Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Inovativní nástroje pro frézování
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Inovativní nástroje pro frézování

Německá společnost Paul Horn se prosazuje s produkty, které se vyznačují především svými technologickými vlastnostmi, vysokou výkonností a spolehlivostí. Nabídku tvoří nástroje pro zapichování, upichování, soustružení, frézování, vrtání a vystružování, které dnes zaujímají přední pozice na trhu.

Tvrdokovové dokončovací frézy od průměru 2 mm

S tvrdokovovými frézami systému DS nabízí společnost Horn špičkové nástroje pro obrábění mědi, grafitu, hliníku, plastů, kompozitů, měkkých i kalených ocelí, jakož i titanu a superslitin. Stopkové, torusové, celorádiusové a rádiusové frézy jsou k dispozici skladem v průměrech od 2 do 16 mm. Mikrofrézy jsou pak dostupné již od průměru 0,2 mm. Stopky nástrojů jsou vyrobeny v toleranci h5 s obvodovým házením do 0,005 mm a jsou tedy ideální pro dokončovací obrábění. Získané zkušenosti v mnoha aplikacích se nyní odrážejí v rozšíření nabídky vícebřitých fréz. Nově nabízené frézy DSM jsou k dispozici v průměrech od 2 do 20 mm, se šesti až osmi břity, pro hloubky frézování 2x, 3x a 4x D, s ostrou hranou či s rádiusem 0,2, 0,5 nebo 1,0 mm. Přesně broušené zubové mezery zajišťují dobrý odvod třísek a optimalizovaná geometrie čela zaručuje velmi dobrou kvalitu obráběného povrchu, například Ra ≥ 0,1 μm u materiálu 42CrMo4. Při obrábění ocelí, litiny a těžkoobrobitelných materiálů zajišťuje geometrie čela rovnoměrné opotřebení a nový povlak prodlužuje životnost.


Frézy DSM s průměry od 2 do 20 mm pro dokončování

Obrábění slinutých karbidů

Vrtání, zapichování drážek, soustružení a frézování přesných otvorů a kontur ve slinutých karbidech není běžnými nástroji bez předchozího nebo následného zpracování možné. Pro takovéto aplikace nabízí firma Horn nástroje osazené břity z CVD-D. Jejich geometrie může být uzpůsobena aktuálním požadavkům na obrábění – od extrémně ostré přes zaoblenou až k pozitivním nebo negativním fazetkám. Díky takto optimalizovaným břitům je možné CVD-D diamant použít od hrubování až po dokončování. Protože nástroje dosahují při obrábění kontur přesností v μm, je možné dosáhnout vyšší výrobní flexibility a zřetelné úspory nákladů například ve srovnání s broušením nebo erozivním obráběním. Přitom vlastnosti povrchů obrobených nástroji s diamantovými břity jsou – co se týká drsnosti, připravenosti k následnému leštění nebo odolnosti proti korozi – ve srovnání s povrchy obrobenými pomocí technologií broušení nebo EDM lepší nebo přinejmenším srovnatelné.

CVD-D diamantové nástroje pro frézování jsou nabízeny jako:

  • kulové mikrofrézy DSKM;
  • klové frézy DSK;
  • torusové mikrofrézy DSTM;
  • torusové frézy DST;
  • vícebřité frézy DSTV.

Všechny dvoubřité frézovací nástroje jsou použitelné i pro vrtání do plna.Nástroje s CVD-D břity nabízejí nové možnosti obrábění slinutého karbidu.

Inovace ve frézování drážek

Firma Horn vyvinula systém kotoučových fréz, který umožňuje plynulé nastavení jejich šířky. Zákazníci tím ušetří náklady za nákup různých velikostí nástrojů a podstatně zkrátí časy při náročném nastavování požadované šířky drážky, neboť tělo nástroje se vyznačuje pouze jediným místem pro nastavování šířky frézy. Samotné nastavení je uživatelsky velice jednoduché a provádí se pomocí centrálního pouzdra. Požadovaná šířka drážky tak může být snadno nastavena na jakémkoliv seřizovacím a měřicím přístroji. Rozměrová stabilita a spolehlivost při obrábění s touto frézou je zajištěna, protože výsledný utahovací moment je rozložen do celého základního těla frézy. To je nabízeno ve dvou variantách.


Kotoučové frézy s plynulým nastavováním šířky

První varianta má řezný průměr od 100 mm a je osazena vyměnitelnými destičkami typu 406. Čtrnáct destiček poskytuje sedm efektivních řezných hran. Šířka řezu se pohybuje od 9,6 mm do maximálně 12,9 mm. Hloubka frézování je pak u této varianty až 20 mm. Druhá varianta je osazena 12 destičkami typu 409 a má řezný průměr 125 mm. Šířka řezu se šesti efektivními břity je nastavitelná u tohoto typu od 12,9 mm do 18,8 mm. Maximální hloubka frézování je 32,5 mm. Výměnné břitové destičky 406 a 409 jsou přesně vybroušené a dosahují tak vysokých kvalit obráběného povrchu jak na dně, tak i na bocích drážky. Pozitivní úhel čela a axiální úhel umožňují hladký řez.

Luděk Dvořák

SK Technik

ludek.dvorak@sktechnik.cz

www.sktechnik.cz

 


 

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: