Témata
Zdroj: www.info21.cz

Integrace je klíčová pro digitalizaci

V současné době hraje téma integrace stále důležitější roli. Integrace ovlivňuje firmu v mnoha aspektech, například v obchodní spolupráci, zapojení zaměstnanců z jiných zemí, propojování sesterských firem i napojení technologií. Pro propojení s obchodními partnery slouží Elektronická výměna dat (EDI).

Petr Dobšovič

Ředitel a jednatel firmy Info21. Své vzdělání na strojní fakultě VUT Brno rozvíjel při vývoji a implementaci různých celopodnikových systémů, zejména ve výrobních společnostech. Pracoval na pozicích vývojář podnikových systémů, implementační konzultant ERP i BI systémů, vedoucí IT projektů. Působil na tuzemských i zahraničních projektech. V současné době se věnuje řízení firmy Info21 a implementacím systému SAP Business One.

Reklama

Elektronická výměna dat (EDI – zkratka anglického originálu Electronic Data Interchange) představuje výměnu dat mezi obchodními partnery ve formě datových zpráv. Obchodní dokumenty např. objednávky, dodací listy a faktury jsou přenášeny elektronicky bez nutnosti ručního zápisu.

Struktura zpráv je stanovena řadou předem dohodnutých standardů. Tyto standardy předepisují formáty i datové elementy používané při výměně dokumentů. Mezi nejčastěji užívané standardy patří UN/EDIFACT a v automobilovém průmyslu ODETTE.

Reklama
Reklama

Jaký je princip EDI komunikace?

Základem je nahrazení manuálních operací osob. Jako příklad je možné uvést zaslání objednávky zákazníkem dodavateli. V tradičním modelu zahrnuje tyto kroky:

 • zadání objednávky zákazníkem;
 • vytištění nebo generování do PDF;
 • odeslání objednávky;
 • příjem objednávky;
 • přepsání objednávky;
 • vyřízení objednávky dodavatelem.

Objednání s EDI zahrnuje jen kroky:

 • zadání objednávky zákazníkem;
 • EDI komunikace;
 • vyřízení objednávky dodavatelem.

EDI komunikaci je znázorněna na obrázku níže.

Princip EDI komunikace. (Zdroj: Info21)
 1. Pracovník zákazníka ve svém systému zadá objednávku.
 2. Po zadání objednávky se v systému zákazníka automaticky generuje EDI zpráva.
 3. Zpráva se transformuje do formátu, který předepisuje např. standard UN/EDIFACT.
 4. Dále se realizuje zabezpečený a šifrovaný přenos zprávy k dodavateli.
 5. V systému dodavatele se zpráva naimportuje.
 6. Pracovník dodavatele má k dispozici objednávku k vyřízení.
Reklama

Pro zvládnutí EDI komunikace je třeba zvolit spolehlivého a zkušeného partnera. Společnost Info21 je dodavatelem podnikového systému SAP Business One.

SAP Business One je podnikový systém od společnosti SAP, který je určen pro střední a menší firmy. Obsahuje SAP Integrační platformu, která umožňuje EDI komunikaci s obchodními partnery.

Můžete být jak na straně zákazníka, tak na straně dodavatele a dohodnout se s protistranou na vzájemné datové výměně dokladů. Odpadá tak práce spojená s přepisováním těchto dokladů a snižuje se chybovost při jejich zadávání.

Pomocí EDI lze přenášet objednávky, odvolávky, dodací listy, faktury, dobropisy, avíza atd.

EDI komunikace snižuje náklady, zvyšuje efektivitu a zdokonaluje podnikové procesy. (Zdroj: Info21)

Mezi základní přínosy EDI komunikace se SAP Business One patří:

Úspora nákladů

 • úspora papíru pro tisk a poštu;
 • snížení potřeby ručního zadávání dat;
 • automatizace procesů při zpracování obchodních dokumentů;
 • zaručená návratnost investice díky používání standardizované technologie.

Zvýšení efektivity

 • informace jsou přenášeny v reálném čase, což urychluje zpracovávání;
 • vyšší přesnost a nižší chybovost, ke které by mohlo docházet při ručním zadávání dat;
 • sledovatelnost a možnost kontroly všech transakcí;
 • žádné mezery v integraci.

Zdokonalení podnikových procesů

 • zlepšení spolupráce mezi všemi obchodními partnery v různých společnostech;
 • transparentní procesy díky nepřetržitému toku informací;
 • vysoká kvalita informací pro plánování výroby, optimalizaci zásob, rychlejší odezvu atd.

Společnost Info21 dokáže efektivně zavést Elektronickou výměnu dat (EDI) u středních výrobních, logistických i obchodních společností. Můžete se spolehnout na zkušený tým pracovníků.

Související články
Abychom na změny zareagovali včas

Covid-19 je humanitární krize, která má bezprecedentní dopady na všechna průmyslová odvětví. Podniky stojí před novou výzvou, na kterou musí reagovat. Některé podniky tuto výzvu využijí ke svému rozvoji a expanzi, některé ji jen přežijí, a budou i takové, které zaniknou. První reakcí bývá zastavení všech investic, včetně investic do informačních technologií. A právě informační technologie ukážou, kdo bude vítězem, a kdo poraženým.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Související články
Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Průkopníci využití umělé inteligence v počítačové bezpečnosti

S Miroslavem Trnkou se známe dlouhou dobu – od dob Invexu, kde jeho přednášky v rámci akcí o počítačových virech a ochraně proti nim patřily vždy k těm nejlepším na této akci. Jeho vždy velmi pečlivě připravené příspěvky vedly k zamyšlení o problematice ochrany uživatelů proti napadení počítačů.

Strojírenské fórum 2020: Průmysl v době postcovidové

Letošní podzimní, v pořadí již osmé Strojírenské fórum, se odehrálo 5. listopadu. Tentokrát však nikoli v prostorách některé z našich technických univerzit nebo na jiném inspirativním místě. Proběhlo virtuálně, z improvizovaného televizního studia vytvořeného ve společnosti Exponex v Brně. Přesto nebylo ani méně zajímavé ani méně navštívené, než akce předcházející.

Příležitosti a hrozby pro všechny firmy

Covidová pandemie je jednou jedinou izolovanou událostí, která má obrovský dopad na život lidí na celém světě. Jaký? Závažný dopad do ekonomiky (pokles HDP většiny zasažených zemí); změna životního stylu lidí (zastavení cestování a setkávání se); změna způsobu vzdělávání (online distanční vzdělávání); velmi se všude omezuje doprava; podstatně se mění organizace zdravotních systémů; uspíšilo se rozšiřování umělé inteligence (hledání vhodných kombinací látek na léčbu) a 3D tisku - masivně se vyvíjí a tisknou ochranné pomůcky. Ze dne na den přišli o příjmy z pronájmu bytů skrze Air-bnb všichni vlastníci investičních bytů. Lidé se nenavštěvují, jsou závislí na chytrých telefonech a internetu. Sociální sítě chrlí fake news a balamutí lidi.

Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Skutečná tvář zakázkového obrábění

Jak se společnost Pfeiffer stala beta testerem řídicího systému Sinumerik? A jak se vůbec Jak tento systém dostal do světa zakázkového obrábění a provozu obroben? Nebyl to vůbec lehký začátek a pro projektového manažera Karstena Schwarze ze společnosti Siemens, který stojí za tímto historickým milníkem, to nebylo vůbec snadné.

Od vydavatelství po startupy

Jiří Hlavenka není pro mnoho lidí neznámou osobností. Jde o člověka, který stál u zrodu vyda-vatelství i nakladatelství Computer Press a později i u prvního interaktivního webu o počítačích a počítačových technologiích, kde se neznalci mnohdy dozvěděli i odpověď na svou otázku. Jiří Hlavenka se ale v současné době věnuje investování do projektů, které mají smysl, a tak jeho jméno figuruje především u webu Kiwi.com, který vám najde - třeba i na poslední chvíli - nejlepší a nejlevnější letecké spojení kamkoli. Někdy může let po více "mezidestinacích" sice trvat déle, ale vždy se můžete spolehnout na to, že doletíte tam, kam jste si vysnili nebo kam potřebujete dolétnout.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Digitálne dvojča & Factory Twin

Uplatnenie digitalizácie vo výrobe predstavuje revolučnú zmenu. Táto zmena má paradigmatický charakter, pretože sprístupňuje dáta z výroby všetkým výrobným prvkom, čo umožňuje uplatnenie nových systémov riadenia výroby v reálnom čase.

Automatizace skladových procesů
ve střední firmě

Většina velkých firem používá pro automatizaci skladových procesů nějaký systém řízení skladu (WMS). Jaká je situace u středních firem? Ty často nemají k dispozici ani komplexní podnikový systém (ERP). Pokud implementují podnikový systém, pak většinou bez systému řízení skladu (WMS). A to je škoda, protože automatizace skladových procesů se vyznačuje rychlou návratností investice.

Přesolená polévka a podnikové plánování

Už pár let jsme všichni s velkou chutí ujídali z polévky, která se vařila v kotli globální ekonomiky a jejími nejkvalitnějšími ingrediencemi byly nízká nezaměstnanost a hospodářský růst. A každý přitom čekal, kdy do tohoto stále více se přehřívajícího kotle neviditelný šéfkuchař trh přisype něco, po čem nám ta delikatesa začne pomalu opět hořknout na jazyku. Delší dobu se mluvilo o nejistém směřování čínského hospodářského zázraku, který dosud významnou měrou ovlivňoval jakžtakž pozitivní statistiky WTO a vedle toho analytici průběžně strašili odhady, která bublina praskne jako první.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

 • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
 • Vysoký podíl redakčního obsahu
 • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

   Předplatit