Témata
Reklama

Nekvalifikovaná obsluha = nízká produktivita

Cílem je vyškolit pracovníka, který si je schopen sám zvolit technologický postup, vytvořit či upravit program dle svých potřeb a v neposlední řadě umět využít moderní nástroje.

Vysoká produktivita je samozřejmým cílem každé firmy. V oblasti třískového obrábění je současným trendem široké nasazení CNC strojů začleněných do technologického řetězce CAD-CAM-CNC tak, aby byl jejich potenciál co nejlépe využit. Na samotnou výrobu a její produktivitu mají přímý dopad kvalita systému CAM (počítačová podpora programování CNC strojů) a vlastní výroba na CNC stroji, která by měla být co nejefektivnější. Zde je produktivita zvlášť významná, protože samotná výroba má nejvyšší hodinovou sazbu a je také časově nejnáročnější.
Z toho vyplývá, že právě zde je značný prostor pro snižování nákladů. Na dnešním trhu je opravdu velký výběr CAM-CNC řešení s větší či menší podporou dílenského programování. Nákup vhodného systému je prvním zásadním krokem k úspěchu. Na základě svých zkušeností bych se přiklonil k řešení orientovanému více na dílenské programování, protože ani velmi zkušený programátor CNC strojů není schopen dopředu exaktně předvídat, jak bude obrábění probíhat (vibrace, nevhodné upnutí atd.). Následná editace programu je pak problémem a vznikají dlouhé prostoje. Je tedy nutné učinit obsluhování na programátorovi co nejméně závislé, ale zároveň neprodlužovat prostoje na stroji.
Reklama
Reklama
Reklama

Také trochu technolog a programátor

Nejlepším řešením je kvalifikovanost obsluhy, která si je schopna sama zvolit technologický postup, vytvořit či upravit program dle svých potřeb a v neposlední řadě umět využít moderní nástroje. Přestože je obsluha na konci výrobního řetězce, má na kvalitě a produktivitě výroby na CNC strojích rozhodující podíl, a právě proto by se na ni nemělo zapomínat. Obsluhující osoba by, kromě znalosti vlastního ovládání stroje, zároveň měla být tak trochu technologem a programátorem, neboť jako jediná u stroje neustále stojí, a má proto největší přehled nad průběhem obrábění. To je bohužel často pouze nedostižný ideál, který má ke skutečnosti daleko. Nedostatek takovýchto pracovníků je v současnosti problémem spousty firem, které ho řeší tak, že si samy přeučují své pracovníky se zkušenostmi s obsluhou konvenčních strojů. Tento způsob je možný, nicméně je finančně a časově náročný pro neefektivnost výuky. Stroj, na němž zaučování pod vedením zkušeného pracovníka obsluhy probíhá, je na dobu nejméně jednoho měsíce přibrzděn. Po dobu dalších dvou měsíců už je sice nová obsluha schopna samostatné práce, ale o nějaké zázračné produktivitě stále není možné hovořit. Při této variantě si tedy firma na svého pracovníka počká asi tři měsíce a zaplatí něco kolem 120 tisíc Kč.
Proto zřídila firma Fonsil, s. r. o., výukový kurz ovládání CNC strojů, který je akreditován ministerstvem školství. To umožňuje podepsat smlouvu s úřady práce, které tuto rekvalifikaci dokonce zaplatí v případě, že pracovník bude na úřadě práce evidován. Několik kurzů již proběhlo s takovým výsledkem, že noví pracovníci po týdenním zaváděcím období v nové firmě byli schopni plnit své úkoly. Výuka se opírá o několikaleté zkušenosti s CNC obráběním ve firmě Fonsil a o nejnovější poznatky v tomto oboru, publikované v různých odborných časopisech a na prezentacích firem. Obsahuje také nauku o nástrojích pro CNC stroje, jejich materiálech a vhodnosti použití pro určité operace. Snahou je dovést absolventy k získání dostatečných znalostí pro orientaci ve velkém množství druhů nástrojů od různých výrobců a jejich geometrií a správné určení řezných podmínek, HSC technologie atd. Důležitá je i obrobitelnost jednotlivých materiálů a její úskalí a zejména seznámení se s principem CAM-CNC, s řídicím systémem stroje a programováním, které se vyučuje na simulátorech řídicího systému stroje. Na tuto teoretickou část je vyhrazeno 100 hodin, což dostačuje k zvládnutí programování a jeho procvičení na praktických příkladech. Teorie je prokládána praxí přímo na strojích pod vedením zkušených pracovníků a je jí vyhrazeno 60 hodin. Praktická výuka má záměr naučit návykům při práci s CNC strojem, umět využívat efektivně moderní nástroje a získat další využitelné zkušenosti pro práci. Kurz je ukončen praktickou zkouškou, která sestává ze samostatné volby postupu, vytvoření programu a výroby dílce. Toho součástí jsou všechny běžné operace, jako kapsování, vrtání, závitování, přesné díry, kontura a řádkování.
Reklama
Vydání #4
Kód článku: 20416
Datum: 17. 04. 2002
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Přesnost zvyšující produktivitu

Zakoupení obráběcího centra Pama umožnilo společnosti Tajmac-ZPS zvýšit nejen její celkovou produktivitu, ale také geometrickou přesnost při výrobě důležitých komponent pro její vícevřetenové automaty.

Související články
Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

Pro větší efektivitu ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů Hurco a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů má za následek vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Novinka z varnsdorfské líhně

Přední evropský výrobce obráběcích strojů, TOS Varnsdorf, letos představil nečekanou novinku, která významně rozšiřuje nabídku výkonných obráběcích strojů z varnsdorfské líhně.

Československá stopa u nového rekordu

Nový rekord počtu návštěvníků jsme zaznamenali na letošním technologickém setkání WFL Millturn Technologies.

Vlajková loď pětiosého obrábění

Český výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS v letošním roce slaví úspěch se svojí high-tech produkcí, zejména s pětiosými vertikálními obráběcími centry řady MCU. Tyto stroje se daří firmě umísťovat na náročné trhy Evropské unie i jinde ve světě, cenné reference sbírají především v leteckém průmyslu.

Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Optimalizace soustružení korozivzdorných ocelí

Použití korozivzdorných ocelí pro inženýrské aplikace vždy do určité míry vedlo k technickému paradoxu. Zatímco konstruktéři jsou nadmíru spokojeni s tím, jaké pevnostní vlastnosti a korozní odolnost tyto běžně používané materiály nabízejí, výrobní inženýři už jsou asi méně okouzleni jejich typickým deformačním zpevňováním a všeobecně špatnou obrobitelností. Avšak průmyslovými odvětvími, jako jsou výroba čerpadel a ventilů, výroba zařízení pro ropný a plynárenský průmysl, automobilový a letecký průmysl, jsou součásti z korozivzdorných ocelí výslovně požadovány i nadále.

Plnění požadavků na čistotu ve výrobě

Firma Rosler vyvinula pro výrobce systémů škrticích a výfukových klapek kompletní systém automatizovaného obrábění. Tento systém pokrývá operace od převzetí obrobku po třískovém obrábění přes proces surf finishingu a jemného čištění, nanesení kódu datové matice až po zabalení dílů do KLT obalů a jejich přesun do stohovacích kontejnerů.

Efektivní likvidace obráběcích kapalin

Obráběcí emulze jsou klíčovým prvkem celé řady obráběcích procesů. Emulze zajišťují chlazení, odvod vznikajících třísek, dočasně pasivují obrobky v průběhu operací a mají spoustu dalších funkcí. Na konci životnosti emulze je nutné zajistit jejich likvidaci. Vyčerpané emulze jsou klasifikovány jako nebezpečný kapalný odpad, takže je nelze jednoduše vylít do kanalizace. Článek pojednává o možnostech likvidace obráběcích kapalin.

Multifunkční obráběcí centra

Tento typ obráběcích center patří do bouřlivě se rozvíjející skupiny CNC obráběcích strojů. Představuje typ obráběcího stroje, který reflektuje rostoucí požadavky uživatelů na obrobení součásti při jednom upnutí. Ve své podstatě jde o CNC stroje sdružující dvě základní operace třískového obrábění, a sice soustružení a frézování, do jednoho stroje. Kromě tohoto atributu mají tyto stroje i jiné vlastnosti, které budeme dále diskutovat.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit