Věděli jste, že společnost Heidenhain je mimo jiné také výrobcem vysoce přesných ložisek i snímačů? A proto dokáže nabídnout snímač, který integruje obě tyto části. Jedná se o úhlové snímače Heidenhain MRP.
Räder-Vogel, přední světový výrobce kol, kladek a také otočných a pevných koleček, důvěřuje systémům pro čištění vzduchu od společnosti LTA Lufttechnik, které představují aktivní ochranu zdraví před škodlivými částicemi.
Ochrana před nákazou, například koronavirem, musí být zajištěna především tam, kde se lidé zdržují ve vnitřních prostorách. Proto je dnes vyžadováno účinné čištění vzduchu a odstraňování virů a choroboplodných zárodků. Při instalaci čističky vzduchu s integrovanými vysoce výkonnými filtry riziko nákazy v uzavřených prostorech klesá. Pomocí metody cirkulace se vzduch v místnosti nepřetržitě čistí pomocí čističek vzduchu. Viry, které se nacházejí v aerosolech, jsou filtrovány pomocí vysoce výkonných filtrů (filtry HEPA H13), jejichž odlučovací účinnost činí 99,99 %.
Protože si odpovědné osoby ve společnosti Räder-Vogel byly vědomy skutečnosti, že časté nárazové či křížové větrání úplně otevřenými okny nestačí, stanovily si hned na začátku koronavirové pandemie při řešení jasný cíl: použití výkonných čističek vzduchu.
„Kromě výrazného zlepšení vzduchu a dosažení toho, aby byly prostory pokud možno bez choroboplodných zárodků, jsme si přáli používat tichá zařízení, aby měla co možná nejmenší vliv na pracovní prostředí,“ konstatuje Henning Thamm, vedoucí marketingu ve firmě Räder-Vogel.
Po porovnání nabídky na trhu padla volba na zařízení série Virus Cleaner VC60 od společnosti LTA Lufttechnik. Výkon, velikost, vzhled a cena odpovídaly stanoveným požadavkům. Zařízení přesvědčí jedinečnou kombinací vysoce účinného, elektrostatického hlavního filtru a přídavného filtru HEPA, které aktivně chrání proti virům, bakteriím, pylům a jiným choroboplodným zárodkům. Zatížení vzduchu v prostoru se snižuje minimálně o 99,99 %. Kromě toho se filtrovaný vzduch a filtrační vložky dezinfikují ozonem, který vzniká ve filtru.
Při použití filtračního systému se nebezpečí nákazy prokazatelně snižuje a je zřejmé zlepšení kvality vzduchu, kterého je dosaženo udržitelným způsobem. Vzduchový filtr spolehlivě a nekompromisně splňuje všechny platné požadavky průmyslu a úřadů, a je vhodný pro filtrování mikroorganismů a biogenních látek.
„Díky použití čističek vzduchu jsme dosáhli nejdůležitějšího cíle: Všichni se cítíme bezpečněji. Zároveň můžeme zdravým prostředím v prostoru vyjádřit i v budoucnu větší ocenění a respekt vůči našim zákazníkům. Odpovědným jednáním, respektem před nebezpečnou situací, respektem vůči všem lidem, kteří s námi přicházejí do styku, tak můžeme krizi společně zvládnout,“ shrnuje Henning Thamm.
Pro skupinu Junker, globálně působícího výrobce strojů z Nordrachu s četnými provozy po celém světě, je zdraví zaměstnanců, zákazníků a partnerů na prvním místě. Společně s dceřinou společností LTA Lufttechnik bylo vyvinuto dodatečné ochranné opatření proti covidu-19 a pro zdraví všech zúčastněných – Vzduchový filtr Virus Cleaner VC 60.
Nedávná tropická vedra vedla ke zvýšenému zájmu o problematiku chlazení a klimatizace. A podle meteorologů a klimatologů bychom se měli připravit na to, že horké dny nebyly rozhodně poslední.
Slyšíme-li o úsporách energie v datovém centru, ihned nás napadnou vícejádrové procesory, SSD disky a Blade servery. To je sice správné, ale minimálně stejně efektivní, ne-li dokonce účinnější, jsou jednoduché konstrukční změny v datovém sále v podobě uzavření mezirackové uličky. Správně umístěné stěny a stropní prvky dokážou snížit zatížení chlazení o více než 10 procent.
Je na místě snižovat kvalitu stlačeného vzduchu jen kvůli nákladům na výměnné filtrační vložky? Richard Moore ze společnosti Parker Hannifin a její divize Domnick Hunter Industrial se v následujícím článku zaměřil na důležitost volby filtrace stlačeného vzduchu z hlediska dosažené kvality vzduchu, provozních nákladů a také pořizovacích nákladů.
Pozoruhodný stroj, který vám v tomto článku představíme, se pohybuje na šesti kolech a setkáte se s ním nejčastěji v prostoru letiště. Jde o speciální zásahové vozidlo hasičů. Kombinovaný hasicí automobil Rosenbauer Panther 6 x 6 je tři metry široký a téměř 12 metrů dlouhý, váží až 36 tun a ve výbavě má dlouhé teleskopické rameno. Dva tyto vozy slouží na letišti v Praze-Ruzyni.
Tentokrát se za pohyblivými stroji vypravíme pod zem. Představíme vám stroje, které dokážou účinně, rychle, bezpečně a bez použití trhacích prací prorazit tunel a zároveň postavit jeho ostění. Jde o plnoprofilové razicí stroje, označované zkratkou TBM (Tunnel Boring Machines). Česky se tento způsob ražby nazývá „technologie mechanizovaného tunelování“.
Tentokrát vám představíme stroj veskrze zvláštní a jedinečný. Vlastně jde o hudební nástroj. Je to však takový nástroj, jehož schopnost hýbat se je jen velmi obtížně představitelná, i když má v názvu slovo „mobilní“. Je to totiž zvonohra, jejíž hlavní součástí je soubor 57 zvonů. Jen samy zvony váží dohromady bezmála pět tun, hmotnost celého nástroje je 12 000 kg. Takový kolos byste čekali spíš v mohutných zdech chrámové věže než na korbě nákladního automobilu.
Člověk je tvor společenský a komunikace je jeho stěžejní dovednost. Komunikujeme proto, aby se něco stalo. Aby se naplnil náš záměr. Ať už chceme někoho pobavit, poučit, informovat, nebo přimět ke spolupráci, potřebujeme, aby nám rozuměl. Cílem úspěšné komunikace je dosáhnout určitého efektu. Aby se tak stalo, musíme použít správný obsah, formu, ale i správné načasování. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je velmi často daná právě (ne)schopností komunikovat. Ve spolupráci s odbornicí na strategickou komunikaci Mirkou Čejkovou pro vás připravujeme seriál, který, jak věříme, bude inspirací pro zlepšení vašich komunikačních dovedností.
Letos na jaře se do podnikového muzea kopřivnické společnosti Tatra Trucks slavnostně vrátil opravený železniční motorový vůz M 290.002 „Slovenská strela“, který je od roku 2010 národní kulturní památkou. Tento čtyřnápravový vůz je zajímavý nejen tím, že dlouho držel rychlostní rekord při přepravě cestujících na pravidelné lince mezi Prahou a Bratislavou, ale také unikátním řešením pohonu.
V minulém díle našeho seriálu jsme dali prostor pověřenci ministra dopravy pro čistou mobilitu Mgr. Janu Bezděkovskému pro vyjádření se k jednotlivým problematickým aspektům, které s sebou přináší deklarovaný úplný přechod na elektromobilitu. V tomto díle jsme s podobnými otázkami oslovili odborné garanty našeho seriálu – prof. Macka a Ing. Morkuse –, již na ně velmi obšírně odpověděli. Zároveň tímto rozhovorem s odborníky, kteří náš seriál dozorovali, připomínkovali jednotlivé díly a motivovali nás k tvorbě dalších, seriál Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu končí. Snad svůj účel – jímž bylo představit některé problematické stránky úplného přechodu na elektromobilitu a předložit je k další diskuzi – splnil.
Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem.
Proč jsme nejlepší?
a mnoho dalších benefitů.
... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou