Témata
Reklama

Na zkušené u japonských výrobců obráběcích strojů II

Na stránkách MM Průmyslového spektra a nejen zde bylo o japonských výrobcích obráběcích strojů napsáno mnohé. Není divu, je zde velká koncentrace a konkurence výrobců zvučných jmen, jejich CNC obráběcí stroje dnes patří ke světové špičce. Tímto článkem navazujeme na první část publikovanou v MM Průmyslovém spektru 9/2014, popisující postřehy z cesty konané na přelomu června a července 2014 po vybraných lokacích uskupení JTEKT v prefektuře Aichi.

Prof. Jiří Marek

Je profesorem na Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky FSI VUT v Brně. Zastával manažerské pozice ve výrobních společnostech Toshulin, KŠ Kuřim a TOS Kuřim. V praktické a pedagogické činnosti je zaměřen především na konstrukci obráběcích strojů a obráběcích center pro rotační i nerotační obrobky, teorii konstrukčního procesu a životního cyklu produktu a v neposlední řadě na systémovou metodologii. Jeho dlouholetou snahou je spojovat teorii s praxí do vzájemně se respektujícího celku. Je členem řady odborných organizací, členem redakční rady MM Průmyslového spektra a spoluzakladatelem MM Science Journal. Je autorem celé řady monografií, mj. i legendární knižní edice Konstrukce CNC obráběcích strojů (MM publishing).

Cesta byla autorovi umožněna prostřednictvím firmy Newtech. Po návštěvě podstatné části výrobních a montážních závodů skupiny JTEKT následovala exkurze u výrobce brusek Houko, Toyody van Moppes (výrobce brusných nástrojů z kubického nitridu boru) a Mitsui Seiki. A právě z této druhé návštěvy je dnešní reportáž.

Reklama
Reklama
Reklama

Brusky Toyoda vyráběné v závodě Houko

Firma Houko je specialistou na kruhové broušení (brusky na kulato), byla založena v roce 1971. Pracují zde pouze aplikační inženýři, vývojáři jsou v Toyodě.

Firma Houko se kromě výroby nových strojů zabývá i generálními opravami, což názorně prezentuje ve svém showroomu.
Brusky Toyoda jsou velmi precizně zpracovány a používají pro svoji konstrukci výrazné konstrukční prvky, jakými bezesporu jsou nerezové části ochranných krytů.

Nosná soustava brusek Toyoda je tvořena mohutnou litinovou konstrukcí. Na odlitku lože jsou situovány tři referenční body, vůči nimž se při veškerých servisních a záručních opravách ustavují všechny pohybové skupiny stroje.


Pro uložení vřetena používá bruska vylepšený francouzský patent z roku 1955 firmy Gendor. Patent tohoto ložiska rozvinuli i do aplikace kombinace hydrostatického a hydrodynamického tlaku.Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Kvalifikaci prokazují tzv. tušíráci složením závěrečné mistrovské zkoušky na zkušebních kusech.

Na bruskách jsou též hydrostatická lineární vedení. Dosahují rovinnosti 3 μm na 4 000 mm délky, a to mimo jiné i díky kvalitní ruční práci, zejména zaškrabávání. Všechny možné tepelné zdroje, které by mohly mít vliv na přesnost, jsou důsledně izolovány. Pokud by z různých důvodů přece jenom došlo k teplotním dilatacím, je stroj pro tento případ vybaven tepelným senzorem, který hlídá nárůst teploty. Samozřejmostí jsou brousicí cykly, které usnadňují obsluze programování při broušení.

Toyoda van Moppes

Je logické a pochopitelné, že pokud je podnik JTEKT výrobcem brusek, bude vyrábět také kvalitní brusné nástroje. Toyoda van Moppes je výrobcem CBN nástrojů a orovnávacích kotoučů.

Firma byla založena v roce 1975. Od roku 1986 vyrábí již zmíněné CBN brousicí a orovnávací kotouče. Výroba je velmi náročná a probíhá v osmi krocích, přičemž tzv. sintrování (spékání) probíhá 68 hodin při tlaku 10 tun. Tuto technologii mnoho firem na světě neumí a Toyoda si přísně střeží poměr mezi umělými diamanty a plnidlem. Kotouče, které se po čase při obrábění zanesou, jsou vráceny do firmy a zde jsou opětovně orovnány a zaslány zpět zákazníkovi. Diamanty jsou do kotoučů vkládány ručně (tu trpělivost mají pouze ženy) nebo strojně pomocí robota.

Mitsui Seiki

Firma Mitsui Seiki byla založena v roce 1950. Je to výrobce superpřesných obráběcích center, souřadnicových a závitových brusek na kuličkové šrouby.

Mitsui Seiki vyrábí obráběcí centra horizontální, vertikální a portálová, buď v tříosém anebo víceosém provedení.

Nosná soustava obráběcích center Mitsui Seiki je tvořena samonosnými loži, která jsou mohutně žebrována. Jako vodicí plochy jsou užity kluzné broušené kalené plochy nebo lineární profilová vedení. Díky přístupu k výrobě i montáži (tím, že probíhá v přísně klimatizovaném dílenském prostředí 23° ± 0,4°C v hale bez oken) a vysokému podílu ručního zaškrabávání je úplně jedno, zda stroj bude použit jako bruska, anebo frézovací stroj. Výsledná přesnost polohování je deklarována ±0,001 mm. Při ručním zaškrabávání kladou pracovníci důraz na metodiku, což umožňuje dosáhnout těchto velkých přesností.

Kromě toho je dbáno na to, aby nedocházelo k přenosu vibrací při výrobě a montáži na všechny dílce budoucího obráběcího stroje. Podlahu tvoří 1 200 mm silná betonová deska uložená na 1 700 pylonech. Jeřábové sloupy mají své ukotvení mimo tuto základní desku. Kritické díly určující výsledné chování stroje, jako jsou vřeteníky a kuličkové šrouby, jsou vyráběny v přímo Mitsui. Firma deklaruje, že jejich měřicí přístroje mají přesnost menší než 1 μm.

Závěrem

Fakta uvedená v obou dílech reportáží měla za cíl zprostředkovat realitu, kterou je samozřejmě nejlepší zažít na vlastní kůži. Atmosféra se však přenést na papír nedá. Jde zejména o:
• všudypřítomný pořádek;
• pokoru a uctivost pracovníků;
• skromnost vrcholových manažerů;
• systém v tvorbě produktů – obráběcích strojů;
• aplikace vlastních strojů při výrobě zákaznických strojů;
• péči o zákazníka;
• perfektní organizaci a snahu o 100% standardizaci procesů;
• promyšlený systém provázení exkurzí.

Po návratu do české reality na vás zákonitě musí padnout deprese. Díky české a moravské mentalitě nelze úplně přenést tyto poznatky do našeho výrobního prostředí. Kouzlo úspěchu japonských firem není ve velkých cílech, ale v detailech a malých úspěších dovedených k dokonalosti. Japonští pracovníci jsou hrdí na svoji firmu. Chápou, že jsou to inovace, které je budou živit, a takto přistupují i k pracovním úkolům. Nejde jenom o peníze, velkou roli hraje také morální ocenění – jsou pyšní, pokud jsou například zveřejněni v podnikovém časopisu.

prof. Dr. Ing. Jiří Marek, FENg.
prefektura Aichi, Japonsko

Reklama
Související články
Dny obráběcích strojů, nástrojů, robotů a softwaru

Dny otevřených dveří firmy Grumant se staly tradicí, letos proběhl již 6. ročník. Návštěvníkům byly k dispozici novinky od předních světových výrobců nástrojů a obráběcích strojů. Zajímavá byla také prezentace průmyslového robotu. Zájem zákazníků potvrzuje návštěvnost, která pravidelně stoupá s každým dalším ročníkem, a letos byl zaznamenán její rekordní nárůst.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Související články
Formárenský veletrh se blíží

Již třetí ročník formárenského veletrhu Moulding Expo v druhé polovině května bude hostit výrobce forem a nástrojů a dodavatelé potřebných technologií ve Stuttgartu. Pořadatelé sezvali novinářskou obec do slovinské Lublaně, kde prozradili několik detailu o blížícím se veletrhu. Součástí tiskové konference byla také návštěva místních nástrojáren a výzkumného centra pro formárenství.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Inteligentní výroba obráběcích strojů

Německo-japonská společnost DMG Mori pokračuje v postupném rozvoji svých výrobních závodů po celém světě. Vlastní výroba strojů je též příležitostí, jak prakticky ověřit vlastní řešení pro zajištění potřebné produktivity a přesnosti pomocí inteligentní výroby.

Soutěž pro středoškoláky

Jubilejní, již pátý ročník soutěže o Putovní pohár partnerských škol Siemens - Sinumerik Cup se letos konal v Mohelnici, v prostorech zdejší Střední školy technické a zemědělské a stejně jako před třemi lety, kdy tato škola byla hostitelem, i letos zdejší ředitel Jiří Ženožička se svým týmem organizaci pojal velmi profesionálně.

TOSmeet & TOSday 2018

Zákaznický den ve firmě TOS Varnsdorf tradičně patří k vyvrcholení půlročního maratonu open houses, které pořádají téměř všechny výrobní a obchodní společnosti v komoditě obráběcích strojů pro své zákazníky a obchodní partnery. Zejména u výrobních firem je neopakovatelnou příležitostí zavítat do jejich provozů, zhlédnout zdejší technologické možnosti, být přímo od zdroje informovaný o žhavých novinkách a technologických řešeních, a v neposlední řadě pak potkat a pohovořit se známými lidmi.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Strojírenské fórum 2018: Zaměřeno na nové technologie a materiály

Příběh pátého ročníku Strojírenského fóra se začal psát 10. května 2018 na půdě Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně konferencí na téma moderní výrobní technologie a materiály s důrazem na aditivní výrobu z velké části kovových materiálů a na inovativní aplikace kompozitních materiálů. Na sto účastníků z řad výrobní a akademické sféry vyslechlo na 13 přednášek a následně v pozdních odpoledních hodinách se větší část z nich odebrala na exkurzi po šesti VaV pracovišťích zaměřených na nové technologie. Plný den poznání a nových setkání. Pojďme se k němu vrátit fotoreportáží.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Open House Pfronten

Koncem ledna 2018 se konalo pravidelné setkání uživatelů technologií DMG Mori ve výrobním středisku ve Pfrontenu. Akci již tradičně podpořila pobočka DMG Mori Czech, která svým parnerům zorganizovala možnost prohlídky sídla mateřské firmy v tomto bavorském městečku na úpatí Alp.

Kroky k excelentní spolupráci akademické a průmyslové sféry

Pracovníci Ústavu výrobních strojů systémů a robotiky z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně usilují o těsné sepětí školy s praxí, které nelze realizovat jinak než úzkou spoluprací s průmyslem. Transfer výsledků této praktické činnosti přenesený do některých částí výuky je potom zárukou, že studenti budou mít aktuální informace o stavu strojního průmyslu, vědy a techniky.

Obráběcí stroje pro produkční výrobu

Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.

Aplikace moderních postupů a technologií v obrábění

Společnost Hofmeister pravidelně svým zákazníkům představuje novinky a inovace nejen vlastní, ale také svých obchodních partnerů. Účast na listopadových zákaznických dnech svědčí o velkém zájmu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit