastního vydavatelství. 

První zastavení jsme realizovali v Zámrsku nedaleko Vysokého Mýta u jednatele firmy Brück AM Luboše Malého. Načerpejme ze získaných zkušeností, inspirujme se jeho názory.

Luboš Malý zastává od roku 2002 pozici jednatele společnosti Brück AM, která zaměstnává na 250 lidí. Jedná se o firmu vystavěnou tzv. na zelené louce, zabývající se technologií tváření, tepelného zpracování a obrábění. Vyrábějí se zde rotační díly, především otoče pro větrné elektrárny. Luboš je původním vzděláním elektrotechnik s následným výučným listem automechanika v Německu. Aktivně sportuje, zabývá se bojovým uměním a letectvím. S manželkou Ivanou mají dvě děti.

I. Kde v obecné rovině spatřujete tajemství úspěchu jednotlivce v profesním i soukromém životě?

Důležité je vytrvat a nenechat se odradit neúspěchem či negativními signály trhu. Ve firmě máme natolik zkušený a flexibilní tým, že mě svým přístupem dává možnost věnovat se dalším úkolům.

II. Co považujete ve své stávající profesi manažera za důležitější? Mít detailně definovanou strategii na následující období, nebo optimálně nastavené systémy řízení?
Mít detailně zpracovanou dlouhodobou strategii alespoň u nás v zakázkové výrobě nelze. I z pohledu systému řízení je to těžko realizovatelné, neboť poločas rozpadu informace je tři roky, a to co platí dnes, už v roce 2019 platit nebude. Můžeme však mít varianty, být fexibilní a volit podle možností na trhu. Vždy se musíme přizpůsobovat aktuální situaci.

III. Pět vašich manažerských zásad, které ve své profesi ctíte.
1. Nepřicházet s problémem, ale s jeho řešením.
2. Vytrvalost vede k úspěchu.
3. Nesmířit se s průměrem.
4. Pořádek se nedělá, pořádek se udržuje.
5. Německé přísloví „Geht nicht, gibt´s nicht“ neboli „Neexistuje, že něco
nejde“.

IV. Jaký konkrétní inovační pokrok ve vašem profesním působení považujete za přelomový?
Po několika letech detailních analýz a mapování dat celého průběhu tváření a následně tepelného zpracování našich provozů jsme do technologického procesu výpočtu a výroby výkovků zařadili několik důležitých faktorů, např. smrštění, které definují, jaká bude jejich finální podoba. Tím jsme schopni pracovat s co nejmenšími přídavky na výkovek a eliminovat ovalitu kruhových výkovků. Takto sofistikovaným řešením naše konkurence nedisponuje.
V oblasti obrábění považuji za náš zásadní inovační přínos námi vyvinutý, patentovaný a vyráběný způsob magnetického upínání, který používáme v naší výrobě. Zároveň jej nabízíme i ostatním firmám.

V. Učit se z chyb vlastních, nebo těch druhých? Kterou cestu považujete za přínosnější pro další profesní růst?
Existuje pěkné přísloví, že moudrý se učí z chyb druhých, chytrý z chyb vlastních a ostatní jsou tupci. Je dobré se učit z chyb druhých, ale na druhou stranu ty vlastní se nám vždy nejvíce zaryjí do paměti.

VI. Kde vidíte hlavní slabiny nás, Čechů, které se pak promítají do obrazu naší země z globálního pohledu?
Můj pocit je, že stále přetrvává určité „čecháčství”, které se odráží v závisti a nepřejícnosti, poplatné v úsloví, že pokud má soused kozy dvě a já pouze jednu, nesnažím se získat pro sebe další, ale přeji si, aby mu ty jeho pošly. Místo toho, abychom se starali o svůj rozvoj, rozebíráme až příliš okolí. Z hlediska znalostí a dovedností se stále projevuje nedostatečná jazyková vybavenost techniků.

VII. Kdo v oblasti podnikání, umění, společenského života či jiné oblasti (historická či současná postava) je pro vás svým způsobem inspirativní, motivační a proč?
Z historických postav mě vedle Bati inspiroval knihkupec Klement, který se po neúspěšné reklamaci porouchaného bicyklu německé výroby rozhodl, že si postaví kolo vlastní. Poté se spojil s Laurinem a společně vytvořili historický kult motocyklů a automobilů. Zajímavostí je, že patent konstrukce bicyklu následně prodal té německé firmě, u které předtím neúspěšně reklamoval porouchaný bicykl. To považuji za husarský kousek v podnikání.
Ze současných podnikatelů je to doktor Jiří Charvát, který obor hydrauliky krok po kroku rozšiřuje a nyní dosahuje obratu svých firem cca 1,5 mld. Kč. Přitom nezapomíná na lidskou stránku věci a například na víkend vezme děti z dětských domovů a společně s jeho rodinou jedou na výlet. To považuji za obrovský projev solidarity.

VIII. Jaké jiné profesi byste se chtěl věnovat, pokud by pro vás strojařina již nebyla aktuální?
Původem nejsem strojař, snažím se být flexibilní a z každého oboru, který jsem studoval, si něco odnést. Jestliže se do něčeho pustím, snažím se o tom vědět maximum. Pokud bych měnil, muselo by to být něco tvořivého, neboť rutina mě ubíjí.

IX. Co právě čtete, jaký film, divadelní představení či koncert jste naposledy zhlédl?
S divadlem a filmem je to u mě na rozdíl od čtení slabší. Na nočním stolku mám celou řadu časopisů, od Eura přes vaše MM Průmyslové spektrum až po časopis Speed o automobilech, ale také databázi českých letišť. Dále mám rozečteny čtyři knihy: Inteligentní investor, Dunkel Therapy – pobyt ve tmě, čínskou studii o zdraví a pověsti o Staré Chrudimi, mém rodném městě.

X. Jak relaxujete? Vaše koníčky, volný čas...
Mám celou řadu sportovních aktivit, v létě i v zimě jezdím do práce na kole. Běhám, in-line bruslím, mám rád squash, osm let dělám karate, se synem lezeme po umělé stěně. V létě létám v letadle, v zimě lyžují.
Snažím se zastávat zdravý životní styl, ale jíst nejpozději tři hodiny před spaním mi třeba nejde. Pětadvacet let kromě ryb nejím maso. Snažím se v globálu pečovat o své tělo.

První zastavení jsme realizovali v Zámrsku nedaleko Vysokého Mýta u jednatele firmy Brück AM Luboše Malého. Načerpejme ze získaných zkušeností, inspirujme se jeho názory.
Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit