Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Na cestě stát se globálním jazykem produkce
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

Na cestě stát se globálním jazykem produkce

V loňském roce na veletrhu EMO se uskutečnila první "live" prezentace univerzálního rozhraní obráběcích strojů umati (universal machine tool interface), do které se na výstavě zapojilo na sedmdesát firem z deseti zemí se 110 stroji a 28 softwary. Tato inciativa vytvořit standardizované rozhraní, které uživatelům umožní snadnou a bezpečnou integraci nových strojů, softwarů a dalších zařízení do vlastních IT ekosystémů na principu plug and play, vznikla v roce 2017 pod záštitou VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů). VDW nyní spojuje své síly s VDMA (Svaz německých strojírenských podniků), aby společně podporovaly šíření a používání standardů OPC UA v celém strojírenském sektoru pod značkou umati.

Již v počátcích této inciativy bylo pro výměnu dat přijato standardizované rozhraní OPC UA jako základní technologie. Důvodem je, že OPC UA poskytuje jednotný rámec pro interoperabilitu stroje a systému. Umati pak představuje praktickým způsobem mezioborové použití různých standardů OPC UA, jejichž cílem je demonstrovat vhodnost standardů OPC UA pro každodenní použití ve výrobě pro různorodou škálu zákazníků. VDMA (různá oddělení – například elektrická pohonná technika, plasty a guma, strojní vidění, hutnictví, robotika a obráběcí stroje) a jeho partnerské organizace nyní proto vyvíjejí řadu dalších doprovodných specifikací OPC UA. Aby se tyto specifikace lépe zviditelnily a zvýšila se jejich úroveň využití, rozšiřuje se umati na celé odvětví strojírenství jako na jednu obec pro využívání tohoto standardu i marketing. Proto si tento univerzální jazyk nyní vysloužil také nové jméno umati – univerzální rozhraní strojních technologií (universal machine technology interface), které představuje příslib výkonu interoperabilní výroby napříč celým strojírenským průmyslem. Další kroky zahrnují optimalizace příslušných doprovodných specifikací, šíření příslušných standardů a jejich propagaci na veletrzích. Pokrok v této oblasti učiněný měl být původně prezentován již v březnu na veletrhu Metav, ten byl však z důvodu nařízení pro omezení šíření koronaviru přesunut na příští rok. I přesto se VDW zavázala zveřejnit doprovodné specifikace OPC UA ještě letos.

Poprvé se přes otevřené rozhraní umati připojilo na 110 strojů a 28 softwarů na veletrhu EMO Hannover 2019. (Zdroj: Deutsche Messe)

Rostoucí komunita

Bez ohledu na nastalou situaci VDW očekává, že první skutečné produkty, které poskytují konektivitu na základě specifikace OPC UA pro obráběcí stroje, budou k dispozici ve druhé polovině letošního roku. Tento optimismus podle Dr. Wilfierda Schäfera, výkonného ředitele VDW, pramení ze skutečnosti, že některé společnosti již začleňují standardní rozhraní do pilotních projektů a nabízejí je svým zákazníkům. Bohužel nebylo možné prezentovat ukázku implementace doprovodných standardů OPC UA (Companion Specification) pro obráběcí stroje evropským uživatelům na veletrhu Metav 2020. VDW však předpokládá, že první přehlídka rostoucí komunity umati bude k vidění na nejbližší veletržní akci.

Podle slov Dr. Schäfera je umati právě to, co trh nyní potřebuje. Výkonná rada VDW je hrdá na to, že zahájila projekt, který položil základy pro udržitelnou, dlouhodobou iniciativu. „Těší nás silná pozitivní reakce, kterou jsme dostali z celého světa. A zároveň nás ohromuje silný zájem, který se projevuje také mimo odvětví obráběcích strojů a jejich přímých klientů,“ doplňuje Schäfer. Na šíření tohoto datového standardu se nyní chce podílet na 120 průmyslových partnerů. A právě zájem z oblastí i mimo obráběcí stroje byl důvodem spojit síly s VDMA a společně rozšiřovat používání standardů OPC UA do celého výrobního sektoru. Hartmut Rauen, zástupce výkonného ředitele VDMA, k tomu dodává: „Brzy jsme si uvědomili, že komunikace mezi stroji (machine to machine) musí být co nejvíce zjednodušena. Při pohledu na problematiku ,zdola nahoru‘ se brzy ukázalo, jak je důležité stanovit jednotné definice základních prvků pro všechny nebo alespoň velkou část rozmanité škály výrobků ve strojírenství. Nejjednodušším příkladem je identifikace stroje, včetně údajů, jako je výrobce, sériové číslo, rok výroby a typ stroje.“ Koncept plug & produce musí být nyní podle Rauena vyveden do světa a prezentován hlavně uživatelům. „Disponujeme velmi rozmanitou škálou uživatelů, včetně automobilového průmyslu a odvětví zdravotnické techniky a výroby nábytku. Výrobní manažeři po celém světě by měli být schopni počítat s tím, že stroje od různých výrobců umějí mluvit stejným jazykem,“ uzavírá Rauen.

 

Eva Buzková

https://vdw.de/en/the-vdw/

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: