Témata
Reklama

Globální manažer

Za nejproduktivnějšího manažera posledního roku 20. století je považován Jorma Ollila. Tento padesátiletý předseda a generální ředitel finské společnosti Nokia, která za poslední léta udivila svými výzkumnými, výrobními a obchodními úspěchy v oblasti mobilních telefonů, má zajímavou filozofii. Lze ji shrnout do jedné věty: Zatímco tucty šéfů technologicky nejvyspělejších firem se pokoušejí spojit lidi, slova, data a internet dohromady kdekoliv a kdykoliv, Nokia dělá totéž, ale bez drátů.

Superlativy vyřčené o této finské společnosti jsou vskutku na místě a jsou mimořádné. Jen posuďme suchá fakta, která říkají, že Nokia od roku 1992 přišla s 15 významnými produkty, které si okamžitě získaly prvenství na světovém trhu. Patří k nim například vůbec první digitální telefon pro GSM, dále první mobilní telefon ve speciálním provedení pro asijské zákazníky (plně grafický display s asijským rozhraním), první mobilní telefon s kryty, které si zákazník sám vyměňuje, a první mobilní telefon s funkcí SMS. Dále bychom mohli uvést, že v září 2000 Nokia začala jako první zavádět mobilní telefony pro podnikatele v systému WAP a otevřela v Paříži první integrační systémové centrum třetí generace, které slouží pro aplikace mobilního internetu jak pro drobné spotřebitele, tak pro podnikatele. Nokia se rovněž dokázala povznést nad archaické pojetí vztahů mezi firmami a spojila se i s tak velkými konkurenty, jakými jsou společnosti Motorola a L. M. Ericsson Telephone, aby společně vyvinuly běžný standard, který umožní zákazníkům získávat místní informace a zpřístupnit e-obchodování do všech míst zeměkoule, protože stávající "mobile positioning systems", které umožňují lokální služby, nejsou slučitelné.
Reklama
Reklama

Jorma Ollila

Tyto a další hmatatelné výsledky se samozřejmě promítají do komerčních úspěchů této dynamické společnosti, která má sice základnu ve Finsku, ale operační rádius po celém světě. Za všechny statistické firemní údaje jistě stačí uvést, že tento největší světový producent mobilních telefonů se vykazuje rekordními výnosy ve svém oboru - 19,92 miliardy dolarů. Doslova senzační se zdá být skutečnost, že od roku 1992, kdy byl do čela firmy postaven Jorma Ollila, se tento průmyslový podnik, který kdysi vyráběl pouze pneumatiky a gumovou obuv, vyšvihl v prvotřídní světovou telekomunikační společnost. Další senzací v pravém slova smyslu je určitě bez přehánění nárůst operačního zisku firmy mezi rokem 1998 a 1999 o 57 %, jinak řečeno 3,94 miliardy dolarů. Také prodej zaznamenal obrovský vzestup (o 48 %) a samozřejmě i výnosy na akcii o 51 %, což představuje 2,26 dolaru na akcii. Sám Ollila je dnes natolik všeobecně uznávaným manažerem, že byl zvolen členem správní rady společnosti Ford Motor Company a vědecké rady Fakulty politických studií J. F. Kennedyho při Harvardově univerzitě. A také jistě není divu, že si Ollilu vybrali za člena Kulatého stolu evropských průmyslníků. Jen tak mimochodem, sám Jorma Ollila je velice vzdělaný muž. Je nositelem akademických titulů mistra (master"s degree) politických věd, ekonomiky a strojního inženýrství, tedy hned ve třech disciplínách. Možná někdo kroutí hlavou a klade si otázku, k čemu všechny tyto navzájem a hlavně diametrálně odlišné obory pro "manažera přes telefony"? K tomu je nutno podotknout, že už položení takovéto otázky je výrazem nepochopení nové ekonomiky a jí odpovídajícího stylu managementu. Špičkový manažer firmy dnes už není a ani nemůže být jen "velkým bossem" zahleděným pouze do "vlastní kuchyně", ale je komplexně uvažujícím řídícím činitelem, možno říci doslova státnické úrovně, protože přece rozhoduje o věcech, které se svým významem dotýkají záležitostí celé země a stále více přerůstají v záležitosti globální. A Jorma Ollila je vskutku globální manažer.

Styl řízení

Co je charakteristické pro řídicí styl ve společnosti Nokia? Co prosazuje její nejvyšší představitel? Je toho opravdu hodně, z čeho by mohli čerpat i další špičkoví manažeři. K nejzajímavějším prvkům manažerského stylu zde bezesporu patří týmovost. V řízení i v samotné výzkumné, výrobní a obchodní činnosti. Všimněme si, že když kdokoliv z firmy Nokia oznamuje nový model nebo nový druh služby, tak se vždy používá první osoba množného čísla. Tedy "my". Všichni lidé ve firmě, včetně Jormy Ollily, hovoří o pracovních kolektivech. Sám Ollila je obdařen vzácným talentem vytvářet kolem sebe pracovní týmy pracovitých lidí, kteří mají naprostou svobodu říci cokoliv, komukoliv a kdykoliv, což platí zejména o odborných seminářích a poradách, které se nesou v duchu brainstormingu, tedy metody řízené diskuse, která je využívaná k podněcování rozmanitých, byť možná na první pohled naivních nápadů, které mohou být šikovnými manažery dotaženy k úplně převratným způsobům v managementu i v obchodě.

Otevřená komunikace

Ollila se osobně zasadil o to, aby mu lidé na jakékoliv pozici bez ostychu sdělovali své poznatky o firmě, což samozřejmě platí i směrem k jejím dalším odpovědným činitelům. Tuto metodu uplatňuje dosud a stále naznačuje, že ji nehodlá opustit. "Je to mimořádně pozitivní záležitost pro inovaci," říká Ollila o brainstormingu a dalších způsobech přímé komunikace mezi všemi zaměstnanci bez rozdílu a dodává: "Mám přitom na mysli nejen inovaci firemních produktů, ale samotných lidí a celé naší organizace. Ale zároveň jsme pragmatickou organizací, která se řídí potřebami času, a nejsme tedy žádnými dogmatiky, kteří by chtěli analyzovat každý problém za každou cenu, až do úplného vyčerpání všech našich sil. Proto se musí vždy někdo najít, kdo se s lidmi poradí a pak rázně převezme odpovědnost (a samozřejmě i riziko) a řekne, že věci se mají tak a tak a budeme postupovat tak a tak. Jinak bychom se dostali do situace, kdy budeme od rána do večera a od večera do rána jen debatovat a debatovat, až by se vše zvrhlo v nějaký kabaret. Míč je ve hře od samého začátku a krouží kolem všech. Vždy jde o to, aby nekroužil příliš dlouho, aby jej někdo v pravém okamžiku uchopil a vyrazil s ním k brankové čáře."

Smysl pro kulturu zákazníků

Je třeba také zdůraznit, že Jorma Ollila je považován za muže, který má vysoký smysl pro rozmanitost kultur. To se projevuje zejména na jeho cestách a vůbec v situacích, kdy na různých rovnoběžkách a polednících řeší lokální problémy zastoupení své firmy. "Jeden den vystupuje před svými kolegy ve Finsku," říká o Ollilovi prezident a generální ředitel ABB Göran Lindhal, "a hned druhý den je už v San Francisku, kde hovoří s mladou generací průkopníků nejvyspělejší telekomunikační technologie, aby vzápětí odletěl do Číny nebo Japonska na jednání s tamními obchodníky. Má cit pro vstup do kultury svých zákazníků a samozřejmě pro kulturu, která je organickou součástí života lidí zaměstnaných společností Nokia pro celém světě."

Personální práce

Velmi cenné zkušenosti je možno vytěžit i z toho, jak velký důraz Ollila klade na rozhodnutí, jež se týkají personální práce. Sám k tomu říká: "Každé jmenování do jakékoliv funkce je signálem, který zazní po všech komunikacích firmy, je to vždy dílo našeho firemního způsobu personalistiky, chování a zkušeností. Ze všech sil jej podporujeme a snažíme se jej vnášet do všech pórů organismu našich týmů. Jde o nejdůležitější signál pro nás všechny."
Ollila také od samého začátku svého působení u kormidla firmy - tedy od roku 1992 - prosazuje rotaci odpovědností špičkových manažerů. Od této doby nezůstal ani jediný post trvale obsazen jedním člověkem. Přitom vůbec nejde o to, že by ti lidé selhali, ale naopak dostávají stále nové a jiné šance vnášet nové a jiné myšlenky do práce na svých nových úsecích. Například Olli-Pekka Kallasvuo, finanční ředitel firmy Nokia, strávil období 1997 a 1998 v USA jako výkonný viceprezident společnosti pro americký kontinent. Fakticky vzato, Nokia představuje stále mladý tým, protože se zde lidé neustále učí pružnosti a dovednosti.
Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 10132
Datum: 31. 01. 2001
Rubrika: Management / Ekonomika
Autor:
Firmy
Související články
Silný výkon českého zpracovatelského sektoru

Od začátku roku na internetových stránkách www.mmspektrum.com ve speciální sekci přinášíme ve spolupráci se společností IHS Markit měsíční reporty indexu nákupních manažerů (PMI), který je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem. Tento text přináší shrnutí prvního pololetí a výhled na další období.

Strategie prodeje firmy za nejvyšší cenu

Před třemi a půl lety, v době sílící ekonomické krize, jsme přinesli rozhovor o způsobech prodeje firem, kdy zástupce anglické firmy mj. uváděl ojedinělý fakt, že jimi docilované prodejní ceny firem jsou statisticky průměrně 2,5krát vyšší než nejnižší nabídka. Od té doby se evropská ekonomika částečně stabilizovala, přeživší firmy upevnily své postavení na trhu a je otázkou, v jakém objemu se nyní firmy prodávají.

Jaké má české strojírenství potenciál?

Analytická a výzkumná společnost CEEC Research opět po roce realizovala průzkum, který se zabýval mapováním potenciálu českého strojírenství. Vznikla Studie českého strojírenství 2017/H2, která přináší výsledky 101 uskutečněných osobních a telefonických interview realizovaných s klíčovými představiteli vybraných strojírenských společností. Studie byla slavnostně představena opět v prostorách Pražského hradu, tentokrát v Míčovně, za účasti generálních ředitelů českých firem, zástupců profesních svazů a organizací a politické sféry.

Související články
Investiční plán pro Evropu představen v Praze

Na pražském Žofíně se uskutečnila mezinárodní konference pod názvem Investiční plán pro Evropu, jež byla realizována Zastoupením Evropské komise ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Evropskou investiční bankou (EIB). Cílem setkání bylo přiblížit tzv. Junckerův balíček určený k posílení investic a tvorbě nových pracovních míst v Evropě. Konference se konala při příležitosti slavnostního otevření pražské kanceláře Evropské investiční banky, která chce posilovat svou přítomnost ve všech členských zemích EU.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Každá čtvrtá faktura v Evropě je zaplacena pozdě

Stálý přísun zakázek je pro firmu známkou úspěchu a dobře odvedené práce. Úspěch se ale stěží dostaví, pokud zákazníci za výrobky neplatí včas, v horším případě vůbec. Obchod je totiž dokončen až se zaplacenou fakturou. Podle průzkumu platební morálky, který uskutečnila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI ve 12 zemích Evropy, je pozdě splacena téměř čtvrtina pohledávek. Nejvíce pozdních plateb v roce 2014 zaznamenaly firmy v Bulharsku a Polsku, nejméně v Německu.

Leasing strojů a zařízení

Společnost Deutsche Leasing ČR působí v České republice již od roku 1994 a specializuje se zejména na financování strojů a zařízení v následujících oblastech: kovoobráběcí, tiskařské, stavební a zemědělské stroje, dále pak manipulační technika, stroje na zpracování plastů a stroje pro potravinářský průmysl.

Financování podnikatelských investic

Společnosti působící na nebankovním trhu poskytly v loňském roce do české ekonomiky 124,3 miliard korun, což je o 0,8 miliardy korun více než v roce 2010. I přes nepříznivý vývoj ekonomiky všechny segmenty nebankovního trhu rostly.

„Škola je nejlepší investicí, kterou jsem v životě udělal,“ říká Jan Rýdl.

V 90. letech jsme zrušili duální systém výuky učňovského školství a zatím ho nezavedli zpět. Po 30letech se tak nejen české strojírenství potýká s nedostatkem kvalitních řemeslníků a odborníků. Jeden z nejstarších českých strojírenských podniků však našel řešení. Rozhovor s Janem Rýdlem mapuje zkušenosti na jeho cestě k vybudování firemní odborné školy a realitu, kterou její provoz představuje.

Fórum výrobních průmyslníků

Jak zásadně ovlivňuje vaši výrobu totální nedostatek materiálových vstupů a jak tomu čelíte? Jste nuceni kvůli tomu omezovat výrobu? Promítáte skokové navýšení cen surovin do výsledných cen vašich produktů a jak na to reagují odběratelé?

Fórum výrobních průmyslníků

Jakým způsobem se po 15 měsících od vypuknutí pandemie koronaviru tento stav projevuje ve vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a ekonomiky jako takové (např. vlivem navýšení cen vstupních materiálů, nedostatku některých komponent)? Dokážete predikovat, jak se bude situace ve vaší komoditě vyvíjet ve druhé polovině roku, na čem bude záviset?

Fórum výrobních průmyslníků

Jak se současná doba odráží na chodu vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a kompletace, tak i každodenního přístupu k zamezení šíření koronaviru mezi vašimi zaměstnanci. Dokážete vyčíslit náklady, které jste již do těchto opatření investovali?

MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit