Témata
Reklama

Může se snoubit víno s rozšířenou realitou?

Rozšířená realita si hledá cestu do technické praxe. Námětem následujícího článku je aplikace, kterou si můžete sami vyzkoušet. Technologii Vuforia, na níž je postavena, však lze využít v řadě dalších oblastí, včetně průmyslových aplikací.

Vybrat ideální láhev vína z plného regálu ve vinotéce nebo několikastránkového vinného lístku je výzva i pro zkušeného znalce vína. Zákazníci vinotéky vidí pouze láhev, etiketu, cenu a obvykle nemají další informace. Tento problém může pomoci vyřešit aplikace Vivino, která změní váš mobilní telefon v dokonalého průvodce světem vína.

Reklama
Reklama
Nejprve vyfotografujete etiketu a odešlete obrázek.

Láhev vína a počítačové vidění

Aplikace Vivino umožňuje vyfotit mobilním zařízením etiketu nebo vinný lístek, identifikovat víno a zobrazit recenze, průměrnou cenu láhve nebo rating. Pro získání těchto informací je zapotřebí pouze spolehlivé rozpoznání nasnímaného obrazu etikety.

Už samotné přesné určení láhve vína v ruce je velkou neznámou. Nejen že aplikace musí rozpoznat jednu značku od druhé, ale musí také zjistit odrůdy a ročníky v rámci značky. Pro dosažení tohoto cíle Vivino spoléhá na pokročilou technologii počítačového vidění Vuforia, která umožňuje přesné rozpoznání etikety.

Systém nalezne etiketu ve své databázi a odešle do telefonu charakteristiku příslušného vína a další informace.

Spolehlivé rozpoznávání

Dalším úkolem je rozlišit obrovský počet unikátních vín. Aplikace využívá službu Vuforia Cloud Recognition Service, která ukládá každý obrázek etikety vinné láhve. Na základě vaší fotografie etikety Vuforia vybírá shodnou nálepku ve své databázi a posílá vám do telefonu charakteristiku příslušného vína spolu s dalším souborem informací. Díky tomu, že jsou veškerá data uložena v cloudu, Vivino může databázi dynamicky aktualizovat a spravovat miliony obrazových cílů bez nutnosti aktualizovat samotnou aplikaci.

„Máme v našem systému miliony obrazů vinných etiket a denně se přidávají tisíce dalších,“ řekl Heini Zachariassen, zakladatel a CEO společnosti Vivino. „Naši uživatelé očekávají, že rychle dostanou správné informace k vybrané láhvi vína, což je důvod, proč používáme technologii Vuforia Cloud Recognition. Tato technologie je nejpřesnější a škálovatelná služba, která nám pomáhá dodat optimální zážitek našim uživatelům.“

Další láhev si můžete objednat v některém internetovém obchodu.

Informace propojené s praxí

Díky rychlému a spolehlivému propojení znalců vína všech odborných úrovní s cennými informacemi se Vivino stala největší světovou komunitou milovníků vína s více než 20 miliony uživatelů po celém světě. Tato společnost milovníků vína, sdružená díky aplikaci Vivino, vytváří žebříčky oblíbenosti, platformu pro e-komerci a spojuje obchodníky s vínem, výrobce a milovníky vína. Je tedy zřejmé, že Vivino a Vuforia vytvořily dokonalý pár a toto spojení prokázalo, že víno se skvěle snoubí nejen s dobrým jídlem, ale také s IT světem.

Výrobce platformy Vuforia – americkou společnost PTC – zastupuje v České republice společnost AV Engineering, a. s.

AV Engineering

Ing. Luděk Rektořík

HelusovaK@aveng.cz

www.aveng.cz

Reklama
Vydání #11
Kód článku: 161162
Datum: 16. 11. 2016
Rubrika: Monotematická příloha / Software pro strojaře
Autor:
Firmy
Související články
TPV2000 plus - flexibilní systém pro plánování a řízení výroby

Dnes se na každém kroku setkáváme s informačními systémy, jejichž hlavním účelem je uchovat konzistentní data a poskytnout co nejvíce aktuálních a přesných informací tam, kde jsou právě potřeba. Aby toho bylo možné docílit, musejí být tyto systémy také správně používány a především plněny přesnými daty.

Mobilní aplikace a snímač vibrací pro sběr technických dat

Společnost SKF vyvinula systém SKF Enlight tvořený novou výkonnou mobilní aplikací a snímačem s rozhraním Bluetooth. Tento produkt umožňuje pracovníkům bez odborných znalostí pořizovat technická data, jako jsou například informace o vibracích a teplotě, pomocí běžných mobilních zařízení. Získané údaje lze použít pro přístup ke specializovaným analýzám společnosti SKF.

Plánování výroby: jak to nedělat

Autoři textu již více než 10 let působí na českém trhu a pomáhají výrobním firmám zlepšovat proces plánování, a tím i dosahovat klasického výrobního trojimperativu „včas, rychle, efektivně“. Během těchto let jsme zjistili, že ve výrobě je zcela zásadní umět rozeznat správné postupy od špatných. Přitom pro významné zlepšení u většiny firem není nutné hned dělat vše nejlépe na světě, stačí jednoduše eliminovat špatné postupy.

Související články
Virtuálně zprovozněný Merkur

Prostředí virtuální reality je dnes v technické praxi zcela běžně používaný nástroj – pro design a konstrukci, tvorbu obráběcích programů či pro virtuální pevnostní simulace, simulace přenosu tepla, proudění kapalin apod.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Ideální manipulační systém za pouhých 20 minut

Nový softwarový nástroj Handling Guide Online rekordně urychluje návrh a vytvoření modelu správného manipulačního systému připraveného k přímé instalaci. Software je součástí internetového katalogu a pomůže zkrátit cestu od prvního nápadu až ke konečnému uvedení manipulátoru do provozu.

Monitoring výroby a vyhodnocování efektivity CNC strojů

V dnešní době, která klade velké nároky na rychlost dodávek, kvalitu provedení a co nejnižší cenu, je nezanedbatelnou konkurenční výhodou monitoring výroby.

Všelék pro vaši firmu? Kvalitní data

Stejně jako bez kvalitních surovin nepřipravíte chutný pokrm, nelze bez kvalitních informací efektivně řídit firmu. Přesná data jsou nejlepší podnikovou investicí, bez nichž vás nespasí ani sebelépe optimalizované procesy.

Trendy ve výrobě? Optimalizací procesů ke spojenému zákazníkovi

„Jsme tu pro vás, vaše potřeby nás zajímají a rádi jim vyhovíme.“ Firmy, které uplatňují tento přístup, mají v dnešní silně konkurenční době zelenou. K tomu, aby mohly dílčí zákaznické požadavky uspokojit, potřebují platformu v podobě ERP systému, která přesně a bez průtahů plní všechna zákaznická přání. Informační systém QI s integrovaným nástrojem pro pokročilé plánování výroby APS zajistí efektivní a optimalizovanou výrobu, na jejímž konci bude spokojený zákazník.

Software pro strojaře 2014 - úvod

Je rok dlouhá doba, či nikoliv? Vánoce už pomalu klepou na dveře, a přitom ty minulé, jako kdyby byly včera. Opět po roce je tu i Software pro strojaře, oborová příloha časopisu MM Průmyslové spektrum, a přitom ta loňská jako by ještě voněla čerstvou tiskařskou černí...

Data z měřicích přístrojů do mobilu a do cloudu

Fluke Connect představuje nový způsob, jak bezdrátově přenášet naměřená data z měřicích přístrojů do chytrých telefonů a do cloudu, zlepšuje udržování týmové komunikace, bezpečnost a produktivitu.

TDS-Technik pro DraftSight

V dnešní době mají uživatelé na výběr mnoho CAD systémů, které umožňují vytvářet výkresy ve formátu DWG. Jedním z nich je DraftSight, který si i u nás získal řadu příznivců. Jeho uživatelé mají nyní k dispozici nový produkt, který jim vytváření výkresů usnadní – strojírenskou nadstavbu TDS-Technik pro DraftSight.

Nová bezdrátová 3D myš pro profesionály

Společnost 3Dconnexion uvedla na trh další bezdrátovou 3D myš s plným výběrem profesionálních funkcí – 3Dconnexion SpaceMouse Pro Wireless.

Pokročilé měření obrobků v obráběcím stroji

Zvyšování efektivity a přesnosti výroby patří mezi hlavní směry v oblasti výrobních strojů. Vysoké požadavky na přesnost si vynucují důkladnou kontrolu rozměrů vyráběných dílců na souřadnicových měřicích strojích (CMM). To je zejména u velkých a těžkých dílců spojeno s velkými časovými prodlevami nutnými pro jejich manipulaci a ustavení na obráběcím stroji (OS) a CMM. Z tohoto důvodu byl vyvinut systém inprocesního měření obrobku přímo v obráběcím stroji, který využívá plnohodnotný software pro CMM.

Jaké otázky si pokládat při volbě ERP systému?

Největší výzvou současnosti je změna. Trh je neustále v pohybu a výrobní podniky stejně jako high-tech společnosti se už neobejdou bez kvalitního podnikového softwaru. ERP systémy se tak stávají nezbytnou platformou, která podporuje efektivní fungování společnosti od výroby, obchodu až po servis.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit