Témata
Reklama

Inovace senzorů na veletrhu Amper 2015

Na brněnském výstavišti proběhne ve dnech 24. až 27. března 2015 mezinárodni veletrh elektroniky Amper, na kterém představí novinky v sortimentu senzorů také společnost Micro-Epsilon.

Návštěvníci, kteří se přijdou na stánek společnosti Micro-Epsilon podívat, budou mít příležitost prohlédnout si a vyzkoušet nejnovější technologie snímačů. Budou zde probíhat prezentace bezdotykových snímačů vzdálenosti pracujících na bázi vířivých proudů, konfokálních senzorů, laserových snímačů profilu, vysoce přesných kapacitních senzorů, stejně jako senzorů pro měření a detekci barev a nejnovějších termokamer. Odborníci z Micro-Epsilonu jsou připraveni poskytovat poradenství a pomoc při výběru senzoru nebo konzultovat konkrétní požadavky pro jednotlivé aplikace po celou dobu konání veletrhu.

Reklama
Reklama
Řídící jednotky konfokálních systémů řady IFC2451 a IFS2471 pro vysoce přesná měření vzdálenosti nebo tloušťky transparentních materiálů.
Konfokální snímače řady IFS2405 nabízejí měření s rozlišením již od 10 nm.

Laserové profilové skenery

V letošním roce stojí za zmínku zejména scanCONTROL 2600/2900, který představuje největší inovaci v sortimentu laserových profilových 2D/3D skenerů. Senzory z této řady jsou kompaktnější a lehčí než jejich předchůdci, takže jsou vhodné pro široký rozsah měřicích úloh ve vysoce automatizovaných výrobních prostředích. Senzory jsou dostatečně malé pro montáž na robotická ramena nebo na zařízení a stroje v omezeném prostoru. Snímače nabízejí měření s rozlišením až 1 280 bodů na profil. Měřicí rozsahy jsou od 53 mm až do 390 mm s možností výběru různých rozhraní, včetně rozhraní Gigabit Ethernet a RS422. Možná je také volba digitálního vstupu nebo enkodéru.

Vysoké rozlišení a cenová dostupnost

Mezi další přednosti patří nejnovější inovace společnosti v termovizi ‒ thermoIMAGER TIM 640. Tato termokamera je schopna zaznamenat radiometrické video s rozlišením 640 x 480 pixelů. S kompaktními rozměry 45 x 56 x 90mm a hmotností pouhých 320 g (včetně objektivu) je TIM 640 ve srovnání s jinými velikostně podobnými termokamerami jediný model, který umožňuje zaznamenávání radiometrických snímků s frekvencí 32 Hz a s VGA rozlišením 640 x 480 pixelů.

Modulární kapacitní systém capaNCDT 6200 umožňuje synchronizované měření až čtyř kanálů.
Laserové profilové skenery řady scanCONTROL Blue Laser umožňují měření profilu na žhavých i transparentních materiálech.

Senzory pracující na bázi vířivých proudů

Na stánku budou také prezentovány bezdotykové senzory na bázi vířivých proudů řady eddyNCDT 3300. Miniaturní verze těchto senzorů jsou široce používány ve výzkumu a vývoji automobilového průmyslu k měření zdvihu ventilů, pohybu injekční jehly, sledování pohybů hlavy válců, mezery pro mazání, tloušťky olejové vrstvy, házení a axiální pohyb klikové hřídele. Snímače eddyNCDT 3300 mají mnoho dalších možností využití, jako je například monitorování vibrací pásu v ocelárnách, měření tloušťky fólie, kontrola hran nebo určování polohy.

Aktivní snímač, kontrolér a kabel, které jsou kompenzované pro teplotní výkyvy, nabízejí extrémní teplotní stabilitu 0,015 % na 1 °C. Snímače jsou k dispozici s rozsahy měření od 0,4 mm až do 80 mm. K dispozici jsou verze, které jsou odolné tlaku až do 2 000 barů a jejich provozní teploty jsou od‒-50 °C do 235 °C.

Nejmenší termokamera na světě s VGA rozlišením - thermoIMAGER TIM 640.

Synchronizace měření z více řídicích jednotek

Po zahájení prodeje měřicího kapacitního systému capaNCDT 6200 rozšířila firma Micro-Epsilon nabídku o demodulátor DL6230, který nabízí až 10krát vyšší rozlišení a je schopen synchronizovaného měření s dalšími kanály kontroléru. Systém capaNCDT tak dává možnost flexibilně kombinovat řídicí jednotky, demodulátory a kapacitní senzory.

Maximální přesnost měření

Návštěvníci veletrhu se mohou dále blíže seznámit s konfokálními snímači řady IFS 2405, které jsou určeny pro měřicí úkoly, jež vyžadují maximální přesnost. Řada IFS 2405 nabízí extrémně vysokou citlivost a rozlišení ve zlomcích mikrometru, což se využívá při kontrole tvaru a velikosti v průběhu nebo následných procesech výroby. Tyto senzory mohou být integrovány do lineárních XY stolů, obráběcích strojů nebo do systémů pro speciální kontrolu. Stejně jako měření vzdálenosti na reflexních nebo průhledných materiálech mohou konfokální systémy provádět jednostranné měření tloušťky transparentních vrstev.

Bc. Václav Zárybnický

MICRO-EPSILON Czech Republic

Vaclav.Zarybnicky@micro-epsilon.cz
www.micro-epsilon.cz

Reklama
Související články
Automatizace bez zbytečných limitů

Většinou jsou uváděny desítky technických "nej", kterými dodavatelé argumentují, proč zvolit právě jejich programovatelný automat (PLC) pro řízení aktuálního projektu.

Regulace jalového výkonu u fotovoltaických elektráren

Úvodem článku se zamysleme nad několika údaji, které vycházejí z oficiálních dat zveřejněných Energetic-kým regulačním úřadem za rok 2011. Instalovaný výkon ve fotovoltaických elektrárnách (FVE) byl v roce 2011 celkem 1971 MW a ve větrných elektrárnách (VTE) 219 MW, což je asi 10 % z celkového instalované-ho výkonu v elektrizační soustavě (ES) v ČR. Podle vyjádření ČEPS a ze studie ústavu EGÚ Brno, podle něhož česká elektrická síť dlouhodobě nezvládne více než 1 650 MW z neřiditelných zdrojů je zřejmé, že jsme se na tuto hranici již dostali.

Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Související články
Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Automat pro zpracování vodičů

Zpracování vodičů je jednou z nejnáročnějších výrobních fází při stavbě rozváděčů. Pro podporu automatizace této činnosti nabízí společnost Rittal automat pro zpracování vodičů - Wire Terminal WT. Jedná se o kompaktní automat pro konfekcionování vodičů, který byl poprvé představen v listopadu 2018 na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku.

Zvyšování efektivity při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů

Rittal začíná být vnímán jako dodavatel kompletního řešení pro firmy zabývající se výrobou silových a řídících rozváděčů. Spojením produktů, dále automatizačních strojů / poloautomatů firmy Rittal a softwaru/aplikací firmy EPLAN vzniká ideální prostředí pro realizaci výroby rozváděčů v duchu Průmyslu 4.0.

Řešení pro logistiku letecké nákladní dopravy

Když byl na jaře roku 2018 uveden do provozu nový nákladní terminál na letišti Helsinki-Vantaa, posílila největší finská letecká společnost - jedna z předních, které zajišťují leteckou dopravu mezi Evropou a Asií - své vedoucí postavení leteckého přepravce v severském regionu. Zásadním rozhodnutím pro budoucí rozvoj bylo rozšíření flotily o 19 nových Airbusů A350, z nichž 11 již bylo dodáno. Investice do pozemní infrastruktury i do letadel vytvářejí základnu pro posílení objemu přepravy pasažérů a nákladu v rámci evropských a mezikontinentálních destinací. Řešení pro kompletní tok materiálu pochází od společnosti Lödige Systems z Warburgu a pohonná technika od firmy Lenze.

Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Výroba rozváděčů podle konceptu Průmysl 4.0

Praktické výhody a příležitosti digitalizace v rámci procesu výroby řídicích a distribučních rozváděčů, to je téma, kterému se během veletrhu Amper 2017 budou věnovat společnosti Eplan a Rittal. Obě firmy společně představí, co projektanti a výrobci rozváděčů potřebují vědět pro co největší využití síťových inženýrských řešení a digitálních dat. Důraz bude především kladen na přímý a dlouhodobý přínos řešení. Na společném stánku bude představena možnost vývoje rozváděčů od návrhu až po výrobu podle konceptu Průmysl 4.0. Veletržní expozice bude rovněž doplněna řadou produktů a softwarových nástrojů, jako je například chladicí jednotka Blue e+, nabídka Rittal Automation Systems, Eplan Smart Wiring, Eplan Data Portal a nového řešení chlazení pro malé a střední průmyslové IT aplikace.

Downsizing v elektrických pohonech? Proč ne!

V oblasti automobilů je tento pojem jistě jedním z nejvíce diskutovaných. Proč se vlastně pohony zmenšují? Jednoznačně kvůli úspoře nákladů. Je možné podobný jev vypozorovat v elektrických pohonech pro automatizaci? Odpověď zní: ano! I když se to na první pohled nezdá, je tomu tak.

Novinky na veletrhu Amper 2013

Společnost Siemens se zúčastní 21. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper, který se uskuteční od 19. do 22. března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně.

Novinky na veletrhu Amper 2012

Společnost Siemens se zúčastní 20. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper, který se uskuteční od 20. do 23 března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně.

Kontrola skleněných lahviček ve farmaceutickém průmyslu

Očkovací látky, séra, životně důležité medikamenty – ve skleněných lahvičkách se přepravuje zdraví pro celý svět. Zvláště důležitá je přitom spolehlivá kontrola kvality již od samého počátku. Kontrolní stanice AIM 596 firmy EISAI Machinery GmbH zrychluje díky použití systému strojového vidění In-Sight firmy Cognex farmaceutickou produkci a zajišťuje bezpečnější produkty.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit