Témata

Fórum strategického manažera v deseti zastaveních, Miroslav Ostrý, Ideal-Trade Service

V našem seriálu oslovujeme top manažery a hledáme u nich tajemství jejich úspěchu, jež by mohlo být inspirací pro ty, kteří se na podobnou dráhu vydávají či již po ní jdou. Strategie prvního kroku často bývá přelomová – iniciuje další, následující kroky. Rozhoduje a ovlivňuje činy budoucí a v žádném případě ji nelze podcenit.

Tento článek je součástí seriálu:
Fórum strategického manažera v deseti zastaveních
Díly
Roman Dvořák

Je absolventem oboru Strojírenská technologie Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde studuje kombinovanou formu doktorského studia. V roce 1997 nastoupil do vydavatelství Vogel Publishing na post odborného redaktora vznikajícího strojírenského titulu MM Průmyslové spektrum. V roce 1999 přijal nabídku od německého vlastníka outsourcingovat titul do vlastního vydavatelství. 

Další zastavení jsme uskutečnili v Brně u generálního ředitele společnosti Ideal-Trade Service Ing. Miroslava Ostrého. Načerpejme ze získaných zkušeností, inspirujme se jeho názory.

I. Kde v obecné rovině spatřujete tajemství úspěchu jednotlivce v profesním i soukromém životě?

Pod pojmem být úspěšný si pravděpodobně každý z nás představí něco jiného. Pro mě to znamená prožívat šťastný život. A k tomu patří, aby i lidé v mém okolí byli šťastní. Proto bych chtěl být nápomocen v prožívání šťastnějších životů všem lidem, kteří mě obklopují.

Osobně je pro mě důležitá poctivost a etika. V životě se mohu rozejít s kýmkoliv, ale jediný, s kým musím vydržet celý život, jsem já sám. Je důležité také nemyslet sobecky jen na sebe a snažit se poctivě přispět k úspěchu a pohodě svého okolí.

II. Co považujete ve své stávající profesi manažera za důležitější? Mít detailně definovanou strategii na následující období, nebo optimálně nastavené systémy řízení?

Za důležité považuji mít nastavený směr, kterým kráčíme, čeho bychom chtěli společně dosáhnout. Tedy mít svoji vizi a strategii. To by pro nás a pro naše kolegy ve všech úrovních firmy mělo být motivační, ale i vodítkem pro naše každodenní rozhodování. Nemyslím si, že je nutné mít velmi podrobně zpracovanou strategii, protože svět kolem nás se velmi rychle mění. My vytváříme spíše strategické teze.

III. Pět vašich manažerských zásad, které ve své profesi ctíte.

1. Poctivost (k sobě i druhým) – buďme férovým partnerem pro naše partnery a zaměstnance.
2. Selský rozum – pomůže nám dělat správné věci, a ne jenom věci správně.
3. Dodržujme své sliby – nesmíme zklamat ty, co na nás spoléhají. Nejsou pak naplněna jejich očekávání.
4. Obousměrná otevřená komunikace – pokud tomu tak není, je firemní kultura plná politikaření, skrývání a nedůvěry.
5. Hrajme si – v práci trávíme mnoho času, a není tedy lhostejné, jak jej prožijeme.

IV. Jaký konkrétní inovační pokrok ve vašem profesním působení považujete za přelomový?

V naší společnosti máme šikovné kolegy, kteří vyvinuli a stále zdokonalují řídicí systém HiVision. Ten byl primárně vytvořen pro vzdálené řízení provozu lakoven. Nyní systém rozšiřují na řízení kompresoroven. Výsledkem je lepší přehled o provozu a servisy na dálku bez nutnosti technika cestovat mnohdy stovky kilometrů.

V. Učit se z chyb vlastních či druhých? Kterou cestu považujete za přínosnější pro další profesní růst?

Bylo by samozřejmě jednodušší učit se z chyb druhých. Ale ty tolik nebolí, takže člověk si velmi dobře zapamatuje především chyby vlastní a ty nás pak rychle posouvají. Důležité je si chyby odpouštět a nenechat se jimi strhnout do špatných emocí. Brát je jako příležitost být příště lepší. Nejsme roboti. Platí známé Errarum humanum est, tedy mýliti se je lidské.

VI. Kde vidíte hlavní slabiny nás, Čechů, které se pak promítají do obrazu naší země z globálního pohledu?

Jsme hodně pesimističtí. Prožíváme historicky nejhezčí a nejbohatší dobu, období v míru, a nejsme za to dost vděční. Když se vracím z cest, tak ten rozdíl cítím velmi intenzivně. Podmračené, nabručené lidi. Všímají si toho i naši kamarádi, kteří žijí různě ve světě. Poslední dobou však vnímám signály k lepšímu. Stále více lidí přemýšlí o svém duchovním rozvoji, chodí na jógu, účastní se různých vzdělávání, více se zapojuje do charitativních akcí atd. Taky vnímám daleko pozitivnější přístup mladé generace. Ta má možnost hodně cestovat, studovat v zahraničí. Mladí mají větší nadhled, také sebevědomí. Je z nich cítit optimismus.

VII. Kdo v oblasti podnikání, umění, společenského života či jiné oblasti (historická nebo současná osobnost) je pro vás svým způsobem inspirativní či motivační a proč?

V oblasti podnikání je to Tomáš Baťa a Zbyněk Frolík. Oba pánové dokázali vybudovat firmy, které svým významem překračují hranice České republiky. Firmu Baťa znají lidé po celém světě. Také firma Linet je dnes už globálně působící firmou a je světovou špičkou ve výrobě nemocničních lůžek. Velkým inspirátorem pro mě je i učení Dr. Eduarda Tomáše.

VIII. Jaké jiné profesi byste se chtěl věnovat, pokud by pro vás strojařina již nebyla aktuální?

Chtěl bych hodně cestovat, cvičit jógu, meditovat a naučit se hrát na hudební nástroj. V současné době uvažuji o saxofonu. Tedy nová profese – užívač života.

IX. Co právě čtete, jaký film, divadelní představení či koncert jste naposledy zhlédl?

V průběhu roku více studuji nežli čtu. Jedná se o knihy, z nichž se chci něco naučit. Zpravidla jich mám rozečteno několik. Aktuálně je to kniha Dana Millmana s názvem 12 bran na cestě osobního růstu a Paola Coelha nazvané Like the flowing river.

Z koncertů, které ve mně v poslední době zanechaly hezkou vzpomínku, bych zmínil Bryana Adamse. Hodně mě zasáhlo také vystoupení Natalye Ushakovové, z jejího podání Rusalky jsem byl hodně dojatý. O schopnosti radovat se ze života i v těžkých podmínkách vypráví film Nedotknutelní.

X. Jak relaxujete? Vaše koníčky, volný čas...

Během dovolených rádi cestujeme, preferujeme horskou turistiku. Snažím se sportovat. Provozuji jógu, squash, občas jízdy na kole, procházky se psem. Baví mě i tzv. kutění – teď jsem se zabýval tím, že jsem vyráběl domeček pro naše vnučky. A samozřejmě velmi rád si občas zajdu s kamarády na pivo.

Další zastavení jsme uskutečnili v Brně u generálního ředitele společnosti Ideal-Trade Service Ing. Miroslava Ostrého. Načerpejme ze získaných zkušeností, inspirujme se jeho názory.
Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit